Učenie nemusí byť vždy mučením

SOVVA 0

Motivovať deti k hocičomu, čo len z diaľky pripomína učenie, môže byť niekedy hotový boj. Veď ešte len pred chvíľou prišli zo školy, kde niekoľko hodín sledovali výklad a už si majú opäť sadnúť ku knihám, alebo nebodaj robiť úlohy?  Ak nemáte doma zanieteného študenta, pravdepodobne vás rôzne motivačné metódy pri rozvíjaní jeho vedomostí budú stáť nemálo energie.

Niekedy však stačí, ak má zdroj informácií iba trochu pútavejší „prebal“. Pod rúškom zábavy sa váš drobec môže všeličo naučiť. Internet je plný hier, ktoré podporujú strategické myslenie, logiku, či v ktorých je treba poraziť hlavného „záporáka“ za pomoci fyzikálnych a chemických javov.

Ak je hra dobre urobená a dieťa alebo študenta zaujme,

ani si nevšimne, že sa takto vlastne učí. Ak dokonca kvôli hre v angličtine vytiahne z police slovník, môžete si byť istý, že efekt bude väčší, ako keby ste ho poslali do izby učiť sa slovíčka.

Spôsobov, ako deti nenásilne naučiť niečo nad rámec ich povinností, je veľa. Skúste si vyrobiť pexeso s názvami chemických zlúčenín, alebo si s dieťaťom zahrajte obdobu hry šarády, v ktorej budete napodobňovať osobnosti z učebnice dejepisu. Fantázii sa medze nekladú. Akákoľvek aktivita, do ktorej je zapojených viacero zmyslov, pomôže školákovi zapamätať si viac a lepšie pochopiť kontext.  Zároveň sa dobre zabavíte a strávite spolu aktívne čas. Aj keď vášho potomka, povedzme, dejepis nikdy nebavil, pravdepodobne si zapamätá, aká to bola zábava, keď napodobňoval Attilov nájazd na Európu a vy ste ani za nič nevedeli prísť na to, čo jeho poskakovanie znamená.

Mnoho detských, ale aj „dospeláckych“ múzeí po celom svete využíva hravé techniky na zaujatie návštevníkov. Už nie je pravidlom, že pri prehliadke chodíte okolo statických exponátov a musíte čítať strany textu vedľa nich.

Na Slovensku ponúka interaktívne výstavy a tvorivé dielne pre deti a ich rodičov napríklad Detské múzeum v Bratislave. Úplne zadarmo ho budete môcť navštíviť v piatok 28. septembra v rámci

festivalu Noc výskumníkov.

A to zďaleka nie je všetko! Festival pre malých vedcov, na ktorom si budete môcť hravým spôsobom vyskúšať množstvo pokusov a stať sa na jeden deň vedcami, sa totiž bude konať aj v Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach a Tatranskej Lomnici.

Hlavné podujatie celého festivalu sa uskutoční v bratislavskej Starej tržnici, kde budú pre vás pripravené  všestranne talentované NAO roboty, ktoré vedia tancovať, ale aj hrať futbal, interaktívne počítačové hry či kuchárska šou, počas ktorej zistíte, ako s pomocou fyziky zmeniť šopský šalát na penu.

Ak si ešte stále myslíte, že veda nevie byť zábavná, nenechajte si ujsť predstavenie Partičky. Známi herci, ktorí budú improvizovať na vedecké témy, vás určite presvedčia o opaku.  

Kompletný program festivalu Noc výskumníkov nájdete na stránke www.nocvyskumnikov.sk.  

Príďte sa aj vy 28. septembra presvedčiť o tom, že veda nie je zamknutá v laboratóriách, ale je každodennou súčasťou nášho života.  

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (1 hlasov, priemerne: 5,00 z 5)
Loading...

Pridaj komentár