ŠportŠport

Lyžujete bezpečne? Prilbu by mali nosiť aj mama s tatom

 MikSa   20.02.2017   0

Ak patríte k rodinám, ktoré sa chystajú postaviť dietky na lyže, prípadne ste už všetci lyžiari, máme pre vás pár užitočných postrehov.

Foto: Ingimage.com

Malé sťahovanie a ukladací tetris

Okrem balenia šatstva (stravy a nebodaj aj riadu, ak si budete variť sami), čaká nabalenie „oteplovačiek“ (v našej rodine ich voláme, že sú to skafandre), rukavíc a čiapok aj do zásoby, snehúľ a potom prichádza u nás na rad celá lyžiarska výstroj.

U nás 5x: lyže, palice, lyžiarky, helmy, sane –veľké, malé „boby“, lopaty pod zadok, termosky, korčule a plávky pre prípad, že sa ocitneme bez snehu, a to som ešte zabudla na také drobnosti ako nočník a pod.

Často je len na otcovi rodiny, aby spravil bodku za balením a preukázal svoje zručnosti, keď si v „kufri“ auta skúša vylepšiť skóre v hre tetris a naukladať tam celú  lyžiarsku bagáž.

(Hlboko sa klaniam pred mojím manželom. Vidno, že tetris hrával rád...) Pri všetkej snahe však väčšina vecí skončí na strešných nosičoch, alebo v strešnom boxe, tzv. truhle.

Foto: Ingimage.com

Ach, tá prilba!

Prečo sa čím ďalej tým viac zdôrazňuje, že lyžovať máme s prilbou? Žiaľ úrazy hlavy sa z roka na rok množia.

Pripisujú sa tomu, že dnes sa už viac lyžuje na umelom snehu než na prirodzenom, a ten je omnoho tvrdší a ďalej aj karvingovým lyžiam, ktoré lákajú menej zdatných lyžiarov k väčšej rýchlosti.

Niektorí zas tvrdia, že práve karvingové lyže prispeli pozitívne k zníženiu zranení. Tieto lyže sú totiž kratšie ako klasické a ľahšie sa s nimi točí. Avšak správnu karvingovú techniku ovláda vraj len každý druhý lyžiar a len každý piaty je skutočne dobrý lyžiar.

Pozor aj na ramená a kolená

Samozrejme, dôvodov k bezpečnosti na svahu nikdy nie je málo. Treba však povedať, že hoci zranenia hlavy z roka na rok pribúdajú, tretinu úrazov na svahu tvoria zranenia kolena a ramena.

Pri kolízii helma na hlave každopádne zmenšuje vážnosť poranenia. Najmä, ak sa zrazíme so skúseným lyžiarom, ktorý si to dole svahom môže „šinúť“ aj 80- kilometrovou rýchlosťou za hodinu.

K módnym lyžiarskym doplnkom sa dnes radia aj chrániče na chrbticu a na lakte.

Chráň si hlavu, dostaneš zľavu?

Lyžiarska prilba môže zabrániť až 85 percentám poranenia lebky a mozgu.V Taliansku sa snažia presadiť povinné nosenie helmy aj u dospelých, nakoľko ťažké úrazy sa týkajú práve vekovej kategórie 15-29 rokov.

Mne sa páčila akcia na túto tému vo winterparku Martinky s názvom "Chráň si hlavu - dostaneš zľavu" (teda ak máš prilbu.) To je spôsob, ako dostať do našich ľudí povedomie, že prilba je potrebná a nie je vecou dizajnu.

Foto: Ingimage.com

Ako má sedieť dobrá prilba?

Dobrá prilba sa pri otočení hlavou nesmie zošmykovať alebo „viklať, plantať“. 

Ďalším faktom je, že v prilbe je horšie počuť, čo paradoxne zvyšuje riziko úrazu alebo že si niečo nevšimneme, preto je dôležité pozrieť sa ako je riešená prilba v okolí uší. Nezabúdajme, že aj lyžiarske okluliare treba napasovať k helme.

Prirátať teda helmu k lyžiarskej výstroji nie je lacný špás, žiaľ  lyžovačka už dnes skutočne nie je práve lacný šport či oddych – cena lyžiarskej výstroje, lístkov na vlek, a zahraničných pobytov v rakúskych či talianskych strediskách, lebo tam je „vždy“ sneh a lepšie služby....

V niektorých hoteloch, najmä v zahraničí, sa zaviedlo bezplatné požičiavanie lyžiarskych heliem pre deti i dospelých, resp. hosť zaplatí iba zálohu x eur, ktoré dostane po vrátení helmy naspäť.

Niektoré dokonca deťom helmy darujú pri odchode z hotela domov  - na pamiatku.

Paradoxne dnes platí, čím lepšie upravný svah, tým viacej nehôd a úrazov....asi preto, že sa ako lyžiari na to spoľahneme a fičíme si to rýchlejšie ako by bolo vhodné.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.