Pred/ŠkolákŠkolák

Poznámka za rúško pod nosom?

 Kristína Kováčiková   13.10.2020   0

Už ani tie poznámky nie sú, to čo bývali. V pandemickej dobe nevyruší, že vaša dcéra hrala napriek upozorneniu na klavíri alebo váš syn hádzal pod kolesá áut gaštany, lebo chcel vidieť, ako sa rozpučia.

Teraz namiesto apelu, aby deti nosili zastrúhané ceruzky, sú to oznamy o rúškach – prosím, dohliadnite, aby malo vaše dieťa náhradné rúško. Prosím, zabezpečte, aby vaše dieťa nenosilo do školy špinavé rúško alebo aby jednorazové rúško nepoužívalo celý mesiac.

A pribúdajú aj poznámky typu: Vaše dieťa nosí napriek upozorneniu rúško pod nosom.

Shutterstock

 

Upozorňujeme

„Na našej škole poznámky za rúška nedávame,“ hovorí učiteľka Veronika, „ale aspoň ja deti upozorňujem, keď ho nemajú a slušne poprosím, aby si ich dali, poprípade nasadili na nos. Väčšinou ho majú decká pod nosom. Nemali by napríklad jesť na chodbách, aj na to ich upozorňujeme.“

Katka, ktorá učí na súkromnej škole v Bratislave, vraví: „Ani na našej škole nedávame za rúška deťom „sad face.“ Smutného smajlíka si necháva na situácie, keď dieťa nespolupracuje a ruší hodinu.

Poznámkujeme

Niektoré školy však písomne oznámili rodičom, že nebudú akceptovať nosenie rúška „pro forma,“ napríklad pod nosom. Vyžadujú od detí, aby ich nosili správne, aby rúška priliehali k tvári, inak to nemá význam.

Ak to žiaci napriek upozorneniam nerešpektujú, môžu dostať poznámku. Viacero poznámok môže prerásť do pokarhania, prípadne zníženej známky zo správania.

„U nás to tak je, dali sme si to do interného školského poriadku,“ hovorí učiteľka, ktorá chcela zostať v anonymite. Vraví, že už prvé dva septembrové týždne, keď mali byť rúška dočasným opatrením, sa stretli s veľkou nevôľou u niektorých rodičov, ktorí odmietali posielať deti do školy s rúškami.

Poznámky boli podľa nej nevyhnutným zlom, ak chcú ochrániť ostatné deti aj učiteľov. „Niektorí učitelia nosia štít, lebo to ministerstvo dovolilo. Ale sú tak menej chránení, môžu sa nakaziť od detí, ktoré rúška nenosia.“

Prečítajte si aj: Môžu deti nosiť do školy ochranný štít namiesto rúška?

Problém vidí v tom, že rodičia čítajú rôzne konšpiračné médiá:

„Doslova ich huckali, aby deťom nedávali „náhubky“ na tváre. Ak dieťa doma počúva od rodičov, aké sú rúška nezmyselné, protiústavné a ešte neviem aké, to sa potom v škole naozaj ťažko s takými deťmi spolupracuje. Upozorňovať ich stokrát neskutočne vyčerpáva. Vidíte, že to niektoré deti robia naschvál, nie preto, že by sa pozabudli.“

Rodičia sa potom sťažujú na šikanu

Na FB stránke Zavretá škola sa ozvala matka, ktorá sa sťažovala na podľa nej diskriminačný prístup školy, lebo odmietla, aby jej dieťa nosilo rúško na cestu z triedy do jedálne a na toalety.

Sedemročná dcéra bola tak „nútená v jedálni čakať na výdaj jedla ako posledná v zástupe na konci, lebo bola bez rúška.“ Podľa matky sa deti od dcéry odsúvali s pocitom, že má koronavírus.

V príspevku tvrdí, že pedagógovia deti školia, že nenosením rúška sú možno nakazené a sú hrozbou pre okolie, poukazujúc na to, že na jedlo nemôže čakať pri kamarátke, ale osamotená a pri stole v jedálni už môže sedieť aj svojou triedou bez rúška.

Dieťa si nechala doma, kým sa vraj diskriminačná situácia nevyrieši. 

Vyriešila ju však namiesto školy Pandemická komisia a Ústredný krízový štáb SR, ktorý prijal nové, prísnejšie opatrenia.

Od pondelka 12. októbra sa režim rúšok sprísňuje a bude platiť povinne aj pre prvý stupeň základných škôl. Výnimiek na nenosenie rúšok bude ešte menej.

Prečítajte si aj: Stredné školy sa zatvárajú. Nové opatrenia od 12. októbra

Chceme zavrieť školy, lebo sa nám nepáčia rúška?

Keďže stredné školy prechádzajú na dištančné vzdelávanie, sprísnený režim, vrátane rúšok, sa bude musieť dodržiavať, pokiaľ chceme, aby naše deti na základných školách chodili do škôl čo najdlhšie.

Diskusia rozvášnených rodičov, ktorí nechcú posielať deti do škôl v rúškach,  utne. Ak s deťmi budú musieť byť doma.

Pri každodenných rekordoch nakazených sa aj základné školy môžu zavrieť, niektorí rodičia už teraz tŕpnu, kedy to príde. Vzdelanie tisícok detí, ktoré ovplyvní natrvalo ich budúcnosť, bude zase ohrozené.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenská poradňa - aké vyšetrenia vás čakajú v tehotenstve?
18.01.2021   5
Viete aké vyšetrenia vás čakajú počas tehotenstva? Čo sa vyšetruje v ktorej poradni? Koľko ultrazvukov je povinných v tehotenstve? Kedy vám lekár vypíše tehotenskú knižku a kedy nástup na materskú dovolenku?
Genetický ultrazvuk
15.01.2021   17
Nízke hodnoty AFP testov poukazujú na možnosť plodu s Downovým syndrómom, naopak zvýšené hodnoty poukazujú na možnosť defektov neurálnej rúry.
Život bez dieťaťa. Ako na to nemyslieť?
13.01.2021   0
Myslela si, že má ešte veľa času, ale teraz, v 36 rokoch, v partnerstve s človekom, ktorý už deti má a žiadne ďalšie nechce, sa tejto predstavy pomaly ale isto musí vzdať.
babetko
Kedy má už rozprávať? 7 otázok pre logopédku
18.01.2021   1
Podľa psychológov a ich tabuliek má vedieť 16-mesačné dieťa cca 50 slov. Ale často ich narátame sotva 15, aj to je veľa. Je to zle? Pýtala som sa logoédky Barbory Králikovej.
6 skvelých hračiek z kartónu
15.01.2021   0
Z kartónu pri troche trpezlivosti a chcenia vyrobíte deťom úžasné veci. Navyše ich do procesu tvorby môžete zapojiť a oni si hračky môžu dotvoriť podľa svojich predstáv a fantázie.
Hanbím sa, že neľúbim svoje dieťa viacej
14.01.2021   14
Čo len to bábätko potrebuje, veď všetko som mu už dala, tak čo teraz s ním... nemôžem si pomôcť, ale je to také nudné, stereotypné, príšerne otravné. Som z toho unavená.
detské choroby
Operácia: Obriezka - Cirkumcízia
16.01.2021   6
Obriezka sa vykonáva pri zúženej predkožke, alebo pri príliš dlhej predkožke, ktorú nemožno voľne pretiahnuť cez žaluď penisu. Ako poznáme fimózu a kedy si ju treba začať všímať?
Odstávajúce ušká
13.01.2021   0
Ako problém odstávajúcich uší riešiť a na čo sa treba pripraviť, ak zvažujete zákrok u dieťatka? Spýtali sme sa aj za vás plastického chirurga.
Krvácanie z nosa
11.01.2021   0
Hoci krvácanie z nosa vie poriadne vystrašiť,u detí vo veku 3-10 rokov je časté a obyčajne nejde o nič vážne. Krvácanie sa zvyčajne zastaví samo a môže byť bezpečne ošetrené doma.
zvery
Morčatá
12.01.2021   11
Morčatá patria medzi hlodavcov, dožívajú sa v priemere 5 až 7 rokov. Je to milé zvieratko, vhodné pre staršie deti ako miláčik. Je ideálne na chov v byte, hoci si vyžaduje aj prechádzky vonku. Starostlivosť o neho je pomerne jednoduchá.
Korytnačka z akvária
02.01.2021   0
Vodný obojživelník, ktorého máme doma v akváriu je ako stvorený pre tropické krajiny, ktoré nazýva svojím domovom. Ako sa oň máme starať v našich podmienkach?
Čo robiť ak sa pes bojí
29.12.2020   3
Máte psa,ktorý sa niečoho alebo niekoho bojí? Viete ako mu pomôcť? Ako prekonať jeho strach?