ReceptyNápoje

Urobme si domáci ovocný sirup!

 Petronela Sadloňová   11.08.2014   0

Maliny, jahody, ríbezle, ale aj višne, marhule, alebo slivky - všetko toto voňavé ovocie plné slnka a vitamínov je vhodné na výrobu domáceho sirupu. Okrem výbornej chuti nám počas sychravých dní limonáda s chuťou leta posilní imunitu a povzbudí organizmus. Uvariť si domáci sirup pritom nemusí byť vôbec zložité.

Tajomstvo vydarenej pochúťky sa skrýva v kvalitnom ovocí a správnom postupe výroby. Jednotlivé ingrediencie a vhodné recepty už nemusíte prácne zháňať. Na trhu je horúca novinka od Slovenských cukrovarov, ktorá poskytuje v jednom balení precízne namiešanú zmes surovín potrebných na výrobu perfektného sirupu. Vám stačí len popustiť uzdu svojej fantázii a namiešať si z ovocia tú najlepšiu kombináciu chutí a vôní.

Korunný  cukor na prípravu sirupu z bobuľového a kôstkového ovocia

Novinka od Slovenských cukrovarov umožní prípravu sirupu z akéhokoľvek letného ovocia a skorého jesenného bobuľového a kôstkového ovocia, pričom jednotlivé druhy možno podľa fantázie kombinovať.

Bez pridanej chémie a potreby rozličných prísad a špeciálnych receptov len s Korunným cukrom na prípravu sirupu z bobuľového a kôstkového ovocia sa domáci sirup podarí každému. Praktické balenie poskytuje presné množstvo potrebných prísad, a navyše aj užitočný potravinársky enzým – pektinázu, ktorá bráni príliš silnému želírovaniu zmesi.

Výsledná konzistencia má vďaka pektináze ideálnu hustotu bez hrudiek a zachováva si krémovitú vláčnosť pri použití. 

Recept na malinový sirup

 

Ak stále váhate, či sa pustiť varenia domáceho sirupu, tu je malá inšpirácia v podobe nášho originálneho a vyskúšaného receptu:

Potrebujeme:

  • 1 kg malín 
  • ½ l vody 
  • 1 kg Korunného cukru na prípravu sirupu z bobuľového a kôstkového ovocia

Postup:

Maliny umyjeme, dáme do hrnca s vodou a necháme 5-10 minút povariť. Vychladnutú malinovú hmotu zmiešame s cukrom na prípravu sirupu a necháme cez noc v chlade. Šťavu vylisujeme a precedíme cez jemné sitko alebo plátno. Sirup uvedieme do varu, necháme 3 minúty variť, nalejeme do sterilných fliaš, dobre uzavrieme a necháme v chlade. Riedime v pomere 1:6 (1 diel sirupu na 6 dielov vody).

Po otvorení skladujeme v chladničke a rýchlo spotrebujeme.

Domáci bylinkový sirup

A ešte jeden špeciál. 

Korunný cukor na prípravu sirupu z kvetov bazy a byliniek.

Je to  hotová zmes, ktorá obsahuje správny pomer prísad pre perfektný pôžitok zo sirupu. Nemusíte odhadovať aké množstvo cukru a citrónovej šťavy je potrebné na určitý objem kvetov alebo byliniek.

Balenie obsahuje nielen správny pomer surovín, ale aj presný návod na prípravu, ktorá je veľmi jednoduchá. Cukor rozpustíme varením v pol litri vody. Týmto sladkým roztokom následne zalejeme kvety bazy, alebo bylinky a necháme ich odstáť v chlade 48 hodín. Macerát potom precedíme a povaríme ešte tri minúty. Hotový sirup sa uchováva v sklených fľašiach so vzduchotesným uzáverom bez potreby ďalšej sterilizácie.

Fľaše je dobré skladovať v tmavej miestnosti. Sirup tak vydrží čerstvý dlhé mesiace a pred otvorením nie je potrebné mať ho v chladničke. Plusom je, že vďaka unikátnemu zloženiu si stále zachováva príjemnú konzistenciu, chuť i farbu.

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 5 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Hľadáte:
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Amniotómia, alebo... v čepčeku sa narodil!
07.08.2020   3
Encyklopédia zdravotnej sestry hovorí, že je to prepichnutie amniónu (zárodočnej blany). Mamičkovsky tomu hovoríme pretrhnutie plodových obalov alebo pustenie vody počas pôrodu. Nemýľte si to prosím s iným zákrokom – amniocentézou.
Prvé pohyby bábätka v brušku
05.08.2020   6
Bábo v brušku a jeho prvé pohyby ženy opisujú ako hladkanie, mávnutie motýlích krídel, bublinky, jemné klopanie, pohyby čriev, trepotanie, škvŕkanie v bruchu, mrvenie...
Čo je hlienová zátka, kedy sa uvoľní a kedy ísť do pôrodnice?
03.08.2020   5
Odtok hlienovej zátky je jedným z prvých signálov, že čas pôrodu sa blíži a v zásade ešte netreba ísť do pôrodnice. Ak sa však objaví jasnočervená krv, (ako pri silnej menštruácii) je načase urýchlene sa presunúť do pôrodnice.
babetko
Cvičenie s riekankou pre 4 – 5-ročné deti
07.08.2020   0
Zdravotné cviky deťom poskytujú uvoľnenie všetkých svalov, ale aj posilňovanie a cestu k správnemu držaniu tela. Veľkým pomocníkom pri cvičení sú pesničky alebo riekanky. S deťmi vo veku 4 – 5 rokov si môžeme zacvičiť aj na tieto:
Nepáči sa ti jedlo? Budeš hladný!
06.08.2020   0
Babička šermuje lyžičkou popod nos vnúčika. Dieťatko vysýpa z mostíka kamienky a ona ho kŕmi jablkovou výživou cez pletivo, cez mriežkovanú zábranu preliezky, hrdá na svoju kŕmiacu taktiku.
Sunárek vyrástol. Rebrenduje na SUNAR
05.08.2020   0
Zmena sa dotkla len obalu a značky, zloženie a chuť produktov zostávajú rovnaké.
detské choroby
Protikvasinková diéta
03.08.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Cítia malé bábätká bolesť?
31.07.2020   0
Náš predpoklad je jasný, že deti bolesť cítia. Ako je to však u celkom malých bábätiek? U nich sa často predpokladá/predpokladalo, že bolesť nevnímajú tak, ako väčšie deti, resp. tak, ako dospelí. Ešte stále je novorodenecká bolesť často neliečená.
Alergia na slnko?
29.07.2020   0
Jednou z nepríjemných reakcií kože na slnečné žiarenie môže byť okrem spálenia pokožky aj slnečná alergia. Najviac ohrozenou skupinou sú deti, pretože ich koža nie je dostatočne odolná voči škodlivému žiareniu.
zvery
Prečo psy jedia trávu
03.08.2020   0
Väčšine psov tráva chutí. Podľa prieskumov je tráva rastlinkou, ktorú psy jedia najčastejšie. Ale prečo je to tak? Má nejaké neznáme vitamíny? Čo na nej psy vidia?
Cestovanie so psom
28.07.2020   2
Je prirodzené, že si myslíte, že sa váš psík necíti v klietke dobre. Neprenášajte ale tieto svoje pocity na vášho psa. Prepravka im nevadí a niektorí sa dokonca v nej cítia bezpečnejšie.
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   2
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?