Pred/ŠkolákŠkolák

Tento predmet je na školách podceňovaný

 Pavlínka Pavlíková   26.09.2022   0

Environmentálne povedomie slovenských žiakov nie je dostatočné. Nedostáva sa mu dostatok priestoru vo vyučovaní. Nesúvisí to len s vedomosťami ako správne recyklovať odpad, nevyhadzovať smeti do prírody a neničiť les.

shutterstock

Pozitívne vedomosti

Práve cez environmentálne povedomie dieťa nadobudne schopnosti ako hľadať alternatívne riešenia a prijímať rozhodnutia, ktoré majú čo najpriaznivejšie dopady na prírodu.

Učí predvídať a počítať s dôsledkami a mať vzťah k miestu, v ktorom žije. Nemať na "háku" svoje okolie. Hovoríme o vzdelávaní, ktoré vedie k pozitívnym ľudským hodnotám.

Len prierezová téma

Environmentálne vzdelávanie na Slovensku hľadá stále uplatnenie v školskom vzdelávacom systéme. Formálne je zapracované pod názvom environmentálna výchova. Realizuje sa najmä ako prierezová téma v predmetoch:

  • Prírodopis / Biológia,
  • Zemepis / Geografia,
  • Dejepis,
  • Chémia / Fyzika,
  • Etická / Občianska / Náboženská náuka.

Čo znamená, že pri obsahovej záťaži predmetov nie je veľký priestor pre environmentálne dôležité témy. Do určitej miery je možné aj prostredníctvom prierezovej témy budovať u žiakov niektoré environmentálne-pozitívne schopnosti.

 

Existuje aj ďalšia možnosť, ktorá sa nevyužíva

Podľa Štátneho pedagogického ústavu je možné na základných školách environmentálnu výchovu začleniť do školského rozvrhu aj ako samostatný voliteľný predmet.

Školám je umožnené využiť voliteľné (disponibilné) hodiny a to vo vyučovacích predmetoch, ktoré prehlbujú obsah predmetov zaradených do štátneho vzdelávacieho programu.

Podľa analýzy Štátnej školskej inšpekcie (2018) na 79 základných školách sa len na 42 z nich realizovala environmentálna výchova. Avšak, na všetkých prebiehala ako súčasť obsahu predmetov (prierezová téma) a len na 4 školách ako samostatný predmet.

 

Zapojenie sa do projektov

Pre školy je možnosť realizovať environmentálnu výchovu aj cez rôzne projekty a aktivity. Zapojiť sa môžu do ponúk ministerstiev alebo neziskových organizácií. Ide o výbornú možnosť, ako rozvíjať kompetencie svojich žiakov iným spôsobom.

 

Môže vás zaujímať aj >>Prečo je environmentálna výchova pre deti dôležitá?>>

 

 

Typy pre školy:

Každý rok Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR organizuje výzvu s názvom Enviroprojekt, ktorá finančne podporuje environmentálne projekty jednotlivých škôl. Realizátor projektu vyberá ciele a aktivity podľa podmienok konkrétnej školy, mesta a regiónu.

Príklady z roku 2021:

  • Základná škola v Klokočove vysadila školský ovocný sad pre praktickú výučbu,
  • Stredná odborná škola strojnícka v Kysuckom Novom Meste využila výzvu na zariadenie včelárskeho kútika.

Ministerstvo životného prostredia SR s SAŽP zverejňujú výzvu s názvom Zelený vzdelávací fond. Je určený pre výchovno-vzdelávacie aktivity žiakov, verejnosť a pedagogických pracovníkov. Na výzvu môžu reagovať občianske združenia, nadácie a štátne školy. Projekty, ktoré predložia žiadosť o dotáciu by mali byť zamerané na odpady, prechod na obehové hospodárstvo, zmierňovanie a prispôsobovanie sa nepriaznivým dôsledkom zmeny klímy a iné.

Príklady z roku 2019:

  • Rodinné centrum Ráčik: Ohľaduplne a environmentálne od detstva.
  • Občianske združenie „kRaj”: Motýlie školy, priateľské k opeľovačom,

Pre aktuálne informácie v téme odporúčame sledovať stránky:

 

Zdroj: Pavlína Pavlíková: Aktuálne trendy v oblasti environmentálneho vzdelávania, 2022

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Pavlínka Pavlíková

Som študentkou andragogiky na UK, rok života som strávila v Nemecku. Zaujímam sa o vzdelávanie, históriu, digitálne a environmentálne témy.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Prečo v tehotenstve bolia prsia?
19.11.2022   0
Že sa prsníky zväčšujú, môžete pobadať už medzi 6. - 8. týždňom tehotenstva. Do konca tehotenstva môže každý prsník zväčšiť svoju hmotnosť až o 300 g. Asi každá desiata žena máva pri týchto zmenách a prípravách počas tehotenstva aj bolesti.
Dieťa pri pôrode spolupracuje
16.11.2022   0
Šetrný a nenásilný pôrod. Taký si samozrejme prajú všetci rodičia. Skutočnosť je však taká, že každý pôrod je v podstate násilná udalosť, ktorú sprevádzajú bolesti a poranenia.
Prídavky na dieťa 2022/2023
15.11.2022   35
Prídavok na dieťa alebo "rodinné prídavky." Aká je výška prídavku na dieťa, kto si môže požiadať o prídavok na dieťa, ako vyzerá žiadosť, tlačivo?
babetko
60 aktivít pre deti na celý advent až do Vianoc
25.11.2022   0
Venujme svojej rodine a deťom sami seba, svoj čas a vychutnajme si to. Na každý deň sa núka toľko aktivít... na každý prst tucet, no stačí hoci len jedna :-)
20 básničiek pre Mikuláša
24.11.2022   3
Poďte sa s nami naučiť básničku pre Mikuláša. Aspoň jednu alebo hoci aj všetkých 20!
Odkedy som mama, ľudia mi rozprávajú samé blbosti
22.11.2022   0
Každá mama by mala mať v rukáve duchaplné, múdre odpovede, keď sa ocitne pod paľbou „vďačných“ komentárov.
detské choroby
Astmatik a šport
20.11.2022   0
Kedysi boli deti s astmou od športu odrádzané. Dnes to už neplatí a z rôznych štúdií vieme, že aktívny pohyb a športovanie astmatikom pomáha. Ktoré športy sú vhodné pre astmatikov?
Ako uvoľniť upchaté dutiny
10.11.2022   0
Ak dieťa nevie vysmrkať hlien, ktorý sa v prínosových dutinách hromadí, množia sa tam baktérie. Ako ho uvoľniť, aby normálne dýchalo a aby nebola hlava?
Seborrhoe
19.10.2022   0
Seborea, seborrhoe alebo seboroická dermatitída je chronické zápalové ochorenie kože detí aj dospelých. Vo väčšine prípadov je etiopatogenéza – teda dôvod problémov známy len čiastočne.
auto
Autosedačka alebo podsedák? Pozrite si videotest
29.10.2022   0
Zvažujete, či svojmu dietku kúpite podsedák? Aké výhody a naopak nevýhody ponúka tento typ autosedačiek? Od akého veku sa môže používať? Je dostatočne bezpečný? Pokúsime sa na tieto otázky odpovedať.
Tisíc km tam a tisíc späť s Megane E-TECH electric
09.10.2022   0
Ako správne nabíjať na dlhej ceste? Reportáž z cesty Bratislava -Hamburg a späť.
Rozšírte si funkcie svojho smartfónu. Elektrickým autom.
30.09.2022   0
Ak šoférujete Megane E-TECH Electric, viete si rozšíriť svoj mobil o digitálne funkcie vozidla.