ŽenaRozhovor s osobnosťou

Laktační psychóza a Gangsta matky

 Lenka Tinková   12.02.2014   0

Ak ste ešte nepočuli pesničku o tom, ako sa dve mamičky rozhodli ísť do speváckej súťaže, neodkladajte to.  S nadhľadom popisuje strastiplnú cestu materstvom. O to viac, ak sa snaží mamička presadzovať aj nejaké vlastné ambiciózne ciele.

Video k pesničke Laktační psychóza videlo cez pol milióna ľudí v Českej a Slovenskej Republike. Vydala som sa teda za Bárou a Léňou zistiť, kde berú toľko energie a nadhľadu. :-)

Začalo to v reality šou

Barbora Vaculíková alias Bára a Lenka Jankovská alias Léňa sú skúsené speváčky. Deväť rokov spolu spievajú v kapele Yellow Sisters. Avšak skôr v nekomerčom hudobnom štýle.

Ten komerčný úspech prišiel až po materskej. Všetko to začalo v reality šou „Hlas Československa“ kam sa náhodne obe prihlásili. Ich deti mali vtedy pol roka. A tak boli jediné, ktoré medzi ambicióznymi mladými spevákmi medzi vystúpeniami  dojčili svoje ratolesti. Nakoniec zo súťaže vypadli. Čo ale paradoxne odštartovalo nový projekt materska.com.

„Sedeli sme u mňa doma a boli sme plné pocitov zo súťaže a materstva. Vtedy začal vznikať text. Chceli sme napísať o tom, ako sa dve bláznivé matky rozhodli ísť do speváckej súťaže napriek tomu, že ešte dojčia a sú v plnom materskom nasadení,“ popisuje Léňa.

„Našim prvým kritikom bol môj partner. Sedel na gauči oproti nám a my sme mu čítali každú slohu, čo sme práve napísali. Na ňom sme testovali, či je to vtipné. Celý čas sa smial. A keďže pracuje pri filme, vybavil nám hneď malý nahrávací štáb. A za týždeň sme už na Youtube dávali videoklip,“ dopĺňa Bára.

Potom už všetko nabralo rýchly spád. „Chvíľu po zverejnení videa sme odišli na dovolenku. Hovoríme tomu „služobná cesta.“ Sledovali sme ako rýchlo rastú liky a tvorili ďalšiu pieseň o tom, ako nás nakoniec zo súťaže vyhodili a naši fanúšikovia sa z toho zrútili,“ pokračuje Bára.

To už ale Bárin partner neváhal a založil im verejnú zbierku na nahratie Cédečka. Darovať peniaze na CD mohol ktokoľvek. Pokiaľ sa vyzbiera cielená čiastka, dostanú CD, ak nie, vrátia im peniaze späť. Zbierka trvala tri mesiace a peniaze sa vyzbierali všetky. V lete sa im tak podarilo nahrať dosku Materská.

Materstvo vám zefektivní čas

S časom zápasí každá mamička. Preto sa vraví, že materstvo je o efektivite. Aj obe speváčky sa zhodujú v tom, že sa po príchode detí naučili využívať každú voľnú minutku naplno. Nie je ich veľa nazvyš. „Chodili sme spolu na dovolenky a nazývali sme ich služobnými cestami. Na nich sme sa totiž snažili zosynchronizovať poobedný spánok našich detí, aby sme tak získali čas na písanie textov. Najviac sme toho spravili práve cez obed. Večer už nebolo toľko energie, aj keď kreativita je najväčšia práve v noci,“ pokračuje Bára. Speváčky dodávajú, že všetko zvládli tiež vďaka veľkej podpore rodinných príslušníkov, ktorí robili ochotné pestúnky, keď to bolo nutné. Inak dcérky poznajú nahrávacie štúdio dokonale.

Rovnako ako boli pri zrode všetkých piesní. „Celé CD vznikalo u nás v kuchyni, v Egypte, kde sme boli spolu pri mori a u nás na chalupe. Keď sme skladali piesne dievčatká boli stále s nami a bavilo ich hlavne byť spolu a rozoberať nám domácnosť,“ popisuje so smiechom Bára. A Lenka dodáva: „Naše pesničky sa im páčili. Vlastne nemali ani inú možnosť, keď niečo počúvate stále dookola a spievajú to vaše drahé mamičky.  Prvýkrát boli s nami v nahrávacom štúdiu už v bruško. Po narodení boli s nami v šatke alebo v nosítku.“

Speváčkam sa nakoniec podarilo do deviatich piesní vtesnať takmer všetky pocity, ktorými mamičky počas materstva prechádzajú. Navyše ironickým a vtipným spôsobom, ktorý mamičky utvrdí , že v tom nie sú sami a netreba to všetko brať príliš vážne. So zmyslom pre humor sa všetko akosi lepšie v tom materstve rieši.

Laktačná psychóza trochu inak

Na to vsadili speváčky aj pri tvorbe pesničky Laktační psychóza. „Niekedy sme boli kritizované okolím, že laktačná psychóza je vážna choroba a nemali by sme si z toho robiť srandu. Ale ozývalo sa nám veľa mamičiek, ktoré ju prekonali. A ďakovali nám, že im to pomohlo a rozosmialo,“ vtedy si podľa Léni uvedomili, že to má zmysel.

Vtipným spôsobom sa snažia viesť aj koncerty. Poňali to ako také malé divadelno-hudobné vystúpenie.  Prekvapilo ich, že sa na vystúpeniach bavia aj muži, či babičky a dedovia.

Preto sa už tešia na letné koncerty, ktoré pre mamičky chystajú.  Premýšlajú, že si čoskoro dajú zase nejakú „služobnú cestu“ a vymyslia ďalšie texty. Bára a Léňa sú dôkazom, že najkreatívnejšie nápady naozaj prichádzajú aj s materstvom. Je to zrejme taká veľká zmena v živote ženy, že sa to musí niekde odraziť. Pre umelcov teda hotová inšpirácia. :-)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
Odkedy mám deti, nie som to ja
22.02.2021   3
Strácam sa medzi formičkami na piesok, plienkami a domácimi výživami, ktoré varím z nekonečnej materskej lásky. Ako inak by som dokázali zavárať v horúcich dňoch jablká a namiesto opaľovania na balkóne vyrábať domáce džemy? Najmä keď som sa ešte pred pár rokmi živila avokádom a čínskou kapustou, aby som sa zmestila do šiat číslo 36?
5 príkrmov pre bábätká ideálnych na zimu
20.02.2021   0
Aj v tomto ročnom období môžeme nájsť suroviny plné výživných látok, vďaka ktorým dokážeme vykúzliť bábätkám plnohodnotný jedálniček.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.