ŠportŠport

Ako sa pripraviť na lyžovanie a turistiku

 Grandiosoft/ PR   16.02.2021   0

Každý šport a pohyb na čerstvom vzduchu utužuje zdravie, fyzickú odolnosť a psychickú stabilitu. Vo vysokohorskom prostredí však netreba podceniť kvalitné športové oblečenie a obuv, aby športové zážitky boli čo najkrajšie.  

zdroj: dreamstime.com

 

Radi chodíte do hôr?

Či sa venujete turistike alebo lyžovaniu, na horách si doprajte dostatok športového vyžitia. Pohyb má byť spojený s radosťou a s pozorovaním prírodných krás. Pokiaľ ste sa rozhodli pre lyžovanie na bežkách, dĺžku a náročnosť trate si vyberte podľa svojich schopností a kondície. Bežky voľte správnej veľkosti a tvaru, tiež paličky v primeranej dĺžke. Nepodceňte ani ostatnú výbavu -lyžiarske okuliare ochránia váš zrak v nepriaznivom počasí, aj v prípade pádu.

Viete, že v nadmorskej výške cez tisíc metrov je o desať až pätnásť stupňov menej než v nížinách? A vietor tu má tiež oveľa väčšiu silu. V horskom prostredí preto vyberajte aj oblečenie premyslene.  

Horská turistika

Pokiaľ uprednostňujete turistiku, okrem teplého nepremokavého oblečenia nezabudnite ani na kvalitnú obuv, ktorá vyniká dobrou výhrevnosťou a zároveň vzdušnosťou. Nike air max patrí medzi kvalitnú športovú obuv, ktorá nohám dopraje pohodlie. Disponuje perfektnou ohybnosťou a má dobré tlmiace vlastnosti. Nespôsobuje nepríjemné pocity ani pri chôdzi na nerovnom teréne. V mieste, kde sa chodidlo ohýba, je táto športová obuv maximálne pružná, čo je pri turistike v horskom prostredí veľmi dôležité.

Ak ste na dovolenke s deťmi, pre ne vyberajte obuv obzvlášť obozretne. Nevhodná detská obuv môže spôsobiť rôzne poškodenia kostry chodidla, deformáciu chrbtice a chybné držanie tela. Detská športová obuv musí mať správnu dĺžku a šírku, tiež hmotnosť a bezchybné materiálové zloženie. Pokiaľ hľadáte detskú obuv s vhodným strihom, zamerajte sa na topánočky rak , ktoré sa dobre prispôsobia tvaru detskej nohy a sú maximálne pružné. Deťom pri chôdzi poskytnú stabilitu a ochránia ich končatiny nielen pred chladom, ale aj pred vlhkom.      

Veselé zážitky

Pri turistike s deťmi obzvlášť dôsledne vyberte turistickú trasu a ideálne je, keď počas dovolenky na horách deťom program skombinujete. Dobré je, ak sa športové aktivity striedajú s inými činnosťami, aby sa predišlo prílišnej svalovej únave. Keď deťom pripravíte súťaže, alebo sa s nimi zahráte spoločenské hry, činnosti budú mať vyvážené. A navyše, spoločenské hry rozvíjajú detskú fantáziu, pozornosť a sústredenosť, cibria um a logiku.

Pocity radosti sú v živote každého človeka nenahraditeľné a veselé rodinné zážitky s rodičmi na dovolenke môžu dieťaťu priniesť veľa pozitívnych emócií. Či pri športovaní, alebo pri inej zábave.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
01.03.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
Súťaž: Čo sa dá robiť cez jarné prázdniny v lockdowne?
01.03.2021   0
Súťažte o 20 eurovú poukážku na nákup v dm.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
28.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.