ReceptyObilniny, strukoviny

Nenápadná potravina našich otcov - nesmie chýbať pri žiadnych raňajkách

  01.01.1970   0

Stačilo zvariť mlieko, trochu cukru (resp. medu), prípadne aj hrozienka a škorica, k tomu ovsené vločky a perfektná ovsená kaša na raňajky bola na svete.

Dnes už existuje naozaj pestrá škála možností ako využiť ovsené vločky a pripraviť si prvé jedlo dňa, ktoré rozhodne odporúčajú dietológovia aj odborníci na zdravú výživu.

Ovos sa radí medzi jednu z najstarších obilnín, ktoré ľudstvo konzumuje už dlhé stáročia. Jeho tajomstvo spočíva v tom, že na jednej strane človeka perfektne zasýti a vďaka vysokému obsahu vlákniny pomáha pri procese trávenia.

To sa celkovo prejaví na naštartovaní a správnom fungovaní metabolizmu už ráno.

Vlákniny majú ovsené vločky naozaj veľa - až 10%. Ovsené vločky majú nízky glykemický index, čo všetci potrebujeme. Obsahujú presne toľko cukru, aby sme mohli načerpať dostatok energie do obeda.

Z ovsených vločiek priberieme

No tento cukor je priamo využiteľný pre telo - neukladá sa do zásoby, takže človek nepriberá. Ďalej sú bohatým zdrojom živín a vitamínov (B, E a K, kyselina listová, tiež vápnik, sodík, fosfor, železo, draslík, meď, mangán, horčík a zinok), no aj veľmi dôležitých rastlinných bielkovín.

Preto sa odporúčajú svalovcom pri tvorbe svalovej hmoty, no nielen im. Aj ľuďom, ktorí sa snažia schudnúť, pretože zabraňujú vzniku JOJO efektu: Po ukončení diéty nehrozí, že by telo začalo opäť priberať.

 

Zdravie pre naše telo

Skutočné množstvo priaznivých účinkov na zdravie organizmu sa pripisuje ovseným vločkám. Znižujú hladinu cholesterolu v krvi, upravujú hladinu cukru v krvi, zlepšujú činnosť štítnej žľazy, preventívne pôsobia proti zápalu v črevách.

Znižujú riziko srdcovocievnych ochorení a riziko infarktu či zamedzujú ťažkosti v rámci nervovej sústavy, pomáhajú pri kožných problémoch.

Ovsené vločky sú dokonca k dispozícii aj bez lepku, čo je výhodné pre ľudí s alergiou na lepok. Odporúčajú sa tiež dojčatám, ak sa správne tepelne upravia.

Rovnako tak sú dobré pre diabetikov a cukrovkárov. Stačí skúsiť kombinácie vločiek, ktoré máte radi vy, či už je to s jogurtom, kefírom, banánom alebo iné druhy ovocia, oriešky, fantázii sa medze nekladú.

Ovsené vločky skrátka sú ideálnym začiatkom dňa. Potvrdzujú starú známu pravdu overenú rokmi aj skúsenosťami: „Raňajky sú najdôležitejšie jedlo dňa.“

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...