ReceptyDobroty

Pravá maslová Vianočka

 Mária Kohutiarová   01.01.1970   1

Vianoce bez vianočky pre mnohých nie sú tie pravé „vianocové.“Pred jej upečením a hlavne aj pletením majú však mnohé ženy rešpekt.

Čo by však nebolo na našom fóre? Je tam všetko, aj recepty na správne pravé vianočky – a to ostatné vám poradíme my.

Zdroj: istock.com

 

Spokojne si vyberte, ktorý recept na vianočku sa vám zdá byť akurát pre vás – či už do schopností, možností, veľkosti či námahy.

Naše tipy na vianočku

Najväčší ohlas má starý slovenský recept na vianočku, no obľúbená je aj vianočka s mandľovými lupienkami (pozri recept na vianočku č. 2) alebo "dvojitá" vianočka, z ktorej vyjdú dve dávky (pozri recept na vianočku č. 3).

A teraz ten grif s pletením...

Kým som to neskúsila, bola som z toho tiež dopletená.

Jednoducho: najprv musíte mať nachystané dobre vymiesené, podkysnuté cesto. 

 

Cesto rozdelíme na 9 rovnakých častí, ktoré môžeme mať dopredu vyvaľkané – ale nemusíme.

 

Týchto 9 dielov cesta jemne rukou pošúľame, aby boli rovnomerne hrubé a približne rovnako dlhé. 

 

Prvé, čo urobíme, je spodok vianočky zo 4 dielov.

Na jednom konci ich priložíme všetky k sebe a pritlačíme, aby boli spojené.

Potom pokračujeme takto:

Z ľavej strany do pravej si imaginárne očíslujeme pletence číslami 1,2,3,4. Prvý pletenec vľavo vezmeme a pletieme ho tak, aby prechádzal popod druhý pletenec, (čiže ten je navrchu, jednotka na spodku), potom ponad tretí pletenec, (navrchu je jednotka, pod ním trojka) a znovu popod štvorku, (čiže jednotka je naspodku, štvorka na vrchu).

Pletenie ide mierne šikmo do strany, prepletený pletenec pôvodne s číslom jedna založíme vedľa štvorky na opačnú stranu, ako bol pôvodne.

A teraz postup opakujeme znovu – s tým, že z dvojky je teraz jednotka, z trojky dvojka, zo štvorky trojka a z jednotky štvorka.

Pletieme, až kým neprídeme na druhý koniec pletencov – čo ide dosť rýchlo. Na záver pritlačíme všetky štyri pramienky spolu k sebe. Upletený základ vianočky položíme na plech vyložený papierom na pečenie a uprostred tohto vrkoča urobíme bokom dlane ryhu.

 

Pokračujeme stredným dielom vianočky: to znamená, že máme k dispozícii 3 vrkoče.

Opäť ich na jednom konci spojíme a pletieme klasicky, ako zapletaný vrkoč – teda krajné na striedačku prepletáme cez stredný prameň, začíname zľava.

 

Nakoniec spojíme všetky konce k sebe, položíme upletený vrkoč na spodný diel vianočky a uprostred tohto vrkoča znovu urobíme bokom dlane ryhu.   

na vrch už len hračka – prepletačka z dvoch pramienkov, ktoré prepletáme cez seba – alebo opletáme okolo seba, ako to komu príde.

Znovu však začíname zľava a valčeky prekladáme cez seba vrchom – nad. Konce opäť spojíme a hotový vrchný vrkoč dáme kraľovať na vrch vianočky.  

Aby sa nám toto veľdielo nerozišlo pri kysnutí či pečení, dobré je prepichnúť ju na spojených miestach – tam, kde začínajú a končia pletence – špajdľou alebo špáratkami. (Po upečení ich nezabudnite vybrať.)

Šup do rúry na 200 stupňov, tak na 40 minút. 

 

Vianočka vraj vyjde aj skúseným borcom v kuchyni zakaždým inak – no len zriedka sa stalo, že bola nejedlá. Nehovorte, že vám netečú slinky! 

Ak by ste chceli viac grifov a nápadov k téme, kliknite si spokojne znovu na link nášho fóra s vianočkovou témou – a nechajte sa inšpirovať.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.8 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kohutiarová

Stále predovšetkým manželka, 7x mama, človek pre druhých. Chcem aj prostredníctvom riadkov priniesť presvedčenie, že svet je úžasné miesto a mať deti a rodinu je to najlepšie, čo nám mohlo byť dané.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku
Juraj napísané 15.12.2018 12:47

fotka hotovej vianocky sa uz nevosla?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Hrajte o balík štyroch produktov VIROSTOP
23.10.2020   0
ViroStop spray obsahuje jedinečnú kombináciu prírodných zložiek pre podporu našej imunitu a dýchacie cesty.
Ako sa rozprávať s deťmi a podporiť ich rečový vývin?
22.10.2020   0
Nie je žiaduce, aby ste dieťa nechali na seba niečo bľabotať a len mu neprítomne pritakávali. Na druhej strane ani váš monológ nie je na osoh, keď nenechá dieťaťu prestávku, aby sa aj ono mohlo zapojiť.
GLIZIGEN labiálny krém - hrajte o malý zázrak na herpes na perách
22.10.2020   0
Práve teraz?! Vyhodí sa vám vždy, keď ho najmenej potrebujete.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.