ŠportŠport

McDonald´s Cup videotréningy: Spracovanie a vedenie lopty

 PR   29.04.2021   0

Futbaloví tréneri sa s tým nepárajú: aj najmenšie deti majú do hlavičky vtĺkané odborné termíny, ako je spracovanie (preberanie) lopty. Vo futbalovej reči takto získavame kontrolu nad loptou. Ten, kto preberie loptu súperovi, ovládne hru.

Ako na to nielen teoreticky, ale aj prakticky, sa nádejní futbalisti môžu naučiť z ďalších videotréningov z tvorivej dielne McDonald´s Cup.

V dnešnom vydaní máme pre vás dokonca dve videá. Naučíte sa nielen loptu spracovať, ale aj viesť.

Ste pripravení riadne sa zapotiť?

Shutterstock

 

Aby si aj ty mohol strieľať víťazné góly, najprv sa musíš naučiť všetky spôsoby, ako spracovať prihrávku.

Čo budeš k tomu potrebovať? Nič iné – iba celé tvoje telo :)

Spracovať loptu sa dá rôznymi spôsobmi a rôznymi časťami tela. Čím viac spôsobov ovládaš, tým lepšie. Vieš, ako loptu spracovať, podľa toho, v akej výške letí lopta, ako sa pohybuje, podľa toho, čo robí súper...

Sú na to vlastne tri spôsoby:

  • Preberanie lopty je spracovanie všetkých prízemných prihrávok na mieste a v pohybe. Dôležité je, aby hráč včas primerane zodvihol a vytočil nohu, následne krátkym spätným pohybom dozadu prebral loptu.
  • Sťahovanie lopty je spracovanie polovysokej alebo vysokej lopty priamo zo vzduchu. Loptu môžeme sťahovať vnútornou stranou nohy, priamym priehlavkom, stehnom, hrudníkom. Sťahovanie lopty vnútornou stranou nohy je ako pri preberaní lopty, len nohou, ktorou loptu hráč sťahuje viac pokrčí a zodvihne podľa výšky letu lopty. Dôležitý je aj odhad hráča, kde lopta dopadne na zem.
  • Tlmenie lopty je spracovanie polovysokej alebo vysokej lopty bezprostredne po odraze od zeme. Tlmenie lopty vykonávame chodidlom, vnútornou a vonkajšou stranou nohy.

Ťažká teória? Robo Boženík ti to ukáže prakticky a vo videu ti prezradí, ako vyzerá jeho domáci tréning v týchto dňoch.

 

Tvoja futbalová domáca úloha

Vyskúšaj si, ako ti pôjde spracovanie prihrávky vnútornou stranou nohy, vonkajškom chodidla, priamo vo vzduchu či s polobratom pri behu.

Dôležité je tiež vedieť spracovať polovysokú alebo vysokú loptu priamo zo vzduchu, napríklad z výkupu brankára cez ihrisko.

Zvládneš ju stiahnuť na trávnik rôznymi časťami nohy a tela?

Nauč sa všetko o vedení lopty - tu máš návod, ako na to

 

 

  • na vedenie lopty využívame vnútornú stranu nohy (pomalý presun), priamy priehlavok (rýchle vedenie – únik), vnútorný a vonkajší priehlavok (rýchle vedenie so zmenami smeru a krytie lopty).
  • pri vedení je dôležité mať stálu kontrolu nad loptou, vedieť využívať zmenu rýchlosti a smeru pohybu. Taktiež je potrebné vedieť si loptu kryť telom.
  • krytie lopty využíva hráč pri vedení lopty v bezprostrednom styku so súperom. Správna technika krytia lopty spočíva vtom, že loptu si hráč vedie vzdialenejšou nohou od súpera.
  • pri technický správne vykonávanom vedení lopty hráč / hráčka loptu vždy kontroluje, nepúšťa ju ďaleko od nohy, je pripravený na nasledujúcu kľučku, prihrávku alebo streľbu
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
tehotenstvo
Prečo sa rodí stále viac dvojičiek?
17.06.2021   0
Že čakáte dvojičky, vie lekár zistiť už medzi 9. a 14. týždňom tehotenstva. Aká je pravdepodobnosť, že sa vám narodia dvojičky?
Prečo sa mi nedarí otehotnieť?
15.06.2021   0
Snažím sa otehotnieť, ale nedarí sa mi, prečo? Som unavená a smutná z toho boja s plodnosťou – unavená z vyšetrení, z hormónov, z pokusov a sklamaní.
Ako naštartovať plodnosť u mužov
09.06.2021   0
Klobásky, údeniny či zákusky plné stuženého tuku sa výrazne môžu podpísať na neplodnosti.
babetko
8 rád, aby sa bábätká v horúčavách vyspali
17.06.2021   0
Miestnosť, v ktorej dieťatko spinká, sa nesmie prehrievať. Ako to ale dosiahnuť v lete, keď sú horúčavy?
Nikdy som sa necítila ako chudera
14.06.2021   1
Nedávno som čítala doporučenie, ako sa matky na materskej majú udržiavať v mentálnej kondícii a nevenovať celý čas iba deťom. Aby neskončili ako chuderky.
detské choroby
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
Ošetrenie detských zúbkov v analgosedácii
28.05.2021   1
Aj ako dospelí môžeme mať nepríjemné pocity z návštevy zubnej ambulancie, dokonca strach či úzkosť zo zubárskeho ošetrenia. Čo robiť v prípade, že dieťa naozaj nespolupracuje a zákrok je potrebný? Jednou z ciest môže byť analgosedácia.
Bolesť brucha
23.05.2021   23
Od hladu? Treba kakať? Zo stresu? Nebodaj slepák? Treba ísť k doktorovi, alebo robím zbytočnú paniku? Ako opísať bolesť brucha lekárovi?
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?