SprávySprávy

17. novembra si celý svet pripomenie predčasne narodené deti

 Marcela Beňová   15.11.2019   0

Už túto nedeľu sa na Slovensku viacero miest a významných budov rozsvieti do purpurovej farby. Predčasne narodené deti oslavujú svoj deň.

OZ Malíček

 

Slovenské národné divadlo v Bratislave, Hodinová veža v Banskej Bystrici. Dóm svätej Alžbety v Košiciach ale aj ďalšie významné budovy sa pripoja k Eiffelovej veži v Paríži či Opera House v Sydney.

Symbolickou purpurovou farbou si 17. novembra pripomenú Svetový deň predčasne narodených detí.

Čo prežíva mama predčasniatka?

Lekári majú v očiach obavy. Sestry na vás pozerajú súcitne. Po pôrode namiesto bezpečného náručia putuje dieťatko do inkubátora a vám ostane len prázdna postieľka. Prvé fotky bábätka, ktoré sa stráca pod hadičkami.

Aj najmenšia plienka je mu veľká. Ak nemáte to šťastie, že má nemocnica, v ktorej sa váš drobček narodil, dostatočné vybavenie, ocitne sa bábätko odrazu v inom meste. Je ťažké predstaviť si, čo mama predčasniatka prežíva. Obavy, strach, nekonečné otázky.

 

Zvládne to? Bude mať predčasný pôrod následky? Neplače práve? Je pri ňom niekto? Pre všetky mamy najhoršia možná predstava. A predsa, pre každé jedenáste bábätko realita.

Predčasne narodených detí pribúda

Na Slovensku sa ročne narodí 55 000 detí, každé 11 je pritom predčasniatko. Dlhodobé zdravotné následky sa u predčasne narodených detí vyskytujú 10-krát častejšie ako u detí narodené v plánovanom termíne.

Rodina predčasniatka potrebuje krátko po pôrode viac než inokedy podporu okolia, pomoc odborníkov a dostatok informácií. Aj preto na Slovensku vznikol Občianske združenie Malíček, ktoré sa už 8 rokov venuje rodičom a ich predčasniatkam.

Jeho úlohou je vytvoriť pre rodiny priestor, aby si vymieňali svoje skúsenosti, navzájom si radili a kde by rodičia získali kontakty na neurológov, psychológov či ďalších odborníkov. Pomáha tiež šíriť osvetu o svete predčasne narodených detí.

Počet predčasniatok za posledných 15 rokov stúpol takmer o tretinu. Aj preto je dôležité, aby na Slovensku fungoval kvalitný systém podpory, ktorý bude spájať rodiny predčasne narodených detí s lekármi a odborníkmi.

OZ Malíček

 

Nič nepomôže rodičom tak ako vedomie, že ich deti sú v tých najlepších rukách.

Stretnutia rodičov aj cena Purpurové srdce

V novembri si na Slovensku nepripomíname len výročie Nežnej revolúcie. V týchto dňoch môžeme prostredníctvom iniciatívy OZ Malíček oceniť aj tých, ktorých odvážny prístup pomáha pri záchrane života najmenších.

22. novembra sa v Primaciálnom paláci v Bratislave uskutoční odovzdávanie cien Purpurové srdce. Na benefičnom večere ocení OZ malíček všetkých, ktorí v nemocniciach, na akademickej pôde alebo priamo v domácnostiach pomáhajú pri starostlivosti o predčasniatka.

Svetový deň predčasne narodených detí si budú môcť pripomenúť aj tí, ktorých sa najviac dotýka - rodičia. Už 15. novembra sa v Prešove uskutoční slávnostný koncert, na ktorom vystúpi aj speváčka Janais.

O deň neskôr vo FUN PARKU Košice už štvrtýkrát stretnú rodičia predčasne narodených a rizikových detí.

Aj vďaka týmto aktivitám sa vytvára priestor, aby sa verejnosť mohla viac venovať otázkach, ktoré súvisia so starostlivosťou o predčasniatka a podpore rodín, ktoré sa o svoje predčasniatko s láskou a obetou starajú.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Marcela Beňová

Vášnivo rada píšem, inšpiráciu zbieram najmä doma. V tom mi pomáhajú moje dve malé slečny. Voľné chvíle trávim najradšej pri knihách, kvalitných filmoch a na dobrodružných výpravách s rodinou. Nikdy neodmietnem kávu a dobrý rozhovor.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?