ŠportŠport

Viete, na aký šport má vaše dieťa talent? SportAnalytik Vám to pomôže zistiť.

 Tomáš Turčan   15.10.2015   0

Každé dieťa má individuálne fyzické predpoklady pre šport. Odhalením týchto predispozícii a odporučením správneho športu je možné u každého dieťaťa podstatne zvýšiť šancu, že sa bude vybranej športovej aktivite venovať dlhodobo. Práve to je filozofia programu, s ktorým prichádza OZ SportAnalytik.

Tento unikátny diagnostický systém dokáže na základe hravého testovania odhaliť u každého dieťaťa jeho prirodzené športové vlohy a zároveň rodičom presne odporučí najvhodnejšie športy, v ktorých má dieťa potenciál napredovať a vytrvať. Systém je založený na licencii kanadskej metódy vyvinutej pre OH vo Vancouveri v roku 2010. Program odporučil vhodné športy už viac ako 185 000 deťom.

Každý rodič chce, aby sa jeho dieťa vo voľnom čase venovalo aktivitám, ktoré mu budú prospievať a zároveň prinášať radosť. Jednou z hlavných oblastí, ktoré ponúkajú obrovský priestor pre fyzické aj osobnostné napredovanie dieťaťa je šport.

Mnohí rodičia, ktorí vedú svoje deti k pohybovým aktivitám, veľakrát nevedia, na aký šport má ich dieťa prirodzený talent. Výsledkom je, že dieťa zapíšu na šport, ktorému sa venuje najviac ich rovesníkov. Iní sa snažia prostredníctvom detí plniť svoje vlastné sny a vedú ich ku športu, ktorému sa oni sami v mladosti venovali, alebo naopak, ktorý zameškali. Výsledkom je vo väčšine prípadov to, že sa dieťa začne venovať športu, ktorý preň nie je vhodný a o ktorý skôr či neskôr stratí záujem.

Občianske združenie SportAnalytik prináša na Slovensko unikátny program pre deti od 5 do 15 rokov, ktorý dokáže pomôcť deťom a ich rodičom pri výbere športu, pre ktorý má dieťa prirodzené predpoklady.

„Filozofiou OZ SportAnalytik je napomáhať deťom pri budovaní ich celoživotnej lásky k športu a pohybu vďaka správnej voľbe športovej aktivity podľa individuálneho talentu každého z nich,“ hovorí Martina Skořepová z občianskeho združenia SportAnalytik a dodáva:

Naším poslaním nie je selektovať profesionálnych športovcov, ale prinášať každému dieťaťu radosť z objaveného športového nadania. Z našich skúseností vieme, že pre každé dieťaťa existuje aktivita, na ktorú má talent. Vďaka tomu dokážeme nájsť spôsob ako motivovať všetky deti, aj tie, ktoré majú napríklad problémy s nadváhou a myslia si, že sa na žiadny šport nehodia.“ 

Najbližšie podujatia testovania športového talentu detí otvorené pre širokú verejnosť sa konajú v bratislavskej športovej hale Elán v sobotu, 17. októbra a v nedeľu, 8. novembra.

Podujatie je organizované vždy dopoludnia medzi 9. až 12. hodinou. Záujemcovia o diagnostiku športového talentu svojho dieťaťa sa naň majú možnosť zaregistrovať prostredníctvom stránky www.sportanalytik.sk.

 

Metodológia a priebeh testovania

Metóda OZ SportAnalytik je založená na licencii programu SportFit, ktorý vnikol v Kanade pri príležitosti konania Olympijských hier vo Vancouveri v roku 2010.

„Licenciu pre Slovensko sme kúpili na jar tohto roku od našich kolegov z ČR, ktorí využívajú pravidelné konzultácie s odborníkmi z Kanady a program na naše lokálne podmienky ďalej dopracovali s doc. PaedDr. Tomášem Peričem z FTVS Univerzity Karlovej v Prahe,“ dopĺňa Martina Skořepová.

Diagnostika športového talentu prebieha počas dvoj- až trojhodinových športových podujatí, tzv. športových dní určených pre celé rodiny. Deti prechádzajú sériou jednoduchých testov, ktoré sú nastavené tak, aby priniesli ucelený obraz o fyzických predpokladoch dieťaťa.

„Počas víkendového testovania v športovej hale rozdelíme deti do skupín podľa veku. V rámci skupín sa pod dohľadom odborníkov venujú postupne ôsmim hravým disciplínam, pričom každá disciplína má za úlohu odhaliť ich konkrétne fyzické dispozície,“ vysvetľuje Martin Hlôška, poradca pre šport v OZ SportAnalytik.

Prehľad športových disciplín a sledovaných fyzických dispozícii v rámci testovania s OZ SportAnalytik:

športové disciplíny

sledované fyzické predpoklady

šprint na 30 m

Rýchlosť

stoj na jednej nohe

Rovnováha

skok do výšky

Výbušnosť

sedy – ľahy

silová vytrvalosť

člnkový beh

Obratnosť

hlboký predklon

Pružnosť

hod basketbalovou loptou

Sila

beh na 800 m

aerobná vytrvalosť

 

Zistené výkony sú okamžite vyhodnocované prostredníctvom softvéru. Sú najskôr vyhodnotené individuálne pre každé dieťa a následne sú porovnávané s nárokmi jednotlivých športov. Rodičia detí, ktoré program absolvujú, dostanú hneď po ukončení testovania na mieste dva druhy reportu. V Talent reporte sa dozvedia, ako sú na tom v športe ich deti v porovnaní so svojimi vrstovníkmi a aké sú ich silné stránky a fyzické predpoklady. V Sport reporte získajú odporúčania piatich bežných a piatich alternatívnych športov, ktoré sú pre deti najvhodnejšie vzhľadom na ich výsledky. Spolu s tým dostanú rodičia aj tipy na konkrétne športové oddiely v mieste ich bydliska.

„Tento program je veľmi praktický a výrazne pomáha rodičom vyvarovať sa chybných rozhodnutí vo vedení svojich detí ku športu, ktorých som bol počas môjho profesionálneho pôsobenia častokrát svedkom,“ dopĺňa Martin Hlôška, držiteľ šiestich zlatých medailí z Majstrovstiev SR v karate a profesionálny tréner s viac ako 20-ročnou praxou.

Občianske združenie SportAnalytik má za sebou pilotnú fázu organizácie športových dní pre verejnosť v Bratislave, počas ktorých prebehla diagnostika športového talentu pre takmer 150 zaregistrovaných detí. Parterom OZ SportAnalytik, ktorý participuje na realizácii podujatí športových dní pre rodičov a deti, sa stala firma Max Sport, slovenský výrobca zdravších snackov a sladkostí pre aktívnych dospelých aj deti.

„Vnímame ako veľmi potrebné viesť mladú generáciu v našej krajine k športu a pohybu. Sme presvedčení, že s ním prichádza zdravie a radosť do života jednotlivcov aj celej našej spoločnosti. Je úžasné získať hneď pri svojom štarte jasné usmernenie, v ktorej oblasti má dieťa svoj prirodzený talent a ktorý šport má potenciál dlhodobo definovať jeho telesný aj osobnostný rozvoj. Sme hrdí na to, že môžeme byť partnerom unikátneho projektu, ktorý dokáže takto pomôcť každému dieťaťu,“ hovorí Martin Poledna, konateľ spoločnosti Max Sport, ktorá sa svojimi produktami vyvíjanými pod dohľadom nutričných expertov pomáha starať o to, aby mali deti počas prebiehajúcich testovaní dostatok energie k športovým výkonom.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Tomáš Turčan

Rád píšem. Tvorím texty na témy, ktoré považujem za zmysluplné a (verím) praktické aj pre tých, čo si ich prečítajú. Venujem sa hlavne oblastiam, ktoré súvisia so zdravo prežívaným rodinným životom. V práci je mojou doménou marketingová komunikácia.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čakáme postihnuté bábätko
24.05.2019   0
Každý okolo mňa ma utešoval, že sa to stáva, každý poznal niekoho, kto mal zlé výsledky, a dnes má zdravé dieťa. Kamarátky mi chceli vliať nádej, vidieť ma tešiť sa. Ale ja som to intuitívne vedela. Že niečo nie v poriadku, že sa nemýlia.
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
babetko
Vyberáte hrazdičku? 5 vecí, na ktoré sa treba zamerať.
25.05.2019   0
Najlepšie je ísť si hrazdičku obzrieť do kamenného obchodu. Len tak „vychytáte“ muchy. Aké?
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.