ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Oblasti výchovy v družine

 Zuzana Špačková   14.09.2016   0

Zlaté školské kluby detí, ktoré sa nám starajú počas školského roka poobede o deti. A nejde len o napísanie úloh alebo nejaký „babysitting“.

Najrozšírenejšia starostlivosť

Zdroj: ingimage.com

 

Školské kluby detí (ŠKD) patria k najrozšírenejším zariadeniam poskytujúcim starostlivosť o deti vo voľnom čase. Veď v školskom roku 2015/16 bolo na celom Slovensku až 2100 školských klubov detí. Ich činnosť je situovaná do priestoru medzi výchovno-vzdelávacím procesom v škole a pobytom dieťaťa v domácom prostredí. A v niektorých prípadoch aj počas prázdnin. Napriek skutočnosti, že ich činnosť býva často chápaná iba ako sociálna služba, ich pôsobenie je oveľa širšie.

Oblasti výchovy

Vychovávatelia v ŠKD musia podľa vyhlášky Ministerstva školstva SR plniť činnosti podľa zadaných tematických oblastí výchovy:

Vzdelávacia (rozumová) oblasť – deti sa naučia rozvíjať autonómnosť v príprave na vyučovanie, rozvíjať efektívne spôsoby učenia sa, získavať nové poznatky a informácie z rôznych zdrojov, budovať vzťah k celoživotnému vzdelávaniu.

Spoločensko-vedná oblasť – žiakom ponúka spolurozhodovanie o živote v skupine, rozvíjanie základov zručností sebahodnotenia, sebariadenia, sebamotivácie a empatie, prejavovať úctu k rodičom, starším osobám, pochopiť význam dodržiavania ľudských práv a základných slobôd, posilniť základy hrdosti k národnej a štátnej príslušnosti, kultivovať kultúrne návyky a vyjadrovanie sa, vedieť vypočuť opačný názor, rozlíšiť kultúrne a nekultúrne prejavy v správaní sa, poskytnúť pomoc alebo pomoc privolať.

Zdroj: ingimage.com

Pracovno-technická oblasť – naučí deti vedieť si samostatne vytýčiť jednoduché osobné ciele, rozumieť významu osobnej zodpovednosti za vykonanú prácu, vedieť spolupracovať so skupinou, rozvíjať základy, manuálnych a technických zručností, získavať základy zručností potrebných pre praktický život i v tvorbe jednoduchých projektov.

Prírodovedno-environmentálna oblasť – umožní pochopiť základné princípy ochrany životného prostredia.

Esteticko-výchovná oblasť (výtvarná, hudobná, literárno-dramatická) – v deťoch posilní úctu ku kultúrnym hodnotám v blízkom okolí, rozvinie základy vzťahu k umeniu, talent, špecifické schopnosti, základy tvorivých schopností a zručností, prejaví pozitívny vzťah k jednoduchej estetickej úprave prostredia, k príprave kultúrnych podujatí. 

Prečítajte si aj: Čo sa deti „učia“ v družine.

Telovýchovná a športová (turistická) oblasť – pripravuje deti kultivovať základné hygienické návyky, rozvíjať schopnosť relaxovať pravidelným cvičením a pohybom, pochopiť škodlivosť fajčenia, alkoholu a iných drog, poznať význam zdravej výživy a zdravého životného štýlu.

Zdroj: www.minedu.skwww.cvtisr.sk, www.mpc-edu.sk

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.7 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
V Ružinovskej nemocnici bol skvelý personál, chýbala mi však podpora v dojčení
19.03.2019   2
V Ružinovskej nemocnici v Bratislave som rodila v máji minulého roku. Bolo to dobré, ale bolo by ešte čo vylepšovať. Hlavne v informovanosti sestier, čo sa dojčenia týka. Majú informácie staré 20 rokov. Ostatné veci boli fajn, ale pre tento problém by som sem rodiť druhý raz nešla.
Skoncujte s klišé dokonalej matky, ktorá musí byť nutne naplnená šťastím
18.03.2019   6
Depresia post-partum sa týka mnohých mamičiek a predovšetkým prvorodičiek. Takáto depresia sa dá rozdeliť do viacerých kategórií:
Galanta má modernú pôrodnicu, na novorodeneckom je to slabšie
15.03.2019   0
Na pôrodnej sále boli naozaj super sestričky, všetky veľmi milé a ochotné. Na novorodeneckom sa však našlo aj zopár nepríjemných. Najviac mi asi prekážalo, keď mi jedna prišla o pol piatej ráno vysvetľovať, ako mám správne dojčiť. Lekár bol tiež v pohode, až na jeden incident. Keď som mala veľmi silné kontrakcie, išiel mi prepichnúť plodovú vodu. Povedal mi, aby som si sadla na kozu, ale v tej chvíli som dostala kontrakciu a musela som si čupnúť.
babetko
Karfiol, ako ho nepoznáte
20.03.2019   0
Aký majú deti vzťah ku karfiolu, asi vedia všetci rodičia z rozprávky o Bambuľke. Dedo Jozef navarí zemiaky s vyprážaným karfiolom a šalátom, ale slečna nad ním len ohŕňa nos. Rovnako ako moje deti. Pritom karfiol je super zdravá potravina, plná železa, draslíka, vápnika a obsahuje napríklad aj vitamín A, C a kyselinu listovú. Pomáha chrániť kosti, kĺby, podporuje imunitný systém, a čo poteší mamičky, zlepšuje kvalitu vlasov. Len ako o tom presvedčiť aj našich najmenších?
Od pôrodu som päty nevytiahla z tohto sprostého debilného domu!
19.03.2019   3
Som už úplne vysilená, schudnutá, unavená. Moja predstava mať veľkú rodinu sa úplne pominula. Už nikdy viac nechcem druhé dieťa. Nikdy!!!
Ako som zistila, že moje deti pozerajú priveľa rozprávok
18.03.2019   3
Odborníci to hovoria jasne. Deti do troch rokov by NEMALI pozerať telku. Ani videjká na mobile, ani na tablete. Lebo rozprávky a detské programy ničia už v zárodku ich pozornosť, komunikačné schopnosti, zabíjajú predstavivosť, zvyšujú nervozitu, agresivitu... Zabudla som na niečo? Proste do troch rokov by ich hlavným zabávačom mali byť rodičia.
detské choroby
Hnačka
12.03.2019   9
Hnačka je časté vylučovanie abnormálne riedkej alebo vodnatej stolice. Kým u dojčiat ide o závažný stav, u starších detí zvyčajne nebýva dôvodom na znepokojenie.
Akútna bronchitída – Akútny zápal priedušiek
08.03.2019   2
Vyskytuje sa v každom období detského veku. Maximum prípadov je v jesenných a zimných mesiacoch. Začína sa "nádchou."
4 vitamínové bomby na posilnenie imunity
05.03.2019   1
Načo bežať k lekárovi. Liečme sa. Tradičné, rokmi overené recepty.
zvery
Preč s alergiou alebo zvieratá v domácnosti
05.03.2019   0
Deťom, ktoré boli alergické na mačky a psy lekári odporúčali chovať škrečkov alebo iných hlodavcov.
Fretka nie je zvieratko pre každého
26.02.2019   2
Len máloktoré dieťa vie, že na konci vodítka, to malé, chlpaté a veselé zvieratko, je fretka. Väčšinou si aj od mnohých dospelých vypočujem, že venčím potkana, vydru, malého psa, krtka, mačku alebo iné zvieratko.
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.