Pred/ŠkolákŠkolák

O nezodpovedných rodičoch v čase pandémie

 Takakika   24.02.2021   0

Keď sa 8. februára otvárali škôlky a prvý stupeň základných škôl, súbežne sme počúvali o vysokom podiele britskej mutácie koronavírusu, ktorá je na Slovensku vďačne označovaná za vinníka, prečo sa vírus u nás nekontrolovateľne rozmáha.

Kde tu počujeme, že za to môže Sulík, alternatívne Remišová, prezidentka, či vedci, ale ono je to tak, že si za to môžeme my.

Shutterstock

 

V čase, keď som sa mala rozhodnúť, či dať jedno dieťa znova do školy, sme mali pozitívneho na každom poschodí našej bytovky. Nechápala som, prečo sa práve teraz majú otvoriť školy, ale iba som sa o sebe dozvedela, že ach, typická žena, ktorá nevie, čo chce. Keď sú zatvorené, chceme otvoriť, keď sú otvorené, už nechceme...

Veď jasné, vždy som bola tá vrtošivá.

Okrem iného. Strašne sa mi páči tá taktika.

Aby sa rodičom rozhodovalo ľahšie, začali operovať témou duševného zdravia, aby sme mali na zreteli, že nielen koronavírus ohrozuje naše deti, ale aj pandémie duševných chorôb. Linky pomoci ešte nikdy nezaznamenali taký rekordný počet volaní od detí, ktoré rozmýšľajú nad samovraždami.

To, že do lavíc išli najprv deti, ktoré si „len“ predĺžili zimné prázdniny kvázi na letné, ale do neurčita zostávajú doma deti, ktoré sa na svojich spolužiakov a učiteľov pozerajú štyri mesiace akurát tak cez obrazovky, je v pohode, duševné zdravie najviac, hlavne, že automobilky frčia na všetky smeny.

Ale aspoň máme tú slobodu, aby sme sa rozhodli, či deti do školy pustiť alebo si ich nechať doma, samozrejme bez peňazí. Moje dieťa mi rovno povedalo, že ak „to“ dostane, môžem za to ja. Vinníka máme vybaveného.

A tak tŕpnem, či to bolo dobré rozhodnutie a meriam, čo je väčší stres: či mať doma dve deti a všetko okolo toho alebo jedno, ktoré môže doniesť do školy neželaný suvenír (kde sú tie časy, keď to boli len vši, že áno).

Múdre infografiky, ktoré nás majú podnietiť rozmýšľať, ako pracovať s úzkosťou, nám naznačujú, čo je v našej moci a čo už nie, čo ovplyvniť nemôžeme, a preto sa tým neoplatí zaoberať.

A to si musím pripomínať aj vtedy, keď sa dozviem, že stačí málo na to, aby niekto ohrozil chod nielen jednej triedy, ale aj celej škôlky, či školy – napríklad rodič dá dieťa do školy, zatiaľ čo čaká na výsledok testu. Nenechá si ho doma tých pár hodín, kým vie, na čom je. Šupne ho tam, veď čo. Veď len 14 dní bude v karanténe celá trieda s učiteľkou. Možno aj upratovačkou, kuchárkou, riaditeľkou.

Zapnem si na hodinkách „dýchanie“ a pôjdem zamiesiť na chlieb. Aké taktiky používate vy?

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Takakika

More a červené tenisky. Materská na ostrove a muž v nebi.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
Nové podkásty
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oxytocín
17.04.2021   3
V pôrodníctve sa používa aj syntetický oxytocín, ktorý môže pomôcť žene v prípade, ak sú pôrodné kontrakcie príliš slabé, a pôrod je veľmi zdĺhavý alebo mamka unavená.
...dva, tri, štyri, päť! Viacplodová gravidita
14.04.2021   0
Malé deti vždy priťahujú pozornosť a vyvolávajú úsmev na tvárach dospelých – dvojnásobne vtedy, ak ide o dvojičky. Ako je možné, že si namiesto jedného „batôžteka“ z pôrodnice domov donesiete batôžteky dva – alebo aj viac?
Varovné príznaky v popôrodnom období. Kedy vyhľadať pomoc?
12.04.2021   0
Niektoré príznaky si na sebe môže všimnúť žena samotná, iné zase skorej zaznamená jej najbližšie okolie. Netreba ich podceňovať a je vhodné pomoc pre istotu vyhľadať.
babetko
9 vecí, ktoré som sa ako otec naučil o dojčení
17.04.2021   0
Moje bradavky sú asi tak zbytočné ako umelé kvety. Len sú tu, na mojej hrudi a neslúžia na nič. Preto som netušil, že môžu byť tak komplikované.
Matka matku nepochopí
14.04.2021   0
A ty čo, ako sa máš ? Mlieko mi v prsiach kondenzuje, ale vravím: „A veď ako na materskej.“ A ona, zlatá, že: „Mne stačilo byť doma mesiac, šalela som.“
Mám 2 deti s refluxom
13.04.2021   0
Všade všetko pogrckané, neustále prezliekanie, behanie s handrou, plienka pod krkom (namiesto podbradníka, keďže jeho veľkosť bola/je nepostačujúca), sústavne pranie, prezliekanie spacej súpravy v postieľke, častá kontrola počas spánku, čistenie kočíka po takmer každej prechádzke, taška plná vecí na prezlečenie všade kam ideme...
detské choroby
9 prírodných spôsobov ako sa zbaviť mrle detskej
13.04.2021   1
Ak je potrebná medikamentózna liečba mrlí, tú možno kombinovať s rôznymi prírodnými prostriedkami, čím sa mnohonásobne zvyšuje jej účinnosť.
Ochorenia tráviacej sústavy
12.04.2021   12
Prehľadový článok najčastejších ochorení tráviacej sústavy.
Kedy rastú ktoré zúbky
07.04.2021   0
Mliečne zúbky. V ktorom mesiaci vyrastajú a ktoré? Takto by to malo nasledovať:
zvery
Agapornis, začíname s chovom.
12.04.2021   8
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Gekončík nočný
29.03.2021   1
Gekončík je jašterica. Je to nenáročné nočné zviera vhodné aj pre začínajúceho teraristu. Prežijú aj v situáciách, v ktorých by teplokrvný živočích dávno zahynul.
Pelech pre psa
17.03.2021   0
Tak ako človek aj pes má svoje návyky a preferencie v správaní či oddychovaní. Obľubuje konkrétne miesto, alebo polohu. Kúpa pelechu, respektíve miesta, kde bude náš pes oddychovať nie je vždy lacná ani jednoduhá...