Pred/ŠkolákŠkolák

Top riešenia problémov s domácimi úlohami

 Larry J. Koenig   14.09.2016   6

Pusťme sa rovno do nich. Problémy s domácimi úlohami, ktoré sa neriešia, môžu zničiť pokoj v rodine a šance dieťaťa na to, aby bolo v škole úspešné.

Problémy s domácimi úlohami
Foto: Ingimage.com

 

Aj vy trávite poobedia nad domácimi úlohami?

"Až príliš často som počul rozprávať o rodinách, ktoré trávia svoje večery trýznivým dohadovaním sa nad domácimi úlohami. Deti z takýchto rodín sú často presvedčené, že nemajú schopnosti na to, aby boli v škole úspešné," hovorí Larry Koenig, autor knihy Chytrá výchova.

Toto ich presvedčenie uvoľní sto percent ich času na to, aby rozvracali svoje rodiny i svoje školy. V Spojených štátoch k nemu dospeje dvadsaťpäť percent detí, ktoré nikdy nedokončia strednú školu.

Je to tragické a je načase s tým niečo urobiť! Preto sa pozrime na niektoré z obvyklých problémov a na ich neobvyklé, ale nanajvýš účinné riešenia.

Domáce úlohy
Foto: Ingimage.com

 

Problém č. 1
„Nemáme žiadnu úlohu“

Niekedy je to pravda. Inokedy sú dôverčiví rodičia šokovaní, keď zistia, že to bola lož. Zistia to však obvykle neskoro – keď vidia zlú známku a poznámku od učiteľa, že dieťa donieslo domácu úlohu neskoro alebo vôbec.

Čo teda majú rodičia robiť? Moja rada znie: „Dôveruj, ale preveruj.“ Uvediem príklad, čo tým myslím:

Matka: „Máš dnes nejakú úlohu?“

Syn (dvanásťročný): „Nie.“

Matka: „To v poslednej dobe počujem nejako často. Ako je možné, že žiadnu nemáš?“

Syn: „Robím si úlohy v škole. Učitelia nám na to dávajú čas.“

Matka: „To je výborné. Ale od zajtra budem od teba na pár týždňov chcieť, aby si ich priniesol domov. Chcem sa na ne pozrieť.“

Syn: „Ale mami, to je predsa úplne zbytočné!“

Matka: „Nesúhlasné poznámky od teba nechcem. Chcem od teba, aby si mi ukazoval domáce úlohy.“

Syn: „No dobre, keď to musí byť…“

Každé dieťa dostáva skoro každý deň nejakú domácu úlohu. Ako som spomenul vyššie, niektoré deti ich milujú a robia ich ochotne.

Iné sa im vyhýbajú, pretože sú kvôli nim frustrované, nemajú záujem ich robiť alebo ich nedrobia radi. Tieto deti potrebujú, aby ich rodičia boli ochotní kontrolovať, či nejaké úlohy dostali, alebo nie.

Okrem toho je dobré zájsť občas za učiteľom (učiteľmi) a položiť mu dve otázky: „Odovzdáva moje dieťa úlohy včas?“ „Sú urobené starostlivo a správne?“

Akonáhle s kontrolou domácich úloh začnete, už nebudete počuť tak často: „Žiadnu úlohu nemáme.“

Čo keď úlohy naozaj nemá?

Pokiaľ však dieťa skutočne žiadnu úlohu nemá, vzniká otázka, čo urobiť s „časom pre úlohy“. Niektorí rodinní psychológovia a pedagógovia radia, že by sa mal každopádne vyplniť nejakou prácou do školy.

Ja zastávam názor, že to závisí od okolností. Ak má dieťa dobré známky a máva domáce úlohy v poriadku, prečo si s tým lámať hlavu? Nechajte dieťa, nech si užije voľno. Potrebujeme ho všetci.

Ak sú však domáce úlohy aj známky horšie, mal by sa tento čas vyplniť precvičovaním niečoho, v čom je dieťa zjavne slabšie. Aby ste jeho slabé miesta odhalili a zadali mu prácu, ktorá by preňho bola užitočná, poraďte sa s učiteľom.

Ak preukážete záujem, isto ho prejaví aj učiteľ a pravdepodobne bude mať ďalšie dobré návrhy.

Domáce úlohy
Foto: Ingimage.com

 

Problém č. 2
„Je to veľmi ťažké!“

Pokiaľ sa dieťa sťažuje, že domáca úloha je príliš ťažká, môže nastať jedna z nasledujúcich variant. Rodičia túto sťažnosť väčšinou interpretujú ako „Neviem, ako mám tú úlohu urobiť.“ Prvým riešením je teda prejsť s dieťaťom pokyny, aby ste sa uistili, že im rozumie. Potom však nezabudnite poslať dieťa späť na dohodnuté miesto, nech úlohu urobí samo.

Ďalšou možnosťou skrytou za nálepkou „veľmi ťažké“ je to, že dieťa hľadá vašu pozornosť a súcit. Ani to nie je neobvyklé. Všetci máme radi, milujúcu pozornosť, keď robíme niečo ťažké.

Vec, ktorú by ste teraz nemali urobiť, je presviedčať dieťa, že úloha nie je príliš ťažká. To mu len prihrá príčinu k tomu, aby vám chcelo dokázať, že naozaj je príliš ťažká, a to tak, že ju nebude schopné urobiť.

Lepšia taktika je odpovedať podobne ako v nasledujúcom rozhovore:

Dcéra: „Matika je na mňa príliš ťažká! Neznášam ju!“

Matka: „To je pravda. Algebra môže dať človeku zabrať, kým ju pochopí, však?“

Dcéra: „Áno, hlavne rovnice.“

Matka: „Pamätám sa, že som s tým tiež mala problémy.“

Dcéra: „No, asi by som sa do toho radšej mala pustiť.“

Foto: Ingimage.com

 

Ak dáte dieťaťu najavo, že je to normálne, keď má také pocity, dovolíte mu tým:

1) aby malo zo seba dobrý pocit;

2) z vás malo dobrý pocit;

3) zbavilo sa svojich negatívnych pocitov.

„Veľmi ťažké“ však môže znamenať aj to, že úloha skutočne presahuje terajšie chápanie a schopnosti dieťaťa. Túto možnosť by mohli nasvedčovať nasledujúce okolnosti:

  • dieťa trvalo nie je schopné urobiť si úlohy správne
  • dostáva zlé známky za úlohy a testy 
  • trvale vyjadruje zúfalstvo z určitého predmetu.

Ak je to tak, problém sa s najväčšou pravdepodobnosťou sám nevyrieši. Rodičia by však aj v takejto situácii mali odolať pokušeniu s domácimi úlohami dieťaťu trvale pomáhať.

Je v poriadku, keď mu pomôžu s niečím, ale pre dieťa nie je prospešné, ak s ním nad jeho úlohami sedia dennodenne. Ak nie je dieťa schopné urobiť ich samo, mal by to samozrejme vedieť učiteľ, ale vy by ste to mali vedieť tiež.

Čím skôr, tým lepšie pre vaše dieťa. Keď zistíte, že niektoré učivo presahuje súčasné schopnosti dieťaťa, je vhodné dohodnúť si stretnutie s učiteľom a požiadať ho o pomoc. Väčšina učiteľov je našťastie veľmi ochotná spolupracovať.

Pri stretnutí s učiteľom sa sústreďte na to, aby ste:

  • problém identifikovali
  • dohodli sa na tom, ako budete postupovať
  • stanovili si spôsoby a dobu, kedy sa budete informovať o pokroku (alebo absencii výsledku).
Foto: Ingimage.com

 

Akonáhle sa s učiteľom dohodnete, je dôležité prvé dva body dotiahnuť do konca. Rovnako dôležité je zmeniť všetko, čo sa ukázalo ako neúčinné, a skúšať ďalšie rôzne riešenia, ako je napríklad súkromné doučovanie.

Opýtajte sa aj dieťaťa

Pri hľadaní alternatívnych riešení sa nezabudnite dieťaťa opýtať, čo si myslí, že by mohlo pomôcť. Viem o jednej matke, ktorej sedemročný syn sa nedokázal naučiť čítať. Všetky známe metódy boli vyskúšané a zlyhali.

Keď sa nakoniec spýtala syna, čo by podľa jeho názoru mohlo pomôcť, navrhol kreslené seriály. Rodičia s tým súhlasili a nechali ho, nech si nejaký vyberie. O niekoľko mesiacov nielen vedel čítať, ale čítanie patrilo medzi jeho najobľúbenejšie činnosti.

Autorom knihy Chytrá výchova z vydavateľstva PORTÁL je Larry J. Koenig.

 

 

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.3 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
stastnablcha napísané 17.09.2016 13:09

a nedavaju sa ulohy aj na net? ja mam sice este male deti - na prvom stupni - ale pani ucitelka ich na ten net hodi...

skor by som ale privitala nieco co by mi pomohlo ked ma maly zachvaty placu pred ulohami ...

Sisi napísané 30.09.2016 15:05

Ja som sa prave vcera po roku prihlasila na ich skolsku stranku, ci sa tam nieco zmenilo - nemali tam absolutne nic. A co myslis? Zostalo to pri starom. Naopak bratove deti v Trebisove maju na nete zapisane aj to, co preberali, aj ulohy, oznamy, fotky...

Zakazdym, ked listujem v druhackej matike, tak si uvedomim, ake to bolo minuly rok fajn - mali pracovny zosit, ktory vyplnali, takze som presne vedela, co prebrali a kde skoncili. Takto listujem v ucebnici, ktoru mali pred nim niekolki, je tam kadeco vpisane a zakazdym patram, co brali :(

misa napísané 04.10.2009 19:35

sproste rady Evil Eek Confused Rolleyes

Miška napísané 20.09.2006 06:17

Žiaci sa delia na chlapcov a dievčatá. Dievčatá sú poctivé a radi robia úlohy a chlapci sú lenivejší a nechce sa im učiť. Samozrejme, že zovšeobecňujem, ale je to približne tak. Nakoniec však chlapci podľa rôznych výskumov aj tak zarábajú viac ako tie diečatá...:-)))

akvi napísané 19.09.2006 12:39

Pri siestakovi to nie je chyba ucitela, ze si ulohu dieta nepoznaci. Siestak je uz dost stary na to, aby mu bolo jasne, ze ulohu si znacit musi. Skuste poprosit ucitela, aby nejaky cas kontroloval, ci ulohu ma poznacenu, alebo nech poveri niekoho zodpovedneho z triedy, aby mu to skontroloval. Ucitel mozno ani nevie o tomto probleme.

Janusik napísané 19.09.2006 08:21

No, ono tu vystava otazka pri bode 1., co s dietatom, ktore si ulohu nezapise, takze clovek ani nevie, ze nejaka bola. Kazdy vecer niekomu vyvolavat, ci mali ulohu, to je o nervy. A ucitelom je jedno, ci si ziak zapise ulohu, alebo nie a vlastne, ani sa im necudujem. Co s takym siestakom?

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.