Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Boj o osemročné gymnáziá

 Agáta Zemanová   23.01.2018   0

Posledný týždeň v rôznych médiách rezonuje téma osemročných gymnázií v kontexte možnosti, či nemožnosti otvoriť v šk. roku 2018/2019 triedy na týchto školách.

Shutterstock

 

Lietajú názory, na čo, ktorí úradníci ministerskí majú, či nemajú právo, ktoré školy boli najviac poškodené, či sú tieto typy škôl vhodné/opodstatnené, či osemročné gymnáziá likvidujú základné školy a podobne.

Téma osemročných gymnázií vyostrená v Bratislave

Odinakiaľ sme nespokojnosť a prepierane v médiách nezachytili. Jedni odborníci tvrdia, že je tomu tak preto, že v ostatných krajoch počty žiakov na tomto type škôl plus mínus pokrývajú stanovenú hranicu 10% z populačného ročníka.

Druhý dôvod je možno ten, že v niektorých regiónoch ten záujem o tento typ škôl nie tak masívny, pretože tam nie sú tak nahusto, treba cestovať dlhšie než z okraja Bratislavy do jej centra, prípadne to rodičia nevyhodnocujú ako prestížnu záležitosť, tak ako mnoho bratislavských rodičov.

Kamarátkinej dcére, ktorá o osemročné štúdium na východe Slovenska mala záujem ani neotvorili triedu, pretože na prijímačky prišlo 10 detí....

Bratislava je špecifická. Nielen koncentráciou mozgov. Určite tu Gaussova krivka nevyzerá inak ako hocikde inde na Slovensku. Je tu veľa ľudí a záujmových skupín, ktoré majú podnikavého ducha a ich podnikanie sa orientuje na oblasť vzdelávania. Preto nie je núdza o inštitúcie (nielen súkromné), ktoré zahŕňajú všetko - od materskej školy, cez základnú, osemročné gymnázium, bilingválne gymnázium až po 4 ročné gymnázium.

Shutterstock

 

V hl. meste je možno tretina tried osemročných gymnázií nadbytočná. Časté argumenty zaznievajúce v médiách boli, že na osemročné gymnázia idú nadané deti, teda často také, ktoré sú ako nadané „diagnostikované“. Teda museli prejsť ani nie tak/nie len vedomostnými testami, ale testovaním IQ a všeobecných rozumových schopností.

Takéto školy sú v Bratislave presne 2 – Gymnázium na Teplickej, CENADA a pre šk. rok 2015-2016 to bolo Gymnázium Grosslingova.

Je pravdou, že na tieto školy sa hlásia špecifické deti, ktoré by v bežnej škole – čo sa týka rozvoja svojich prirodzených potrieb – uspokojené neboli. Tak je nastavený súčasný systém našich škôl – podobne ako deti so špecifickými vzdelávacími potrebami, ktoré sú na opačnej strane spektra, deti s PAS, deti s rôznym typom hendikepu majú často problém nájsť školu, ktorá im vie poskytnúť napr. asistenta alebo primeranú formu vzdelávania, tak aj deti, ktoré sú nadané napr. na matematiku, jazyky alebo šport v bežnom type základnej školy v podstate strádajú.

Sú osemročné gymnáziá opodstatnené?

Nie som odborníčka na školstvo. Mám to len nejako zažité ako mama detí, pre ktoré sme zvažovali vhodné riešenia. Áno, obe deti sú na osemročnom gymnáziu. Áno, sú tam presne z toho titulu, že škola, ktorú predtým navštevovali, nebola prístupná a o individuálnom prístupe si tam môžu nechať rodičia snívať v rôznych kontextoch špecifických potrieb svojich detí.

Z môjho pohľadu teda tieto školy opodstatnené sú a istým spôsobom sa snažia plátať diery v súčasnom školskom systéme.

Shutterstock

 

Ani historicky nie sú na Slovensku ničím novým. Gymnáziá sa na Slovensku objavili už počas humanizmu. V 18. a začiatkom 19. storočia sa ako gymnáziá označovali vyššie latinské školy. V roku 1849 boli premenené na 8-ročné školy a vyučovacím jazykom bola nemčina, či maďarčina.

Začiatkom 20. storočia vznikali gymnáziá tzv. reálné – s nižším počtom hodín latinčiny a väčším zastúpením prírodovedných predmetov. Už tu je zrejmé, že tieto školy navštevovali obvykle študenti, keď to tak poviem, na istej mentálnej úrovni.

Vtedy ale väčšina rodičov nemala problém, keď ich dieťa skončilo ako obuvník, pekár či kuchárka. Keď sa proste vyučili. V dnešnej dobe, kedy sa za posledných 25 rokov zlikvidovalo naše odborné školstvo a takmer len pomyslenie, že dieťa neskončí na gymnáziu, ale na odbornej škole, o učňovke ani nehovorím, niektorých rodičov desí.

Čo na tom, že dieťa sa tam trápi, že má zlé výsledky, hlavne keď sa dokotúľa k maturite. Odtiaľ už je len krôčik k vysokej škole. Nejakej. Hocijakej. Veď ich máme dosť ...

Nie každá škola si zaslúži mať osemročné gymnázium a nie každá škola oň stojí

Bratislava je malá dedina a rodičia, aj pedagógovia si veselo vymieňajú skúsenosti s prístupom na škole, s vedením školy, s pedagógmi. A sú školy, o ktorých sa nehovorí v superlatívoch. Prípadne sa vie, že to tam škrípe.

Shutterstock

 

Ale systém je nastavený platbou na žiaka, preto sa o žiakov každá škola bije. A nie vždy s dôrazom na „kvalitu“, resp. na očakávané vedomosti, či predpoklady k štúdiu.

V niektorých školách sú dve paralelné triedy osemročného štúdia. Ťažko povedať, či je to naozaj to, čo škola i deti potrebujú. Či naozaj deti dostávajú a dokážu zo štúdia získať viacej, než by získali na bežnej základnej škole.

Vladimír Burjan, spoluautor reformy Učiace sa Slovensko upozorňuje: „Na začiatku 90-tych rokov bola iná spoločenská situácia a iná vzdelávacia politika. Na základe všetkého, čo dnes vieme, by som sa prihováral za postupnú redukciu osemročných gymnázií, ako sme to navrhli aj v dokumente Učiace sa Slovensko.

Dôležitou podmienkou však je, že paralelne s redukciou osemročných gymnázií sa bude zlepšovať schopnosť základných škôl vnútorne diferencovať vyučovanie, pristupovať k žiakom individuálne a starať sa o dobrých, výborných a nadaných žiakov.

Táto schopnosť je dnes na mnohých základných školách nízka, čo je jeden z dôvodov, prečo sa rodičia snažia dať šikovné deti do osemročných gymnázií.“

Je nesmierne náročné diferencovať, ktorá škola takto diferencovane k deťom pristupuje a ktorá nie. Ktorá poskytne primeraný rozvoj deťom tak, že by to bežná základná škola nezvládla.

Pretože pravda je aj taká, že konkrétne v Bratislave sú základné školy, ktoré sa žiadneho odlivu mozgov na osemročné gymnáziá neboja, pretože si od prvého ročníka budujú svoju komunitu, vzdelávací program a tým sú pre deti i rodičov atraktívne, bez potreby meniť  druh štúdia.

Shutterstock

 

Štátne, súkromné, cirkevné

Často komentovaným bodom v celej tejto gymnaziálnej kauze je fakt, že v bratislavskom kraji o najväčší počet miest v triedach osemročného štúdia prišli cirkevné školy. Bez udania vysvetlenia a poskytnutia presnej metodiky, ako Okresný úrad Bratislava k svojmu rozhodnutiu dospel. K tomuto bodu sa ani redakcii rodinka.sk nepodarilo získať od tlačového odboru Ministerstva vnútra stanovisko.

Ťažko teda polemizovať o tom, čo je v zákulisí tohto rozhodnutia a ako to celé nakoniec dopadne. Pokiaľ by ste mali potrebu podporiť zachovanie osemročných tried na súkromných a cirkevných gymnáziách, môžete tak urobiť tu.

Ostáva len veriť, že rozhodnutia všetkých kompetentných budú nakoniec múdre, nie alibistické a o pár rokov sa celý tento systém zmení k lepšiemu.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
SZČO a materská
12.05.2019   0
Má SZČO nárok na materské? Musí prerušiť alebo zrušiť živnosť, keď poberá materské? Aké sú podmienky nároku na materské? Ako sa vypočíta materské SZČO? Mám nárok na materské, ak mám podlžnosti na poistnom?
Zrušili poplatky pri pôrode. K štátnym nemocniciam sa pridal aj Žilinský kraj
08.05.2019   0
Od polovici mája ušetria rodičia desiatky eur v Čadci, Liptovskom Mikuláši, Kubíne a Trstenej.
babetko
Vyhrajte detský tábor STROJ ČASU od Dôvery (03 kolo)
20.05.2019   0
Vyhrajte detský tábor na august v Námestove. Losujeme každý týždeň nového výhercu.
Pre svokrovcov nie sú moje deti dosť dobré
17.05.2019   1
„Tie Zuzankine dievčence sú také šikovné. Predstav si, na karneval si sami vyrobili masky. Miška má samé jednotky. A popri tom každý deň stíha nejaký krúžok.“ Zuzkine deti sú naozaj čo do kvality tie najlepšie pod slnkom. Môj svokor oceňuje iné veci. „Jaj, tie poslúchajú! NA SLOVO! Len pozrieš a už vyskočia. A ako pomáhajú, že?“
Nedojčím, a všetci okolo mňa to riešia
13.05.2019   0
Máločo žene prekáža tak, ako keď sa jej prsia stanú stredobodom rozhovorov celej rodiny. Každý, od pratety z Michaloviec až po bezdetnú sesternicu Janku, ktorú vídam len na facebooku, rieši po mojom pôrode jedinú otázku: Prečo nedojčím?
detské choroby
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
7 rád, ako ochrániť dieťa pred kliešťami
27.04.2019   0
Po šatách vám môžu kliešte loziť aj niekoľko hodín. Kliešte sú slepé, obete si vyhľadávajú podľa dychu alebo podľa niektorých látok v pote.
zvery
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.
O čom mačky snívajú
27.04.2019   0
O čom zvyknú mačky a mačiatka snívať? Sú ich sny úplne iné ako tie naše? Mávajú aj zlé sny? Vraj existujú aj námesačné mačky. Je to možné?