SprávySprávy

Choré poľské mäso vraj stále jeme, tvrdí novinár, ktorý robil na bitúnku

 Kristína Kováčiková   09.02.2019   0

Od konca januára máme informácie, že na Slovensko sa dostalo mäso z chorých kráv z poľského bitúnka.

Malo ísť o 520 kilogramov hovädziny, ktoré malo skončiť v predajniach a jedálniach; použité boli na prípravu rôznych hotových príkrmov, napríklad guláš, hovädzie varené s omáčkou, sviečková na smotane.

Viac ako 200 kilogramov mäsa z dnes už zatvoreného bitúnka v Poľsku hygienici zatiaľ nenašli.

Shutterstock

 

Čo zistili kontroly

Úrad verejného zdravotníctva SR eviduje celkovo 31 zariadení spoločného stravovania, do ktorých malo byť distribuované poľské hovädzie mäso z inkriminovaného bitúnka, z toho v 11 prípadoch malo ísť o školské a predškolské zariadenia.

Kontroly preukázali, že poľské hovädzie mäso bolo dodané do 12 zariadení spoločného stravovania v celkovom množstve cca 226 kilogramov, následne bolo použité na prípravu rôznych hotových pokrmov. 42 kíl poľského mäsa sa dostalo do jedného zo školských stravovacích zariadení.

 

Mäso sa stratilo

V prípade 7 školských a predškolských stravovacích zariadení sa vykonanou kontrolou dokumentácie priamo na mieste zistilo, že skutočný pôvod dodaného hovädzieho mäsa v celkovom množstve 242 kilogramov bol v SR,  išlo o zdravotne bezpečné mäso slovenských výrobcov.

Táto informácia ale nekorešponduje s informáciami od distribútorov, ktorí odoberali mäso z Poľska.

Úrady preverujú, prečo je v jedálňach menej mäsa, ako tvrdili distribútori a kde sa teda poľské mäso z chorých kráv stratilo.

S istotou choré mäso ešte stále jeme

Poľský investigatívny novinár Patryk Szczepaniak, ktorý v utajení pracoval tri týždne na bitúnku, odkiaľ nahral video, akým spôsobom sa zabíjali choré a nevládne kravy, v rozhovore pre Denník N upozorňuje na to, že sa kontrolujú iba 4 dni z januára, kedy do bitúnku zavolali políciu.

Tvrdí, že inšpektori zatiaľ nepreverili distribúciu mäsa z novembra, keď tam pracoval, vtedy by sa dalo zistiť, kam išlo každé jedno kilo mäsa. Je si istý, že ešte stále na Slovensku jeme choré mäso z „jeho“ bitúnka.

Choré kravy, drahé steaky

„Bolo mnoho takých kráv, ktoré boli nadrogované a v agónii, z úst im išla pena. Bolo jasné, že nie sú v poriadku. Počas dennej zmeny som videl veľa mäsa z takýchto kráv, ktoré bolo zhnité,“ povedal Patryk Szczepaniak pre Denník N.

Mäso z tohto bitúnka putovalo aj do 13 krajín EÚ. V Česku sa objavila správa, že ho predávali aj ako kvalitný argentínsky steak v drahých reštauráciách.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.