ŠportŠport

Ako si užiť Tour de France na vlastnej koži

 Lenka Kalafut Lendacká   01.01.1970   0

Cyklistické šialenstvo roka práve vypuklo! Celosvetový sviatok profesionálnych aj rekreačných cyklistov, Tour de France 2019, odštartovalo prvou etapou 6. júla v Belgicku. "Starú dámu" sledujú milióny divákov pri obrazovkách. Obrovské davy kočujú počas celej tour a popri trati povzbudzujú svojich favoritov.

Ak si plánujete tento rok aj vy vychutnať atmosféru naživo, ŠKODA AUTO Slovensko prináša ako dlhoročný partner Tour de France pár tipov, na čo myslieť dopredu. 

 

Prenos alebo naživo?

Ak chcete naozaj vidieť výkony pretekárov a sledovať jednotlivé etapy Tour, rozhodne zostaňte radšej pri obrazovke. Ak si z nej však chcete odniesť plno zážitkov a nebude vás mrzieť, že niečo počas etapy zmeškáte, baľte kufre a vyrazte. 

 

Vyberte si správnu etapu

Asi nie je možné vidieť úplne všetko. Vyberte si preto tú správnu etapu, počas ktorej budete povzbudzovať pri trati. Na rovinatých etapách je síce dobrý výhľad, ale cyklisti sa okolo vás len mihnú. Pri časovke uvidíte maximálne výkony a stihnete si obzrieť časovkárske bicykle. Ideálne sú horské etapy, organizátori však môžu kvôli kapacite cieľový výstup niekoľko hodín vopred uzavrieť, takže tam musíte byť naozaj v predstihu. 

 

Bicykel povolený

Mať vlastný bicykel je najlepší spôsob ako vidieť a užiť si Tour de France naplno. Skúsite si na vlastnej koži prejsť tie isté etapy ako jazdci a zistíte, ako rýchlo dokážu vyliezť aj tie najstrmšie kopce v porovnaní s rekreačným cyklistom. 

 

Nie všetci domáci fandia

Nečakajte, že všetci Francúzi budú z Tour nadšení. Je to síce časť ich histórie a dedičstva, pre mnohých však znamená len otravné davy turistov, čakanie a nekonečné dopravné obmedzenia. Vy však v uliciach nájdite tých, ktorí cyklistiku milujú a určite vám dajú aj pár dobrých domácich rád.

 

Hviezdy uvidíte lepšie na štarte

Pri štarte máte možnosť vidieť vaše hviezdy pri zápise a čakať na oficiálny štart. Je tu vyššia šanca, že budete mať priestor prehodiť pár slov s cyklistami alebo získať autogram. 

 

Neužeňte sa

Ak budete chcieť vidieť všetko, nakoniec môžete byť sklamaní, že ste videli málo. Sústreďte sa na atmosféru, debaty s fanúšikmi, užívajte si to, kde práve ste. Ak budete lietať z miesta na miesto a naháňať sa každú minútu, nakoniec nestihnete nasať atmosféru. A tú predsa ide, inak ste mohli sedieť doma na gauči :-).  

 

Slovník do vrecka

Naučte sa pár fráz po francúzsky, uľahčí vám to život a získate sympatie. Každého poteší, ak si dá turista námahu a snaží sa prehovoriť rečou domácich. 

 

Čo so sebou

Okrem slovníka si do kufra pribaľte aj oblečenie do každého počasia. Mimo hôr vás slnko nebude šetriť, horské etapy môžu byť osviežujúce, niekedy dokonca aj so snehom. Keďže čakanie môže byť naozaj dlhé a bufety nie sú na každom rohu, nezabudnite pribaliť niečo pod zub a tiež dostatok nealkoholických tekutín. 

 

Užite si karavan šou

Tour de France nie je iba cyklo pretek s bohatou históriou. Pred každou etapu sa tisícky ľudí tešia na prehliadku karavanov. Peletón šialených reklamných vozidiel tvorí viac ako 150 vozidiel partnerov tour, môže merať aj 12 kilometrov a počas celej Tour rozdá milión reklamných darčekov. Tento cirkus na kolesách vyráža na trať vždy dve hodiny pred štartom závodu, chýbať nebude ani karavan ŠKODA. 

 

Miesto a čas stretnutia

Dnes už nie je problém si v prípade, že sa stratíte svojej skupine zavolať a dohodnúť sa kde sa stretnete. Je však dobré si dopredu dohodnúť, kedy a kde sa po etape stretnete, aby ste vedeli ktorým smerom sa vybrať v kolóne peších či áut po preteku. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
11 symptómov, ktoré by ste nemali ignorovať, ak ste tehotná
29.05.2020   1
Dajte na svoj inštinkt. Ak cítite, že niečo nie je v poriadku, kontaktujte svojho lekára.
Odtok plodovej vody
26.05.2020   4
Čo by ste mali vedieť o odtoku plodovej vody? Ako ju spoznáte? Kedy máte ísť do pôrodnice?
Dve ženy, dve skúsenosti, jedna pôrodnica. Banská Bystrica.
22.05.2020   0
Toto je skúsenosť Karin z apríla a Jany z mája 2020. Dve ženy, dve rôzne skúsenosti.
babetko
Tefal Ultrablend Boost Vacuum - trochu veľké sústo
29.05.2020   0
Nie je mixér ako mixér. Toto je múdry mixér s 10 automatickými programami vo verziach teplá/ studená.
Tabuľka veľkostí detských odevov
28.05.2020   3
Oblečenie pre deti býva označovaný rôzne. Podľa veku, výšky dieťaťa alebo dokonca hmotnosti. Ak je na výber, odporúčame orientovať sa vo veľkostiach podľa výšky, na začiatku dĺžky :-) dieťaťa. Nasledujúce tabuľky veľkostí detských oblečení vám poslúžia pre vašu lepšiu orientáciu.
Čo bolo pre vás počas korona krízy najťažšie?
25.05.2020   0
Povedzte nám vašu skúsenosť a súťažte o nákupné poukážky do dm-ka.
detské choroby
Zväčšené nosné mandle
29.05.2020   13
Zväčšenie nosných mandlí - hltanovej mandle - adenoidné vegetácie. Za týmito tromi názvami sa skrýva to isté. Nájdite tu všetky užitočné informácie.
Operácia: Pruh - Hernia - Prietrž
26.05.2020   36
Prietrž, alebo pruh, po latinsky hernia, je najčastejším chirurgickým problémom detského veku. U detí je najčastejšia pupočná prietrž a slabinová prietrž, ktorá je častá u detí narodených pred termínom. V lekárskej terminológii sa stretnete s výrazmi Hernia umbilicalis (pupočná hernia) a Hernia inguinalis (slabinová hernia).
Diéta pri zvracaní
22.05.2020   0
Diétou pri zvracaní sa snažíme dostať do dieťaťa dostatočné množstvo tekutín a minerálov, no žalúdok pri tom zaťažovať, čo najmenej.
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
26.05.2020   7
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Welsh Corgi alebo Kto je Korgi
18.05.2020   3
Welsh Corgi je najmenší pes pastierskej skupiny, ktorý pochádza z Walesu z Veľkej Británie. Aký vlastne je tento malý psík? Hodí sa aj k Vám do rodiny? Čo je na ňom výnimočné?
Prečo psy považujú svoje výkaly za delikatesu?
11.05.2020   2
Požieranie vlastných, mačacích a ďalších exkrementov je pomerne častým problémom. Prečo k tomu dochádza a ako pracovať na odstránení tohto zlozvyku?