ReceptyZeleninové jedlá

Žihľava dvojdomá/Urtica dioica

 Silvia Bodláková   27.05.2017   1

Kedy ju použiť? Pomáha pri kolikovitých bolestiach, pri reume, cukrovke a iných chorobách látkovej premeny, podporuje tvorbu červených krviniek.

ingimage

 

Na úvod niečo, čo sa dozviete o nej z encyklopédií.

Zberanie: vňať a listy: viac ráz do roka: apríl - august (používame rukavice)

Sušenie: tak aby sa zachovala farba, pri teplote do 60°C (schne rýchlo)

Uskladňovanie: dobre uzavreté, chránime pred svetlom, vlhkom a hmyzom

Vlastnosti: diuretikum, hemostyptikum, antiseptikum, roborans, derivans

Využitie: pri chorobách dýchacích orgánov, pri chorobách močových orgánov, pri katare žalúdka a čriev, v spojení s kolikovitými bolesťami, pri reume, cukrovke a iných chorobách látkovej premeny, podporuje tvorbu červených krviniek

Vedľajšie efekty: pri svojvoľnom kombinovaní môžu vyvolať hnačky, zvýšenie močenia, teploty, žalúdočné problémy a opuchnutie. Z interakcií – spolupôsobenia – vyplýva, že nie je vhodné ju kombinovať s chemickými diuretikami. Pretože stimuluje maternicu, nemali by ju užívať budúce mamičky ani deti mladšie ako 2 roky a starší ľudia, ktorí majú ťažkosti s predstojnicou.

Žihľava po zosušení nemá skoro žiadny pach a chutí mierne horko. List i vňať obsahujú okrem chlorofylov A i B a ich štiepnych produktov a karotenoidov aj vitamín C, vitamíny skupiny B a K1 triterpény, steroly, minerálne soli (napr. kremičitany a draselné soli). Pŕhlivé chlpy obsahujú viacej amínov – histamín, sérotonín, cholín a iné.


Asi toto by ste sa dozvedeli z literatúry. Ponúkam Vám niekoľko mojich receptov ako sa dá žihľava použiť v domácnosti.

ingimage

 

Žihľavová polievka

Potrebujeme:

20 mladých žihľavových lístkov (nie stopky), 2 polievkové lyžice masla , medzi prsty sóda bikarbónu, 1 strúčik cesnaku, 1 žemľa, soľ, 1 polievková lyžica bieleho jogurtu.

Postup:

Na rozpustenom masle orestujeme žihľavové lístky umyté a dobre odkvapkané so sódou bikarbónou. Prihodíme očistený strúčik cesnaku, soľ a zalejeme vodou. Do zmesi potom polámeme žemľu z predošlého dňa a podusíme pod pokrievkou asi 5 minút. Rozmixujeme a vmiešame biely jogurt. Znova necháme prevrieť.

Žihľavová polievka II

Potrebujeme:

4 hrste mladej žihľavy, 50 g hrubozrnnej múky, 2 mrkvy, rasca, lyžica olivového oleja, soľ, naklíčená pšenica, pažítka.

Postup:

Žihľavu zalejeme vriacou vodou a necháme päť minút stáť. Potom ju rozmixujeme a vlejeme do litra vriacej osolenej vody. Pridáme rascu a vmiešame múku. Varíme desať minút, potom polievku odstavíme, pridáme postrúhanú surovú mrkvu, naklíčenú pšenicu a posekanú pažítku.

Žihľavová omáčka a la špenát

Potrebujeme:

20 lístkov mladej žihľavy, 1 liter vody, 3 zemiaky, soľ, 2 strúčiky cesnaku, 2 lyžice bieleho jogurtu. Na šatôčky: 250 g masla, 1 vajce, 1 lyžička octu, 250 g hladkej múky

Postup:

Lístky (nie stonky) mladej žihľavy zalejeme litrom vody, pridáme nakrájané asi 3 väčšie zemiaky a povaríme približne 15 minút. Potom prisolíme 1 lyžičkou soli a poriadne premiešame. Odstavíme a rozmixujeme. Do rozmixovanej masy vmiešame asi 3 lyžice bieleho jogurtu a privedieme do varu. Hneď odstavíme a podávame s vajíčkom na tvrdo alebo vareným mäsom.

Žihľavová praženica

Potrebujeme:

3 pol. lyžice nakrájanej čerstvej žihľavy, 3 vajíčka, 1 pol. lyžica oleja, soľ

Postup:

Lístky žihľavy orestujeme na oleji. Pridáme rozklepnuté a vymiešané vajíčka. Miešame do potrebnej hustoty. Nakoniec osolíme a podávame s tmavým chlebom.

ingimage
Prečítajte si aj: Ako si vyrobiť domáci sirup z bazy, žihľavy, púpavy

 

Žihľavový čaj

1 čajovú lyžičku vysušenej pokrájanej žihľavy zalejeme 1/2 litrom vody a privedieme k varu. Hneď odstavíme, premiešame a necháme prikryté asi 5 minút. Zlejeme do pohára. Vychladnutý mi chutí trochu ochutený citrónom.

Žihľavový sirup

50 čerstvých lístkov žihľavy zalejem 2 litrami vody a necháme prevrieť asi 2 - 3 minúty. Necháme prikryté odstáť asi 24 hodín. Potom scedíme a vmiešame 2 kg cukru a 40 g kyseliny citrónovej. Necháme prevrieť asi 2 - 3 minúty za stáleho miešania. Vlejeme do sklenených fliaš a uložíme na chladné tmavé miesto.

Sirup dávame do čierneho čaju, alebo je výborný zmiešaním s minerálkou.

Nátierka so žihľavou

3 lístky žihľavy nakrájame na jemno. Prelejeme vriacou vodou, aby sme ich zbavili pálivosti. Necháme vychladnúť. K žihľave pridáme 200 g Bambína a 1 pol. lyžicu masla. Prisolíme. Dobre vymiešame. Podávame na hrianke.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
fialka napísané 17.06.2017 15:57

Dobrý članok.Ale nikdy som z nej nemala vyššie vyprázdňovanie.

Na vlasy je super po usušení sú načuchorené-najma na tmavé vlasy.

Ak sa chce poučiť na svetlé tak radšej harmanšek-zosvetluje

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...