Pred/ŠkolákŠkolák

Poznámka za rúško pod nosom?

 Kristína Kováčiková   13.10.2020   0

Už ani tie poznámky nie sú, to čo bývali. V pandemickej dobe nevyruší, že vaša dcéra hrala napriek upozorneniu na klavíri alebo váš syn hádzal pod kolesá áut gaštany, lebo chcel vidieť, ako sa rozpučia.

Teraz namiesto apelu, aby deti nosili zastrúhané ceruzky, sú to oznamy o rúškach – prosím, dohliadnite, aby malo vaše dieťa náhradné rúško. Prosím, zabezpečte, aby vaše dieťa nenosilo do školy špinavé rúško alebo aby jednorazové rúško nepoužívalo celý mesiac.

A pribúdajú aj poznámky typu: Vaše dieťa nosí napriek upozorneniu rúško pod nosom.

Shutterstock

 

Upozorňujeme

„Na našej škole poznámky za rúška nedávame,“ hovorí učiteľka Veronika, „ale aspoň ja deti upozorňujem, keď ho nemajú a slušne poprosím, aby si ich dali, poprípade nasadili na nos. Väčšinou ho majú decká pod nosom. Nemali by napríklad jesť na chodbách, aj na to ich upozorňujeme.“

Katka, ktorá učí na súkromnej škole v Bratislave, vraví: „Ani na našej škole nedávame za rúška deťom „sad face.“ Smutného smajlíka si necháva na situácie, keď dieťa nespolupracuje a ruší hodinu.

Poznámkujeme

Niektoré školy však písomne oznámili rodičom, že nebudú akceptovať nosenie rúška „pro forma,“ napríklad pod nosom. Vyžadujú od detí, aby ich nosili správne, aby rúška priliehali k tvári, inak to nemá význam.

Ak to žiaci napriek upozorneniam nerešpektujú, môžu dostať poznámku. Viacero poznámok môže prerásť do pokarhania, prípadne zníženej známky zo správania.

„U nás to tak je, dali sme si to do interného školského poriadku,“ hovorí učiteľka, ktorá chcela zostať v anonymite. Vraví, že už prvé dva septembrové týždne, keď mali byť rúška dočasným opatrením, sa stretli s veľkou nevôľou u niektorých rodičov, ktorí odmietali posielať deti do školy s rúškami.

Poznámky boli podľa nej nevyhnutným zlom, ak chcú ochrániť ostatné deti aj učiteľov. „Niektorí učitelia nosia štít, lebo to ministerstvo dovolilo. Ale sú tak menej chránení, môžu sa nakaziť od detí, ktoré rúška nenosia.“

Prečítajte si aj: Môžu deti nosiť do školy ochranný štít namiesto rúška?

Problém vidí v tom, že rodičia čítajú rôzne konšpiračné médiá:

„Doslova ich huckali, aby deťom nedávali „náhubky“ na tváre. Ak dieťa doma počúva od rodičov, aké sú rúška nezmyselné, protiústavné a ešte neviem aké, to sa potom v škole naozaj ťažko s takými deťmi spolupracuje. Upozorňovať ich stokrát neskutočne vyčerpáva. Vidíte, že to niektoré deti robia naschvál, nie preto, že by sa pozabudli.“

Rodičia sa potom sťažujú na šikanu

Na FB stránke Zavretá škola sa ozvala matka, ktorá sa sťažovala na podľa nej diskriminačný prístup školy, lebo odmietla, aby jej dieťa nosilo rúško na cestu z triedy do jedálne a na toalety.

Sedemročná dcéra bola tak „nútená v jedálni čakať na výdaj jedla ako posledná v zástupe na konci, lebo bola bez rúška.“ Podľa matky sa deti od dcéry odsúvali s pocitom, že má koronavírus.

V príspevku tvrdí, že pedagógovia deti školia, že nenosením rúška sú možno nakazené a sú hrozbou pre okolie, poukazujúc na to, že na jedlo nemôže čakať pri kamarátke, ale osamotená a pri stole v jedálni už môže sedieť aj svojou triedou bez rúška.

Dieťa si nechala doma, kým sa vraj diskriminačná situácia nevyrieši. 

Vyriešila ju však namiesto školy Pandemická komisia a Ústredný krízový štáb SR, ktorý prijal nové, prísnejšie opatrenia.

Od pondelka 12. októbra sa režim rúšok sprísňuje a bude platiť povinne aj pre prvý stupeň základných škôl. Výnimiek na nenosenie rúšok bude ešte menej.

Prečítajte si aj: Stredné školy sa zatvárajú. Nové opatrenia od 12. októbra

Chceme zavrieť školy, lebo sa nám nepáčia rúška?

Keďže stredné školy prechádzajú na dištančné vzdelávanie, sprísnený režim, vrátane rúšok, sa bude musieť dodržiavať, pokiaľ chceme, aby naše deti na základných školách chodili do škôl čo najdlhšie.

Diskusia rozvášnených rodičov, ktorí nechcú posielať deti do škôl v rúškach,  utne. Ak s deťmi budú musieť byť doma.

Pri každodenných rekordoch nakazených sa aj základné školy môžu zavrieť, niektorí rodičia už teraz tŕpnu, kedy to príde. Vzdelanie tisícok detí, ktoré ovplyvní natrvalo ich budúcnosť, bude zase ohrozené.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotenstvo vo vyššom veku môže ženám predĺžiť život
19.10.2020   0
Odkladanie tehotenstva na neskôr by mohlo mať aj inú výhodu ako to, že už má žena zázemie, stabilitu a konečne aj správneho partnera.
Dve deti krátko po sebe - tehotenstvo
15.10.2020   0
Či už ste mali predchádzajúce tehotenstvo bez problémov, alebo sa vyskytli aj komplikácie, je jasné, že toto bude prebiehať trochu inak. Už ste mamou na plný úväzok, nemôžete byť „len tehotná“.
Materské u nového alebo starého zamestnávateľa
13.10.2020   0
Z príjmu od ktorého zamestnávateľa sa Eme vypočíta materské? Môže ísť na materskú neskôr, aby sa jej rátalo materské z aktuálneho zamestnania?
babetko
Ako vybrať detskú postieľku pre pokojný spánok bábätka?
20.10.2020   0
Patrí medzi najdôležitejšie kúsky detskej výbavy vôbec. Prečítajte si tipy, ktoré vám výber postieľky uľahčia.
Na tieto míľniky dajte u svojho dieťaťa pozor
19.10.2020   1
Vo vývine malých detí sú isté míľniky, ktoré by dieťatko do určitého veku malo zvládnuť.
VIUSID - hrajte o zimnú výzbroj vašej imunity
16.10.2020   0
VIUSID je výnimočný prírodný výživový doplnok, ktorý zvyšuje obranyschopnosť organizmu, výrazne chráni pred vírusmi a ich tvorbou, dopĺňa vitamínové nedostatky v tele a posilňuje imunitný systém.
detské choroby
Ako sa zbaviť nádchy a kašľa bez liekov a postaviť deti zase "na nohy"
19.10.2020   0
Ideálne je, aby dochádzalo čo najmenej k situáciám, keď už je nevyhnutné riešiť „soplíky“ liekmi.
Laryngitída a ako na ňu
16.10.2020   41
Určite poznáte stav, keď dieťatko zdravé uložíte spať a o niekoľko hodín je to tu... Nočná mora rodičov - Laryngitída! Hoci sa môže zápal hrtana opakovať, vždy vystraší nielen rodičov, ale aj dieťa samotné.
Skrížená alergická reakcia
08.10.2020   0
Fenomén skríženej alergie je predmetom intenzívneho výskumu. Dnes je už známe presné zloženie skrížene reagujúcich proteínov. Máme k dispozícii senzibilizačné vzory s peľmi asociovanej potravinovej alergie.
zvery
Kde sa vzala mačka?
19.10.2020   3
Pes sa už po tisícročia považuje za najlepšieho priateľa človeka, ale ako je to s mačkami? Viete odkiaľ sa mačka vzala, kde ju uctievali ako bohyňu a kde sa jej na druhej strane báli a často ju stihol krutý osud?
Pohryzenie zvieraťom - Prvá Pomoc
04.10.2020   0
Prítulní havkovia, milé mačičky, či iné tvory z radu živočíšnej ríše. Niekedy sa stretnutie s malým človekom môže skončiť aj nepríjemne.
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.