ReceptyCestoviny a pizza

Upečte si kvalitný chlebík

 Lenka Tinková   02.04.2014   1

Bio trend mnohé mamičky plynule nalákal do bio oddelenia potravín. Či kupujete tmavý chlieb, či biely, oba môžu byť veľkým sklamaním.

 

Aj tie tmavé so semiačkami, krásne zabalené a vyzerajúce, môžu mať zádrhel. Stačí si pozrieť zloženie. Ak tam nájdete len múku, kvások a vodu, vyhrali ste. Inak sú väčšinou plné éčok, pridaných farbív, látok, stabilizátorov... Než jesť niečo podobné, skúste chleba domáci. Nepotrebujete ani stráviť hodiny v kuchyni ani domácu pekáreň.

Receptov na chlieb nájdete na internete pomerne veľa. My sme pre vás vybrali dva najjednoduchšie.

Chleba s kvasnicami

Na tento chlieb potrebujete zmiešať dve múky. Pokojne podľa vlastného výberu. Platí pravidlo, že najmenej zdravá je pšeničná. Preto voľte radšej tieto varianty: žitná, špaldová, pšenová, grahamová.

Ingrediencie:

 • 25 g droždia
 • 1 uvarený zemiak (zemiak môže byť aj nemusí)
 • 500 g múky (dali sme žitnú celozrnnú a špaldovú. Môžete kombinovať aj žitnú s pšenovou alebo grahamovú)
 • 2 lyžičky soli
 • semiačka podľa chuti
 • rasca, ak vám chutí

Príprava:

Ingrediencie zmiešajte spolu s vlažnou vodou do cesta. Potom nechajte hodinu v miske vykysnúť. Po hodine vypracujte cesto do tvaru bochníka. Položte na papier na pečenie na plechu a nechajte ešte 20 minút kysnúť. Potom cesto potrite vodou. Niekto dáva aj hrnček vody priamo na plech s chlebíkom, aby sa odparovala a bol vláčnejší.

už len bochník na plechu strčíte do trúby. Prvých 15 minút na 280 stupňov, aby sa na ňom spravila chrumkavá kôrka. A potom 45 minút až 6O na 180 stupňov. Podľa trúby.

Či je chleba dostatočne prepečený zistíte tak, že do prostriedku strčíte špajlu a keď sa na ňu neprichytí cesto, môžete vybrať. Po vybratí chlebíku ho prikryte vlhkou utierkou, pekne zmäkne a nebudete vidieť rozdiel medzi vašim a kupovaným. Vlastne áno, jeden tu je. Je chutnejší a zdravší :)

Tip na dobrú chuť:

Spravte si k chlebíku bylinkové maslo. Nechajte maslo vonku než zmäkne. Potom ho zmiešajte s bylinkami podľa chuti: kôpor, bazalka, tymián... môžete pridať aj cesnak. Maslo dajte do misky a do chladničky stuhnúť. Mňam na teplý chlebík :)

Chleba s jogurtom

Špaldový chlieb s jogurtom je ešte jednoduchší. A hlavne varianta pre tých, ktorých kvasnicový nafukuje bruško.

Ingrediencie:

 • 450 g špaldovej múky
 • 1 lyžička soli
 • 1 lyžička cukru
 • 1 lyžica sódy
 • 500 g bieleho hustého jogurtu gréckeho typu

Postup:

Ingrediencie spolu vymiešame, aby sa masa spojila a vytvarujeme bochník. Dajte hneď piecť do vyhriatej trúby na 190 stupňov cca 50 min. Pečte napríklad v jenskej mise s pečiacim papierom na spodu.

Ak večer upečiete, ráno môžete mať pre rodinu chutné raňajky.

Foto: sxc.hu

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
sama napísané 02.04.2014 18:40

Ja si pečiem tieto chleby www.dobrenapady.info/chlieb-cr8.htm

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...