ReceptyDobroty

Pravá maslová Vianočka

 Mária Kohutiarová   01.01.1970   1

Vianoce bez vianočky pre mnohých nie sú tie pravé „vianocové.“Pred jej upečením a hlavne aj pletením majú však mnohé ženy rešpekt.

Čo by však nebolo na našom fóre? Je tam všetko, aj recepty na správne pravé vianočky – a to ostatné vám poradíme my.

Zdroj: istock.com

 

Spokojne si vyberte, ktorý recept na vianočku sa vám zdá byť akurát pre vás – či už do schopností, možností, veľkosti či námahy.

Naše tipy na vianočku

Najväčší ohlas má starý slovenský recept na vianočku, no obľúbená je aj vianočka s mandľovými lupienkami (pozri recept na vianočku č. 2) alebo "dvojitá" vianočka, z ktorej vyjdú dve dávky (pozri recept na vianočku č. 3).

A teraz ten grif s pletením...

Kým som to neskúsila, bola som z toho tiež dopletená.

Jednoducho: najprv musíte mať nachystané dobre vymiesené, podkysnuté cesto. 

 

Cesto rozdelíme na 9 rovnakých častí, ktoré môžeme mať dopredu vyvaľkané – ale nemusíme.

 

Týchto 9 dielov cesta jemne rukou pošúľame, aby boli rovnomerne hrubé a približne rovnako dlhé. 

 

Prvé, čo urobíme, je spodok vianočky zo 4 dielov.

Na jednom konci ich priložíme všetky k sebe a pritlačíme, aby boli spojené.

Potom pokračujeme takto:

Z ľavej strany do pravej si imaginárne očíslujeme pletence číslami 1,2,3,4. Prvý pletenec vľavo vezmeme a pletieme ho tak, aby prechádzal popod druhý pletenec, (čiže ten je navrchu, jednotka na spodku), potom ponad tretí pletenec, (navrchu je jednotka, pod ním trojka) a znovu popod štvorku, (čiže jednotka je naspodku, štvorka na vrchu).

Pletenie ide mierne šikmo do strany, prepletený pletenec pôvodne s číslom jedna založíme vedľa štvorky na opačnú stranu, ako bol pôvodne.

A teraz postup opakujeme znovu – s tým, že z dvojky je teraz jednotka, z trojky dvojka, zo štvorky trojka a z jednotky štvorka.

Pletieme, až kým neprídeme na druhý koniec pletencov – čo ide dosť rýchlo. Na záver pritlačíme všetky štyri pramienky spolu k sebe. Upletený základ vianočky položíme na plech vyložený papierom na pečenie a uprostred tohto vrkoča urobíme bokom dlane ryhu.

 

Pokračujeme stredným dielom vianočky: to znamená, že máme k dispozícii 3 vrkoče.

Opäť ich na jednom konci spojíme a pletieme klasicky, ako zapletaný vrkoč – teda krajné na striedačku prepletáme cez stredný prameň, začíname zľava.

 

Nakoniec spojíme všetky konce k sebe, položíme upletený vrkoč na spodný diel vianočky a uprostred tohto vrkoča znovu urobíme bokom dlane ryhu.   

na vrch už len hračka – prepletačka z dvoch pramienkov, ktoré prepletáme cez seba – alebo opletáme okolo seba, ako to komu príde.

Znovu však začíname zľava a valčeky prekladáme cez seba vrchom – nad. Konce opäť spojíme a hotový vrchný vrkoč dáme kraľovať na vrch vianočky.  

Aby sa nám toto veľdielo nerozišlo pri kysnutí či pečení, dobré je prepichnúť ju na spojených miestach – tam, kde začínajú a končia pletence – špajdľou alebo špáratkami. (Po upečení ich nezabudnite vybrať.)

Šup do rúry na 200 stupňov, tak na 40 minút. 

 

Vianočka vraj vyjde aj skúseným borcom v kuchyni zakaždým inak – no len zriedka sa stalo, že bola nejedlá. Nehovorte, že vám netečú slinky! 

Ak by ste chceli viac grifov a nápadov k téme, kliknite si spokojne znovu na link nášho fóra s vianočkovou témou – a nechajte sa inšpirovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Juraj napísané 15.12.2018 12:47

fotka hotovej vianocky sa uz nevosla?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
5 najväčších strachov v tehotenstve
26.11.2020   0
K pohode najmä prvorodičiek neprispieva pretlak informácií - veľa sa hovorí o pôrodoch v médiách, diskutuje sa o úrovni nášho pôrodníctva, názory a skúsenosti rodičiek možno nájsť aj na internetových fórach a väčšina z nich nie je zrovna priaznivá, skôr k strachu a obavám tehotných pridávajú.
25. november - Katarína
25.11.2020   2
Vianoce sú ideálne obdobie, kedy otehotnieť
23.11.2020   0
Ak túžite po bábätku, skorá zima, ideálne obdobie na počatie dieťatka, je práve pred vami. S touto teóriou prišiel nový výskum z Indianskej univerzity. Najúspešnejšie sú decembrové počatia, z ktorých sa narodí najviac detí.
babetko
20 básničiek pre Mikuláša
26.11.2020   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Deti, ktoré sú vonku aj v mínusových teplotách, sú odolnejšie
25.11.2020   0
Prevenciou proti prechladnutiam a sezónnym chrípkam je pobyt vonku za každého počasia, a to aj pri mínusových teplotách.
Kávovar Krups Evidence One - podozrivo jednoduchý
24.11.2020   0
Čítame návody a mačkáme tlačítka na OLED displeji. Vyzerá to až podozrivo jednoducho (+ video)
detské choroby
Ploché nohy a hravé cvičenie
17.11.2020   0
My, čo máme deti s plochými nohami vieme, že ak chceme aby mali naše deti zdravé nôžky – prázdniny neprázdniny – cvičiť sa musí každý deň aspoň desať minút. Aspoň trošku rozhýbať tie chodidielka.
Alergia na mak je zriedkavá, vie však veľmi skomplikovať život
13.11.2020   0
Súčasťou maku je ópium - látka, ktorá sa využíva v medicíne a objavuje sa vo viacerých liekoch. Tým najznámejším je marfium, ktorým sa lieči intenzívna bolesť ťažko chorých pacientov. Ópium je však aj súčasťou najpredávanejšieho lieku na svete - kodeínu, ktorý sa používa pri kašli a žalúdočných problémoch.
Má vaše dieťa teplotu? Robte si teplotný graf.
06.11.2020   0
Je pomerne užitočné sledovať v čase, ako sa vyvíja krivka rastu a poklesu teploty, po podaní liekov, či bez podania liekov.
zvery
Tehotná žena a zvierací miláčikovia
26.11.2020   0
Tehotenstvo je fáza života, počas ktorej sa žena musí naučiť zodpovednosti nielen za seba, ale aj za nový život, ktorý privedie na svet. Aké riziká so sebou prináša vzťah s domácim zvieratkom? Čo je pravda o toxoplazmóze a čo sú mýty?
Prepočítajte si psí vek na ľudské roky
19.11.2020   2
Približne od roku 1950 sa traduje ako ekvivalent jedného psieho roku pri porovnaní s ľudským vekom 7 rokov. Aj keď tento vzorec platí už prekvapujúco dlhý čas, skutočnosť nie je tak úplne jednoduchá a existuje nový model výpočtu.
Akého papagája do rodinky ?
11.11.2020   0
Rozmýšľate? Tak je dobré vedieť niečo o tom, ktoré skupiny papagájov sú vhodné do akých rodinných podmienok. Pre malé deti? Väčších školákov? Alebo len pre dospelákov? Nie každý papagáj je vhodný do každej rodiny. A naopak, nie každý človek je vhodný majiteľ papagája.