ŽenaRozhovor s osobnosťou

Laktační psychóza a Gangsta matky

 Lenka Tinková   12.02.2014   0

Ak ste ešte nepočuli pesničku o tom, ako sa dve mamičky rozhodli ísť do speváckej súťaže, neodkladajte to.  S nadhľadom popisuje strastiplnú cestu materstvom. O to viac, ak sa snaží mamička presadzovať aj nejaké vlastné ambiciózne ciele.

Video k pesničke Laktační psychóza videlo cez pol milióna ľudí v Českej a Slovenskej Republike. Vydala som sa teda za Bárou a Léňou zistiť, kde berú toľko energie a nadhľadu. :-)

Začalo to v reality šou

Barbora Vaculíková alias Bára a Lenka Jankovská alias Léňa sú skúsené speváčky. Deväť rokov spolu spievajú v kapele Yellow Sisters. Avšak skôr v nekomerčom hudobnom štýle.

Ten komerčný úspech prišiel až po materskej. Všetko to začalo v reality šou „Hlas Československa“ kam sa náhodne obe prihlásili. Ich deti mali vtedy pol roka. A tak boli jediné, ktoré medzi ambicióznymi mladými spevákmi medzi vystúpeniami  dojčili svoje ratolesti. Nakoniec zo súťaže vypadli. Čo ale paradoxne odštartovalo nový projekt materska.com.

„Sedeli sme u mňa doma a boli sme plné pocitov zo súťaže a materstva. Vtedy začal vznikať text. Chceli sme napísať o tom, ako sa dve bláznivé matky rozhodli ísť do speváckej súťaže napriek tomu, že ešte dojčia a sú v plnom materskom nasadení,“ popisuje Léňa.

„Našim prvým kritikom bol môj partner. Sedel na gauči oproti nám a my sme mu čítali každú slohu, čo sme práve napísali. Na ňom sme testovali, či je to vtipné. Celý čas sa smial. A keďže pracuje pri filme, vybavil nám hneď malý nahrávací štáb. A za týždeň sme už na Youtube dávali videoklip,“ dopĺňa Bára.

Potom už všetko nabralo rýchly spád. „Chvíľu po zverejnení videa sme odišli na dovolenku. Hovoríme tomu „služobná cesta.“ Sledovali sme ako rýchlo rastú liky a tvorili ďalšiu pieseň o tom, ako nás nakoniec zo súťaže vyhodili a naši fanúšikovia sa z toho zrútili,“ pokračuje Bára.

To už ale Bárin partner neváhal a založil im verejnú zbierku na nahratie Cédečka. Darovať peniaze na CD mohol ktokoľvek. Pokiaľ sa vyzbiera cielená čiastka, dostanú CD, ak nie, vrátia im peniaze späť. Zbierka trvala tri mesiace a peniaze sa vyzbierali všetky. V lete sa im tak podarilo nahrať dosku Materská.

Materstvo vám zefektivní čas

S časom zápasí každá mamička. Preto sa vraví, že materstvo je o efektivite. Aj obe speváčky sa zhodujú v tom, že sa po príchode detí naučili využívať každú voľnú minutku naplno. Nie je ich veľa nazvyš. „Chodili sme spolu na dovolenky a nazývali sme ich služobnými cestami. Na nich sme sa totiž snažili zosynchronizovať poobedný spánok našich detí, aby sme tak získali čas na písanie textov. Najviac sme toho spravili práve cez obed. Večer už nebolo toľko energie, aj keď kreativita je najväčšia práve v noci,“ pokračuje Bára. Speváčky dodávajú, že všetko zvládli tiež vďaka veľkej podpore rodinných príslušníkov, ktorí robili ochotné pestúnky, keď to bolo nutné. Inak dcérky poznajú nahrávacie štúdio dokonale.

Rovnako ako boli pri zrode všetkých piesní. „Celé CD vznikalo u nás v kuchyni, v Egypte, kde sme boli spolu pri mori a u nás na chalupe. Keď sme skladali piesne dievčatká boli stále s nami a bavilo ich hlavne byť spolu a rozoberať nám domácnosť,“ popisuje so smiechom Bára. A Lenka dodáva: „Naše pesničky sa im páčili. Vlastne nemali ani inú možnosť, keď niečo počúvate stále dookola a spievajú to vaše drahé mamičky.  Prvýkrát boli s nami v nahrávacom štúdiu už v bruško. Po narodení boli s nami v šatke alebo v nosítku.“

Speváčkam sa nakoniec podarilo do deviatich piesní vtesnať takmer všetky pocity, ktorými mamičky počas materstva prechádzajú. Navyše ironickým a vtipným spôsobom, ktorý mamičky utvrdí , že v tom nie sú sami a netreba to všetko brať príliš vážne. So zmyslom pre humor sa všetko akosi lepšie v tom materstve rieši.

Laktačná psychóza trochu inak

Na to vsadili speváčky aj pri tvorbe pesničky Laktační psychóza. „Niekedy sme boli kritizované okolím, že laktačná psychóza je vážna choroba a nemali by sme si z toho robiť srandu. Ale ozývalo sa nám veľa mamičiek, ktoré ju prekonali. A ďakovali nám, že im to pomohlo a rozosmialo,“ vtedy si podľa Léni uvedomili, že to má zmysel.

Vtipným spôsobom sa snažia viesť aj koncerty. Poňali to ako také malé divadelno-hudobné vystúpenie.  Prekvapilo ich, že sa na vystúpeniach bavia aj muži, či babičky a dedovia.

Preto sa už tešia na letné koncerty, ktoré pre mamičky chystajú.  Premýšlajú, že si čoskoro dajú zase nejakú „služobnú cestu“ a vymyslia ďalšie texty. Bára a Léňa sú dôkazom, že najkreatívnejšie nápady naozaj prichádzajú aj s materstvom. Je to zrejme taká veľká zmena v živote ženy, že sa to musí niekde odraziť. Pre umelcov teda hotová inšpirácia. :-)

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.6 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (kolo 02)
13.05.2019   0
Detský tábor s olympijským víťazom Matejom Tóthom v auguste na Orave. Máme prvého výhercu, budúci pondelok losujeme ďalšieho z vás.
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?