ŠportŠport

Ako v zime donútiť k športu celú rodinu?

 Saša/redakcia   25.11.2016   0

Zima je pre väčšinu ľudí obdobím lenivosti, kedy je naozaj ťažké zdvihnúť sa z gauča a vyraziť do sychravého a chladného počasia.

Na zimný spánok ale nemáme právo a nedostatočným pohybom si zarábame na problémy. Čo s tým?

Foto: pixabay

Aj keď veľa ľudí má rada lyžovanie, ak nie sme šťastlivci a nebývame v horách, na svah sa dostaneme maximálne na týždeň za celú sezónu.

Lepšou variantou je bežkovanie, ktoré môžete vyskúšať aj za mestom, ak napadne aspoň trošku snehu. Ale to sa v poslednej dobe tiež moc nestáva...

Vyrazte na korčule

Korčuľovanie na ľade je ideálne, aj ak máte malé deti. Pády na ľad nie sú bolestivé a deti sa väčšinou učia rýchlo. A že v okolí nie je žiadny zamrznutý rybník? Tak vyrazte na štadión, alebo na umelo udržiavanú ľadovú plochu. Aspoň sa nebudete musieť báť, že sa pod vami preborí ľad a navyše na väčšine klzísk si môžete zapožičať aj korčule.

Čo na seba?

Než vyrazíte korčuľovať, poriadne sa oblečte. Nenabaľujte deti (ani seba) do hrubých peroviek - zbytočne sa pri korčuľovaní spotia a prechladnú. Oveľa účinnejšie je mať na sebe hneď niekoľko vrstiev.

Bavlnenú košieľku, prípadne funkčné termoprádlo je základom, na to ideálne bavlnenú mikinu skôr než sveter a kvalitnú športovú bundu. Nohy oblečte pokojne do nejakých pekných legín alebo teplákov, budú neustále v pohybe, tak sa nebojte, že by vám bolo chladno.

Foto: Pixabay

Doplnky

Kvalitné rukavice rozhodujú o tom, či na korčuľovaní vydržíte alebo nie. Ak vám ruky premrznú, korčuľovanie vás nielen nebude baviť, ale tiež sa budete báť viac pádu.

Voľte pokojne palčiaky na lyžovanie, v ktorých je všeobecne prstom teplejšie a nepremokavý materiál, aby ste sa v prípade potreby mohli chytiť mantinelu/vetvy.

Pokiaľ nie je výrazný mráz, na hlavu nasaďte pokojne len čelenku.

Kúpiť korčule?

Výhoda požičovní je v tom, že dostanete korčule vždy perfektne nabrúsené. Hocikedy sú ale vyšmajdané, zapáchajú alebo chýba veľkosť.

Ak pôjdete viackrát ako raz, viac sa vám oplatia korčule kúpiť, dobre sa ale informujte, ako vybrať tie správne. Najlacnejšie korčule sa dajú zaobstarať už od 20 eur. Korčule je potrebné pravidelne brúsiť, vhodné je tiež obstaranie krytu na nože.

Čo zaobstarať deťom?

Nemusíte sa báť, že by ste deťom každý rok museli kupovať nové, súčasným trendom sú rozťahovacie korčule, u ktorých sa dá veľkosť meniť. Na ľad môžu aj deti, čo sa sotva naučili chodiť.

Namiesto klasických korčúľ im kúpte farebné kačičky, dvojradové korčule, ktoré sa iba navlečú na obuv.

Čo so sebou na ľad?

Ak nejdete na štadión, vezmite si so sebou termosku s horúcim čajom. Deťom, najmä dievčatám, sa často horšie prekrvujú končatiny a mrznú je ruky aj v drahších rukaviciach.

A nezabudnite tiež na desiatu, pretože pri športe vyhladnete. No povedzte, nie je zima vlastne krásna?

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Rebríček 2019: Mamy oznámkovali najlepšie pôrodnice
20.07.2019   0
Na portáli www.sprievodca-porodnicami.sk hodnotilo slovenské pôrodnice od vlaňajšieho augusta do konca mája tohto roku 2 839 matiek.
Sprievodca pôrodnicami 2019
18.07.2019   0
V pôrodniciach chýbajú obyčajné sprchy a toalety
17.07.2019   0
Poznámka mamy, že netiekla v pôrodnici teplá voda, je jedna z čerešničiek.
babetko
Čo o deťoch prezrádza spôsob hry?
22.07.2019   0
Hra tvorí najvýznamnejšiu súčasť rozvoja dieťaťa. Umožňuje mu učiť sa, skúšať, objavovať, ale aj oddychovať či opakovať. Dieťa, ktoré sa môže dosýta a nerušene hrať, nechýbajú mu podnety a najmä v prvých rokoch nápomocná ruka rodiča, je šťastné dieťa. Práve prostredníctvom hry sa najrýchlejšie prejaví potenciál, vlohy a záujmy, ktoré môžete v rannom veku podchytiť a objaviť budúce povolenie alebo milovaný koníček.
Bonding náš každodenný
17.07.2019   0
Ako vyzerá podpora bondingu v našich pôrodniciach? Prečo sú medzi jednotlivými nemocnicami rozdiely v jeho podpore? Dá sa dieťatko priložiť mamičke hneď po narodení aj v prípade cisárskeho rezu?
Čo potrebujeme, aby sme zdolali koliku?
16.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.