ŠportŠport

Skladujete správne svoj lyžiarsky výstroj ?

 Róbert Rehák   28.10.2016   0

Spomínate si teraz v jeseni, pred začiatkom lyžiarskej sezóny, kedy ste naposledy videli svoju lyžiarsku výstroj?

Pravdepodobne nie, a vo veľa prípadoch si na ňu spomeniete až takpovediac v hodine dvanástej, čiže tesne pred odchodom na zimnú dovolenku.

Ten pohľad na korodujúce hrany a nie práve príjemne voňajúce lyžiarky plné pavučín Vás ľahko môžu priviesť do štádia úplného zúfalstva. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete ako sa tomu vyhnúť.

Foto: lyzovacka.eu

 

Nepriateľmi sú vlhkosť aj vysoké teploty

Ak pred uskladnením dokonale utriete lyže a správne vysušíte lyžiarky máte takmer vyhraté a Váš výstroj sa Vám odvďačí dlhou životnosťou. Neodporúčame nechávať lyže a lyžiarky vo vlhkých pivniciach, lebo voda pomaly ale isto pôsobí hlavne na hrany lyží, ktoré začnú hrdzavieť.

Tento problém sa dá napraviť veľkým servisom, ale na odstránenie korózie bude potrebné zbrúsiť veľké množstvo materiálu ,čo sa podpíše na radikálnom skrátení životnosti výstroja.

Skladovanie na povale je síce lepšie riešenie, ale iba za predpokladu, že tam v lete nebývajú vysoké teploty. Vtedy hrozí že sa Vám úplne vysuší sklznica, čo výrazne zníži kĺzavosť, čiže aj rýchlosť na svahu.

V extrémnych prípadoch sa už vrchná vrstva nebude dať revitalizovať ani voskovaním, a bude treba obrúsiť vysušenú vrchnú časť sklznice, čím vznikne v podstate rovnaký problém v skrátení životnosti ako pri korózii hrán.

Lyžiarska obuv reaguje na zvýšený dlhodobý vplyv vlhkosti vznikom rôznych plesní, napriek tomu ,že vnútorné papuče sú vyrobené z materiálov zabraňujúcim množeniu baktérií a plesní.

Vysoké teploty vysušujú plast skeletu a spôsobia predčasné skrehnutie čo môže mať za následok náhle prasknutie lyžiarky pri vyššom namáhaní hlavne vo vysokých rýchlostiach. Takáto situácia môže ohroziť zdravie ba dokonca aj život lyžiara a skaziť celú zimnú dovolenku.

Pohoda pri krbe nie je pre lyžiarky

Ak sa radi po náročnom dni na svahu zohrievate pri krbe a zároveň si pri ňom sušíte aj lyžiarky, môže sa Vám veľmi ľahko stať, že na druhý deň Vás zrazu budú pekelne tlačiť a vy nebudete vedieť prečo.

Nikdy nevysušujte lyžiarske topánky blízko krbu alebo na rozpálenom radiátore či inom tepelnom telese. Hlavne kvalitnejšie moderné lyžiarky majú vnútorné papuče vyrobené z materiálov ktoré sa môžu vyššími teplotami úplne zdeformovať.

Používajte kvalitné značkové vysúšače s plynule regulovateľnou teplotou a Vaše nohy sa Vám pri lyžovaní odvďačia.

Ubytujte si svoje lyže v SKIDEPOTE

SKIDEPOT je už dávno veľmi populárna služba na západ od našich hraníc, a to hlavne vo veľkých mestách, kde sa mnoho ľudí stretáva s problémom malého bytu. Existujú aj pivnice alebo iné spoločné priestory v bytovkách, tie sú však práve kvôli vysokej cene lyžiarskeho výstroja alebo bicyklov častým cieľom zlodejov.

Ako to jednoducho vyriešiť ? Už aj na Slovensku ponúka firma Suwisport službu SKIDEPOT , teda možnosť celoročného uskladnenia lyží v klimatizovaných priestoroch zabezpečených proti krádeži.

Je to v podstate „hotel“ pre lyže počas obdobia mimo lyžiarskej spojený s „wellness“ službami ako je servis ,voskovanie či prípadné opravy lyží po náročnej lyžovačke.

Veľkou výhodou je aj zvýhodnená nižšia cena servisných úkonov, pretože sa vykonávajú mimo sezóny, keď už naši technici nie sú zavalení prácou ako počas zimy.

Doprajte sebe aj svojim lyžiam pohodu a zverte starostlivosť o ne odborníkom a zažijete už iba tú najlepšiu lyžovačku. Lebo najlepšia lyžovačka sa začína v našom SKIDEPOTE.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.