Chystáte sa poslať dieťa na Oxford?

Gréta Čierna 0

Aké je študovať na najprestížnejších školách sveta?

shutterstock

Keď sa povie elitná škola, väčšina našincov si predstaví britský Oxford alebo Cambridge. Tieto školy preslávila história, pôvabné študentské mestečká, ale aj veľa známych študentov.

Vedeli ste napríklad, že absolventom Oxfordu nie je len slávny spisovateľ J.R.R.Tolkien, ale napríklad aj herec Hugh Grant či predstaviteľ Mr. Beana Rowan Atkinson?

Okrem týchto známych škôl však na britských ostrovoch nájdete pomerne dosť ďalších zaujímavých a nemenej kvalitných škôl.

Štúdium ako z rozprávky

Známe univerzity obľubujú svoje tradície. Ak ste pri rozprávke O Harrym Potterovi v duchu túžili vymeniť si s ním miesto, niektorá klasická univerzita vám takýto sen splní. 

Povinné taláre pri záverečných skúškach, diskusie s profesormi ako vo filme, vo voľnom čase šport. Študenti majú možnosť zoznámiť sa počas štúdia so spolužiakmi z celého sveta, a tak si rozšíriť obzory a získať nové skúsenosti.

Pre typ študenta, ktorý miluje knihy, písanie esejí mu nerobí problém a rád vyjadruje svoj názor, je to splnený sen.

 Prečítajte si aj: Teach for Slovakia – projekt, ktorý mení životy detí

Ak k tomu pridá prostredie ako z pohľadnice, tak si okrem obrovských možností odnesie do života aj množstvo spomienok.

Drahé školné aj študentský život

Keďže štúdium na prestížnych univerzitách ako napríklad Oxford stojí 11 000 libier ročne, väčšina študentov získava financie na školu tak, že využíva rôzne granty a štipendiá. Pracovať popri štúdium je náročné, niekedy dokonca nemožné.

Keď sa študentom podarí štúdium zafinancovať, začína pravý univerzitný život. Aký je na takej prestížnej škole?

Česká študentka medzinárodných vzťahov Martina, ktorej sa podarilo vďaka pomoci svojho profesora získať možnosť vzdelávať sa na Oxforde, hovorí, že je to predovšetkým veľký vnútorný tlak.

„Denne študujem, za týždeň prečítam aj desať kníh. Nie všetci sme tu géniovia. Ak ste v prvom rade ambiciózni a pracanti, nebude to jednoduché. Niekedy spím len pár hodín denne, ponocujem v knižnici. Štúdium je veľmi osobné, cítiť, že nám profesori odovzdávajú to najlepšie zo seba. 

Na druhej strane aj v Oxforde to žije večierkami a študentským životom. Len si musíte dobre zvážiť, kedy ísť do knižnice, kedy sa oplatí vynechať párty.

Každý sa tu popri škole venuje niečo navrch – šport je klasika, popri tom niektorí podnikajú, robia sociálne projekty, angažujú sa v boji za ochranu životného prostredia, dobrovoľníčia.

shutterstock

Na škole vládne zdravá rivalita, ale nie každý ustojí tempo a nároky. Na druhej strane nesedíme len v knihách. Občas ideme von alebo si dáme výlet po okolí. Ako študenti kdekoľvek inde.“

Premýšľate nad Oxfordom?

Štandardné vysokoškolské štúdium na Slovensku sa zaobíde až na niektoré obory pokojne aj bez prijímačiek. Aby ich študent zvládol, stačí mu klasické memorovanie. Oxford to má inak.

Táto škola je dokonalým príkladom toho, ako sa pri naozajstnej snahe dokážu stretnúť najlepší študenti s najlepšími profesormi. Aj keď táto škola patrí medzi svetovú špičku, jej prijímačky umožňujú príchod nielen študentom s dokonalou pamäťou, ale aj tvorivým a logickým myslením, a pokiaľ máte všestranné záujmy, univerzita to dokáže oceniť.

Na túto školu sa študent zvyčajne nepripravuje sám. Je dobré osloviť kvalitného profesora, ktorý vám s prípravou pomôže, alebo sa obráťte na niektorého z absolventov. Viacerí z nich ponúkajú študentom u nás aj v Česku pomoc s prípravou na prijímačky.

Na začiatok treba očariť

Mnoho študentov sa obráti aj na agentúry, ktoré pomáhajú vytvoriť vhodný koncept, s ktorým sa škole predstavíte. Hoci absolventi jednej z najslávnejších univerzít sveta sú presvedčení, že naozaj dobrý študent ju nepotrebuje.

Ak však nemáte v škole nikoho, na koho by ste sa so svojimi otázkami obrátili, je to dobrý spôsob, ako získať predstavu, čo štúdium obnáša.

To, či vôbec dostanete pozvanie do slávnej školy, závisí od vašej osobne prezentácie – motivačného listu (PS).

Hneď na začiatku je tak študent posudzovaný nie z hľadiska svojich vedomostí, ale univerzita sa pýta na jeho motiváciu, zrelosť osobnosti a záujmy mimo školy. Takto sa Oxfordu darí udržiavať si prílev nadšencov určitej kvality. Kľúčové je teda nie to, čo viem, ale čo prinášam.

 Prečítajte si aj: Vyberáte školu? Choďte na deň otvorených dverí

Na základe týchto žiadostí škola vyhodnotí, či o vás má alebo nemá záujem. Študenti vedia, že kľúčové je prekvapiť a ohúriť – netradičnou myšlienkou, životnou skúsenosťou, záujmami.

Očakáva sa napríklad, že študent matematiky sa bude môcť pochváliť víťazstvom v olympiáde, záujemca o štúdium medicíny zas praxou v sociálnom zariadení. A tak študenti hľadajú, prepisujú a bojujú v konkurencii celého sveta.

Perfektná angličtina je nutnosť

Väčšina oborov vyžaduje, aby študenti z iných ako anglicky hovoriacich krajín písali aj Aptitude Test, v ktorom ukážu, ako dobre zvládajú angličtinu v obore. Pokiaľ prvé previerky zvládnete, pozve vás Oxford ďalej.

Skúšky sa organizujú tak, aby na ne študenti nezabudli a ostal im v pamäti ako príjemne strávený čas aj v prípade, že by nepostúpili ďalej. Súčasťou prijímačiek je prechádzka po kampuse, univerzitnom mestečku, a stravovanie v známej študentskej sieni, ktorá bola inšpiráciou napríklad pre film Harry Potter.

Namiesto štandardizovaných testov čakajú študentov pohovory. Aj tie sú netradičné. Každý záujemca o štúdium má pred sebou tri rozhovory s profesormi, kde budú spoločne diskutovať na vybranú tému, alebo riešiť nejaký problém.

Zaujíma vás, čo sa asi môžu pýtať profesori na Oxforde? V roku 2017 zverejnila škola niekoľko otázok, ktoré pripravila absolventom.

Záujemci o štúdium biológie dostali napríklad otázku: „Lienky sú červené. Aj jahody sú červené. Prečo je to tak?“ Profesori histórie sa zas radi pýtajú na to, akú osobnosť z dejín by ste radi stretli a prečo?

shutterstock

Často sa rozoberajú aj zdanlivo jednoduché otázky, napríklad či si bankári zaslúžia svoje peniaze – táto otázka okamžite naznačí, či máte faktický obraz o fungovaní ekonomiky a používate kritické myslenie.

Väčšina študentov pokladá diskusie s profesormi za poučné a zábavné, a to je nakoniec presne ten dôvod, pre ktorý si študenti túto školu vyberajú.

Kontakt s profesormi a zahĺbenie do témy umožňuje získať viac než vzdelanie – pomáha pochopiť fungovanie vybraného oboru, používať tvorivosť, prejaviť svoj názor a poznať názor ostatných.

Pribúda množstvo študentských samovrážd

Okrem pozitívnej stránky majú známe študentské univerzity aj tie smutnejšie. Jednou z nich je štatistika, na ktorú pred niekoľkými rokmi upozornila televízia BBC.

Tá v roku 2017 odvysielala dokument Student Suicide, v ktorom upozorňovala na alarmujúce číslo študentských samovrážd na prestížnych univerzitách. Za posledných desať rokov sa zdvojnásobil počet študentov, ktorí si pre nezvládnutú depresiu a preťaženie siahli na život.

V roku 2015 to bolo až 134 mladých ľudí. Najčastejšie šlo o depresiu – študenti mali pocit, že miesto na univerzite si nezaslúžia, nezvládali tlak ani očakávania rodiny.

Šlo pritom o výborných študentov, ktorí sa so svojimi obavami nedokázali zveriť okoliu, alebo ich lekár či rodina nebrali vážne. Aj preto sa viaceré univerzity rozhodli zlepšiť starostlivosť o duševné zdravie svojich študentov.

 Prečítajte si aj: Učíme nesprávnu matematiku, nesprávnym spôsobom, z nesprávnych kníh

Školy sa snažia, aby boli lekári lepšie pripravení na rozoznávanie príznakov depresie u študentov, a aby študenti vedeli, kam sa obrátiť, ak potrebujú kvalifikovanú pomoc? Opatrenia školy prijali po tom, ako sa na Oxfordskú univerzitu vzniesla verejná kritika za nedostatočnú starostlivosť o študentov.

Prieskumy odhaľujú, že takmer 20 percent študentov vo Veľkej Británii má skúsenosť s duševnými problémami. Pomoc však nevyhľadá ani polovica.

Samotné štúdium je len spúšťačom, nie príčinou ochorení. Ak sa k náročnej škole pridá tlak rodiny, očakávania a vlastné ambície, môže sa stať, že namiesto esejí bude študent riešiť antidepresíva.

Oxford či Cambridge? Sú ťažké, lebo sú najlepšie

Máte doma ambiciózneho študenta? Aj on má šancu na škole uspieť na prijímačkách na známu školu. Na Slovensku už nájdete viacero organizácií, ktoré sa venujú informovaniu a príprave študentov na prestížne univerzity.

Netreba však zabúdať, že takémuto štúdiu je potrebné obetovať veľa, rovnako aj pripraviť si dôvody, prečo by mali školy vybrať práve vaše dieťa. Štúdium na Oxforde patrí k tým najnáročnejším, a ponúka viac ako len prestíž. 

V prípade, že vaše dieťa uspeje a na univerzitu sa dostane, môže sa obrátiť na združenie, ktoré sa venuje študentom Z Českej a Slovenskej republiky. Nuž a potom začína poctivé štúdium, prebdeté noci, a niekedy aj stres a únava. Avšak preberať si diplom v talári je snom mnohých a vedie k nemu iba vytrvalá práca.

Či už vaše dieťa bude študovať na prestížnej škole alebo len na domácej univerzite, pripomenúť mu, že viac ako dobré známky je osobná spokojnosť, je na nás rodičoch.

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...
Author image

Gréta Čierna

Nikdy som nechcela byť mama. Chcela som byť letuška, herečka, frajerka Russela Crowa, investigatívna novinárka, kuchárka, cestovateľka. No teraz dozrievam v obyčajnú správnu mamu a učím sa, čo je dôležité. Učím sa materstvu.

články autora...

Pridaj komentár