Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Kam na stredné pedagogické školy

 Zuzana Špačková   04.02.2016   0

Stredné pedagogické školy ponúkajú okrem klasického „učiteľského“ vzdelania aj štúdium, počas ktorého sa študenti pripravujú na pozíciu animátor voľného času, sociálno-výchovný pracovník, či opatrovatelia. Štvorročné štúdium končí maturitnou skúškou a študent získava úplné stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A.

 

Štúdium odboru Učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo si vyžaduje aj overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu – to znamená, že záujemcovia musia absolvovať talentovky, ktoré sú v termínoch od 25. marca do 15. apríla 2016. Kritériá na prijatie a konkrétne termíny talentových skúšok už riaditelia škôl zverejnili. Prihlášku treba poslať riaditeľovi ZŠ do 20. februára 2016.

Záujemcovia o všetky ostatné študijné odbory musia poslať prihlášku do 10. apríla 2016, prijímacie pohovory sú v prvej polovici mája.

Študijné odbory na pedagogických školách

 • Vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť – štúdium je orientované na sociálnu činnosť a opatrovateľstvo, poskytuje poznatky z oblasti zdravovedy, psychológie, pedagogiky. Všetky výchovy sú vyučované s metodikou.
 • Učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo – odbor orientovaný na zámernú a cieľavedomú výchovu a vzdelanie detí od 2 rokov až po vstup do základnej školy. Absolventi sú perpektívni pedagógovia v materských školách a materských centrách. Absolventi môžu študovať na obsahovo príbuzných vysokých školách, alebo si zvýšiť vzdelanie pomaturitným kvalifikačným štúdiom v odboroch špeciálna pedagogika a sociálno-právna činnosť.
 • Sociálno-výchovný pracovník – absolvent je schopný poskytovať sociálnu a výchovnu starostlivosť klientom v orgánoch miestnej štátnej správy, samosprávy, v neštátnych subjektoch, v zariadeniach sociálnych služieb.
 • Animátor voľného času – absolventi môžu pracovať ako animátori a pedagógovia voľnočasových aktivít v centrách voľného času, v kultúrno-informačných kanceláriách a centrách, v kúpeľoch, strediskách cestovného ruchu, cestovných kanceláriách, pracovníci v sprievodcovských službách.
 • Pedagogické lýceum - experimentálny študijný odbor pripravuje absolventa na pozíciu pedagogického asistenta učiteľa v základných a materských školách, zamestnanca štátnej správy alebo tretieho sektora. Odbor je určený žiakom so záujmom o humanitné vyučovacie predmety, ktoré následne po maturite môžu študovať na pedagogických a filozofických fakultách vysokých škôl.

Talentové skúšky na stredné pedagogické školy

Overenie špecifických schopností a zručností sa skladá z viacerých častí.

 • Hudobná výchova – hodnotia sa hlasové schopnosti, tonálne cítenie, hudobný sluch, intonačné schopnosti, hudobná predstavivosť, hudobná pamäť, rytmické cítenie.
 • Jazyková výchova – hodnotí sa prednes, artikulácia, práca s pripraveným aj nepripraveným textom, mimika, gestikulácia, modulácia hlasom, výslovnosť, nápaditosť, originalita, pohotovosť, pochopenie textu, komunikatívne a improvizačné schopnosti. Overujú sa jazykové schopnosti, spisovná výslovnosť, kultúra reči.
 • Výtvarná výchova – preveruje sa estetické vnímanie a výtvarné cítenie žiaka, zručnosť v používaní výtvarných prostriedkov, vlastný tvorivý prejav a priestorová predstavivosť (kresba, maľba, modelovanie), originalita, tvorivosť, fantázia, tvarová štylizácia, farebné riešenie.
 • Telesná výchova – overuje sa pohybová zdatnosť, znalosť športových hier - basketbal, volejbal, povinná je aj voľná zostava na hudbu v časovom limite.

Uchádzač o štúdium v tomto odbore nemôže byť oslobodený od telesnej výchovy, nesmie mať poruchu reči (posúdi logopéd), nemôže mať zníženú známku zo správania, musí mať funkčné všetky články prstov ( predpoklad pre hru na hudobný nástroj). V prípade rovnosti bodov viacerých uchádzačov, dostane absolvent ZUŠ prednosť.

Prehľad o možnostiach štúdia v školskom roku 2015/2016

 • Pedagogická a sociálna akadémia, Bullova 2, Bratislava
 • Pedagogická a kultúrna akadémia, Sokolská 6, Modra
 • Pedagogická a sociálna akadémia blahoslavenej Laury, Kalinčiakova 24, Trnava
 • Pedagogická a sociálna akadémia sv. Andreja - Svorada a Benedikta, 1. mája 7, Trenčín
 • Súkromná stredná odborná škola pedagogická, Tovarnícka 1641, Topoľčany
 • Pedagogická a sociálna akadémia, Engelsova 3, Levice
 • Pedagogická a sociálna akadémia sv. Márie Goretti, Horná 137, Čadca
 • Pedagogická a sociálna akadémia, SNP 509/116, Turčianske Teplice
 • Súkromná pedagogická a sociálna akadémia EBG, Školská 5, Brezno
 • Pedagogická a sociálna akadémia - Pedagógiai és Szociális Akadémia, J.A.Komenského 12, Lučenec
 • Elokované pracovisko ako súčasť Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie EBG, Nám. Matice slovenskej 23, Žiar nad Hronom
 • Elokované pracovisko ako súčasť Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie EBG, Laborecká 66, Humenné
 • Stredná pedagogická škola, Bottova 15A, Levoča
 • Pedagogická a sociálna akadémia, Kmeťovo stromoradie 5, Prešov
 • Katolícka stredná pedagogická škola sv. Cyrila a Metoda, Južná trieda 48, Košice
 • Súkromná pedagogická a sociálna akadémia, Požiarnická 1, Košice
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.