ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákZápis do 1. ročníka ZŠ

Zápisy do prvých tried budú bývať možno až v apríli

 Mária Kopčíková   24.03.2015   1

Tak to navrhuje Ministerstvo školstva SR v novele tzv. školského zákona. Teda čas do 1. ročníkov ZŠ by sa mal posunúť z termínu 15. 1. – 15. 2., na 1.- 30. 4.  v danom kalendárnom roku.

Ako dôvod ministerstvo uvádza, že pri posudzovaní detí, či sú spôsobilé na vstup do školy, je aprílový termín zápisu vyhovujúcejší – v tomto čase sú deti už zrelšie a môžu preukázať skutočnú spôsobilosť na osvojenie si školských povinností.

Ak bude schválená táto zmena, potom sa posunie aj termín, dokedy musí riaditeľ školy rozhodnúť o prijatí dieťaťa. Po novom by to malo byť do 15. júna priebežného roku. Riaditeľ školy bude musieť zároveň do 30. júna zaslať zoznam prijatých detí obci, v ktorej majú trvalý pobyt.

Zrelšie deti

Je pravdou, že v čase zápisu môže mať budúci školák problémy vo viacerých oblastiach, ktoré sú pre bezproblémové zvládnutie zaškolenia dôležité – či už v grafomotorike, pozornosti, zrakovej či sluchovej pamäti. Veľa detí tiež prichádza na zápis s nejakým logopedickým problémom, najčastejšie so zlým vyslovovaním sykaviek, či hlások r/l.

Od januára do septembra je času na prácu s dieťaťom ešte dosť, pokiaľ rodič dostane správne usmernenie a bude posilňovať u dieťatka tú zložku, v ktorej sa prejavilo isté oneskorenie.

Je pravda, že Centrá pedagogicko psychologického poradenstva a prevencie robia testovanie školskej spôsobilosti v mesiacoch marec – máj a je teda predpoklad, že v čase aprílových zápisov by bolo jednoduchšie vyjadriť sa odborne k tomu, či dieťa je na školu pripravené, či nie. Zároveň sú to pre dieťa tri mesiace „k dobru“ oproti januárovým zápisom a to v predškolskom veku môže urobiť veľmi veľa, čo sa zrelosti a pripravenosti dieťaťa týka.

Uvidíme teda, aké novinky nám zmenená legislatíva prinesie.

Poznámka pod čiarou

Z odborného psychologického hľadiska môžeme súhlasiť s tým, že detičky sú v apríli zrelšie, než v januári.

Na druhej strane by som však vnímala aj isté riziko, ktoré takáto zmena zaužívanej praxe môže priniesť.

Ministerstvo vo svojej dôvodovej správe uvádza, že jedným z cieľov tejto zmeny je predísť zbytočným odkladom školskej dochádzky, ktoré sú deťom niekedy na zápise navrhované.

Je však dobré si uvedomiť, že súčasná prax by mala zahŕňať postup:

  • November –december – orientačné vyšetrenie šk. zrelosti v MŠ
  • Január – február – zápisy v ZŠ
  • Marec – máj – komplexné vyšetrenie šk. zrelosti v CPPPaP
  • Následne prípadné odporúčanie stimulačného programu pre dieťa alebo odkladu šk. dochádzky

Ak presunieme zápisy na apríl, ak dovtedy rodič nepríde na to, že dieťa by mohlo mať nejaký problém, ak ho na to neupozornia v škôlke, ale až na zápise, výrazne skracujeme čas na to, aby sa s dieťatkom mohol urobiť kus práce pred nástupom do školy a – paradoxne – odkladov môže pribudnúť.

Spomenuté orientačné aj komplexné vyšetrenie šk. zrelosti nie je povinné, takže istá časť rodičov môže prísť do kontaktu s týmito pojmami po prvý raz naozaj až na zápise.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
gabika napísané 24.03.2015 07:40

konecne jeden rozumny napad

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   1
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.