Šípky. Ako ich zbierať, sušiť (recepty)

Silvia Steiner 0

Ruža šípová je známa tak dlho ako samotné ľudstvo. Jej kvety sa považovali za symbol lásky, mladosti a večnosti.

Poznali ju aj naše staré mamy – zbierali, sušili a využívali ju v najrôznejších podobách; tejto rastline sa od nepamäti pripisovalo mnoho liečivých vlastností.

Šípky a vitamín C

Šípky, vitamín C

Medzi hlavné obsahové látky šípok, najmä v ich dužinatej časti, patrí vitamín C, A, B, kyselina nikotínová, vitamín P a K, ďalej cukry, flavonoidy, červené farbivo, triesloviny, slizice a silice.

Flavonoidy majú protizápalový, protivírusový a antioxidačný účinok. Lecitín v spojení s vitamínom C a A pôsobí na úsporné využívanie tukov a bielkovín pre výstavbu organizmu a udržovanie zdravia, zabraňuje rýchlejšiemu procesu kôrnateniu ciev.

Vitamín C, ktorého šípky obsahujú naozaj požehnane – 426 mg na 100 g – najmä v jesenných mesiacoch pomáha „nakopnúť“ imunitu a zabraňuje únave. Jeho dostatok spoznáme aj na našej pokožke – spomaľuje proces starnutia a na vysušenú pleť má hydratačný účinok. 

No pozor. Usušené šípky v porovnaní s čerstvými strácajú až 3/4 z obsahu vitamínu C.

Ako zbierať a sušiť šípky

Sušenie šípky
Pixabay

Šípky zbierame v septembri a októbri, keď sú zrelé – tvrdé, sfarbené do karmínovočervena, ešte pred príchodom mrazov. Neskôr strácajú cenné vitamíny. 

Takisto to platí o mäkkých šípkach – obsahujú menej vitamínu C v porovnaní s tvrdšími šípkami.

Šípky môžeme sušiť celé alebo ich rozrežeme na polovičky, tak je to ešte lepšie. Zo zrelých šípok najprv odstránime stopky a kalich. Potom ich rozkrojíme a zrnká vyškriabeme.

Plody sa sušia najskôr voľne v prievane v jednej vrstve. Dosušujú sa umelým teplom (na plechu v rúre) do teploty najviac 35°C. Nesmú zhnednúť a spáliť sa.

Usušené šípky by sme mali skladovať maximálne rok, pretože strácajú obrovské dávky vitamínov.

Šípkový čaj

Šípkový čaj pôsobí preventívne proti nachladnutiu a infekciám, spevňuje cievne steny a priaznivo pôsobí pri kŕčových žilách. Upokojuje a zlepšuje schopnosť sústredenia a pomáha proti únave.

Šípkový čaj
istock

Šípkový čaj z čerstvých šípok 

  • 1/2 l vody
  • 1 lyžica čerstvých šípok
  • Varíme 5 – 10 minút, potom na niekoľko minút odstavíme.

Šípkový čaj zo sušených šípok

  • 1/2 l vody
  • 1,5 g sušených šípok
  • Umyté šípky rozdrvíme, zalejeme studenou vodou a necháme niekoľko hodín namočené. Potom ich chvíľu povaríme, precedíme a dochutíme.
  • Šípkový čaj ochucujeme medom alebo mliekom.

Nápoj zo sušených šípok

Sušené šípky umyjeme, potom ich dáme povariť do mäkka s cukrom, vínom a vodou, do ktorej sme pridali postrúhanú citrónovú kôru a škoricu. Podávame ho čerstvo varený a ochladený.

šípkový lekvár
Pixabay

 

Šípkový lekvár

Potrebujeme: na 1 kg očistených šípok cca 250 – 300 g cukru.

Postup: Prekrojené, očistené umyjeme a rozvaríme s trochou vody. Keď šípky zmäknú, prepasírujeme ich, potom znova povaríme, pridáme cukor a dovárame ako iné marmelády. Nalejeme do fliaš a uzatvárame až druhý deň.

Šípkový kompót

Tvrdé šípky rozkrájame, vyškriabeme z nich semená a chĺpky. Vyčistené polovičky umyjeme vo vlažnej a potom studenej vode. Do jedného litra vody a 750 g cukru si pripravíme roztok a vlejeme ho do nádoby, do ktorej dáme také množstvo šípok, aby v roztoku plávali. Takto ich ponecháme do druhého dňa, potom ich povaríme.

Ďalší deň toto preváranie zopakujeme. Varením v cukrovom roztoku šípky zmäknú. Potom ich poukladáme do menších pohárov. Cukrový roztok varením ešte zahustíme a šípky ním zalejeme. Kompót sterilizujeme asi 20 minút, v pare ho necháme 10 minút. Používame ho najmä na ozdobu múčnikov a k jedlám z diviny.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...

Pridaj komentár