ReceptyZavárame

Niekoľko tipov na dobré džemy

 Karin   01.01.1970   1

U nás doma prejdeme každoročne letným rituálom "kuchynského saunovania" v duchu - prečo si neprikúriť v chalupe, keď je vonku nad 35.

Proces je jasne daný. Od jahodového džemu ešte počas opravovania predvysvedčkových známok, cez čerešňový tesne po klasifikačnej konferencii, po marhuľový, rýchlo pred dovolenkou. No a ríbezľový a černicový nás musí počkať, kým sa vrátime s deckami z tábora.

Tak dnes pre vás máme pár dobrých správ, na čo je takéto džemovanie vlastne dobré. Možno ste už počuli, a možno ešte nie:)

shutterstock

Džem z čerešní

Obsahujú vitamín C a draslík. Ten pomáha udržiavať zdravú pokožku a pravidelný rytmus srdca. Čerešne a džem z nich pôsobia preventívne proti dne, odvádzajú z tela toxické látky a čistia obličky.

Majú močopudné účinky a pomáhajú prečistiť organizmus. Nachádza sa v nich kyselina kremičitá, ktorá blahodarne pôsobí na spevnenie väziva. Okrem toho čerešne obsahujú aj fosfor, ktorý upokojuje nervovú sústavu.

Džem z čiernych ríbezlí

Čierne ríbezle pôsobia močopudne, proti hnilobe, proti artritíde, hnačke, skorbutu a posilňujú žalúdok. Vďaka obsiahnutým antioxidantom je džem z čiernych ríbezlí prevenciou voči demencii a starnutiu buniek, tkanív, orgánov a organizmu.

Komplex flavonoidov s účinkom na cievy má ochranný vplyv na bunky, orgány, cievy a zvýšenie hladiny antioxidantov. Obsiahnuté pektíny pomáhajú pri boji s rakovinou.

shutterstock

Džem z hrozna

Všetky odrody hrozna patria k najzdravším druhom ovocia. Hrozno obsahuje napríklad kyselinu listovú, farbivá, minerálne látky a stopové prvky.

Z minerálnych látok má najvyššie zastúpenie draslík, ktorý pomáha organizmu nielen pri odstraňovaní odpadových látok a riadení srdcového rytmu.

Vlákniny, ktoré sú v šupkách hrozna, podporujú činnosť čriev. Zároveň obsahuje vitamín C, E a vitamíny skupiny B. Regeneruje vrchnú časť pokožky, zmierňuje stavy pri žlčových a obličkových kameňoch. Dodáva množstvo antioxidantov.

Hroznový džem oceníte najmä na jeseň, keď mnohí z nás pociťujú nostalgiu za letom a ťažko sa vyrovnávajú so zmenami počasia. Hrozno totiž zmierňuje únavu a depresiu.

Džem z kiwi

Len máloktoré ovocie obsahuje toľko vitamínu C ako kiwi. Obsahom až 1 miligram vitamínu C v 1 grame kiwi pokrýva konzumácia jedného kusu kiwi príjem dennej dávky.

Vďaka vitamínu C, aj v kombinácii s horčíkom, podporuje kiwi látkovú výmenu, spevňuje cievy a žily, posilňuje imunitný systém a zlepšuje videnie.

Konzumácia džemu z tohto ovocia prispieva k zdravej funkcii srdca a svalov, k rastu kostí, pomáha pri krvácaní z ďasien, parodontóze.

Hlavne v zimných mesiacoch je výbornou prevenciou chrípok, prechladnutí a nádche. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku
Bayle napísané 23.10.2018 09:24

Môj tip na najlepší džem na svete - relaxlepsinezdzem.cz je bez konzervantov a pridaneho cukru a predsa chutí fantasticky a je zdravý aj pre deturence

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?