SprávySprávy

Ani na pohľad zdravé bábätko nemusí byť v poriadku. Uistite sa, že všetko je OK!

 pr   28.09.2022   0

Očkovať svoje dieťa, alebo sa spoľahnúť na to, že jeho imunita prípadné ochorenie v budúcnosti zvládne? To je otázka, ktorú rieši množstvo rodičov, a bohužiaľ nie vždy na základe vecných a vedecky doložených argumentov. Neistotu voľby teraz môže uľahčiť skríningový test.

 

Podľa psychológov vstupuje do nášho zvažovania argumentov pre a proti očkovaniu čoraz viac nepodložených a neraz vyslovene konšpiračných tvrdení, ktoré sú dostupné na internete.

Napomohla tomu aj hystéria okolo očkovania proti COVID-19, no tento fenomén je v populácii prítomný už oveľa dlhšie. Prirodzený strach rodiča o dieťa neraz zatieni nesporné benefity očkovania, ktoré sú vedecky potvrdené a vďaka ktorým sa podarilo mnohé z kedysi smrteľných chorôb v populácii potlačiť.

Spoľahlivá odpoveď vopred

Rovnako je však pravdou, že nie každý organizmus je na očkovanie živými očkovacími látkami dokonale pripravený. No vďaka skríningovému genetickému Testu bezpečnosti očkovania (TREC | KREC) teraz možno u dieťatka vopred overiť bunkovú a protilátkovú imunitu a v prípade potreby na základe jeho výsledkov upraviť očkovací kalendár. Dieťatko ho môže podstúpiť v ambulancii (mimo pôrodnice, kde je to možné už po narodení) od prvého mesiaca až do šiestich mesiacov veku alebo do prvého očkovania živou vakcínou.

„Vďaka testu sa budú môcť rodičia pripraviť nielen na očkovanie. Dozvedia sa aj to, ako na tom je imunita ich dieťatka a budú môcť prispôsobiť celý režim starostlivosti oň, a to vrátane neskorších nástupov do jaslí či škôlok,“ hovorí MUDr. Marta Dobáková, medicínska riaditeľka zo spoločnosti Unilabs Slovensko.

Obrovskou výhodou tohto testu je jeho dostupnosť a jednoduchá realizácia. Postačia na ňu tri kvapky krvi z prsta či päty dieťatka získané či už na odberových miestach alebo dokonca v pohodlí domova, kam príde odborný zdravotnícky personál.

Dva v jednom

A táto jedna vzorka sa môže využiť aj pri druhom veľmi užitočnom teste, ktorý spolu s Testom bezpečnosti očkovania (TREC|KREC) ponúka Unilabs Slovensko cez lab.online v rámci balíka BabyLab DUO. Ide o genetický Test spinálnej svalovej atrofie (SMA).

Že ste o tomto ochorení nikdy nepočuli? Našťastie v priemere postihuje len 6 detí, ktoré sa za rok narodia na Slovensku. No rovnako je pravda, že prenášačom chybnej genetickej informácie je každý 40-ty dospelý, pričom väčšina o tom ani netuší. Prenášačmi mutácie génu, ktorý zodpovedá za fungovanie motorických neurónov riadiacich prácu svalov, musia byť obaja rodičia. V takom prípade je pravdepodobnosť zdedenia genetickej poruchy až 25 %

Test spinálnej svalovej atrofie (SMA) dokáže odhaliť ochorenie už v asymptomatickom štádiu a výrazne tak zvýšiť šance dieťatka na kvalitnejší život. Ide totiž o závažné genetické ochorenie, ktoré znemožňuje normálny vývoj pohybových schopností a vedie k invalidite, v horšom prípade až k nutnosti trvalej podpory dýchania.

„Úspešnosť liečby na zmiernenie prejavov ochorenia závisí od jeho rýchleho odhalenia. Aj preto netreba čakať, kým sa objavia prvé príznaky,“ upozorňuje MUDr. Marta Dobáková.

Ak sa test urobí mimo pôrodnice – v ambulancii, odporúča sa dieťatku od prvého mesiaca života. Svoj význam však má i pri 3-ročnom dieťati – oneskorenie v napredovaní sa môže prejaviť aj v takom veku. 

Oba testy sú súčasťou produktovej línie BabyLab určenej na diagnostiku novorodencov, ktorú rodičia nájdu na www.babylab.sk. Vďaka už spomínanému balíku BabyLab DUO ušetria až 21 eur.

Testy si môžu priamo objednať tu

Tieto testy nie sú zahrnuté do prenatálneho skríningu. Ide teda o prvé vyšetrenia, ktoré podstúpi novorodené dieťatko.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Prečo v tehotenstve bolia prsia?
19.11.2022   0
Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g. Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti.
Dieťa pri pôrode spolupracuje
16.11.2022   0
Šetrný a nenásilný pôrod. Taký si samozrejme prajú všetci rodičia. Skutočnosť je však taká, že každý pôrod je v podstate násilná udalosť, ktorú sprevádzajú bolesti a poranenia.
Prídavky na dieťa 2022/2023
15.11.2022   35
Prídavok na dieťa alebo "rodinné prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
babetko
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
20 básničiek pre Mikuláša
24.11.2022   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Odkedy som mama, ľudia mi rozprávajú samé blbosti
22.11.2022   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
detské choroby
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
Seborrhoe
19.10.2022   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.