Pred/ŠkolákŠkolák

Ako vybrať školskú tašku?

 Mária Kopčíková   01.08.2014   13

Včera mi kamarátka, mama malej budúcej prváčky vravela, že je hádam najvyšší čas riešiť, koľko čoho treba dokúpiť pre prváka do toho významného dátumu a že sa aj treba zamyslieť na tým:

Akú tašku pre prváčika vybrať? 

Zdroj: istockphoto.com

 

Nuž, v niektorých rodinách taška pre školáka možno pricestovala už na Vianoce. Iní si jej kúpu nechávajú až na letné mesiace. Zamyslieť sa nad jej výberom ale môžete aj teraz.

Na trhu nemáme dnes len dva typy na výber, ako za čias našej (teda aspoň mojej) školskej dochádzky, mrkajú na nás rôzni Spajdrmeni a Heloukitiny, a niekedy ťažko odlíšiť, čo je iba dobrý marketing a čo naozaj kvalitný výrobok, ktorý dieťaťu a jeho školským pomôckam chvíľu vydrží.

Veľa rodičov – najmä prváckych – zvažuje a rozhoduje sa medzi školskou taškou (aktovkou) a školským batohom. Podľa výrobcu školských tašiek, firmy Topgal sú batohy praktickejšie, pohodlnejšie a vojde sa do nich viacej vecí. Nuž, či aktovka alebo batoh, je niekoľko vecí, na ktoré si treba pri výbere vhodného produktu dať pozor.

Norma a hmotnosť školskej tašky

Školská taška (alebo batoh) by mal byť vyrobený v súlade s normou STN 79 6506 - len aktovka vyrobená v súlade s touto normou môže niesť označenie ako "školská"! Pokiaľ na visačke výrobku nenájdete odkaz na túto normu, tak je veľmi pravdepodobné, že výrobok niektoré kritériá predpísané normou nespĺňa.  

Podľa normy by školská taška (batoh) mala byť čo najľahšia (1200 gramov u aktoviek pre prvý stupeň, 1400 gramov pre stupeň druhý), no niektorý výrobcovia vyrábajú aj odľahčené modely, špeciálne pre prvákov, ktoré nevážia ani jeden kilogram – napr. český výrobca  Emipo (0,98 kg) alebo  Topgal  (0,82 kg). Iní výrobcovia ponúkajú tašky o málo ťažšie, ale stále "v norme", napr.  Hama (1,2 kg) alebo  Herlitz (1 kg).

Ergonómia školskej tašky

Školská taška má mať pevnú, anatomicky tvarovanú chrbtová časť a dostatočne široké, polstrované popruhy (min. šírka 4 cm). Tieto dôležité parametre napomáhajú k správnemu a zdravému vývoju detskej chrbtice.

Mohlo by vás zaujímať: Aké dosky a kufrík na pomôcky pre školáka >> >>

Na druhej strane si ale treba všímať celkovú pevnosť konštrukcie aktovky (batoha). Výrobok musí stáť pevne na rovnej podložke a byť stabilný nielen prázdny, ale aj pri plnom zaťažení. To potom umožní dieťaťu používať obe ruky na vkladanie alebo vykladanie učebných pomôcok Ak je už na prvý pohľad aktovka nedrží pevne tvar v celom svojom objeme, dno nemá pevne spojené v pravom uhle s chrbtovou časti, tak obsah aktovky bude školáka ťahať dozadu a dole a dieťa to bude musieť vyvažovať neprirodzeným predklonom. Toto je veľmi nevhodné pre chrbticu dieťaťa.

Bezpečnostné prvky školskej tašky

Batoh alebo aktovka by mali mať výrazné bezpečnostné prvky – farby, reflexné elementy, odrazky atď. Dôležité je, aby dieťa s batohom bolo vidieť aj za zhoršených svetelných podmienok.  Reflexné pásiky by mali byť šírky minimálne 25mm, našité nielen na prednom diely, ale najmä na oboch bokoch výrobku. Najväčšie nebezpečenstvo vášmu školákovi hrozí pri prechádzaní komunikácie, keď do smeru jazdy vozidiel je natočený bokom a vizuálne už nie je schopný tento smer plne kontrolovať. 

Vnútorná dispozícia tašky

Školská taška (batoh) by mala mať dostatočný počet jednotlivých priehradiek, vreciek alebo komôr a vystužené dno. Vnútro aktovky by malo byť rozdelené najmenej na dve časti pevnou alebo pohyblivou prepážkou pre lepšiu prehľadnosť obsahu. Je dobré na miesto pri kúpe vyskúšať, či sa do aktovky vojde zošit formátu A4 alebo školské dosky (do niektorých sa aj nevojdu ...)

Vhodné je ďalšie príslušenstvo, ako špeciálne vrecko na fľašu s pitím, termokapsa na desiatu, dostatočne pevné a široké „ucho“ na pohodlné prenášanie tašky v ruke, priestor pre menovku, rozvrh atď. Tieto prvky výrazne zlepšia funkčnosť tašky.

Pokiaľ je na taške veľa zipsov, ktoré už pri prvej manipulácii zadrhávajú a ktoré často uzatvárajú nefunkčné malé vrecká, nebude mať váš školák s ich obsluhou jednoduché. Klasické aktovkové zámky, najlepšie s reflexnými odrazovými sklíčkami (ďalší významný bezpečnostný prvok, ktorý na batohu nenájdete) alebo moderné suché zipsy na vreckách sú jednoduché a spoľahlivé.

Dizajn tašky 

Ten je dôležitý, hlavne pre Vaše dieťa. Preto je fajn, aby sa výberu školskej tašky zúčastnilo aj dieťa a samo sa rozhodlo, čo bude každodenne nosiť na chrbte. Hoci je to ťažké, lebo deti ovláda reklama a pomerne často sa orientujú aj vo výbere školských pomôcok hlavne obrázkom obľúbenej postavy a funkčnosť neriešia vôbec, ale skúste dieťaťu dať na výber z niekoľkých možností, ktoré ste už vy predtým „vyselektovali“ a sú pre vás akceptovateľné. Školská taška s postavičkou z obľúbeného filmu alebo seriálu je síce úžasná v momente nákupu, ale rýchlo sa „okuká“ a taška bude zrazu „stará“. Pokiaľ teda nechcete kupovať každý rok tašku novú.

Ideálny materiál školskej tašky

Dnes už je bežným štandardom, že aktovky (batohy) sa vyrábajú z nepremokavých materiálov. Nie je však už samozrejmé, že ich konštrukcia chráni dostatočne obsah pred krátkodobým pobytom na daždi. Ak sa aktovka, najčastejšie to býva u batohov, uzatvára zipsom, ktorých býva aj niekoľko, je tam veľká pravdepodobnosť zatečenia a možného znehodnotenia obsahu.  Podobný problém môže byť aj so spodnou časťou aktovky. Ak postavíte aktovku na mokrú podložku a jej dno nie je vybavené nožičkami, aby sa voda nedotýkala priamo dna aktovky, tak síce obsah aktovky chránený je (pokiaľ toto dno neprepichli kružidlo alebo nožnice), ale po nasadení aktovky na chrbát stečie voda ( napospol špinavá) a znehodnotí odev jej nositeľa.

Prečítajte si tiež: Aké gumovacie pero je dobré? >> >>

Cena školskej tašky

Nemalá, aspoň u väčšiny kvalitných výrobkov. Z môjho pohľadu v celkom širokom rozpätí. Od zhruba 40 až po takmer 140 EUR.

Želáme šťastnú ruku pri výbere peknej a hlavne funkčnej školskej tašky.

Zdroje: topgal.sk, emipo.cz, hamashop.sk, herlitz.sk, 

Foto: isifa.com, topgal, emipo


Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.2 z 5. Celkom 22 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Jana Koščová napísané 16.04.2016 02:26

Dobrý den, naša malá slečna už ide tento rok do školy .

Pokukujeme už dosť dlho, a snažíme sa vystihnuť aj nejaku tu akciu,kedže finančných prostriedkov bude treba aj na ine školske pomocky, i oblečenia ...

V prvom rade zaleží aby mala taška všetky potrebne prvky, ako je to opisane v tomto članku, premna hlavne tvarovanu časť chrbatika

Pamatam si na svoju aktovku , skor na vlas rovnake sme mali všetci chlapci i dievčatá . Teraz je však iná doba, a treba myslieť aj na zdravie našich detí . Len jedno ma mrzí, že tie tašky ak sa naplnia učebnicami , tak to dieta ma naozaj čo robiť :-/

Všímam si aj teraz vo svojom okolí, že ak je ťažsia taška s učebnicami , tašku nosí rodič ....

Mária napísané 16.04.2016 00:11

Tašku si už pomaly obzeráme a vyberáme, aby potom toho zrazu nebolo naraz priveľa. Tak radšej nakupujeme pomaly dopredu. Vyhrať jednú by bolo super....

Milka napísané 15.04.2016 23:58

Naša predškoláčka bude mať v júli narodeniny a tak zatiaľ len googlim, obzerám a prezerám big green Na zápis už bola a taška bude ako narodeninový darček.

Katka napísané 15.04.2016 20:26

Naša dcérka dostala tašku pod stromček. Vyberali sme spolu cez internet, nakreslila obrázok a Ježiško potom doniesol :-)

Jana napísané 14.04.2016 14:38

môjmu synovi tašku kúpime až v lete a vyberie si sám dizajn, aký sa mu bude páčiť.

Andrejka napísané 22.09.2015 19:25

nasa mala si taku vyberala sama, sice pod mojim dohladom ale dizajn musela odsuhlasit. predsa to bola jej prva taska smile

Daša napísané 24.08.2015 12:52

pripravit sa do prveho ročnika nieje sranda a som rada za tento članok smile nedavno sme teda aj tašku kupili a vyhovuje aj co sa týka kvality aj dizajnu.

linda napísané 15.08.2015 07:36

super

Surprised Surprised Cool

Diana napísané 06.08.2015 14:10

Velmi dobrý članok. sama som nevedela ako hladať ideálnu školskú tašku. prvý ročník nieje sranda a chcem aby všetko bolo tak ako ma byť. Asi jediné na čom som si davala záležať bolo aby taška mala tvarovanu časť smile

Sisi napísané 20.08.2014 13:50

Aj ked clanok nie je novy, dakujem zan (a aj za mnohe dalsie), ukladam a o rok, dufam, najdem smile

vicma napísané 11.06.2013 18:19

Mila Big Cibik,

 

skolsku tasku Emipo sme boli kupovat osobne v Mikulove, kde sme si aj pozreli ako sa taska sije. Ziadna Cina, ale profesionalne sicky. Nesli sme na nahodu, ale sme dostali odporucanie od spokojnej maminy a jej syna, ktory tuto tasku pouziva uz 2. rok. To na margo trvacnosti. Skor ako sme tak urobili, sme si osobne doslova obchodili obchody s taskami a vyskusali ako sedia. Tak napriklad taska Topgal, ktora je akoze najpredavanejsia, na chrbte vobec nesedela. Je sice mozno moderna, ale nic sa do nej nezmesti. Je to vec nazoru, rovnako ako kupovat akukolvek inu vec. Ja by som osobne tento clanok pred pol rokom ocenila velmi. Pretoze je tazke najst doveryhodny zdroj. Mimochodom taska herlitz ako "zazity vyrobca" vysla v teste sk. tasiek pre 1. rocnik velmi zle, staci si vyhladat na internete.

Mária, redakcia napísané 28.08.2012 09:27

tento clanok - ak si ho este raz precitate - nie je hodnotenim sk. tasiek, ale odporucanim, cim sa riadit pri vybere tasky pre dieta. Nie je to ani reklamny clanok, bol by tak oznaceny.

V texte, resp, v linkoch je odkaz aj na inych vyrobcov. Clanok som pisala nie od zeleneho stola, tiez s taskami mam nejake skusenosti. POkial Vase su ine, pracujete s taskami, predavate ich, mate spatnu vazbu od kupujich, pokojne nam napiste tuto svoju skusenost vo forme clanku, radi uverejnime, sme radi, pokial nasi citatelia maju co najsirsie spektrum informacii.

Pekny den.

Big Cibik napísané 27.08.2012 23:49

Par poznamok, ak chcete byt v hodnoteni aspon trochu objektivny, treba spomenut zazitych vyrobcov ako herlitz, bagmaster, hama, karton P+P, cool .... Zamerat sa len na dve znacky posoby ako lacna reklama a uz vobec nie ako odporucanie hodne zretela. Hlavne, ked pouzivate neoverene fakty.

 

Topgal nie je ani omylom slovensky vyrobca smile Firma je ceskeho povodu a samozrejme ako vacsina vyrobcov sije v cine smile

 

Emipo tiez ceska firma - tuto tasku vsak rozhodne neodporucam, motivy su sice posobive ale... Ergonomia chrbatu je nieco strasne, pouzili lisovane vzduchove vankusiky, ktore vobec nevyzeraju doveryhodne a hlavne trvaco, cele prevedenie posobi strasne krehkym dojmom a ta diera pod poklopom co je, je hotova katastrofa. Mozu mat kolkokolvek noriem, ale cena vykon ich radi do hlbokeho podpriemeru.

 

Skor ako napisem cokolvek o skolskych taskach, tak si ich aspon par osobne prezriem a potom hodnotim, nie od kancelarskeho stola. Pekny vecer.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
Gestóza tehotných
25.06.2020   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
01.07.2020   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Chystáte sa na výstavu Poklad Inkov na Bratislavský hrad? Len neberte dieťa, vyhodia vás
30.06.2020   0
Majiteľka výstavy asi nemá deti... Inak by nemohla vydať tak nezmyselný príkaz.
detské choroby
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
Rodičia pozor: 12 najčastejších letných detských ochorení
27.06.2020   1
Kinetóza, hnačky, či popálenie medúzou. V letných mesiacoch je vhodné myslieť na prevenciu určitých ochorení. Ktorých?
zvery
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...
Liečba mačkou - Felinoterapia
18.06.2020   1
Felinoterapia - liečba somatických a psychických ochorení či záťaží založená na priamom kontakte človeka s mačkou. Pradenie mačky navodzuje pocit kľudu a optimizmu. Mimoriadne pozitívny vplyv má pri depresiách, úzkostiach, mozgovej porážke, mentálnej retardácii, reumatizme, zmyslových poruchách, telesnom postihnutí i psychosomatických poruchách.