Pred/ŠkolákŠkolák

V reálnom živote sú „použiteľnejší“ praktickí „trojkári“

 Marika   28.06.2018   0

Vysvedčenie našich detí je aj o nás

Vysvedčenie nie je len zhrnutím práce našich detí. Asi by sme sa v ňom mali pozrieť aj trochu „medzi riadky“. Je v ňom schovaná akási kultúrna úroveň rodiny a aj naša rodičovská schopnosť správne komunikovať s dieťaťom a pomôcť mu v správnej chvíli.

shutterstock

 
Ktovie, akými by sme boli rodičmi sami - sebe 

A koľkokrát sme práve my, dospelí, sami zničili kľud a pohodu v rodine alebo sme z absolútnej únavy zaspali pri telke (alebo večer pri práci na počítači) namiesto toho, aby sme sa venovali nášmu dieťaťu? Je to ľudské, doba je strašne rýchla a náročná, a to ešte nemáme nad sebou ctižiadostivých rodičov, ktorí nám zorganizujú krúžky na každý deň a tlačia na štúdium jazykov – ktovie, akými by sme boli rodičmi sami sebe, priatelia.

V reálnom živote sú mnohokrát „použiteľnejší“ praktickí dobrí „trojkári“ ako nesamostatní a málo tvoriví „jedničkári“.

Tým nechcem povedať, že výborné známky sú zbytočné – naopak – otvárajú „dvere do sveta“, na dobré univerzity a zahraničné štúdiá.... Treba reálne zhodnotiť vlastné možnosti dieťaťa, aby sa nestalo len prostriedkom na splnenie našich vlastných nenaplnených ambícií.

Rodičia hádžu vinu na deti a učiteľov

Sama učím na strednej škole a viem, v akých zložitých životných situáciách sa tieto skorodospelé deti často ocitajú a musia ich vyriešiť. A aj s tým, ako mnohí rodičia celú vinu (alebo radšej zodpovednosť) za neúspech hodia na dieťa (a učiteľa). A ten strašný tlak, pocit viny a hnev rodičov privedú tieto deti k skratovým reakciám, ako sú úteky alebo tie hrozné nevysvetliteľné samovraždy.....

Niekto proste na ten školský vlak naskočí a frčí od prvej triedy, niekoho je treba naložiť a trocha odviezť a, bohužiaľ, sú aj takí, ktorí ho zmeškajú. Ale vždy ich z celého srdca milujeme a je dôležité, aby to VEDELI.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Máte problém otehotnieť?
04.03.2021   2
Recept: dobrá hormonálna rovnováha, dobre vyvinuté, nepoškodené a dobre fungujúce pohlavné orgány, psychická a fyzická kondícia, správny partner.
Lepšie tehotenstvo s hudbou (a čo počúvať)
01.03.2021   0
Ako môže počúvanie hudby prospieť nenarodeným deťom a ich matkám, a ktorá hudba sa najlepšie hodí počas tehotenstva.
Zamlknutý potrat - Missed abortion
27.02.2021   24
Šla som z poradne a pred nemocnicou som stretla kamarátku. Plakala. Práve jej na ultrazvuku v ranom štádiu tehotenstva oznámili, že jej dieťaťu, na ktoré sa už veľmi tešila a malo sa narodiť ako prvé, nebije srdiečko. Má prísť na hospitalizáciu... Aj jej sa to stalo, aj mnohým ďalším. Len sa o tom tak veľmi nehovorí.
babetko
Základné obilninové kaše pre bábätká (od 6 mesiacov)
06.03.2021   0
Ak sa ešte len rozbiehate a rozmýšľate, aké kaše sú teraz vhodné, či s lepkom alebo bez lepku, máme pre vás zopár tipov.
Jedálniček dojčiacej matky
04.03.2021   50
Dostali ste od Vašej pediatričky pri návšetve poradne s Vaším bábätkom-dojčiatkom ponaučenie, čo ako dojčiaca matka (ne)smiete jesť vo forme tabuľky s odporúčanými dennými dávkami „kadečoho“ v miligramoch, poprípade v kilojouloch?
Svoje deti neuspávam
02.03.2021   1
Žijem aj s manželom a 2 malými dcérkami v Belgicku. V starostlivosti o deti v Belgicku a u nás sú veľké rozdieli.
detské choroby
Mumps
04.03.2021   1
Mumps je ochorenie spôsobené vírusom, ktorý sa zvyčajne šíri prostredníctvom slín. Môže nakaziť rôzne časti tela, najmä príušné slinné žľazy. Typický príznak je opuch a bolesť v príušnej slinnej žľaze, takže dieťa vyzerá ako škrečok s plnými ústami.
7 tipov pri suchom dráždivom kašli
01.03.2021   0
Čo používate na suchý dráždivý kašeľ? Čo funguje? Ponúkam pozbierané nápady, ak sa v tomto počasí niečo podobné u vás doma objaví.
Porucha spôsobená nedostatkom prírody
27.02.2021   1
Čo je to „nature- deficit disorder“? Tento termín objavil, či zaviedol Richard Louv. Hovorí, že spôsobuje široké spektrum psychických i fyzických problémov, ktoré deti majú.
zvery
Najčastejšie chyby pri výcviku psa, ktoré robíme takmer všetci
22.02.2021   0
Ak raz budete na psa kričať „K nohe,“ druhýkrát „Poď sem“, či „Kde sa túlaš!“ nebude vám rozumieť.
Vodná korytnačka v zime
16.02.2021   0
Zabudnite na malé plastové bazéniky s plastovou palmičkou, ktoré neudržia teplotu a po niekoľkých mesiacoch neudržia ani samotnú korytnačku. Zabudnite aj na stolné lampičky, ktorými chcete nahradiť správne svetlo.