ReceptyCestoviny a pizza

Domáca pizza. Tajomstvo nie je v recepte, ale...

 Andrej Jakubík   16.04.2020   0

Jedlo, ktoré preslávilo Taliansko v celom gastronomickom svete. A to predovšetkým zásluhou talianskych prisťahovalcov v USA, kde našli svoj nový domov a priniesli si so sebou svoju kuchyňu.

Dnes skoro nikto nepozná pravú taliansku pizzu, ale práve naopak - skoro každý pozná variáciu z USA. Pizza je jedlo, ktoré dokonale zapadá do ľahkého jedálnička talianskej gastronómie, a preto aj suroviny, ktoré sa na jej prípravu používajú, sú pomerne ľahko stráviteľné a nezaťažujú organizmus.

 

Zato USA variácia je svojím objemom a použitými surovinami doslova opakom. Spolu s hamburgerom a sladenými nápojmi je to jedlo, ktoré sa výrazne podpisuje pod obezitu Amerických občanov.

Ako pripraviť pizzu doma

V tomto príspevku si povieme, ako pripraviť toto jedlo doma, a to nie preto, aby sme ušetrili na návšteve reštaurácie, ale pre pocit istoty, ktorý sa dostaví spolu s vlastnou prípravou. A samozrejme si môžete sami pripraviť obloženie podľa vlastnej nálady a chuti.

Čo všetko môžeme dať na pizzu? To je iba na vás, pretože ak niekomu chutia sardinky, tak nech sa páči. A rovnako to platí aj o brokolici, krevetách, klobáse alebo kuracích stehnách. Obloha je čisto na uvážení konzumenta a netreba sa báť experimentov, pretože ak zvolíte naozaj bezpečné kombinácie, tak sa nemáte čoho báť.

 

Cesto je základ, ale tajomstvo nie je v recepte

Cesto je základ, nie je však hlavným faktorom, ktorý ovplyvňuje výsledok na tanieri. Receptov na cesto nájdete  na internete kopec.

Ale tajomstvo nie je v recepte, ale v príprave a základných trikoch!

Používajte olivový olej namiesto klasického slnečnicového, pretože potom je cesto zbytočne krehké a tvrdé. Rovnako do cesta nezabudnite primiešať mletú rascu, ktorá mu dodá jemnú vôňu. Cesto sa snažte mať čo najtenšie a ideálne je, ak sa na ňom vytvoria mierne bublinky, ktoré značia, že je kvalitne vypracované.

Dôležité je, aby cesto po vypracovaní odpočívalo. 

To znamená, že ho vytvarujeme do klasického diskovitého tvaru a popicháme vidličkou, aby sme cesto prevzdušnili. Takto ho necháme odpočívať na teplejšom mieste približne 20 minút. Potom cesto vložíme na plechu do rozohriatej trúby a pečieme približne do štádia, kedy sa začnú okraje sfarbovať do mierne hneda. To je čas, kedy cesto vyberieme.

 

Necháme mierne vychladnúť a nanesieme paradajkový pretlak a samozrejme oblohu. Potom necháme pizzu opäť niekoľko desiatok minút piecť na miernej teplote. Rúru vypneme približne 10 minút pred dopečením, pretože suroviny sa dopečú samé vplyvom zostatkového tepla.

Je lepšie používať elektrickú rúru,

pretože tá plynová cesto vysušuje. Ale samozrejme, ak máte možnosť piecť v peci na tuhé palivo, tak je to tá najlepšia voľba. Pri tejto príprave je pizza hotová v priebehu 1 až 3 minút, čo je naozaj fast jedlo.

Pizzu krájame za horúca,

pretože cesto vplyvom oxidácie na vzduchu rýchlo tvrdne. 

 

V ceste sa zvyknú vytvoriť doslova vydutiny, a to je znamenie, že je všetko na dobrej ceste. Jedna z najdôležitejších ingrediencií je napríklad oregano, bez ktorého to nie je pravá pizza. Pre zlepšenie chute je vynikajúce napríklad potrieť okraje zmesou na jemno strúhaného cesnaku a olivového oleja.    

Ak si doma takto pripravíte kvalitnú pizzu, tak vám garantujem, že už nikdy vás to nebude ťahať do reštaurácie. Ale niekedy je dobré tam zájsť aspoň z nostalgie. A ak to tam bude pekne voňať, tak si pokojne aj niečo objednajte. Aspoň budete mať s čím porovnávať.

Vedeli ste?

Názov pizza pochádza zo slova picea, čo je názov slaného koláča, ktorý sa piekol v minulosti v Talianskom Neapole. Prvé pizzerie sa začali otvárať už na prelome 17. a 18. storočia. A najstarší predchodca pizze pochádza zo starovekého Egypta, kde si recept osvojili Rimania a priniesli ho do Talianska.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.4 z 5. Celkom 8 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
Prídavok na dieťa 2021
11.01.2021   35
Kedysi pod názvom "rodinné prídavky." Patrí na každé nezaopatrené dieťa. Ktoré dieťa je nezaopatrené, kto môže poberať prídavok a za akých podmienok? Oznamovacia povinnosť pri prídavku na dieťa, ktoré dovŕšilo 3 roky.
babetko
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
Postieľka, kolíska, kôš, či posteľ rodičov?
12.01.2021   13
Prehľadový článok o výhodách a nevýhodách jednotlivých možností.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   10
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   2
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?