ŠportŠport

Snowbord alebo lyže?

 Vlado Pabiš   15.01.2016   0

Lyžovanie a snowboardovanie sú dnes najznámejšie  zimné športy, pričom sa nedá povedať, ktorá disciplína je momentálne populárnejšia.

Ak chcete k týmto športom priviesť svoje ratolesti, mali by ste si prečítať zopár rád, ktoré vám pomôžu pri výbere správneho vybavenia. 

Ktoré si vybrať?

foto: iStock

 

Závisí to predovšetkým od osobnosti a veku vášho dieťaťa. Ak začínate ešte v predškolskom veku, mali by ste rozhodne začať s malými lyžami bez palíc, na ktorých je potrebné zvládnutie základnej stability a pluhovania.

Ak s dieťaťom začínate neskôr, pravdepodobne vám samo povie, či chce radšej lyžovať alebo snowboardovať. 

Obidva športy sú diametrálne odlišné, aj keď pri nich ide o to isté – spustiť sa zo zasneženého kopca.

Čo sa naučí rýchlejšie? 

Panuje názor, že dosiahnutie obstojnej úrovne ovládania dosiahneme oveľa rýchlejšie na snowboarde ako na lyžiach. Daňou však budú oveľa častejšie pády, na ktoré treba vaše ratolesti pripraviť ako duševne tak aj bezpečnostnou výbavou.

Základom je však na doske ustáť miernu trasu, ktorá sa zvažuje nadol. Po zvládnutí tejto situácie sa budete časom pomerne rýchlo zlepšovať. Po páde na snowboarde navyše môžete v zjazde pokračovať oveľa skôr ako lyžiari, ktorým sa vypnú lyže z viazania.

 

Lyžovanie je na rozdiel od snowboardu menej okázalé, no zároveň pre telo oveľa prirodzenejšie. Základom je naučiť dieťa pluhovanie bez palíc, ktoré je v podstate inštinktívnym pohybom. Malé deti preto možno už po pár dňoch pozorovať ako s noblesou zjazdujú na krátkych lúkach popri detských vlekoch. Ladné vyberanie oblúkov vo väčších rýchlostiach je však  iná kategória a začiatočníkom bude trvať istý čas, kým v optimálnom tempe zídu svoj prvý lyžiarsky svah. Nebezpečné sú najmä bubny, ľad a technický sneh, do ktorého sa nedá tak ,,oprieť “pri oblúkoch.

Ako vyberať snowbord a lyže ?

Pri výbere platia pomerne jednoduché, no dôležité pravidlá.

Snowboard by sme si mali vyberať podľa dĺžky. Obecne platí, že by mal byť vysoký po bradu vášho dieťaťa. Šírka snowboardu by sa mala vyberať podľa veľkosti nôh, tak aby topánka prečnievala dosku pre lepšiu ovládateľnosť.

Dôležitý je tiež materiál, z ktorého je snowboard vyrobený. Lacnejšie dosky sú robené z tvrdených plastov, ktoré sú ohybné len do určitej miery, takže sa ľahšie lámu. Kvalitné dosky sú robené z rôznych druhov dreva, ktoré sú ohybné a doska tak pri styku so snehom pracuje a ohýba sa. Mäkšie dosky sú určené pre začiatočníkov zatiaľ čo tvrdšie sú ťažšie na ovládanie a dá sa nimi dosiahnúť vyššia rýchlosť.

Táto zásada platí aj pre lyže. Pri lyžiach ide o predovšetkým o dĺžku a tvrdosť materiálu, z ktorého sú  vyrobené.  Dĺžka lyží by mala siahať deťom zhruba po ramená. Na dlhších lyžiach sa budú zbytočne trápiť a osvoja si lyžovanie v záklone, ktoré je nesprávne. Palice by deti mali používať až po zvládnutí základného pluhovania, kedže predtým deťom iba zavadzajú a nevedia ich dostatočne využiť, nehovoriac o tom, že v predškolskom veku ich detičky ani neudržia.

Zásadnou otázkou ešte ostáva, ako veľké kúpiť topánky a lyžiarky , aby deťom vydržali dostatočne dlho. Netreba si robiť ilúzie. Topánky by sa mali kupovať maximálne o jedno číslo väčšie, takže ak na jedných lyžiach/snowboarde a topánkach/lyžiarkach vaše dieťa vydrží dve zimy, môžete si gratulovať.

Väčšinou budete musieť vďaka rastu meniť ich výbavu každý rok.  Preto sú zaujímavým riešením požičovne, ktoré sa nachádzajú v každom väčšom lyžiarskom stredisku.

 Bezpečnosť pri zimných športoch »»»

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?