ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Boj o osemročné gymnáziá

 Agáta Zemanová   23.01.2018   0

Posledný týždeň v rôznych médiách rezonuje téma osemročných gymnázií v kontexte možnosti, či nemožnosti otvoriť v šk. roku 2018/2019 triedy na týchto školách.

Shutterstock

 

Lietajú názory, na čo, ktorí úradníci ministerskí majú, či nemajú právo, ktoré školy boli najviac poškodené, či sú tieto typy škôl vhodné/opodstatnené, či osemročné gymnáziá likvidujú základné školy a podobne.

Téma osemročných gymnázií vyostrená v Bratislave

Odinakiaľ sme nespokojnosť a prepierane v médiách nezachytili. Jedni odborníci tvrdia, že je tomu tak preto, že v ostatných krajoch počty žiakov na tomto type škôl plus mínus pokrývajú stanovenú hranicu 10% z populačného ročníka.

Druhý dôvod je možno ten, že v niektorých regiónoch ten záujem o tento typ škôl nie tak masívny, pretože tam nie sú tak nahusto, treba cestovať dlhšie než z okraja Bratislavy do jej centra, prípadne to rodičia nevyhodnocujú ako prestížnu záležitosť, tak ako mnoho bratislavských rodičov.

Kamarátkinej dcére, ktorá o osemročné štúdium na východe Slovenska mala záujem ani neotvorili triedu, pretože na prijímačky prišlo 10 detí....

Bratislava je špecifická. Nielen koncentráciou mozgov. Určite tu Gaussova krivka nevyzerá inak ako hocikde inde na Slovensku. Je tu veľa ľudí a záujmových skupín, ktoré majú podnikavého ducha a ich podnikanie sa orientuje na oblasť vzdelávania. Preto nie je núdza o inštitúcie (nielen súkromné), ktoré zahŕňajú všetko - od materskej školy, cez základnú, osemročné gymnázium, bilingválne gymnázium až po 4 ročné gymnázium.

Shutterstock

 

V hl. meste je možno tretina tried osemročných gymnázií nadbytočná. Časté argumenty zaznievajúce v médiách boli, že na osemročné gymnázia idú nadané deti, teda často také, ktoré sú ako nadané „diagnostikované“. Teda museli prejsť ani nie tak/nie len vedomostnými testami, ale testovaním IQ a všeobecných rozumových schopností.

Takéto školy sú v Bratislave presne 2 – Gymnázium na Teplickej, CENADA a pre šk. rok 2015-2016 to bolo Gymnázium Grosslingova.

Je pravdou, že na tieto školy sa hlásia špecifické deti, ktoré by v bežnej škole – čo sa týka rozvoja svojich prirodzených potrieb – uspokojené neboli. Tak je nastavený súčasný systém našich škôl – podobne ako deti so špecifickými vzdelávacími potrebami, ktoré sú na opačnej strane spektra, deti s PAS, deti s rôznym typom hendikepu majú často problém nájsť školu, ktorá im vie poskytnúť napr. asistenta alebo primeranú formu vzdelávania, tak aj deti, ktoré sú nadané napr. na matematiku, jazyky alebo šport v bežnom type základnej školy v podstate strádajú.

Sú osemročné gymnáziá opodstatnené?

Nie som odborníčka na školstvo. Mám to len nejako zažité ako mama detí, pre ktoré sme zvažovali vhodné riešenia. Áno, obe deti sú na osemročnom gymnáziu. Áno, sú tam presne z toho titulu, že škola, ktorú predtým navštevovali, nebola prístupná a o individuálnom prístupe si tam môžu nechať rodičia snívať v rôznych kontextoch špecifických potrieb svojich detí.

Z môjho pohľadu teda tieto školy opodstatnené sú a istým spôsobom sa snažia plátať diery v súčasnom školskom systéme.

Shutterstock

 

Ani historicky nie sú na Slovensku ničím novým. Gymnáziá sa na Slovensku objavili už počas humanizmu. V 18. a začiatkom 19. storočia sa ako gymnáziá označovali vyššie latinské školy. V roku 1849 boli premenené na 8-ročné školy a vyučovacím jazykom bola nemčina, či maďarčina.

Začiatkom 20. storočia vznikali gymnáziá tzv. reálné – s nižším počtom hodín latinčiny a väčším zastúpením prírodovedných predmetov. Už tu je zrejmé, že tieto školy navštevovali obvykle študenti, keď to tak poviem, na istej mentálnej úrovni.

Vtedy ale väčšina rodičov nemala problém, keď ich dieťa skončilo ako obuvník, pekár či kuchárka. Keď sa proste vyučili. V dnešnej dobe, kedy sa za posledných 25 rokov zlikvidovalo naše odborné školstvo a takmer len pomyslenie, že dieťa neskončí na gymnáziu, ale na odbornej škole, o učňovke ani nehovorím, niektorých rodičov desí.

Čo na tom, že dieťa sa tam trápi, že má zlé výsledky, hlavne keď sa dokotúľa k maturite. Odtiaľ už je len krôčik k vysokej škole. Nejakej. Hocijakej. Veď ich máme dosť ...

Nie každá škola si zaslúži mať osemročné gymnázium a nie každá škola oň stojí

Bratislava je malá dedina a rodičia, aj pedagógovia si veselo vymieňajú skúsenosti s prístupom na škole, s vedením školy, s pedagógmi. A sú školy, o ktorých sa nehovorí v superlatívoch. Prípadne sa vie, že to tam škrípe.

Shutterstock

 

Ale systém je nastavený platbou na žiaka, preto sa o žiakov každá škola bije. A nie vždy s dôrazom na „kvalitu“, resp. na očakávané vedomosti, či predpoklady k štúdiu.

V niektorých školách sú dve paralelné triedy osemročného štúdia. Ťažko povedať, či je to naozaj to, čo škola i deti potrebujú. Či naozaj deti dostávajú a dokážu zo štúdia získať viacej, než by získali na bežnej základnej škole.

Vladimír Burjan, spoluautor reformy Učiace sa Slovensko upozorňuje: „Na začiatku 90-tych rokov bola iná spoločenská situácia a iná vzdelávacia politika. Na základe všetkého, čo dnes vieme, by som sa prihováral za postupnú redukciu osemročných gymnázií, ako sme to navrhli aj v dokumente Učiace sa Slovensko.

Dôležitou podmienkou však je, že paralelne s redukciou osemročných gymnázií sa bude zlepšovať schopnosť základných škôl vnútorne diferencovať vyučovanie, pristupovať k žiakom individuálne a starať sa o dobrých, výborných a nadaných žiakov.

Táto schopnosť je dnes na mnohých základných školách nízka, čo je jeden z dôvodov, prečo sa rodičia snažia dať šikovné deti do osemročných gymnázií.“

Je nesmierne náročné diferencovať, ktorá škola takto diferencovane k deťom pristupuje a ktorá nie. Ktorá poskytne primeraný rozvoj deťom tak, že by to bežná základná škola nezvládla.

Pretože pravda je aj taká, že konkrétne v Bratislave sú základné školy, ktoré sa žiadneho odlivu mozgov na osemročné gymnáziá neboja, pretože si od prvého ročníka budujú svoju komunitu, vzdelávací program a tým sú pre deti i rodičov atraktívne, bez potreby meniť  druh štúdia.

Shutterstock

 

Štátne, súkromné, cirkevné

Často komentovaným bodom v celej tejto gymnaziálnej kauze je fakt, že v bratislavskom kraji o najväčší počet miest v triedach osemročného štúdia prišli cirkevné školy. Bez udania vysvetlenia a poskytnutia presnej metodiky, ako Okresný úrad Bratislava k svojmu rozhodnutiu dospel. K tomuto bodu sa ani redakcii rodinka.sk nepodarilo získať od tlačového odboru Ministerstva vnútra stanovisko.

Ťažko teda polemizovať o tom, čo je v zákulisí tohto rozhodnutia a ako to celé nakoniec dopadne. Pokiaľ by ste mali potrebu podporiť zachovanie osemročných tried na súkromných a cirkevných gymnáziách, môžete tak urobiť tu.

Ostáva len veriť, že rozhodnutia všetkých kompetentných budú nakoniec múdre, nie alibistické a o pár rokov sa celý tento systém zmení k lepšiemu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   1
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.