ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
SprávySprávy

Choré poľské mäso vraj stále jeme, tvrdí novinár, ktorý robil na bitúnku

 Kristína Kováčiková   09.02.2019   0

Od konca januára máme informácie, že na Slovensko sa dostalo mäso z chorých kráv z poľského bitúnka.

Malo ísť o 520 kilogramov hovädziny, ktoré malo skončiť v predajniach a jedálniach; použité boli na prípravu rôznych hotových príkrmov, napríklad guláš, hovädzie varené s omáčkou, sviečková na smotane.

Viac ako 200 kilogramov mäsa z dnes už zatvoreného bitúnka v Poľsku hygienici zatiaľ nenašli.

Shutterstock

 

Čo zistili kontroly

Úrad verejného zdravotníctva SR eviduje celkovo 31 zariadení spoločného stravovania, do ktorých malo byť distribuované poľské hovädzie mäso z inkriminovaného bitúnka, z toho v 11 prípadoch malo ísť o školské a predškolské zariadenia.

Kontroly preukázali, že poľské hovädzie mäso bolo dodané do 12 zariadení spoločného stravovania v celkovom množstve cca 226 kilogramov, následne bolo použité na prípravu rôznych hotových pokrmov. 42 kíl poľského mäsa sa dostalo do jedného zo školských stravovacích zariadení.

 

Mäso sa stratilo

V prípade 7 školských a predškolských stravovacích zariadení sa vykonanou kontrolou dokumentácie priamo na mieste zistilo, že skutočný pôvod dodaného hovädzieho mäsa v celkovom množstve 242 kilogramov bol v SR,  išlo o zdravotne bezpečné mäso slovenských výrobcov.

Táto informácia ale nekorešponduje s informáciami od distribútorov, ktorí odoberali mäso z Poľska.

Úrady preverujú, prečo je v jedálňach menej mäsa, ako tvrdili distribútori a kde sa teda poľské mäso z chorých kráv stratilo.

S istotou choré mäso ešte stále jeme

Poľský investigatívny novinár Patryk Szczepaniak, ktorý v utajení pracoval tri týždne na bitúnku, odkiaľ nahral video, akým spôsobom sa zabíjali choré a nevládne kravy, v rozhovore pre Denník N upozorňuje na to, že sa kontrolujú iba 4 dni z januára, kedy do bitúnku zavolali políciu.

Tvrdí, že inšpektori zatiaľ nepreverili distribúciu mäsa z novembra, keď tam pracoval, vtedy by sa dalo zistiť, kam išlo každé jedno kilo mäsa. Je si istý, že ešte stále na Slovensku jeme choré mäso z „jeho“ bitúnka.

Choré kravy, drahé steaky

„Bolo mnoho takých kráv, ktoré boli nadrogované a v agónii, z úst im išla pena. Bolo jasné, že nie sú v poriadku. Počas dennej zmeny som videl veľa mäsa z takýchto kráv, ktoré bolo zhnité,“ povedal Patryk Szczepaniak pre Denník N.

Mäso z tohto bitúnka putovalo aj do 13 krajín EÚ. V Česku sa objavila správa, že ho predávali aj ako kvalitný argentínsky steak v drahých reštauráciách.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
Deti sú ako atentátnici. Ich úlohou je sabotovať rodičov
19.02.2019   0
So sladkým úsmevom maria takmer každé naše úsilie. To kvôli nim robíme tisíc vecí naraz a nikdy nič nestihneme poriadne dokončiť.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?