Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Čím budeš, dieťa moje?

 Mgr. Zuzana Milerová   10.03.2014   0

Pamätáte si, ako ste sa v štrnástich rokoch rozhodovali, kam ďalej, po základnej škole? V tom čase bolo možno menej odborov stredných škôl, žiadne manažmenty a dievčenské školy, národné hospodárstvo nám určovalo, koľko kde treba pracovníkov.

Možno to bolo na niečo dobré. Možno by sme nemali dne také počty nezamestnaných a mierne stratených mladých ľudí, ktorí si strednú školu vyberú nie práve s ohľadom na budúce reálne uplatnenie v praxi.

Budúci stredoškoláci

Štrnásť – pätnásť ročné deti túžia po samostatnosti a finančnej nezávislosti. Majú svoje sny a predstavy, čo by asi chceli dosiahnuť. Ich ambície sa odrážajú od primárneho vzťahu ku škole a učeniu vôbec. Pri výbere konkrétnej školy je to už ťažšie - úraduje motivácia, priatelia, dopravná dostupnosť, či nejaká iná výhoda. 

Rodičia, pokiaľ je to len trochu možné, sa snažia svojho potomka dotlačiť na najvyššiu možnú priečku, t.j. gymnázium alebo aspoň SOŠ, „čokoľvek s maturitou“. Ak ich dieťa nie je nejako  vyhranené, vnímajú gymnázium ako čas na vykryštalizovanie ďalšieho smerovania dieťaťa.

Ako uvažujú deti a ako rodičia?

Nad čím uvažujú rodičia pri rozhodovaní o budúcom povolaní svojich potomkov?

 • či by ich vedelo finančne primerane zabezpečiť,
 • či by im mohlo byť nápomocné a oni jemu (ak majú nejakú svoju firmu...),
 • či by poskytlo ich dieťaťu a celkovo rodine istú prestíž,
 • či by splnilo ich nenaplnený sen (v tej dobe to nebolo možné, ty už máš iné možnosti, musíš ich využiť),
 • či to nie je niečo, čo považujú za nevhodné nasledovania (napr. na základe vlastnej zlej skúsenosti..),
 • či by aj po finančnej stránke dokázali svoje dieťa maximálne podporovať.

Dieťa uvažuje oveľa priamočiarejšie, v kontakte s vlastnými potrebami:

 • či uvažujem nad VŠ alebo nie,
 • či mi môj výber zahŕňa to, čo ma baví,
 • či to nebude nad moje sily,
 • na akú školu idú moji priatelia,
 • aké pohodlie, či nepohodlie mi to prinesie (bývať doma, či internát, denné a dlhé cestovanie, veľa úloh a projektov na samostatnú prácu, nutné praxe ...).

Deti sú často vo výbere svojho budúceho smerovania oveľa bezprostrednejšie a uvoľnenejšie. Mnohé z nich veľmi reálne vedia zhodnotiť svoje sily. My rodičia často zvažujeme rôzne „istoty“ a „rozumné argumenty“, ktoré sú však v mnohých smeroch ovplyvnené našimi strachmi, predsudkami a osobnými skúsenosťami (pozitívnymi, či negatívnymi).

Naše skúsenosti sú rovnako subjektívne, ako čokoľvek iné, čo sme za život prežili (skúsme si spomenúť na odporúčania našich rodičov, či nebodaj názory na niektoré povolania od starých rodičov). Nehovoriac, že progres dnešnej doby je  priam nepredvídateľný.

Samozrejme, niej e to také beznádejné, ako to na prvý pohľad vyzerá. To, čo však  môžeme, podľa môjho názoru, našim deťom odovzdať, nech by išlo o akúkoľvek dobu, je podporiť ich:

 • v Hľadaní vlastných predností i slabostí,
 • v Dôvere v pozitívne smerovanie v ich živote,
 • v Sile vnímať vlastné chyby ako prostriedok k osobnej zrelosti.

Možno cesta  cieľu nebude taká priamočiara, ako by sme si predstavovali, ale bude to ich cesta a budú si všetko, čo museli pre dosiahnutie svojho cieľa urobiť, viac vážiť.

Autorka je poradenská psychologička.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?