Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

IT gymnázium, ktoré má pre svoje deti zamestnanie

 eva/ redakcia   08.06.2015   1

Čo čakáme od školy,  kam posielame svoje 15. ročné deti ?

Priority detí sa stretajú väčšinou na úrovni – chcem tam mať kamarátov, športový klub, chcem aby ma bavila...a hlavne, nech to nie je ťažké. 

Sme už zvyknutí pozerať sa aj za nich - trošku ďalej. 

Ja by som si želala, aby mali moje deti po skončení školy zamestnanie. A našla som školu, ktorá mi dala odpoveď na to, čo čakám. 

 

IT hľadá ľudí

Napriek stále vysokému % nezamestnanosti,  IT firmy dnes hľadajú na Slovensku viac ako 10 000 zamestnancov, a toto číslo sa bude zvyšovať. Nejde vždy len o pozície pre najvyššie kvalifikovaných vysokoškolákov.

Aj spoločnosti DELL chýbajú kvalitní ľudia. A majú presnú predstavu o tom, koho by potrebovali, aké by mali mať zručnosti. A tak spolu s vedením Gymnázia Svätej Rodiny vytvorili profil absolventa, na ktorého po maturite čakajú. 

Pár otázok som položila riaditeľke Gymnázia na Gercenovej, Helene Jánošíkovej: 

Čo majú vaši študenti v rozvrhu iné, ako deti na bežných gymnáziách ?

Nový vzdelávací program, s ktorým sme začali len v tomto školskom roku,  je posilnený o hodiny informatiky a vyučovanie anglického a nemeckého jazyka. Oba jazyky sú najviac používané IT firmami nielen v rámci Slovenska. 

Našich študentov čakajú také témy  ako robotika, tvorba webových stránok, programovanie. Počas štúdia budú mať možnosť získať certifikát ECDL , Certifikat Microtic.  Okrem posilnenia informatiky obsahuje nový školský vzdelávací program aj vyučovanie tzv. soft skills  (tzv. mäkké zručnosti)  ako sú prezentačné zručnosti,  time management, zvládanie stresu,  komunikačné zručnosti   a pod. 

Dôležité je, že sa nemení učebný odbor. Gymnázium zostáva gymnáziom a všetky predmety sú vyučované v rozsahu stanovenom štátnym vzdelávacím programom pre gymnáziá.

Akým spôsobom sa spoločnost DELL zúčastňuje na vzdelávaní? Máte od partnera ľudí, vybavenie? 

Vyučovanie je plne v rukách  našich vlastných pedagógov. Takže „ vyučovanie“ v tej základnej forme nebude riešiť partner. 

Partnerstvo prebieha na báze budovania vzťahu s firmou, exkurzií, prednášok, spoločných študentských projektov. a tiež stáží v rámci predmetu Informatika. Ide teda skôr o stály konzulting, ako o „darovanie počítačov“ .

Kvalitné technologické vybavenie máme už zabezpečené z projektu Moderné gymnáziá v Bratislavskom kraji, ktorý je financovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Deň otvorených dverí na Gymnáziu Gercenova

 

Prečo budú pre zamestnávateľa vaši absolventi lepší, ako akýkoľvek iní „na inzerát“ ?

Každý nový, aj ideálne vybraný zamestnanec, potrebuje  po nástupe min 2 mesiace na zaškolenie, získanie tzv. „soft skills“ . Naši absolventi budú minimálne o tieto 2 mesiace „ lacnejší“.  

Zakomponovali sme konkrétne požadované zručnosti do ich vyučovania. Okrem informatiky a jazykov  sme doplnili učebné plány v občianskej náuke práve o požadované „soft skills“. 

Budú mať možnosť študenti v DELLe popri škole aj reálne pracovať? 

Napriek tomu, že sa špecializujeme,  naďalej zostávame gymnáziom. Nie sme odbornou školou, ktorá zabezpečuje povinnú prax. No máme rozdiskutovanú  možnosť stáží  počas školského roka.  

A  absolventi,  ktorí sa rozhodnú pokračovať v ďalšom štúdiu na vysokých školách, budú môcť vo firme aj pracovať na čiastočný úväzok. 

Čo ak sa študenti po maturite rozhodnú pre úplne inú oblasť , ako je IT?

V treťom ročníku si volia semináre podľa vlastných záujmov. Môžu si zvoliť biológiu a hlásiť sa na medicínu, alebo NOSku a ísť študovať na právo.  

 

Môžu teda pokračovať na ktorejkoľvek inej vysokej škole. Nový vzdelávací program je len  pridanou hodnotou, nie obmedzením.

 

Prídete sa pozrieť?  

Napríklad na Deň otvorených dverí 10. februára »»»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
KarinkaK napísané 23.11.2014 13:57

Toto znie uplne vyborne. Skoda, ze uz nie som v tom veku. Toto by som brala.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?