Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Kam na stredné pedagogické školy

 Zuzana Špačková   04.02.2016   0

Stredné pedagogické školy ponúkajú okrem klasického „učiteľského“ vzdelania aj štúdium, počas ktorého sa študenti pripravujú na pozíciu animátor voľného času, sociálno-výchovný pracovník, či opatrovatelia. Štvorročné štúdium končí maturitnou skúškou a študent získava úplné stredné odborné vzdelanie – ISCED 3A.

 

Štúdium odboru Učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo si vyžaduje aj overenie špeciálnych schopností, zručností alebo talentu – to znamená, že záujemcovia musia absolvovať talentovky, ktoré sú v termínoch od 25. marca do 15. apríla 2016. Kritériá na prijatie a konkrétne termíny talentových skúšok už riaditelia škôl zverejnili. Prihlášku treba poslať riaditeľovi ZŠ do 20. februára 2016.

Záujemcovia o všetky ostatné študijné odbory musia poslať prihlášku do 10. apríla 2016, prijímacie pohovory sú v prvej polovici mája.

Študijné odbory na pedagogických školách

 • Vychovávateľsko-opatrovateľská činnosť – štúdium je orientované na sociálnu činnosť a opatrovateľstvo, poskytuje poznatky z oblasti zdravovedy, psychológie, pedagogiky. Všetky výchovy sú vyučované s metodikou.
 • Učiteľstvo pre materské školy a vychovávateľstvo – odbor orientovaný na zámernú a cieľavedomú výchovu a vzdelanie detí od 2 rokov až po vstup do základnej školy. Absolventi sú perpektívni pedagógovia v materských školách a materských centrách. Absolventi môžu študovať na obsahovo príbuzných vysokých školách, alebo si zvýšiť vzdelanie pomaturitným kvalifikačným štúdiom v odboroch špeciálna pedagogika a sociálno-právna činnosť.
 • Sociálno-výchovný pracovník – absolvent je schopný poskytovať sociálnu a výchovnu starostlivosť klientom v orgánoch miestnej štátnej správy, samosprávy, v neštátnych subjektoch, v zariadeniach sociálnych služieb.
 • Animátor voľného času – absolventi môžu pracovať ako animátori a pedagógovia voľnočasových aktivít v centrách voľného času, v kultúrno-informačných kanceláriách a centrách, v kúpeľoch, strediskách cestovného ruchu, cestovných kanceláriách, pracovníci v sprievodcovských službách.
 • Pedagogické lýceum - experimentálny študijný odbor pripravuje absolventa na pozíciu pedagogického asistenta učiteľa v základných a materských školách, zamestnanca štátnej správy alebo tretieho sektora. Odbor je určený žiakom so záujmom o humanitné vyučovacie predmety, ktoré následne po maturite môžu študovať na pedagogických a filozofických fakultách vysokých škôl.

Talentové skúšky na stredné pedagogické školy

Overenie špecifických schopností a zručností sa skladá z viacerých častí.

 • Hudobná výchova – hodnotia sa hlasové schopnosti, tonálne cítenie, hudobný sluch, intonačné schopnosti, hudobná predstavivosť, hudobná pamäť, rytmické cítenie.
 • Jazyková výchova – hodnotí sa prednes, artikulácia, práca s pripraveným aj nepripraveným textom, mimika, gestikulácia, modulácia hlasom, výslovnosť, nápaditosť, originalita, pohotovosť, pochopenie textu, komunikatívne a improvizačné schopnosti. Overujú sa jazykové schopnosti, spisovná výslovnosť, kultúra reči.
 • Výtvarná výchova – preveruje sa estetické vnímanie a výtvarné cítenie žiaka, zručnosť v používaní výtvarných prostriedkov, vlastný tvorivý prejav a priestorová predstavivosť (kresba, maľba, modelovanie), originalita, tvorivosť, fantázia, tvarová štylizácia, farebné riešenie.
 • Telesná výchova – overuje sa pohybová zdatnosť, znalosť športových hier - basketbal, volejbal, povinná je aj voľná zostava na hudbu v časovom limite.

Uchádzač o štúdium v tomto odbore nemôže byť oslobodený od telesnej výchovy, nesmie mať poruchu reči (posúdi logopéd), nemôže mať zníženú známku zo správania, musí mať funkčné všetky články prstov ( predpoklad pre hru na hudobný nástroj). V prípade rovnosti bodov viacerých uchádzačov, dostane absolvent ZUŠ prednosť.

Prehľad o možnostiach štúdia v školskom roku 2015/2016

 • Pedagogická a sociálna akadémia, Bullova 2, Bratislava
 • Pedagogická a kultúrna akadémia, Sokolská 6, Modra
 • Pedagogická a sociálna akadémia blahoslavenej Laury, Kalinčiakova 24, Trnava
 • Pedagogická a sociálna akadémia sv. Andreja - Svorada a Benedikta, 1. mája 7, Trenčín
 • Súkromná stredná odborná škola pedagogická, Tovarnícka 1641, Topoľčany
 • Pedagogická a sociálna akadémia, Engelsova 3, Levice
 • Pedagogická a sociálna akadémia sv. Márie Goretti, Horná 137, Čadca
 • Pedagogická a sociálna akadémia, SNP 509/116, Turčianske Teplice
 • Súkromná pedagogická a sociálna akadémia EBG, Školská 5, Brezno
 • Pedagogická a sociálna akadémia - Pedagógiai és Szociális Akadémia, J.A.Komenského 12, Lučenec
 • Elokované pracovisko ako súčasť Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie EBG, Nám. Matice slovenskej 23, Žiar nad Hronom
 • Elokované pracovisko ako súčasť Súkromnej pedagogickej a sociálnej akadémie EBG, Laborecká 66, Humenné
 • Stredná pedagogická škola, Bottova 15A, Levoča
 • Pedagogická a sociálna akadémia, Kmeťovo stromoradie 5, Prešov
 • Katolícka stredná pedagogická škola sv. Cyrila a Metoda, Južná trieda 48, Košice
 • Súkromná pedagogická a sociálna akadémia, Požiarnická 1, Košice
Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 7 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?