Pred/ŠkolákZápis do 1. ročníka ZŠ

Boli ste už na zápise? Teraz je na pláne prvá školská pracovňa

 Eva Pavlíková/ (PR)   05.04.2022   0

Zápisy do 1. ročníkov základných škôl sa už začali a potrvajú do konca apríla. Každá škola si však určuje termín zápisov sama, tak pozorne skúmajte web vašej školy, aby ste ten veľký deň  neprepásli.

Tí zodpovední majú všetko pod kontrolou, a po výbere školy sú už o krok ďalej. Škola je pre školáka práca, a aby bol v nej úspešný, bude potrebovať svoj pracovný priestor.

foto: mayer nabytek

Výber vhodného nábytku pre deti, hlavne správnej stoličky a stola, nie je ľahkou úlohou. 

Preto sme oslovili experta na detský nábytok, otca troch detí a dlhoročného výrobcu nábytku - pána Ošťádala zo spoločnosti Mayer CZ, aby nás v téme zorientoval. 

Ako hodnotíte nábytok, na ktorom deti trávia v škole toľko času? 

Aby sa školáci mohli dostatočne sústrediť a celková klíma v triede bola príjemná, musí nábytok v triedach spĺňať niekoľko základných kritérií. Okrem celkovej bezpečnosti, ktorá je daná normami, je pri stoličke a stole zásadné nastavenie ich výšky. Ako výšky sedadla stoličky, tak aj výšky dosky lavice.  

Už v prvej triede sa prejavujú značné rozdiely vo výške školákov. Ak nebude mať dieťa dostatočný kontakt s podlahou, prípadne ak nebude výška dosky lavice vhodne nastavená , deti pocítia diskomfort a nebudú  schopné sa kreatívne sústrediť. 

A keďže sa v  školských laviciach vždy sedí  po dvoch, mali by v lavici spolu sedieť školáci približne rovnakej výšky a postavy. 

V záujme učiteľov i rodičov teda je, aby bola trieda vybavená výškovo nastaviteľnými stoličkami aj lavicami.  Subjektívne si myslím, že minimálne sedadlo stoličky by nemalo byť len tvrdé, preglejkové, ale čalúnené odolným poťahom a komfortnou penou. Chápem však, že tento  „komfort“ väčšinou nie je v možnostiach rozpočtu základným škol a teda ho svojim deťom doprajme pri učení aspoň doma. 

Existujú nejaké tipy, podľa ktorých by sme mali svoje deti učiť sedieť správne? 

Predovšetkým by sme mali svoje deti učiť správne sedieť na ergonomicky vhodných stoličkách! Východiskový ergonomický rozdiel medzi dospelým a dieťaťom je ten, že dieťa rastie. Ak nechceme hľadať  a kupovať každé dva roky novú stoličku, potom zainvestujme do poriadnej, ktorá sa vie rastu opakovane prispôsobiť , teda  rastúcej stoličky.

Ak ako rodič nastavíme správne výšku a hĺbku sedenia, poprípade výšku operadla, tak v podstate stačí, aby sme sa sústredili na to, aby náš školák sedel čo najviac “vzadu”, teda aby sa bedrová časť chrbtice celou plochou dotýkala operadla. 

 

Aký nábytok je ideálny pre malých školákov do detskej izby?

Pokiaľ sa týka stoličky a stola, už som povedal, prečo sú vhodné práve rastúce verzie nábytku.

Ak pravidelne svojho rastúceho študenta meriame, napríklad na narodeniny, skúsme sa vždy zamyslieť, čo všetko s tým súvisí. Skúste sa zamerať na pozíciu, v akej sedí pri svojom stole. Každý rodič môže byť svojmu dieťaťu dostatočne dobrý ergonóm , stačí sa pozorne pozerať. 

Jednoducho – pokiaľ kotníky, kolená, i panva zvierajú pri sedení min. pravý uhol, potom sa vaše dieťa bude cítiť pohodlne. Výšku stolovej dosky nastavte až po správnom nastavení stoličky – tak, aby bola trošku vyššie,  než  sú voľne spustené lokty. Takto bude stolová doska poskytovať vhodnú oporu pri písaní, kreslení a ďalších činnostiach na stole.

Aký je podle Vás rozumný kompromis, ak má rodina obmedzený rozpočet?

Myslím, že je to skôr otázka priorít a hodnôt. Každopádne i rastúcu stoličku a rastúci stôl s min. 5 ročnou zárukou je možné vybrať vo velmi širokom spektre veľkostí, i systémov nastavenia. Pomôcť môžu tzv. akčné sety, kde pri objednaní stoličky spolu so stolom získate oba výrobky výhodnejšie.

Ako dlho môže našim deťom rastúci nábytok slúžiť?

Kvalitný a odolný rastúci nábytok je navrhnutý tak, aby pri slušnom zaobchádzaní vydržal cca od 4 do 18 rokov vášho dieťaťa, alebo pokiaľ máte dieťa doma. Počas doby, v ktorej rastúci nábytok ponúkame, sme už boli niekoľkokrát svedkami, kedy po prečalúnení vrátane výmeny penových dielov na sedadle a operadle začal nábytok slúžiť aj  ďalšiemu školákovi.

 

Viac informácií a tipov pre výber rastúceho nábytku nájdete na adrese www.mayer.cz/kids/home

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.