ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
ŠportŠport

Skladujete správne svoj lyžiarsky výstroj ?

 Róbert Rehák   28.10.2016   0

Spomínate si teraz v jeseni, pred začiatkom lyžiarskej sezóny, kedy ste naposledy videli svoju lyžiarsku výstroj?

Pravdepodobne nie, a vo veľa prípadoch si na ňu spomeniete až takpovediac v hodine dvanástej, čiže tesne pred odchodom na zimnú dovolenku.

Ten pohľad na korodujúce hrany a nie práve príjemne voňajúce lyžiarky plné pavučín Vás ľahko môžu priviesť do štádia úplného zúfalstva. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete ako sa tomu vyhnúť.

Foto: lyzovacka.eu

 

Nepriateľmi sú vlhkosť aj vysoké teploty

Ak pred uskladnením dokonale utriete lyže a správne vysušíte lyžiarky máte takmer vyhraté a Váš výstroj sa Vám odvďačí dlhou životnosťou. Neodporúčame nechávať lyže a lyžiarky vo vlhkých pivniciach, lebo voda pomaly ale isto pôsobí hlavne na hrany lyží, ktoré začnú hrdzavieť.

Tento problém sa dá napraviť veľkým servisom, ale na odstránenie korózie bude potrebné zbrúsiť veľké množstvo materiálu ,čo sa podpíše na radikálnom skrátení životnosti výstroja.

Skladovanie na povale je síce lepšie riešenie, ale iba za predpokladu, že tam v lete nebývajú vysoké teploty. Vtedy hrozí že sa Vám úplne vysuší sklznica, čo výrazne zníži kĺzavosť, čiže aj rýchlosť na svahu.

V extrémnych prípadoch sa už vrchná vrstva nebude dať revitalizovať ani voskovaním, a bude treba obrúsiť vysušenú vrchnú časť sklznice, čím vznikne v podstate rovnaký problém v skrátení životnosti ako pri korózii hrán.

Lyžiarska obuv reaguje na zvýšený dlhodobý vplyv vlhkosti vznikom rôznych plesní, napriek tomu ,že vnútorné papuče sú vyrobené z materiálov zabraňujúcim množeniu baktérií a plesní.

Vysoké teploty vysušujú plast skeletu a spôsobia predčasné skrehnutie čo môže mať za následok náhle prasknutie lyžiarky pri vyššom namáhaní hlavne vo vysokých rýchlostiach. Takáto situácia môže ohroziť zdravie ba dokonca aj život lyžiara a skaziť celú zimnú dovolenku.

Pohoda pri krbe nie je pre lyžiarky

Ak sa radi po náročnom dni na svahu zohrievate pri krbe a zároveň si pri ňom sušíte aj lyžiarky, môže sa Vám veľmi ľahko stať, že na druhý deň Vás zrazu budú pekelne tlačiť a vy nebudete vedieť prečo.

Nikdy nevysušujte lyžiarske topánky blízko krbu alebo na rozpálenom radiátore či inom tepelnom telese. Hlavne kvalitnejšie moderné lyžiarky majú vnútorné papuče vyrobené z materiálov ktoré sa môžu vyššími teplotami úplne zdeformovať.

Používajte kvalitné značkové vysúšače s plynule regulovateľnou teplotou a Vaše nohy sa Vám pri lyžovaní odvďačia.

Ubytujte si svoje lyže v SKIDEPOTE

SKIDEPOT je už dávno veľmi populárna služba na západ od našich hraníc, a to hlavne vo veľkých mestách, kde sa mnoho ľudí stretáva s problémom malého bytu. Existujú aj pivnice alebo iné spoločné priestory v bytovkách, tie sú však práve kvôli vysokej cene lyžiarskeho výstroja alebo bicyklov častým cieľom zlodejov.

Ako to jednoducho vyriešiť ? Už aj na Slovensku ponúka firma Suwisport službu SKIDEPOT , teda možnosť celoročného uskladnenia lyží v klimatizovaných priestoroch zabezpečených proti krádeži.

Je to v podstate „hotel“ pre lyže počas obdobia mimo lyžiarskej spojený s „wellness“ službami ako je servis ,voskovanie či prípadné opravy lyží po náročnej lyžovačke.

Veľkou výhodou je aj zvýhodnená nižšia cena servisných úkonov, pretože sa vykonávajú mimo sezóny, keď už naši technici nie sú zavalení prácou ako počas zimy.

Doprajte sebe aj svojim lyžiam pohodu a zverte starostlivosť o ne odborníkom a zažijete už iba tú najlepšiu lyžovačku. Lebo najlepšia lyžovačka sa začína v našom SKIDEPOTE.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.