Ako zvládnuť posledné dni učenia pred maturitou či prijímačkami?

Klára Grafová 0

Ak  sedíte zavalený knihami a skriptami, na ktoré ste nemali posledného polroka pomyslenie a hráte preteky s časom, musíte pochopiť, že učiť sa 12 hodín denne nejde, nie je to efektívne a zrejme to nevydržíte.

Našla som ale niekoľko tipov, ktoré mi prídu fajn a tak ponúkam v tejto sumarizácii. Akousi pointou je, že by sme sa nemali zamerať na to AKO DLHO SA UČÍME, ale AKO VEĽA sa naučíme.

Malá porcia na jedno posedenie

Každý deň sa naučte menšie množstvá učiva. Ak chcete stihnúť všetko, čomu ste sa ešte nevenovali, všetky kapitoly, všetky knihy, pravdepodobne si z toho budete v deň skúšky pamätať veľmi málo.

Neučte sa dlhšie než dve hodiny vkuse

Optimálny čas kontinuálneho štúdia sú 2 hodiny. Každá dvojhodinka by ešte mohla byť rozdelená na 25 minútové bloky s nasledujúcou 5 minútovou prestávkou. Ak vám viac vyhovuje učiť sa súvisle dlhší čas, dajte si po 2 hodinách aspoň 20 minútovú pauzu.

Doprajte vášmu mozgu skutočný oddych

Keď máte prestávku, nevenujte sa ničomu, čo nejako súvisí so skúškou. Ak sa počas prestávky venujete konzultovaniu nejakej témy s vašim spolužiakom alebo počas nej plánujete, čo ďalšie sa budete učiť, Váš mozog v skutočnosti neoddychuje. Potom ďalší čas učenia sa bude menej efektívny.

Zamerajte sa na najdôležitejšie materiály

Študijný materiál môžeme rozdeliť na kľúčový a akýsi doplnkový. Najdôležitejšie informácie (napr. princípy, zásady, grafy, teória) a menej dôležité informácie (napr. príklady, ilustrácie). Cca 80% otázok na skúškach sa týka kľúčových informácií. Sústreďte sa teda na ne.

Striedajte predmety/zamerania

Predtým, než si pripravíte denný plán učenia sa, mali by ste si uvedomiť, že predmety, ktoré sa učíme, by sme mohli rozdeliť do troch kategórií: 

  • Tie, ktoré sú závislé na pamäti – napr. biológia, dejepis, geografia,
  • Tie, ktoré sú zamerané na riešenie problémov – napr. matematika, fyzika,
  • Tie, ktoré sú založené na interpretácií – napr. literatúra, jazyky.

Pre efektívne učenie by ste mali medzi predmetmi striedať, nenaplánovať si napr. na celý deň len slovenčinu alebo len matematiku.

Učte sa a píšte

Pri čítaní učiva pomôže ak si zvýrazňovačom označíte podstatné fakty. Ale ak si na blok papiera vypíšete tieto najdôležitejšie oporné body, pomáha to ešte viac udržať v pamäti tieto informácie. Najlepšie, ak si ich k tomu hovoríte nahlas.

Pre ľahšie zapamätanie použite vizuálne nápovedy

Polepte si po byte, izbe malé papieriky, na ktoré si označíte dôležité dátumy, poučky, informácie, ktoré sa vám ťažko učia. Ak ich budete mať stále na očiach, mali by ste ich ľahšie zapamätať. Robte si poznámky na malé karty. Tie si potom môžete nosiť so sebou a opakovať si napr. v MHD.

Opakujte posledných 24 hodín

Informácie, ktoré ste sa naučili, by ste mali v posledných 24 hodinách pred skúškou (možno posledné 2 dni) rekapitulovať, zopakovať a posilniť tak ich ukotvenie v pamäti. Vedci hovoria, že inak stratíte asi 80% informácií, ktoré ste sa naučili. 

Mohlo by vás zaujímať: 15 tipov pre deti s poruchou pozornosti

Pred skúškou sa dobre vyspite

Veľa študentov noc pred skúškou ponocuje, v snahe zopakovať a doučiť sa posledné veci. Spánok je však tým blahodarným prostriedkom, ktorý informácie, ktoré sme počas učenia sa uložili do našej krátkodobej pamäte, presunie do pamäte dlhodobej.

Pre mozog je potrebné, aby aj počas prípravy na skúšku oddychoval, v noci 7-8 hodín.

Takže, kašlite na stres a urobte najlepšie, ako v tejto chvíli viete. A verme, že všetky skúšky dobre dopadnú!

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (Žiadne hodnotenia)
Loading...
Author image

Klára Grafová

články autora...

Pridaj komentár