ŠportŠport

Lyžujete bezpečne? Prilbu by mali nosiť aj mama s tatom

 MikSa   20.02.2017   0

Ak patríte k rodinám, ktoré sa chystajú postaviť dietky na lyže, prípadne ste už všetci lyžiari, máme pre vás pár užitočných postrehov.

Foto: Ingimage.com

Malé sťahovanie a ukladací tetris

Okrem balenia šatstva (stravy a nebodaj aj riadu, ak si budete variť sami), čaká nabalenie „oteplovačiek“ (v našej rodine ich voláme, že sú to skafandre), rukavíc a čiapok aj do zásoby, snehúľ a potom prichádza u nás na rad celá lyžiarska výstroj.

U nás 5x: lyže, palice, lyžiarky, helmy, sane –veľké, malé „boby“, lopaty pod zadok, termosky, korčule a plávky pre prípad, že sa ocitneme bez snehu, a to som ešte zabudla na také drobnosti ako nočník a pod.

Často je len na otcovi rodiny, aby spravil bodku za balením a preukázal svoje zručnosti, keď si v „kufri“ auta skúša vylepšiť skóre v hre tetris a naukladať tam celú  lyžiarsku bagáž.

(Hlboko sa klaniam pred mojím manželom. Vidno, že tetris hrával rád...) Pri všetkej snahe však väčšina vecí skončí na strešných nosičoch, alebo v strešnom boxe, tzv. truhle.

Foto: Ingimage.com

Ach, tá prilba!

Prečo sa čím ďalej tým viac zdôrazňuje, že lyžovať máme s prilbou? Žiaľ úrazy hlavy sa z roka na rok množia.

Pripisujú sa tomu, že dnes sa už viac lyžuje na umelom snehu než na prirodzenom, a ten je omnoho tvrdší a ďalej aj karvingovým lyžiam, ktoré lákajú menej zdatných lyžiarov k väčšej rýchlosti.

Niektorí zas tvrdia, že práve karvingové lyže prispeli pozitívne k zníženiu zranení. Tieto lyže sú totiž kratšie ako klasické a ľahšie sa s nimi točí. Avšak správnu karvingovú techniku ovláda vraj len každý druhý lyžiar a len každý piaty je skutočne dobrý lyžiar.

Pozor aj na ramená a kolená

Samozrejme, dôvodov k bezpečnosti na svahu nikdy nie je málo. Treba však povedať, že hoci zranenia hlavy z roka na rok pribúdajú, tretinu úrazov na svahu tvoria zranenia kolena a ramena.

Pri kolízii helma na hlave každopádne zmenšuje vážnosť poranenia. Najmä, ak sa zrazíme so skúseným lyžiarom, ktorý si to dole svahom môže „šinúť“ aj 80- kilometrovou rýchlosťou za hodinu.

K módnym lyžiarskym doplnkom sa dnes radia aj chrániče na chrbticu a na lakte.

Chráň si hlavu, dostaneš zľavu?

Lyžiarska prilba môže zabrániť až 85 percentám poranenia lebky a mozgu.V Taliansku sa snažia presadiť povinné nosenie helmy aj u dospelých, nakoľko ťažké úrazy sa týkajú práve vekovej kategórie 15-29 rokov.

Mne sa páčila akcia na túto tému vo winterparku Martinky s názvom "Chráň si hlavu - dostaneš zľavu" (teda ak máš prilbu.) To je spôsob, ako dostať do našich ľudí povedomie, že prilba je potrebná a nie je vecou dizajnu.

Foto: Ingimage.com

Ako má sedieť dobrá prilba?

Dobrá prilba sa pri otočení hlavou nesmie zošmykovať alebo „viklať, plantať“. 

Ďalším faktom je, že v prilbe je horšie počuť, čo paradoxne zvyšuje riziko úrazu alebo že si niečo nevšimneme, preto je dôležité pozrieť sa ako je riešená prilba v okolí uší. Nezabúdajme, že aj lyžiarske okluliare treba napasovať k helme.

Prirátať teda helmu k lyžiarskej výstroji nie je lacný špás, žiaľ  lyžovačka už dnes skutočne nie je práve lacný šport či oddych – cena lyžiarskej výstroje, lístkov na vlek, a zahraničných pobytov v rakúskych či talianskych strediskách, lebo tam je „vždy“ sneh a lepšie služby....

V niektorých hoteloch, najmä v zahraničí, sa zaviedlo bezplatné požičiavanie lyžiarskych heliem pre deti i dospelých, resp. hosť zaplatí iba zálohu x eur, ktoré dostane po vrátení helmy naspäť.

Niektoré dokonca deťom helmy darujú pri odchode z hotela domov  - na pamiatku.

Paradoxne dnes platí, čím lepšie upravný svah, tým viacej nehôd a úrazov....asi preto, že sa ako lyžiari na to spoľahneme a fičíme si to rýchlejšie ako by bolo vhodné.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
EUROVOĽBY
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
babetko
Montessori prístup: deti upratujú hračky samé od seba
21.05.2019   0
Montessori učitelia uplatňujú metódy, ktoré vedia osloviť už najmenšie deti k tomu, aby boli poriadkumilovné.
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Mamy nepadajú učené z neba
19.05.2019   2
Asi pred rokom som v návale hnevu povedala synovi, že keď ma neľúbi a nechce so mnou žiť, nech si pobalí kufor a ide tam, kde mu bude lepšie. Akcia – reakcia, ešte len spustil spŕšku sprostostí. A ja, čo som mala byť nad vecou, som mu namiesto toho do kufra začala hádzať veci.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?