Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Čím budeš, dieťa moje?

 Mgr. Zuzana Milerová   10.03.2014   0

Pamätáte si, ako ste sa v štrnástich rokoch rozhodovali, kam ďalej, po základnej škole? V tom čase bolo možno menej odborov stredných škôl, žiadne manažmenty a dievčenské školy, národné hospodárstvo nám určovalo, koľko kde treba pracovníkov.

Možno to bolo na niečo dobré. Možno by sme nemali dne také počty nezamestnaných a mierne stratených mladých ľudí, ktorí si strednú školu vyberú nie práve s ohľadom na budúce reálne uplatnenie v praxi.

Budúci stredoškoláci

Štrnásť – pätnásť ročné deti túžia po samostatnosti a finančnej nezávislosti. Majú svoje sny a predstavy, čo by asi chceli dosiahnuť. Ich ambície sa odrážajú od primárneho vzťahu ku škole a učeniu vôbec. Pri výbere konkrétnej školy je to už ťažšie - úraduje motivácia, priatelia, dopravná dostupnosť, či nejaká iná výhoda. 

Rodičia, pokiaľ je to len trochu možné, sa snažia svojho potomka dotlačiť na najvyššiu možnú priečku, t.j. gymnázium alebo aspoň SOŠ, „čokoľvek s maturitou“. Ak ich dieťa nie je nejako  vyhranené, vnímajú gymnázium ako čas na vykryštalizovanie ďalšieho smerovania dieťaťa.

Ako uvažujú deti a ako rodičia?

Nad čím uvažujú rodičia pri rozhodovaní o budúcom povolaní svojich potomkov?

 • či by ich vedelo finančne primerane zabezpečiť,
 • či by im mohlo byť nápomocné a oni jemu (ak majú nejakú svoju firmu...),
 • či by poskytlo ich dieťaťu a celkovo rodine istú prestíž,
 • či by splnilo ich nenaplnený sen (v tej dobe to nebolo možné, ty už máš iné možnosti, musíš ich využiť),
 • či to nie je niečo, čo považujú za nevhodné nasledovania (napr. na základe vlastnej zlej skúsenosti..),
 • či by aj po finančnej stránke dokázali svoje dieťa maximálne podporovať.

Dieťa uvažuje oveľa priamočiarejšie, v kontakte s vlastnými potrebami:

 • či uvažujem nad VŠ alebo nie,
 • či mi môj výber zahŕňa to, čo ma baví,
 • či to nebude nad moje sily,
 • na akú školu idú moji priatelia,
 • aké pohodlie, či nepohodlie mi to prinesie (bývať doma, či internát, denné a dlhé cestovanie, veľa úloh a projektov na samostatnú prácu, nutné praxe ...).

Deti sú často vo výbere svojho budúceho smerovania oveľa bezprostrednejšie a uvoľnenejšie. Mnohé z nich veľmi reálne vedia zhodnotiť svoje sily. My rodičia často zvažujeme rôzne „istoty“ a „rozumné argumenty“, ktoré sú však v mnohých smeroch ovplyvnené našimi strachmi, predsudkami a osobnými skúsenosťami (pozitívnymi, či negatívnymi).

Naše skúsenosti sú rovnako subjektívne, ako čokoľvek iné, čo sme za život prežili (skúsme si spomenúť na odporúčania našich rodičov, či nebodaj názory na niektoré povolania od starých rodičov). Nehovoriac, že progres dnešnej doby je  priam nepredvídateľný.

Samozrejme, niej e to také beznádejné, ako to na prvý pohľad vyzerá. To, čo však  môžeme, podľa môjho názoru, našim deťom odovzdať, nech by išlo o akúkoľvek dobu, je podporiť ich:

 • v Hľadaní vlastných predností i slabostí,
 • v Dôvere v pozitívne smerovanie v ich živote,
 • v Sile vnímať vlastné chyby ako prostriedok k osobnej zrelosti.

Možno cesta  cieľu nebude taká priamočiara, ako by sme si predstavovali, ale bude to ich cesta a budú si všetko, čo museli pre dosiahnutie svojho cieľa urobiť, viac vážiť.

Autorka je poradenská psychologička.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Gynekológ varuje: Nedostatok horčíka v tehotenstve zvyšuje riziko astmy a ekzému u detí
12.07.2019   0
Nedostatok horčíka môžeme mať z viacerých príčin. Samé si ho spôsobujeme rôznymi diétami, jednostrannou stravou či konzumáciou polotovarov. Hnačky a zvracanie ho zase nadmerne vylúčia. V prípade tehotnosti však jeho potreba značne narastá.
Ako liečiť opuchy nôh v tehotenstve - babské rady
09.07.2019   0
Zábal na nohy môžete aplikovať pred spaním, ale pokojne aj počas noci. Pomôže najmä v dňoch, keď teplomer aj vo večerných hodinách ukazuje tridsať stupňov. Na zábal vyskúšajte ľanovú utierku, mäkký uterák či bavlnenú plienku. Zmiešajte teplú vodu a ocot v pomere 1:1 a namočte doňho napríklad osušku. Omotajte ju okolo chodidiel. Nohy si vyložte na zrolovanú prikrývku a nechajte odpočívať.
Tehotná na festivale?
05.07.2019   4
Je festival zábava, ktorú si musíte v tehotenstve zakázať? Ako na bábätko vplýva hlasný zvuk, ako v tehotenstve zvládať vysoké teploty, zníženú hygienu a iné festivalové špecifika? Skúsili ste?
babetko
Ako si poradiť s detskou kolikou? Vyskúšajte kvapky
15.07.2019   0
Pravidelná bolesť nafúknutého bruška postihuje asi 25 percent novorodencov od 3. až 6. týždňa života do 3. až 4. mesiaca.
O pokryteckom kojení
11.07.2019   27
Akoby nás mátala revolta voči generácii našich mám, ktoré sa hádam rad radom kolektívne dohodli, že už po troch mesiacoch majú „málo“ mlieka, „slabé“ je a pochabo nám zapchali ústa fľašou, z ktorej len tak tieklo sunarom ako potokom.
Nerob z toho vedu!
08.07.2019   1
Nerob z toho vedu - vraví mi muž, keď sa do preplneného kufra snažím napchať ďalšiu náhradnú vrstu oblečenia. Nerob z toho vedu - vraví, keď pred odchodom zúfalo hľadám plyšového krtka. Nesúhlasím, prežiť cestu na dovolenku je naozajstná veda.
detské choroby
Magnetická rezonancia pre deti inak
05.07.2019   0
Deti sa často návštevy lekárov obávajú. Ako spríjemniť tento zážitok vymysleli v USA, keď z obyčajných prístrojov spravili dobrodružstvo.
Majú piť deti bylinkové čaje?
01.07.2019   0
V lekárňach nájdete na výber veľa čajov, určených pre deti od 4., 6., 8. ...mesiaca. Pre mňa je vždy otázkou, kde a ako boli byliny pestované. Vyhýbajte sa granulovaným čajom, hoci sa tvária ako bylinkové.
Deti a klimatizácia. 7 x AKO bezpečne
26.06.2019   0
Je bezpečné používať klimatizáciu pri malom bábätku? Odborníci tvrdia, že áno, ako dodržíte niekoľko opatrení. Niektorí lekári súhlasia s názorom, že je bezpečnejšie používať klimatizáciu aj u novorodenca, než ho ponechať v horúcom, vlhkom prostredí, bez prúdenia vzduchu.
zvery
Chcem vlastného koňa. Koľko stojí kôň?
15.07.2019   11
Je to až také nedostupné? Koľko stojí kôň? Kde bude bývať? Čo potrebuje?
Canisterapia - inšpirácia ako pracovať so psom
06.07.2019   0
Rozhovor so Zuzanou Blažekovou, majiteľkou bernského salašníckeho psa - canisterapeuta, o tom ako sa dostali ku Canisterapii a ako pomáhajú druhým. Inšpirácia ako zamestnať psa a prospievať nielen v rodine ale i v spoločnosti.
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.