ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Oblasti výchovy v družine

 Zuzana Špačková   14.09.2016   0

Zlaté školské kluby detí, ktoré sa nám starajú počas školského roka poobede o deti. A nejde len o napísanie úloh alebo nejaký „babysitting“.

Najrozšírenejšia starostlivosť

Zdroj: ingimage.com

 

Školské kluby detí (ŠKD) patria k najrozšírenejším zariadeniam poskytujúcim starostlivosť o deti vo voľnom čase. Veď v školskom roku 2015/16 bolo na celom Slovensku až 2100 školských klubov detí. Ich činnosť je situovaná do priestoru medzi výchovno-vzdelávacím procesom v škole a pobytom dieťaťa v domácom prostredí. A v niektorých prípadoch aj počas prázdnin. Napriek skutočnosti, že ich činnosť býva často chápaná iba ako sociálna služba, ich pôsobenie je oveľa širšie.

Oblasti výchovy

Vychovávatelia v ŠKD musia podľa vyhlášky Ministerstva školstva SR plniť činnosti podľa zadaných tematických oblastí výchovy:

Vzdelávacia (rozumová) oblasť – deti sa naučia rozvíjať autonómnosť v príprave na vyučovanie, rozvíjať efektívne spôsoby učenia sa, získavať nové poznatky a informácie z rôznych zdrojov, budovať vzťah k celoživotnému vzdelávaniu.

Spoločensko-vedná oblasť – žiakom ponúka spolurozhodovanie o živote v skupine, rozvíjanie základov zručností sebahodnotenia, sebariadenia, sebamotivácie a empatie, prejavovať úctu k rodičom, starším osobám, pochopiť význam dodržiavania ľudských práv a základných slobôd, posilniť základy hrdosti k národnej a štátnej príslušnosti, kultivovať kultúrne návyky a vyjadrovanie sa, vedieť vypočuť opačný názor, rozlíšiť kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní sa, poskytnúť pomoc alebo pomoc privolať.

Zdroj: ingimage.com

Pracovno-technická oblasť – naučí deti vedieť si samostatne vytýčiť jednoduché osobné ciele, rozumieť významu osobnej zodpovednosti za vykonanú prácu, vedieť spolupracovať so skupinou, rozvíjať základy, manuálnych a technických zručností, získavať základy zručností potrebných pre praktický život i v tvorbe jednoduchých projektov.

Prírodovedno-environmentálna oblasť – umožní pochopiť základné princípy ochrany životného prostredia.

Esteticko-výchovná oblasť (výtvarná, hudobná, literárno-dramatická) – v deťoch posilní úctu ku kultúrnym hodnotám v blízkom okolí, rozvinie základy vzťahu k umeniu, talent, špecifické schopnosti, základy tvorivých schopností a zručností, prejaví pozitívny vzťah k jednoduchej estetickej úprave prostredia, k príprave kultúrnych podujatí. 

Prečítajte si aj: Čo sa deti „učia“ v družine.

Telovýchovná a športová (turistická) oblasť – pripravuje deti kultivovať základné hygienické návyky, rozvíjať schopnosť relaxovať pravidelným cvičením a pohybom, pochopiť škodlivosť fajčenia, alkoholu a iných drog, poznať význam zdravej výživy a zdravého životného štýlu.

Zdroj: www.minedu.skwww.cvtisr.sk, www.mpc-edu.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V tehotenstve som sa poriadne zaguľatila
15.01.2019   1
Mám pocit, že priberať som začala v momente, keď som dostala tehotenskú knižku.
Dve deti po sebe, na aké príspevky a dávky mám nárok?
13.01.2019   17
Na aké dávky mám nárok, keď sa mi narodí druhé dieťa? Aké dávky môžem poberať súčasne, keď mám dve malé deti do 3 rokov? Môžem poberať materské aj rodičovský príspevok? Môžem poberať dva rodičovské príspevky?
Ako sa vypočíta výška materského: zamestnankyňa
12.01.2019   117
V akej výške budem mať materskú? Zvýši sa mi materská, ak mi zamestnávateľ zvýši pred nástupom na materskú dovolenku mzdu? Čo ak zmením pred nástupom na materskú zamestnávateľa?
babetko
Zaspíš posledná, vstávaš prvá. A tatinko? Ten je unavený z práce.
18.01.2019   2
Pri pôrode ideš zomrieť, nervy máš v koncoch, ocitáš sa v pekle. Chrbát ťa ešte roky bolí.
Prečo obliecť deti do merina, kvalitnej bavlny či kašmíru? Vyskúšajte materiály ideálne práve v zime
16.01.2019   0
Hľadáte pre deti zaujímavý a netradičný materiál, alebo riešite problém s citlivou pokožkou a alergiami?
„Trinedžeri.“ Trojroční, ktorí sa správajú ako tínedžeri.
15.01.2019   0
V mihu sekundy sa dokáže zmeniť zo sladkého, nežného stvorenia na impulzívne, tvrdohlavé, neskrotné a naoko veľké.
detské choroby
Potraviny, ktoré pomáhajú zaspať
18.01.2019   0
Myslím, že sa nemusíme baviť len o deťoch. Aj my niekedy riešime problémy so spánkom. A ak môže byť " liek" ešte aj chutný, prečo nie?
Prečo zelený čaj
17.01.2019   0
Vedci nachádzajú stále nové benefity. Mnohí ľudia mu dávajú prednosť pred čiernym , ovocným čajom, alebo kávou.
Piata choroba
16.01.2019   2
Tento trochu tajomný názov označuje jedno z vírusových ochorení, ktoré je sprevádzané vyrážkou. Rodičia ako prvé zaregistrujú typickú vyrážku na tvári (akoby motýlik), no dieťa je najviac infekčné ešte pred jej objavením sa.
zvery
Prečo psy jedia a jedia....a stále sú hladní
10.01.2019   2
Hovorí sa, že psy zjedia úplne hocičo a véééľa, hocikoľko pred nich postavíte. Či sú hladní alebo nie. Prečo je to tak? Ako si poradiť so psím hladom? Čo znamená náhla zmena psieho apetítu?
Nielen lego. Naše psy si pochutia na všeličom.
29.12.2018   0
Obľúbená pesnička o Bobim, ktorý svojmu majiteľovi pojedol kocky lega, je v mnohých domácnostiach so štvornohým miláčikom realitou.
Zvieratko pre dieťa
22.12.2018   4
„Mamííí, kúpme si škrečka!“ Poznáte túto vetu? Pre dieťa môže také aj celkom maličké zvieratko znamenať omnoho viac ako celá hŕba hračiek a starostlivosťou oň sa môže veľa naučiť.