SprávySprávy

Ako sa pôjde v septembri do školy

 Eva Pavlíková   12.08.2020   0

 

( Článok s aktuálnejšími informáciami k téme k 14.8.2020 nájdete TU: Od septembra bude školská ... )

Minister zdravotníctva  a predseda pandemickej komisie Marek Krajčí (OĽaNO) včera na tlačovej konferencii informoval o svojej predstave septembra:  Žiaci by pred nástupom do škôl odovzdávali čestné prehlásenie o tom, že nie sú infikovaní koronavírusom a neboli v zahraničí, ani sa nezúčastnili podujatia so zahraničnou účasťou 14 dní pred nástupom do školy.

(Prakticky - podujatie so zahraničnou účasťou je aj prechádzka po Vysokých Tatrách. A možno nemusia byť ani tak úplne vysoké. Zahraničných turistov sa motá po Slovensku dostatočne dosť. )

Marek Krajčí už neodporúča rodičom so školákmi vycestovať ani do krajín, ktoré sú označené  ako aktuálne bezpečné. V prípade, že sa dieťa ocitlo v zahraničí v priebehu 14 dní, nemalo by 2. septembra nastúpiť do školy, ale malo by ostať s rodičmi v karanténe. Rodič by mohol na toto dieťa následne čerpať OČR - oznámil minister.

Keďže OČRka je celkom dobrý peniaz, mám dojem, že sa opäť vytvára zbytočne veľký priestor na lavírovanie o tom, kto dieťa do školy dá a kto nie. Budeme na tom rovnako ako v posledné 2 týždne školského roka v júni? Dáme deti do školy, či nedáme, podľa aktuálnej hladiny serotonínu v rodine? 

 

Minister školstva Branislav Grohling však s týmto návrhom nesúhlasí a tvrdí:

"V prípade, že budú rodičia s deťmi v zahraničí v rámci zelených zón, je to korektné. Tak máme nastavené pravidlá v celej krajine. Nemyslím si, že by rodič, ktorý bude v červenej zóne, neurobil všetky opatrenia na to, aby zabezpečil zdravie seba a svojho dieťaťa a následne poslal dieťa do školy,"

"Máme pripravený kompromisný návrh, ktorý máme už aj otestovaný počas uplynulých troch mesiacov," povedal Gröhling. Malo by stačiť len vyhlásenie o tom, že dieťa nemá príznaky ochorenia.

"Nemôžeme si dovoliť na niekoľko mesiacov opäť zatvoriť všetky školy. Neplánujeme celoplošne zatvárať školy a mestá, plánujeme na určité obdobie pozastaviť vyučovanie v daných triedach, keď tam bude identifikovaný jeden alebo viacej prípadov," dodal Gröhling.

Presné podmienky ku štartu nového školského roka zverejní Ministerstvo školstva 18. augusta.

Takto budú pravdepodobne vyzerať pravidlá:

  • teplota pri vchode do školy sa už nebude merať
  • povinná dezinfekcia a umývanie rúk v školách zostáva
  • rúška na chodbách, ale už nie v triedach
  • rodičia odovzdajú čestné vyhlásenie ( o jeho obsahu sa ešte podoťahujú Grohling s Krajčím)
  • nebudú už platiť obmedzenia pre učiteľov, ktorí mohli učiť  len v jednej triede
  • obedy sa budú variť 
  • fungovať bude semafor pre školy, ktorý bude rozdeľovať zariadenia podľa toho, či bude dobrá alebo horšia situácia - na základe farby semafóru sa budú sprísňovať opatrenia
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Eva Pavlíková

Do tejto stránky som sa prerodila. Postupne - pôrodmi mojich štyroch detí. A tak sa na svet pozerám očami rodiča. Čo na mysli, to na klávesnici.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
7 fotoreceptov: Ako uvariť prvé príkrmy pre deti
19.01.2021   1
Hoci to možno tak nevyzerá, zavádzanie inej ako mliečnej stravy do jedálnička dieťaťa nemusí byť hotová veda. Ako dôkaz poslúži náš seriál so 7 receptami. S obrázkovým návodom krok za krokom, veríme že vám náš fotoseriál túto novú bábätkovskú životnú etapu uľahčí.
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
detské choroby
11 príznakov u detí, kedy určite vyhľadajte lekársku pomoc
19.01.2021   0
Odborníci hovoria, že rodičia by mali lekára vyhľadať vtedy, ak sa niečoho obávajú. Toto sú príznaky, kedy vždy vyhľadajte lekársku pomoc pre svoje dieťa.
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?