ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
ŽenaRozhovor s osobnosťou

Laktační psychóza a Gangsta matky

 Lenka Tinková   12.02.2014   0

Ak ste ešte nepočuli pesničku o tom, ako sa dve mamičky rozhodli ísť do speváckej súťaže, neodkladajte to.  S nadhľadom popisuje strastiplnú cestu materstvom. O to viac, ak sa snaží mamička presadzovať aj nejaké vlastné ambiciózne ciele.

Video k pesničke Laktační psychóza videlo cez pol milióna ľudí v Českej a Slovenskej Republike. Vydala som sa teda za Bárou a Léňou zistiť, kde berú toľko energie a nadhľadu. :-)

Začalo to v reality šou

Barbora Vaculíková alias Bára a Lenka Jankovská alias Léňa sú skúsené speváčky. Deväť rokov spolu spievajú v kapele Yellow Sisters. Avšak skôr v nekomerčom hudobnom štýle.

Ten komerčný úspech prišiel až po materskej. Všetko to začalo v reality šou „Hlas Československa“ kam sa náhodne obe prihlásili. Ich deti mali vtedy pol roka. A tak boli jediné, ktoré medzi ambicióznymi mladými spevákmi medzi vystúpeniami  dojčili svoje ratolesti. Nakoniec zo súťaže vypadli. Čo ale paradoxne odštartovalo nový projekt materska.com.

„Sedeli sme u mňa doma a boli sme plné pocitov zo súťaže a materstva. Vtedy začal vznikať text. Chceli sme napísať o tom, ako sa dve bláznivé matky rozhodli ísť do speváckej súťaže napriek tomu, že ešte dojčia a sú v plnom materskom nasadení,“ popisuje Léňa.

„Našim prvým kritikom bol môj partner. Sedel na gauči oproti nám a my sme mu čítali každú slohu, čo sme práve napísali. Na ňom sme testovali, či je to vtipné. Celý čas sa smial. A keďže pracuje pri filme, vybavil nám hneď malý nahrávací štáb. A za týždeň sme už na Youtube dávali videoklip,“ dopĺňa Bára.

Potom už všetko nabralo rýchly spád. „Chvíľu po zverejnení videa sme odišli na dovolenku. Hovoríme tomu „služobná cesta.“ Sledovali sme ako rýchlo rastú liky a tvorili ďalšiu pieseň o tom, ako nás nakoniec zo súťaže vyhodili a naši fanúšikovia sa z toho zrútili,“ pokračuje Bára.

To už ale Bárin partner neváhal a založil im verejnú zbierku na nahratie Cédečka. Darovať peniaze na CD mohol ktokoľvek. Pokiaľ sa vyzbiera cielená čiastka, dostanú CD, ak nie, vrátia im peniaze späť. Zbierka trvala tri mesiace a peniaze sa vyzbierali všetky. V lete sa im tak podarilo nahrať dosku Materská.

Materstvo vám zefektivní čas

S časom zápasí každá mamička. Preto sa vraví, že materstvo je o efektivite. Aj obe speváčky sa zhodujú v tom, že sa po príchode detí naučili využívať každú voľnú minutku naplno. Nie je ich veľa nazvyš. „Chodili sme spolu na dovolenky a nazývali sme ich služobnými cestami. Na nich sme sa totiž snažili zosynchronizovať poobedný spánok našich detí, aby sme tak získali čas na písanie textov. Najviac sme toho spravili práve cez obed. Večer už nebolo toľko energie, aj keď kreativita je najväčšia práve v noci,“ pokračuje Bára. Speváčky dodávajú, že všetko zvládli tiež vďaka veľkej podpore rodinných príslušníkov, ktorí robili ochotné pestúnky, keď to bolo nutné. Inak dcérky poznajú nahrávacie štúdio dokonale.

Rovnako ako boli pri zrode všetkých piesní. „Celé CD vznikalo u nás v kuchyni, v Egypte, kde sme boli spolu pri mori a u nás na chalupe. Keď sme skladali piesne dievčatká boli stále s nami a bavilo ich hlavne byť spolu a rozoberať nám domácnosť,“ popisuje so smiechom Bára. A Lenka dodáva: „Naše pesničky sa im páčili. Vlastne nemali ani inú možnosť, keď niečo počúvate stále dookola a spievajú to vaše drahé mamičky.  Prvýkrát boli s nami v nahrávacom štúdiu už v bruško. Po narodení boli s nami v šatke alebo v nosítku.“

Speváčkam sa nakoniec podarilo do deviatich piesní vtesnať takmer všetky pocity, ktorými mamičky počas materstva prechádzajú. Navyše ironickým a vtipným spôsobom, ktorý mamičky utvrdí , že v tom nie sú sami a netreba to všetko brať príliš vážne. So zmyslom pre humor sa všetko akosi lepšie v tom materstve rieši.

Laktačná psychóza trochu inak

Na to vsadili speváčky aj pri tvorbe pesničky Laktační psychóza. „Niekedy sme boli kritizované okolím, že laktačná psychóza je vážna choroba a nemali by sme si z toho robiť srandu. Ale ozývalo sa nám veľa mamičiek, ktoré ju prekonali. A ďakovali nám, že im to pomohlo a rozosmialo,“ vtedy si podľa Léni uvedomili, že to má zmysel.

Vtipným spôsobom sa snažia viesť aj koncerty. Poňali to ako také malé divadelno-hudobné vystúpenie.  Prekvapilo ich, že sa na vystúpeniach bavia aj muži, či babičky a dedovia.

Preto sa už tešia na letné koncerty, ktoré pre mamičky chystajú.  Premýšlajú, že si čoskoro dajú zase nejakú „služobnú cestu“ a vymyslia ďalšie texty. Bára a Léňa sú dôkazom, že najkreatívnejšie nápady naozaj prichádzajú aj s materstvom. Je to zrejme taká veľká zmena v živote ženy, že sa to musí niekde odraziť. Pre umelcov teda hotová inšpirácia. :-)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod v Krompachoch bol neuveriteľný zážitok
21.03.2019   0
Prvotný šok pre mňa bol, keď sa ma nesmierne milá sestra spýtala, či už mám pripravený pôrodný plán, aby si ho so mnou primárka mohla prejsť, keď prídem na návštevu do pôrodnice. Všetci vieme, že na Slovensku sú pôrodné plány vnímané ako spísané výmysly premotivovaných biomatiek, ktoré sa silou – mocou snažia kafrať skúseným pôrodníkom do roboty. S malou dušičkou sme si pred pôrodom urobili rodinný výlet do Krompách. Vyhľadali sme ordináciu pani primárky, sadli sme si spolu k stolu a prechádzali moje papiere.
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
babetko
Pohodový ocko verzus ukričaná a nervózna mama
25.03.2019   0
Sťažovala sa mi kamoška. Vraj jej muž odmieta prebaľovať, kúpať a krémikovať zaparený zadok. Keď má synovi uvariť tekvicový prívarok, dá mu miesto neho Pribináčik. Odmieta ho šatkovať, vraj je to trápne. A keďže kočík kamoška z presvedčenia nekúpila, každodenné prechádzky ostali na ňu. U nás doma je to podobné. Muž sa síce varenia a plienok nezľakol, ale...
Troska v ogrcanom pyžame, ktorá si nestihla ráno umyť zuby. Vitajte na materskej
22.03.2019   0
Narodí sa vám dieťa a príde moment, keď si namiesto reklamy na materstvo budete pripadať ako troska v ogrckanom pyžame. Zavretá medzi štyrmi stenami. Len vy a dieťa.
Výrazy, ktoré by mali poznať najmenšie deti a uľahčia nám každodenný život
21.03.2019   0
Keď rozprávame s dieťaťom, pomenúvame veci a deje okolo neho, na základe ktorých si vytvára isté schémy, ako funguje svet.
detské choroby
Tuberkulóza
22.03.2019   1
Tuberkulóza, jej príznaky, prevencia, liečba.
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
zvery
Žiť zdravšie? Pomôže vám šteniatko alebo mačiatko!
19.03.2019   0
Zvierací člen rodiny sa za starostlivosť môže odmeniť aj pevným zdravím, dobrou náladou či lepším zamestnaním. Že v tom všetkom nemôže mať labky? Štúdie amerických, austrálskych a britských vedcov tvrdia, že áno.
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.