ReceptyZavárame

Ríbezľový lekvár

 Mária Kopčíková   06.07.2021   0

Máte radi

domáci ríbezľový lekvár?

Ako dieťa som to neznášala, teraz si to pomerne užívam - zaváračky, lekvárovačky, lečovačky ...

Mám skvelý recept. Možno preto, že som sa k nemu musela dopracovať opakovanou zlou skúsenosťou, keď som si to chcela uľahčiť a použila som kadejaké želírovače a iné urýchľovače hustnutia. Vyhnite sa im.

Ako uvariť ríbezľový lekvár
Shutterstock

 

Poctivý ríbezľový lekvár bez chémie

Vždy som s nepochopením pozerala na moju mamu, ktorá hodiny stála pri šporáku a miešala a miešala ten lekvár, aby už konečne zhustol.

Prišlo mi logické použiť niečo, čo tvoriaci proces skráti. Zároveň som však zlikvidovala aj akúkoľvek dobrú chuť.

Takže v našej rodine robíme takéto produkty len s cukrom.

Recept ríbezľový lekvár len s cukrom
Shutterstock

 

Ako na ríbezľový lekvár?

Na začiatok: ríbezle dobre umyť, odšťaviť alebo prepasírovať.

Pomer ríbezle a cukor: podľa sladkosti ovocia prídate cukor, ja dávam zhruba na 2 litre šťavy 1 kg kryštálového cukru (alebo menej).

Pred varením: ríbezle s cukrom treba dobre premiešať a nechať plus mínus hodinu odstáť, aby sa cukor rozpustil (miešať môžu aj deti, potešia sa z činnosti a vy si zatiaľ v kľude umyjete poháriky).

Varenie: Lekvár varíme po malých dávkach (4 – 5 naberačiek) v plytkej a širokej nádobe (kastról, teflonová panvica), aby sa voda rýchlejšie odparovala. Treba pri tom stáť a priebežne to miešať, aby hmota neprihárala.

Miešame dovtedy, kým sa obsah mierne nezačne lepiť na dno nádoby a varecha nerobí v tej hmote „cestičku“. Hmota okrem hustnutia mení farbu a tmavne.

 

Kedy je lekvár hotový

Hustotu odskúšame kvapnutím hmoty na tanier. Malo by to v krátkej chvíli tuhnúť a netiecť po tanieri.

Lekvár hneď nalievame do pripravených a studenou vodou vypláchnutých pohárikov, zavrieme viečkom a otočíme dnom hore. Takto to necháme vychladnúť a už nesterilizujeme.

Ako na ríbezľový lekvár.
Shutterstock

 

Ríbezle v kombinácii s iným ovocím

Týmto spôsobom môžete robiť rôzne lekvárové zmesky, podľa toho čo vám záhrada poskytne. Moja favourite je kombinácia višní a čiernych ríbezlí. Mňam!!!

Veľa zdaru a sem s ďalšími nápadmi a receptami.

»»»»»»»»» Prečítajte si aj:

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako zistím, že mi odtiekla plodová voda?
28.07.2021   4
Ako vyzerá plodová voda? Ako zistím, že odtiekla, či praskla? Akú farbu má plodová voda? Môže odtiecť plodová voda, aj keď nemám kontrakcie? Kedy ísť do pôrodnice?
Ockovia s foťákmi pri pôrodoch: drsní estéti
27.07.2021   0
Narodenie bábätka: momenty, ktoré sa v živote neopakujú, sú tu len teraz, v tejto chvíli a už sa nikdy nevrátia. Buď ich zachytíš, alebo premrháš.
Strava v tehotenstve: Silná päťka pre tehotnú ženu
26.07.2021   0
Strava v tehotenstve by mala byť nastavená tak, aby budúcej mamičke pomohla zvládnuť náročné obdobie. Ktoré živiny majú nenahraditeľnú úlohu?
babetko
Ako funguje adaptačný pobyt škôlkarov a aké sú možnosti rodičov
29.07.2021   0
Adaptačný pobyt v škôlke môže mať podľa vyhlášky rôznu dĺžku, najviac však štyri hodiny. Ako ho zladiť, keď nastupujete do práce po rodičovskej dovolenke, aké máte možnosti, keď si dieťa nezvykne na škôlku?
Novorodenecká žltačka. Ako dojčiť spavé dieťa?
28.07.2021   0
Dieťa sa nenarodí „žlté“, žltačka sa vyvíja, vrcholí na 3 – 4 deň života a potom začína klesať. Novorodenecká žltačka komplikuje dojčenie.
Rastové ukazovatele novorodencov
27.07.2021   0
Prehľadná rastová tabuľka, aký veľký, aký ťažký, koľko má priberať priemerný novorodenec. Sú to len čísla. Vaše dieťatko je jedinečné napriek tomu, alebo možno práve tým, že nie je priemerné:)
detské choroby
Impetigo
28.07.2021   0
Impetigo (sladké chrasty) je jednou z najčastejších kožných infekcií u detí, je vysoko nákazlivé. Spôsobuje ho zlatý stafylokok (Staphylococcus aureus) alebo Streptokok (Streptococcu pyogenes).
Šiesta choroba
27.07.2021   14
Šiesta choroba (roseola) je vírusové ochorenie. Typické sú vysoké horúčky, po ktorých nasleduje vyrážka. Dokedy je dieťa infekčné a môže sa nakaziť aj dospelý? Čo ak dostane šiestu chorobu tehotná žena?
Piata choroba
26.07.2021   2
Piata choroba je vírusové ochorenie sprevádzané typickou vyrážkou na tvári (akoby motýlik). Dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa. Komplikácie spôsobuje v tehotenstve.
zvery
Prečo je mačka tučná
15.07.2021   1
Aj keď je okrúhla tvárička a bruško rozkošné, vášmu miláčikovi rozhodne neprospieva. Nadváha spôsobuje u mačiek rovnako ako u ľudí zvýšený krvný tlak, cholesterol, ohrozuje srdce a skracuje život domáceho priateľa.
Pitný režim pre psa alebo koľko vody je akurát
08.07.2021   1
Voda vyživuje, čistí a hydratuje všetky živé tvory na zemi, vrátane našich psích spoločníkov. Koľko vody potrebuje vypiť pes? Ako zistíme, či jej náš pes vypije dosť?
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?