ŠportŠport

Ako si užiť Tour de France na vlastnej koži

 Lenka Kalafut Lendacká   01.01.1970   0

Cyklistické šialenstvo roka práve vypuklo! Celosvetový sviatok profesionálnych aj rekreačných cyklistov, Tour de France 2019, odštartovalo prvou etapou 6. júla v Belgicku. "Starú dámu" sledujú milióny divákov pri obrazovkách. Obrovské davy kočujú počas celej tour a popri trati povzbudzujú svojich favoritov.

Ak si plánujete tento rok aj vy vychutnať atmosféru naživo, ŠKODA AUTO Slovensko prináša ako dlhoročný partner Tour de France pár tipov, na čo myslieť dopredu. 

 

Prenos alebo naživo?

Ak chcete naozaj vidieť výkony pretekárov a sledovať jednotlivé etapy Tour, rozhodne zostaňte radšej pri obrazovke. Ak si z nej však chcete odniesť plno zážitkov a nebude vás mrzieť, že niečo počas etapy zmeškáte, baľte kufre a vyrazte. 

 

Vyberte si správnu etapu

Asi nie je možné vidieť úplne všetko. Vyberte si preto tú správnu etapu, počas ktorej budete povzbudzovať pri trati. Na rovinatých etapách je síce dobrý výhľad, ale cyklisti sa okolo vás len mihnú. Pri časovke uvidíte maximálne výkony a stihnete si obzrieť časovkárske bicykle. Ideálne sú horské etapy, organizátori však môžu kvôli kapacite cieľový výstup niekoľko hodín vopred uzavrieť, takže tam musíte byť naozaj v predstihu. 

 

Bicykel povolený

Mať vlastný bicykel je najlepší spôsob ako vidieť a užiť si Tour de France naplno. Skúsite si na vlastnej koži prejsť tie isté etapy ako jazdci a zistíte, ako rýchlo dokážu vyliezť aj tie najstrmšie kopce v porovnaní s rekreačným cyklistom. 

 

Nie všetci domáci fandia

Nečakajte, že všetci Francúzi budú z Tour nadšení. Je to síce časť ich histórie a dedičstva, pre mnohých však znamená len otravné davy turistov, čakanie a nekonečné dopravné obmedzenia. Vy však v uliciach nájdite tých, ktorí cyklistiku milujú a určite vám dajú aj pár dobrých domácich rád.

 

Hviezdy uvidíte lepšie na štarte

Pri štarte máte možnosť vidieť vaše hviezdy pri zápise a čakať na oficiálny štart. Je tu vyššia šanca, že budete mať priestor prehodiť pár slov s cyklistami alebo získať autogram. 

 

Neužeňte sa

Ak budete chcieť vidieť všetko, nakoniec môžete byť sklamaní, že ste videli málo. Sústreďte sa na atmosféru, debaty s fanúšikmi, užívajte si to, kde práve ste. Ak budete lietať z miesta na miesto a naháňať sa každú minútu, nakoniec nestihnete nasať atmosféru. A tú predsa ide, inak ste mohli sedieť doma na gauči :-).  

 

Slovník do vrecka

Naučte sa pár fráz po francúzsky, uľahčí vám to život a získate sympatie. Každého poteší, ak si dá turista námahu a snaží sa prehovoriť rečou domácich. 

 

Čo so sebou

Okrem slovníka si do kufra pribaľte aj oblečenie do každého počasia. Mimo hôr vás slnko nebude šetriť, horské etapy môžu byť osviežujúce, niekedy dokonca aj so snehom. Keďže čakanie môže byť naozaj dlhé a bufety nie sú na každom rohu, nezabudnite pribaliť niečo pod zub a tiež dostatok nealkoholických tekutín. 

 

Užite si karavan šou

Tour de France nie je iba cyklo pretek s bohatou históriou. Pred každou etapu sa tisícky ľudí tešia na prehliadku karavanov. Peletón šialených reklamných vozidiel tvorí viac ako 150 vozidiel partnerov tour, môže merať aj 12 kilometrov a počas celej Tour rozdá milión reklamných darčekov. Tento cirkus na kolesách vyráža na trať vždy dve hodiny pred štartom závodu, chýbať nebude ani karavan ŠKODA. 

 

Miesto a čas stretnutia

Dnes už nie je problém si v prípade, že sa stratíte svojej skupine zavolať a dohodnúť sa kde sa stretnete. Je však dobré si dopredu dohodnúť, kedy a kde sa po etape stretnete, aby ste vedeli ktorým smerom sa vybrať v kolóne peších či áut po preteku. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
Prídavok na dieťa 2021
11.01.2021   35
Kedysi pod názvom "rodinné prídavky." Patrí na každé nezaopatrené dieťa. Ktoré dieťa je nezaopatrené, kto môže poberať prídavok a za akých podmienok? Oznamovacia povinnosť pri prídavku na dieťa, ktoré dovŕšilo 3 roky.
babetko
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
Postieľka, kolíska, kôš, či posteľ rodičov?
12.01.2021   13
Prehľadový článok o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   10
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   2
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?