ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
utorok 24.10.2017 | meniny má Kvetoslava  
Pred/ŠkolákŠkolák

Prečo sa deti boja povedať svoj názor?

 Petra Schmiedtova   19.04.2017   3

Vyzerá to takto v našich školách? Často je zdvihnutá len jedna, možno dve ruky. Vlastný názor na odpoveď majú viacerí, tak prečo ho chce povedať nahlas len niekto?  

Prečo sa deti boja povedať svoj názor?

 

Robíš chyby? Zle! Posmech a mínusové body.

Vraví sa, že kto nerobí chyby, nič nepokazí. A tak sú žiaci ticho a čakajú. Čakajú na správnu odpoveď a potom si klepkajú po čele „Veď ja som to vedel“.

Avšak obavy z výsmechu od spolužiakov v prípade zlej odpovede, či dokonca škodoradostné poznámky od učiteľa sú silným dôvodom, prečo tíško sedieť a nevytŕčať z davu.

Čerešničkou na torte boli pre mňa testy, kde sa za nesprávnu odpoveď dokonca strhávali body.

Chyba ako prejav snahy

Kto nerobí chyby, obyčajne nerobí nič. S týmto tvrdením plne súhlasím. Ak dieťa píše, číta, počíta, alebo robí niečo iné, nie je možné, aby sa ani raz nepomýlilo.

Každý človek je omylný a má na to plné právo.

 

Chyby sú cestou!

Ale vraví sa predsa aj, že človek sa učí na vlastných chybách. Po nich vie, ako sa zachovať v budúcnosti.

Vždy sa mi páčil prístup tých učiteľov, ktorým nám v škole hovorili: Neboj sa povedať svoj názor! Skús odpovedať! Nevadí, že to bude zle, hlavne, že máš svoj názor. 

Takéto vety ma vždy presvedčili k tomu, aby som naplno roztočila svoje mozgové závity, ponorila sa do problému a prišla s odpoveďami. Či už správnymi, alebo nie. Hlavne povedať !

 

Druhým extrémom je situácia, ktorá sa u nás vyskytuje čoraz častejšie. Deti nechcú odpovedať, pretože vedia správnu odpoveď a spolužiaci by ich práve preto vysmiali.

Áno, čítate správne! Narážky typu ty bifľoš, ty šprt, pcháš sa učiteľom do ... sú ďalším dôvodom, prečo sú deti ticho a neodpovedajú, aj keď majú svoj názor, a dokonca je správny.

Práve pocit hanby, menejcennosti, posmech, niekedy až šikana sú hlavné dôvody, prečo sa deti boja povedať svoj názor. Pýtajte sa ich na situácia v škole. Ako to vyzerá na hodine. Či sa často hlási, odpovedá.

Povzbudzujme ich, aby sa nebáli

Vyjadrenie svojho názoru je jedným z ľudských práv a slobôd. Preto by sme mali svoje deti učiť k tomu, aby sa nebáli povedať, čo si myslia. Aby sa nebáli odpovedať na otázku. Aby sa nehanbili.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 4 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Recept týždňa

Komentáre k článku
Leo napísané 27.05.2017 14:00

Nebaví ich to chcu isť hrať sa po svojom

Beta napísané 27.05.2017 13:58

Buď sa hambia, z posmechu, alebo že to povedia blbo,čo z toho bude,

Alena napísané 17.05.2017 13:19

Preto že sa nad tým začne zamýšlať a riešiť, mohlo to byt len nevinna otazka.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ktoré vyšetrenie v tehotenstve môže tehotná odmietnuť?
23.10.2017   1
Mám čerstvých 37 rokov a zdravú 5-ročnú dcéru. Moja nová gynekologička ma doslova tlačí a núti na amniocentézu len kvôli veku. Keď som povedala, že sú aj možné riziká a som proti, doslova začala psychický nátlak, že ubližujem bábätku, ešte kým sa nenarodilo.
Tehotná na pracovnom pohovore
20.10.2017   0
Tehotenstvo nie je dôvod, aby vás vyradili z evidencie uchádzačov o zamestnanie. Ako absolvovať pohovor, keď ste tehotná? Musíte to budúcemu zamestnávateľovi oznámiť? Môže od vás vyžadovať potvrdenie o tom, že nie ste tehotná?
Gestóza tehotných
18.10.2017   1
Niektoré gestózy sú pre budúcu mamičku veľmi nebezpečné a treba si na ne dávať veľký pozor. Za nebezpečné gestózy pre matku a dieťa považujeme odborne nazývanú preeklampsiu a eklampsiu. Pacientky s eklampsiou by mali byť čo najrýchlejšie prijaté na jednotku intenzívnej starostlivosti.
babetko
Prvé príkrmy – prvá doba gastronomická v troch krokoch
24.10.2017   0
Na prikrmovanie je dieťa pripravené po niekoľkých mesiacoch života. Nie je to vždy 6.ty mesiac. Keďže sa začne stretávať s novými chuťami, dôležitý je správny postup.
Ako sa hrať s novorodencom
23.10.2017   0
Dospelá spoločnosť je pre vaše dieťa tou najlepšou zábavou – najlepšou hračkou pre dieťa ste vy samotní. Ešte k tomu niekoľko tipov, ako na to.
Pečená hruška (od 6 mesiacov)
21.10.2017   0
Aby ste predišli problémom s nafukovaním bruška, nepodávajte dieťaťu surové ovocie až do 8. mesiaca (okrem banánov a avokáda). Skúste to napríklad pečením.
detské choroby
Viete, čo znamená mechanicky tíšiť kašeľ?
23.10.2017   0
Niekedy majú rodičia problém rozlíšiť, ktorý kašeľ je „suchý“ a ktorý naopak „mokrý, vlhký“. Ak už aj tento rozlišovací rébus zvládneme, siahame o rôznych sirupoch či kvapkách. A pojem „mechanicky tlmiť“ – nie, neznamená to dať dieťaťu ruku na ústa :)
Ako zvládnuť nočné mory u detí
22.10.2017   0
Ak sa dieťatko zobudí s plačom a krikom, má nočnú moru, my mu musíme pomôcť sa upokojiť. Ako to môžeme urobiť?
8 vecí, ktoré deťom poškodzujú imunitný systém
18.10.2017   0
Posledné výskumy potvrdili úzke prepojenie medzi psychikou, nervovým systémom a imunitou.
zvery
Tetraodon
23.10.2017   0
To, že v akváriu prebieha šikanovanie si všimneme na základe rozstrapkaných plutiev rýb a často v prípade Tetraodona aj nápadná stmavnutie celého tela, prípadne iba brušnej časti. Týmto dáva ryba najavo, že niečo nie je v poriadku.
Blchy sa k vám môžu dostať spokojne aj od susedov
19.10.2017   0
Blchy prenášajú rôznorodé choroby a dokážu zamoriť celý byt či dom. Rozhodne neplatí tvrdenie, že mačacie a psie blchy na človeka neprejdú!
Zimovanie hadov
18.10.2017   0
Po poslednom kŕmení počkáme 2 týždne. Potom začíname pomaly hadovi znižovať dobu osvetlenia a teplotu. Toto by malo trvať ďalšie 2 týždne, aby sa had poriadne vyprázdnil. Pokiaľ by sme to urýchľovali môžeme hadovi ublížiť, hnijúce zvyšky potravy v tele hada počas hibernácie nie sú nič povzbudzujúce pre jeho organizmus.