ReceptyDobroty

Pravá maslová Vianočka

 Mária Kohutiarová   01.01.1970   1

Vianoce bez vianočky pre mnohých nie sú tie pravé „vianocové.“Pred jej upečením a hlavne aj pletením majú však mnohé ženy rešpekt.

Čo by však nebolo na našom fóre? Je tam všetko, aj recepty na správne pravé vianočky – a to ostatné vám poradíme my.

Zdroj: istock.com

 

Spokojne si vyberte, ktorý recept na vianočku sa vám zdá byť akurát pre vás – či už do schopností, možností, veľkosti či námahy.

Naše tipy na vianočku

Najväčší ohlas má starý slovenský recept na vianočku, no obľúbená je aj vianočka s mandľovými lupienkami (pozri recept na vianočku č. 2) alebo "dvojitá" vianočka, z ktorej vyjdú dve dávky (pozri recept na vianočku č. 3).

A teraz ten grif s pletením...

Kým som to neskúsila, bola som z toho tiež dopletená.

Jednoducho: najprv musíte mať nachystané dobre vymiesené, podkysnuté cesto. 

 

Cesto rozdelíme na 9 rovnakých častí, ktoré môžeme mať dopredu vyvaľkané – ale nemusíme.

 

Týchto 9 dielov cesta jemne rukou pošúľame, aby boli rovnomerne hrubé a približne rovnako dlhé. 

 

Prvé, čo urobíme, je spodok vianočky zo 4 dielov.

Na jednom konci ich priložíme všetky k sebe a pritlačíme, aby boli spojené.

Potom pokračujeme takto:

Z ľavej strany do pravej si imaginárne očíslujeme pletence číslami 1,2,3,4. Prvý pletenec vľavo vezmeme a pletieme ho tak, aby prechádzal popod druhý pletenec, (čiže ten je navrchu, jednotka na spodku), potom ponad tretí pletenec, (navrchu je jednotka, pod ním trojka) a znovu popod štvorku, (čiže jednotka je naspodku, štvorka na vrchu).

Pletenie ide mierne šikmo do strany, prepletený pletenec pôvodne s číslom jedna založíme vedľa štvorky na opačnú stranu, ako bol pôvodne.

A teraz postup opakujeme znovu – s tým, že z dvojky je teraz jednotka, z trojky dvojka, zo štvorky trojka a z jednotky štvorka.

Pletieme, až kým neprídeme na druhý koniec pletencov – čo ide dosť rýchlo. Na záver pritlačíme všetky štyri pramienky spolu k sebe. Upletený základ vianočky položíme na plech vyložený papierom na pečenie a uprostred tohto vrkoča urobíme bokom dlane ryhu.

 

Pokračujeme stredným dielom vianočky: to znamená, že máme k dispozícii 3 vrkoče.

Opäť ich na jednom konci spojíme a pletieme klasicky, ako zapletaný vrkoč – teda krajné na striedačku prepletáme cez stredný prameň, začíname zľava.

 

Nakoniec spojíme všetky konce k sebe, položíme upletený vrkoč na spodný diel vianočky a uprostred tohto vrkoča znovu urobíme bokom dlane ryhu.   

na vrch už len hračka – prepletačka z dvoch pramienkov, ktoré prepletáme cez seba – alebo opletáme okolo seba, ako to komu príde.

Znovu však začíname zľava a valčeky prekladáme cez seba vrchom – nad. Konce opäť spojíme a hotový vrchný vrkoč dáme kraľovať na vrch vianočky.  

Aby sa nám toto veľdielo nerozišlo pri kysnutí či pečení, dobré je prepichnúť ju na spojených miestach – tam, kde začínajú a končia pletence – špajdľou alebo špáratkami. (Po upečení ich nezabudnite vybrať.)

Šup do rúry na 200 stupňov, tak na 40 minút. 

 

Vianočka vraj vyjde aj skúseným borcom v kuchyni zakaždým inak – no len zriedka sa stalo, že bola nejedlá. Nehovorte, že vám netečú slinky! 

Ak by ste chceli viac grifov a nápadov k téme, kliknite si spokojne znovu na link nášho fóra s vianočkovou témou – a nechajte sa inšpirovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 14 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Juraj napísané 15.12.2018 12:47

fotka hotovej vianocky sa uz nevosla?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
babetko
Ako uvariť prvú mrkvu (1)
27.02.2021   0
Najjednoduchší postup na svete na uvarenie prvého zeleninového príkrmu. S krásnymi fotografiami od Jany Babjak Veselskej.
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
detské choroby
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   0
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.