Domáca pizza. Tajomstvo nie je v recepte, ale…

Andrej Jakubík 0

Jedlo, ktoré preslávilo Taliansko v celom gastronomickom svete. A to predovšetkým zásluhou talianskych prisťahovalcov v USA, kde našli svoj nový domov a priniesli si so sebou svoju kuchyňu.

Dnes skoro nikto nepozná pravú taliansku pizzu, ale práve naopak – skoro každý pozná variáciu z USA. Pizza je jedlo, ktoré dokonale zapadá do ľahkého jedálnička talianskej gastronómie, a preto aj suroviny, ktoré sa na jej prípravu používajú, sú pomerne ľahko stráviteľné a nezaťažujú organizmus.

Zato USA variácia je svojím objemom a použitými surovinami doslova opakom. Spolu s hamburgerom a sladenými nápojmi je to jedlo, ktoré sa výrazne podpisuje pod obezitu Amerických občanov.

Ako pripraviť pizzu doma

V tomto príspevku si povieme, ako pripraviť toto jedlo doma, a to nie preto, aby sme ušetrili na návšteve reštaurácie, ale pre pocit istoty, ktorý sa dostaví spolu s vlastnou prípravou. A samozrejme si môžete sami pripraviť obloženie podľa vlastnej nálady a chuti.

Čo všetko môžeme dať na pizzu? To je iba na vás, pretože ak niekomu chutia sardinky, tak nech sa páči. A rovnako to platí aj o brokolici, krevetách, klobáse alebo kuracích stehnách. Obloha je čisto na uvážení konzumenta a netreba sa báť experimentov, pretože ak zvolíte naozaj bezpečné kombinácie, tak sa nemáte čoho báť.

 

Cesto je základ, ale tajomstvo nie je v recepte

Cesto je základ, nie je však hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje výsledok na tanieri. Receptov na cesto nájdete  na internete kopec.

Ale tajomstvo nie je v recepte, ale v príprave a základných trikoch!

Používajte olivový olej namiesto klasického slnečnicového, pretože potom je cesto zbytočne krehké a tvrdé. Rovnako do cesta nezabudnite primiešať mletú rascu, ktorá mu dodá jemnú vôňu. Cesto sa snažte mať čo najtenšie a ideálne je, ak sa na ňom vytvoria mierne bublinky, ktoré značia, že je kvalitne vypracované.

Dôležité je, aby cesto po vypracovaní odpočívalo. 

To znamená, že ho vytvarujeme do klasického diskovitého tvaru a popicháme vidličkou, aby sme cesto prevzdušnili. Takto ho necháme odpočívať na teplejšom mieste približne 20 minút. Potom cesto vložíme na plechu do rozohriatej trúby a pečieme približne do štádia, kedy sa začnú okraje sfarbovať do mierne hneda. To je čas, kedy cesto vyberieme.

Necháme mierne vychladnúť a nanesieme paradajkový pretlak a samozrejme oblohu. Potom necháme pizzu opäť niekoľko desiatok minút piecť na miernej teplote. Rúru vypneme približne 10 minút pred dopečením, pretože suroviny sa dopečú samé vplyvom zostatkového tepla.

Je lepšie používať elektrickú rúru,

pretože tá plynová cesto vysušuje. Ale samozrejme, ak máte možnosť piecť v peci na tuhé palivo, tak je to tá najlepšia voľba. Pri tejto príprave je pizza hotová v priebehu 1 až 3 minút, čo je naozaj fast jedlo.

Pizzu krájame za horúca,

pretože cesto vplyvom oxidácie na vzduchu rýchlo tvrdne. 

V ceste sa zvyknú vytvoriť doslova vydutiny, a to je znamenie, že je všetko na dobrej ceste. Jedna z najdôležitejších ingrediencií je napríklad oregano, bez ktorého to nie je pravá pizza. Pre zlepšenie chute je vynikajúce napríklad potrieť okraje zmesou na jemno strúhaného cesnaku a olivového oleja.    

Ak si doma takto pripravíte kvalitnú pizzu, tak vám garantujem, že už nikdy vás to nebude ťahať do reštaurácie. Ale niekedy je dobré tam zájsť aspoň z nostalgie. A ak to tam bude pekne voňať, tak si pokojne aj niečo objednajte. Aspoň budete mať s čím porovnávať.

Vedeli ste?

Názov pizza pochádza zo slova picea, čo je názov slaného koláča, ktorý sa piekol v minulosti v Talianskom Neapole. Prvé pizzerie sa začali otvárať už na prelome 17. a 18. storočia. A najstarší predchodca pizze pochádza zo starovekého Egypta, kde si recept osvojili Rimania a priniesli ho do Talianska.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (8 hlasov, priemerne: 4,40 z 5)
Loading...

Pridaj komentár