Zápisy do prvých tried budú bývať možno až v apríli

Mária Kopčíková 1

Tak to navrhuje Ministerstvo školstva SR v novele tzv. školského zákona. Teda čas do 1. ročníkov ZŠ by sa mal posunúť z termínu 15. 1. – 15. 2., na 1.- 30. 4.  v danom kalendárnom roku.

Ako dôvod ministerstvo uvádza, že pri posudzovaní detí, či sú spôsobilé na vstup do školy, je aprílový termín zápisu vyhovujúcejší – v tomto čase sú deti už zrelšie a môžu preukázať skutočnú spôsobilosť na osvojenie si školských povinností.

Ak bude schválená táto zmena, potom sa posunie aj termín, dokedy musí riaditeľ školy rozhodnúť o prijatí dieťaťa. Po novom by to malo byť do 15. júna priebežného roku. Riaditeľ školy bude musieť zároveň do 30. júna zaslať zoznam prijatých detí obci, v ktorej majú trvalý pobyt.

Zrelšie deti

Je pravdou, že v čase zápisu môže mať budúci školák problémy vo viacerých oblastiach, ktoré sú pre bezproblémové zvládnutie zaškolenia dôležité – či už v grafomotorike, pozornosti, zrakovej či sluchovej pamäti. Veľa detí tiež prichádza na zápis s nejakým logopedickým problémom, najčastejšie so zlým vyslovovaním sykaviek, či hlások r/l.

Od januára do septembra je času na prácu s dieťaťom ešte dosť, pokiaľ rodič dostane správne usmernenie a bude posilňovať u dieťatka tú zložku, v ktorej sa prejavilo isté oneskorenie.

Je pravda, že Centrá pedagogicko psychologického poradenstva a prevencie robia testovanie školskej spôsobilosti v mesiacoch marec – máj a je teda predpoklad, že v čase aprílových zápisov by bolo jednoduchšie vyjadriť sa odborne k tomu, či dieťa je na školu pripravené, či nie. Zároveň sú to pre dieťa tri mesiace „k dobru“ oproti januárovým zápisom a to v predškolskom veku môže urobiť veľmi veľa, čo sa zrelosti a pripravenosti dieťaťa týka.

Uvidíme teda, aké novinky nám zmenená legislatíva prinesie.

Poznámka pod čiarou

Z odborného psychologického hľadiska môžeme súhlasiť s tým, že detičky sú v apríli zrelšie, než v januári.

Na druhej strane by som však vnímala aj isté riziko, ktoré takáto zmena zaužívanej praxe môže priniesť.

Ministerstvo vo svojej dôvodovej správe uvádza, že jedným z cieľov tejto zmeny je predísť zbytočným odkladom školskej dochádzky, ktoré sú deťom niekedy na zápise navrhované.

Je však dobré si uvedomiť, že súčasná prax by mala zahŕňať postup:

  • November –december – orientačné vyšetrenie šk. zrelosti v MŠ
  • Január – február – zápisy v ZŠ
  • Marec – máj – komplexné vyšetrenie šk. zrelosti v CPPPaP
  • Následne prípadné odporúčanie stimulačného programu pre dieťa alebo odkladu šk. dochádzky

Ak presunieme zápisy na apríl, ak dovtedy rodič nepríde na to, že dieťa by mohlo mať nejaký problém, ak ho na to neupozornia v škôlke, ale až na zápise, výrazne skracujeme čas na to, aby sa s dieťatkom mohol urobiť kus práce pred nástupom do školy a – paradoxne – odkladov môže pribudnúť.

Spomenuté orientačné aj komplexné vyšetrenie šk. zrelosti nie je povinné, takže istá časť rodičov môže prísť do kontaktu s týmito pojmami po prvý raz naozaj až na zápise.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité.

články autora...

Komentáre k článku

Pridaj komentár