Pred/ŠkolákŠkolák

Obvyklý problém s úlohami: Pomôžeš mi s tým?

 Larry J. Koenig   05.05.2022   0

„Mami, oci, pomôžeš mi?“

Ak deti požiadajú rodiča o pomoc, ich prirodzenou reakciou je poskytnúť ju. Pomáhať svojim deťom je skutočne súčasťou našej rodičovskej úlohy. Nielenže im pomôžeme, ale sami sa cítime byť užitoční.

Rovnako vo vzťahu k domácim úlohám je určitá pomoc v poriadku. Ale mala by sa obmedziť na to, že dieťaťu pomôžeme pochopiť pokyny a môžeme si precvičiť niekoľko podobných príkladov.

Potom by sme mali dieťa poslať späť na jeho „miesto pre úlohy“, aby prácu dokončilo. Tým mu vlastne povieme:

„Si schopný/schopná urobiť si svoje domáce úlohy sám/sama.“

 

 

Shutterstock

 

Koľko pomoci už je na škodu?

Väčšia pomoc by už mohla viesť k problémom. Niektoré deti si na pomoc príliš zvyknú. To je pochopiteľné, pretože ľudská prirodzenosť nás vedie k tomu, že ak sme konfrontovaní s nepríjemnou úlohou, hľadáme rýchlu a ľahkú cestu von.

Dieťa zvyknuté na pomoc rodičov bude presvedčivo argumentovať, že nie je možné, aby bez pomoci úlohu zvládlo. Zakaždým, keď rodičia dieťaťu pomôžu, jeho potrebu pomoci posilnia. Rovnako posilnia jeho presvedčenie, že „nie je schopné urobiť si domácu úlohu samo“.

A to je práve začarovaný kruh. Riešenie tejto dilemy spočíva v presadzovaní pravidla : Deti si domácu úlohu robia sami.

Rob si úlohy sám

Čím viac sa dieťa odmieta tomuto pravidlu podvoliť, tým viac potrebuje, aby ste na ňom trvali. Vďaka vašej vytrvalosti sa môže presvedčiť o tom, že je schopné sa učiť samo, čo je úžasné!

Niektorí rodičia však namietajú: „Ono je to tak: keď mu nepomôžeme, prepadne.“

Moja odpoveď znie: Pokiaľ si nevie úlohy urobiť samé, malo by prepadnúť.

Tie najhoršie známky vo vzdelávacom procese nie sú nutne zlé, len poukazujú na to, že niečo nie je v poriadku a malo by sa s tým čosi urobiť. Ak pomáhame dieťaťu prejsť, vlastne tento varovný signál obchádzame.

Napríklad, ak váš osemročný syn zle číta. Preto mu každý deň pomáhate, aby mal všetky úlohy správne urobené. Robíte to tak dobre, že učiteľ si problém ani nevšimne a váš syn postupuje až do štvrtej triedy.

Teraz je však problém väčší, pretože syn je v štvrtej triede, ale vie čítať tak, ako by bol v druhej. Aby ste sa niečomu takému už v začiatkoch vyhli, pomáhajte mu len trochu, ale potom trvajte na tom, aby zbytok zvládol sám. Pokiaľ to nedokáže, dohovorte si stretnutie s učiteľom.


Úryvok z knihy: Chytrá výchova autora Larry J. Koeniga – vydavateľstvo Portál

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Slabá čiarka na tehotenskom teste: môžem byť tehotná?
12.05.2022   0
Digitálne testy to vedia hneď. No ak vidíte na tehotenskom teste dve čiarky, hoci je jedna skutočne veľmi slabo viditeľná, takmer určite ste tehotná.
Ako vybaviť rodný list? Kedy rodič nemusí chodiť na matriku?
10.05.2022   0
Rodný list vydáva matrika. Od apríla 2022 na vás môže počkať aj doma. Príde poštou. Nemusíte ho ísť vybaviť na matriku. Za akých podmienok?
10 vecí, ktoré treba vybaviť po narodení dieťaťa
10.05.2022   0
Narodenie dieťaťa znamená pre čerstvých rodičov aj veľa povinností na úradoch. Komu treba oznámiť narodenie dieťaťa, ako nahlásiť narodenie dieťaťa na matrike, zapísať na trvalý pobyt, ako vybaviť pre dieťa zdravotné poistenie a ako si požiadať o dávky a príspevky pri narodení dieťaťa?
babetko
Nezakrývajte v horúčavách kočík, aby sa bábätko neprehrialo
12.05.2022   0
Mnoho kočíkov je zakrytých, či už bavlnenou plienkou, uterákom alebo jemnou dečkou, aby tienili pred priamymi slnečnými lúčmi. Odborníci však rodičov pred takýmto riešením počas horúcich letných dní varujú. Bábätku hrozí prehriatie.
Hrajte o 3x Pracovný zošit Kuliferdo - o rok dlhšie v škôlke
10.05.2022   0
Práve pre deti, ktoré do školy nenastúpia prichádza na pomoc KULIFERDO - plný aktivít pre deti, ktoré pokračujú v predprimárnom vzdelávaní.
Apgarovej skóre - prvé vyšetrenie po narodení bábätka
07.05.2022   0
Čo znamenajú skratky AS na prepúšťacej správe novorodenca? Čo znamená Apgarovej skóre 10? Je to lepšie alebo horšie ako 7?
detské choroby
Lymská borelióza alebo prečo je dôležité vybrať kliešťa do 24 hodín?
04.05.2022   0
Chytili sme kliešťa. Ako ho vybrať? Dá sa zabrániť borelióze? Aké je to ochorenie? Ako zistiť, či ide o boreliózu? Ako prebieha liečba?
Astma vo svete enormne rastie. Znečistené ovzdušie ovplyvňuje nielen dospelých astmatikov, ale hlavne deti
03.05.2022   0
Výskyt astmy sa podľa údajov WHO za posledných 10 rokov zdvojnásobil.
Obsedantno – kompulzívna neuróza v detstve
27.04.2022   8
Všetci máme z času na čas nežiaduce myšlienky a nutkania (kontrolovať zamknuté auto, vypnutú žehličku, obavy, aby sa blízkemu človeku nestalo niečo na cestách). No u ľudí s OCD sa tieto javy a situácie opakujú niekoľkokrát za deň, v ťažších prípadoch niekoľkokrát za hodinu.
zvery
Vychovajte si poslušného králika
23.03.2022   1
Venujte trochu času aj jeho vycvičeniu. Aportovať síce nebude, ale budete prekvapení, ako sa môže naučiť poslúchať.
Tuberkulózou Vás dokáže nakaziť aj akváriová ryba
24.02.2022   0
Máte dojem, že je akvaristika bezpečné hobby? Tak vedzte, že riziká existujú a rozhodne ich nie je málo! Jedným z najväčších rizík je nakazenie sa chorobou (zoonóza – tak sa nazýva choroba prenosná z zvieraťa na človeka) a to dokonca veľmi nebezpečnou, ktorá je známa ako tuberkulóza.
Ako vyčistiť pelech pre psíka v 10 krokoch
07.02.2022   0
Pelech vášho psa je útulné miesto a mal by sa v ňom cítiť pohodlne, ale je to tiež miesto, kde zostávajú chlpy, sliny, špina a baktérie.