Pravá maslová Vianočka

Mária Kohutiarová 1

Vianoce bez vianočky pre mnohých nie sú tie pravé „vianocové.“Pred jej upečením a hlavne aj pletením majú však mnohé ženy rešpekt.

Čo by však nebolo na našom fóre? Je tam všetko, aj recepty na správne pravé vianočky – a to ostatné vám poradíme my.

Zdroj: istock.com

Spokojne si vyberte, ktorý recept na vianočku sa vám zdá byť akurát pre vás – či už do schopností, možností, veľkosti či námahy.

Naše tipy na vianočku

Najväčší ohlas má starý slovenský recept na vianočku, no obľúbená je aj vianočka s mandľovými lupienkami (pozri recept na vianočku č. 2) alebo „dvojitá“ vianočka, z ktorej vyjdú dve dávky (pozri recept na vianočku č. 3).

A teraz ten grif s pletením…

Kým som to neskúsila, bola som z toho tiež dopletená.

Jednoducho: najprv musíte mať nachystané dobre vymiesené, podkysnuté cesto. 

Cesto rozdelíme na 9 rovnakých častí, ktoré môžeme mať dopredu vyvaľkané – ale nemusíme.

Týchto 9 dielov cesta jemne rukou pošúľame, aby boli rovnomerne hrubé a približne rovnako dlhé. 

Prvé, čo urobíme, je spodok vianočky zo 4 dielov.

Na jednom konci ich priložíme všetky k sebe a pritlačíme, aby boli spojené.

Potom pokračujeme takto:

Z ľavej strany do pravej si imaginárne očíslujeme pletence číslami 1,2,3,4. Prvý pletenec vľavo vezmeme a pletieme ho tak, aby prechádzal popod druhý pletenec, (čiže ten je navrchu, jednotka na spodku), potom ponad tretí pletenec, (navrchu je jednotka, pod ním trojka) a znovu popod štvorku, (čiže jednotka je naspodku, štvorka na vrchu).

Pletenie ide mierne šikmo do strany, prepletený pletenec pôvodne s číslom jedna založíme vedľa štvorky na opačnú stranu, ako bol pôvodne.

A teraz postup opakujeme znovu – s tým, že z dvojky je teraz jednotka, z trojky dvojka, zo štvorky trojka a z jednotky štvorka.

Pletieme, až kým neprídeme na druhý koniec pletencov – čo ide dosť rýchlo. Na záver pritlačíme všetky štyri pramienky spolu k sebe. Upletený základ vianočky položíme na plech vyložený papierom na pečenie a uprostred tohto vrkoča urobíme bokom dlane ryhu.

Pokračujeme stredným dielom vianočky: to znamená, že máme k dispozícii 3 vrkoče.

Opäť ich na jednom konci spojíme a pletieme klasicky, ako zapletaný vrkoč – teda krajné na striedačku prepletáme cez stredný prameň, začíname zľava.

Nakoniec spojíme všetky konce k sebe, položíme upletený vrkoč na spodný diel vianočky a uprostred tohto vrkoča znovu urobíme bokom dlane ryhu.   

na vrch už len hračka – prepletačka z dvoch pramienkov, ktoré prepletáme cez seba – alebo opletáme okolo seba, ako to komu príde.

Znovu však začíname zľava a valčeky prekladáme cez seba vrchom – nad. Konce opäť spojíme a hotový vrchný vrkoč dáme kraľovať na vrch vianočky.  

Aby sa nám toto veľdielo nerozišlo pri kysnutí či pečení, dobré je prepichnúť ju na spojených miestach – tam, kde začínajú a končia pletence – špajdľou alebo špáratkami. (Po upečení ich nezabudnite vybrať.)

Šup do rúry na 200 stupňov, tak na 40 minút. 

Vianočka vraj vyjde aj skúseným borcom v kuchyni zakaždým inak – no len zriedka sa stalo, že bola nejedlá. Nehovorte, že vám netečú slinky! 

Ak by ste chceli viac grifov a nápadov k téme, kliknite si spokojne znovu na link nášho fóra s vianočkovou témou – a nechajte sa inšpirovať.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (15 hlasov, priemerne: 3,70 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kohutiarová

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár