Pred/ŠkolákZápis do 1. ročníka ZŠ

Zápisy do prvých tried budú bývať možno až v apríli

 Mária Kopčíková   24.03.2015   1

Tak to navrhuje Ministerstvo školstva SR v novele tzv. školského zákona. Teda čas do 1. ročníkov ZŠ by sa mal posunúť z termínu 15. 1. – 15. 2., na 1.- 30. 4.  v danom kalendárnom roku.

Ako dôvod ministerstvo uvádza, že pri posudzovaní detí, či sú spôsobilé na vstup do školy, je aprílový termín zápisu vyhovujúcejší – v tomto čase sú deti už zrelšie a môžu preukázať skutočnú spôsobilosť na osvojenie si školských povinností.

Ak bude schválená táto zmena, potom sa posunie aj termín, dokedy musí riaditeľ školy rozhodnúť o prijatí dieťaťa. Po novom by to malo byť do 15. júna priebežného roku. Riaditeľ školy bude musieť zároveň do 30. júna zaslať zoznam prijatých detí obci, v ktorej majú trvalý pobyt.

Zrelšie deti

Je pravdou, že v čase zápisu môže mať budúci školák problémy vo viacerých oblastiach, ktoré sú pre bezproblémové zvládnutie zaškolenia dôležité – či už v grafomotorike, pozornosti, zrakovej či sluchovej pamäti. Veľa detí tiež prichádza na zápis s nejakým logopedickým problémom, najčastejšie so zlým vyslovovaním sykaviek, či hlások r/l.

Od januára do septembra je času na prácu s dieťaťom ešte dosť, pokiaľ rodič dostane správne usmernenie a bude posilňovať u dieťatka tú zložku, v ktorej sa prejavilo isté oneskorenie.

Je pravda, že Centrá pedagogicko psychologického poradenstva a prevencie robia testovanie školskej spôsobilosti v mesiacoch marec – máj a je teda predpoklad, že v čase aprílových zápisov by bolo jednoduchšie vyjadriť sa odborne k tomu, či dieťa je na školu pripravené, či nie. Zároveň sú to pre dieťa tri mesiace „k dobru“ oproti januárovým zápisom a to v predškolskom veku môže urobiť veľmi veľa, čo sa zrelosti a pripravenosti dieťaťa týka.

Uvidíme teda, aké novinky nám zmenená legislatíva prinesie.

Poznámka pod čiarou

Z odborného psychologického hľadiska môžeme súhlasiť s tým, že detičky sú v apríli zrelšie, než v januári.

Na druhej strane by som však vnímala aj isté riziko, ktoré takáto zmena zaužívanej praxe môže priniesť.

Ministerstvo vo svojej dôvodovej správe uvádza, že jedným z cieľov tejto zmeny je predísť zbytočným odkladom školskej dochádzky, ktoré sú deťom niekedy na zápise navrhované.

Je však dobré si uvedomiť, že súčasná prax by mala zahŕňať postup:

  • November –december – orientačné vyšetrenie šk. zrelosti v MŠ
  • Január – február – zápisy v ZŠ
  • Marec – máj – komplexné vyšetrenie šk. zrelosti v CPPPaP
  • Následne prípadné odporúčanie stimulačného programu pre dieťa alebo odkladu šk. dochádzky

Ak presunieme zápisy na apríl, ak dovtedy rodič nepríde na to, že dieťa by mohlo mať nejaký problém, ak ho na to neupozornia v škôlke, ale až na zápise, výrazne skracujeme čas na to, aby sa s dieťatkom mohol urobiť kus práce pred nástupom do školy a – paradoxne – odkladov môže pribudnúť.

Spomenuté orientačné aj komplexné vyšetrenie šk. zrelosti nie je povinné, takže istá časť rodičov môže prísť do kontaktu s týmito pojmami po prvý raz naozaj až na zápise.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
gabika napísané 24.03.2015 07:40

konecne jeden rozumny napad

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?