Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

IT gymnázium, ktoré má pre svoje deti zamestnanie

 eva/ redakcia   08.06.2015   1

Čo čakáme od školy,  kam posielame svoje 15. ročné deti ?

Priority detí sa stretajú väčšinou na úrovni – chcem tam mať kamarátov, športový klub, chcem aby ma bavila...a hlavne, nech to nie je ťažké. 

Sme už zvyknutí pozerať sa aj za nich - trošku ďalej. 

Ja by som si želala, aby mali moje deti po skončení školy zamestnanie. A našla som školu, ktorá mi dala odpoveď na to, čo čakám. 

 

IT hľadá ľudí

Napriek stále vysokému % nezamestnanosti,  IT firmy dnes hľadajú na Slovensku viac ako 10 000 zamestnancov, a toto číslo sa bude zvyšovať. Nejde vždy len o pozície pre najvyššie kvalifikovaných vysokoškolákov.

Aj spoločnosti DELL chýbajú kvalitní ľudia. A majú presnú predstavu o tom, koho by potrebovali, aké by mali mať zručnosti. A tak spolu s vedením Gymnázia Svätej Rodiny vytvorili profil absolventa, na ktorého po maturite čakajú. 

Pár otázok som položila riaditeľke Gymnázia na Gercenovej, Helene Jánošíkovej: 

Čo majú vaši študenti v rozvrhu iné, ako deti na bežných gymnáziách ?

Nový vzdelávací program, s ktorým sme začali len v tomto školskom roku,  je posilnený o hodiny informatiky a vyučovanie anglického a nemeckého jazyka. Oba jazyky sú najviac používané IT firmami nielen v rámci Slovenska. 

Našich študentov čakajú také témy  ako robotika, tvorba webových stránok, programovanie. Počas štúdia budú mať možnosť získať certifikát ECDL , Certifikat Microtic.  Okrem posilnenia informatiky obsahuje nový školský vzdelávací program aj vyučovanie tzv. soft skills  (tzv. mäkké zručnosti)  ako sú prezentačné zručnosti,  time management, zvládanie stresu,  komunikačné zručnosti   a pod. 

Dôležité je, že sa nemení učebný odbor. Gymnázium zostáva gymnáziom a všetky predmety sú vyučované v rozsahu stanovenom štátnym vzdelávacím programom pre gymnáziá.

Akým spôsobom sa spoločnost DELL zúčastňuje na vzdelávaní? Máte od partnera ľudí, vybavenie? 

Vyučovanie je plne v rukách  našich vlastných pedagógov. Takže „ vyučovanie“ v tej základnej forme nebude riešiť partner. 

Partnerstvo prebieha na báze budovania vzťahu s firmou, exkurzií, prednášok, spoločných študentských projektov. a tiež stáží v rámci predmetu Informatika. Ide teda skôr o stály konzulting, ako o „darovanie počítačov“ .

Kvalitné technologické vybavenie máme už zabezpečené z projektu Moderné gymnáziá v Bratislavskom kraji, ktorý je financovaný zo štrukturálnych fondov Európskej únie.

Deň otvorených dverí na Gymnáziu Gercenova

 

Prečo budú pre zamestnávateľa vaši absolventi lepší, ako akýkoľvek iní „na inzerát“ ?

Každý nový, aj ideálne vybraný zamestnanec, potrebuje  po nástupe min 2 mesiace na zaškolenie, získanie tzv. „soft skills“ . Naši absolventi budú minimálne o tieto 2 mesiace „ lacnejší“.  

Zakomponovali sme konkrétne požadované zručnosti do ich vyučovania. Okrem informatiky a jazykov  sme doplnili učebné plány v občianskej náuke práve o požadované „soft skills“. 

Budú mať možnosť študenti v DELLe popri škole aj reálne pracovať? 

Napriek tomu, že sa špecializujeme,  naďalej zostávame gymnáziom. Nie sme odbornou školou, ktorá zabezpečuje povinnú prax. No máme rozdiskutovanú  možnosť stáží  počas školského roka.  

A  absolventi,  ktorí sa rozhodnú pokračovať v ďalšom štúdiu na vysokých školách, budú môcť vo firme aj pracovať na čiastočný úväzok. 

Čo ak sa študenti po maturite rozhodnú pre úplne inú oblasť , ako je IT?

V treťom ročníku si volia semináre podľa vlastných záujmov. Môžu si zvoliť biológiu a hlásiť sa na medicínu, alebo NOSku a ísť študovať na právo.  

 

Môžu teda pokračovať na ktorejkoľvek inej vysokej škole. Nový vzdelávací program je len  pridanou hodnotou, nie obmedzením.

 

Prídete sa pozrieť?  

Napríklad na Deň otvorených dverí 10. februára »»»

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
KarinkaK napísané 23.11.2014 13:57

Toto znie uplne vyborne. Skoda, ze uz nie som v tom veku. Toto by som brala.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.