ReceptyCestoviny a pizza

Upečte si kvalitný chlebík

 Lenka Tinková   02.04.2014   1

Bio trend mnohé mamičky plynule nalákal do bio oddelenia potravín. Či kupujete tmavý chlieb, či biely, oba môžu byť veľkým sklamaním.

 

Aj tie tmavé so semiačkami, krásne zabalené a vyzerajúce, môžu mať zádrhel. Stačí si pozrieť zloženie. Ak tam nájdete len múku, kvások a vodu, vyhrali ste. Inak sú väčšinou plné éčok, pridaných farbív, látok, stabilizátorov... Než jesť niečo podobné, skúste chleba domáci. Nepotrebujete ani stráviť hodiny v kuchyni ani domácu pekáreň.

Receptov na chlieb nájdete na internete pomerne veľa. My sme pre vás vybrali dva najjednoduchšie.

Chleba s kvasnicami

Na tento chlieb potrebujete zmiešať dve múky. Pokojne podľa vlastného výberu. Platí pravidlo, že najmenej zdravá je pšeničná. Preto voľte radšej tieto varianty: žitná, špaldová, pšenová, grahamová.

Ingrediencie:

 • 25 g droždia
 • 1 uvarený zemiak (zemiak môže byť aj nemusí)
 • 500 g múky (dali sme žitnú celozrnnú a špaldovú. Môžete kombinovať aj žitnú s pšenovou alebo grahamovú)
 • 2 lyžičky soli
 • semiačka podľa chuti
 • rasca, ak vám chutí

Príprava:

Ingrediencie zmiešajte spolu s vlažnou vodou do cesta. Potom nechajte hodinu v miske vykysnúť. Po hodine vypracujte cesto do tvaru bochníka. Položte na papier na pečenie na plechu a nechajte ešte 20 minút kysnúť. Potom cesto potrite vodou. Niekto dáva aj hrnček vody priamo na plech s chlebíkom, aby sa odparovala a bol vláčnejší.

už len bochník na plechu strčíte do trúby. Prvých 15 minút na 280 stupňov, aby sa na ňom spravila chrumkavá kôrka. A potom 45 minút až 6O na 180 stupňov. Podľa trúby.

Či je chleba dostatočne prepečený zistíte tak, že do prostriedku strčíte špajlu a keď sa na ňu neprichytí cesto, môžete vybrať. Po vybratí chlebíku ho prikryte vlhkou utierkou, pekne zmäkne a nebudete vidieť rozdiel medzi vašim a kupovaným. Vlastne áno, jeden tu je. Je chutnejší a zdravší :)

Tip na dobrú chuť:

Spravte si k chlebíku bylinkové maslo. Nechajte maslo vonku než zmäkne. Potom ho zmiešajte s bylinkami podľa chuti: kôpor, bazalka, tymián... môžete pridať aj cesnak. Maslo dajte do misky a do chladničky stuhnúť. Mňam na teplý chlebík :)

Chleba s jogurtom

Špaldový chlieb s jogurtom je ešte jednoduchší. A hlavne varianta pre tých, ktorých kvasnicový nafukuje bruško.

Ingrediencie:

 • 450 g špaldovej múky
 • 1 lyžička soli
 • 1 lyžička cukru
 • 1 lyžica sódy
 • 500 g bieleho hustého jogurtu gréckeho typu

Postup:

Ingrediencie spolu vymiešame, aby sa masa spojila a vytvarujeme bochník. Dajte hneď piecť do vyhriatej trúby na 190 stupňov cca 50 min. Pečte napríklad v jenskej mise s pečiacim papierom na spodu.

Ak večer upečiete, ráno môžete mať pre rodinu chutné raňajky.

Foto: sxc.hu

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 13 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
sama napísané 02.04.2014 18:40

Ja si pečiem tieto chleby www.dobrenapady.info/chlieb-cr8.htm

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kuváda - keď je tehotný aj muž
24.02.2021   0
Tehotná žena priťahuje pozornosť okolia a je zahrňovaná ochranou a starostlivosťou. Muž po jej boku však môže tiež prežívať nevoľnosť i bolesti.
Hormonálne ródeo v tele ženy po pôrode
20.02.2021   0
Telo a myseľ ženy musia po pôrode podstúpiť doslova prevrat. Fyziologické a psychologické zmeny ju tak ovplyvňujú niekedy aj celý ďalší rok.
Pôrody včera
19.02.2021   0
Nedávno som sa dostala k neuveriteľným informáciám o pôrodoch kedysi aj dnes v tradičných národoch... a som rada, že som rada.
babetko
3 tipy, ako naučiť dieťa strihať nožnicami
25.02.2021   0
Ak máte doma malé deti, zrejme vám je jasné, že dieťa nevie odstrihnúť kus papiera hneď, ako mu strčíte do ruky sebalepšie nožnice. Zručnosť strihania sa vyvíja v istej postupnosti. Aby ju raz deti ovládli, netreba sa báť nechať ich s nožnicami sa hrať.
Bio matky len zbytočne "príliš riešia". Alebo ?
25.02.2021   0
Sú bio potraviny skutočne len módny trend, výstrelok, úchylka, manier bohatých ľudí ? A máme sa pozerať na výživu detí inak?
Stratení v preklade: povieme deťom A, počujú B
23.02.2021   0
Selektívna hluchota je od istého veku veľmi rozšírený vírus medzi našimi deťmi. Poviete A, počujú B.
detské choroby
Cvičenia na ploché nohy pre deti: 15 hravých tipov
23.02.2021   0
Vhodnou terapiou sú jednoduché cvičenia na spevnenie klenby. Určite sa medzi nimi nájdu aj také, pri ktorých sa deti zabavia.
Bolesť končatín
17.02.2021   0
Nervózne prestupujem z nohy na nohu, zatiaľ čo môj štvorročný syn sa asi desať metrov za mnou vlečie slimačím tempom a tvári sa nešťastne: „Ale keď mňa bolia nožičky...“ Niekedy bolia nožičky účelovo, niekedy bolia večer po celodennom lietaní. Niekedy sa dieťa v noci zobudí a plače kvôli bolestiam. Vymýšľa si? Má atritídu? Nemôže to byť nádor? Rastie?
Viete, aké dôsledky môže mať odmietnutie hospitalizácie dieťaťa?
16.02.2021   1
Ak rodič odmietne liečbu či hospitalizáciu dieťaťa, prechádza naňho zodpovednosť za zdravotný stav dieťaťa, ako i všetky právne dôsledky pri ďalších komplikáciách.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.