ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
piatok 17.11.2017 | meniny má Klaudia  
Pred/ŠkolákŠkolák

Meranie PISA

 Silvia Bodláková   01.10.2012   1

Vždy, keď sa blíži medzinárodné meranie vedomostí našich žiakov, učitelia znervóznejú. Nečudujme sa, veď nikdy nevedia odhadnúť, čo žiakov prekvapí a čo nie.

Potom s napätím čakajú výsledky

a keď nie sú OK, kritizuje naše školstvo kde - kto.

Minulý školský rok som si pár príkladov na matematike vyskúšala aj u mojich siedmakov. Veru som pri niektorých úlohách bola sklamaná z toho, ako ich riešili. Aké používali postupy, či písali odôvodnenia svojich riešení. Ale nie zo všetkých žiakov. Trieda sa mi rozdelila na dve úplne odlišné skupiny. Jedna naozaj nezvládala a fakt mala problém s prečítaním textu, druhá skupina zvládala lepšie a rýchlejšie témy ako ja.

Prvá skupina bola bohužiaľ skoro dve tretiny triedy, možno preto to sklamanie. Druhá skupina ma však napĺňala hrdosťou. Možno aj preto, že už od šiestej triedy so všetkými sa snažím riešiť príklady, kde čítanie s porozumením nestačí, ale vyžadujem aj odôvodnenie svojich tvrdení. Riešime aj príklady, ktoré nemajú jednoznačné zadanie alebo príklady, ktoré ozaj nemajú riešenie.

Mne z toho vyplynulo jedno, že

trénovanie a poznanie príkladov podobného typu nestačí od šiestej triedy.

Malo by sa začať v polovici prvého stupňa, kedy už dieťa vie dobre čítať a vie sa dlhšie sústrediť aj na dlhší text.

Ponúkam vám zopár príkladov, ktoré na takýto tréning používam už aj od štvrtej triedy. Niektoré z nich majú už aj dvadsať rokov. Vtedy som učila tiež bez učebníc v matematickej piatej triede a vôbec som netušila, pri ich tvorbe, že sú štýlu PISA.  A o žiadnom medzinárodnom meraní som nemala ani páru.

www.dobrenapady.info sekcia PRE ŠKOLÁKOV
http://www.dobrenapady.info/hrame-sa-s-geometriou-fc26.htm
http://www.dobrenapady.info/hrame-sa-s-cislami-fc34.htm

Nezaraďovala som príklady podľa ročníkov. Veď keď začnete s nejakým typom úloh v šiestej triede, môžete použiť aj príklad s učivom z piatej či zo štvrtej.  Na začiatku odporúčam riešiť úlohy frontálne s deťmi v triede, neskôr dávať ako domácu úlohu, ktorú musia podpísať rodičia, že ju dieťa riešilo.

S tým podpisom mám výborné skúsenosti u štvrtákov a piatakov. A aj jednu úsmevnú príhodu, kedy prišli za mnou rodičia od mojich piatakov a priznali sa, že tie úlohy ich bavia a doma ich radi s deťmi vypracovávajú, pýtajú sa, či nie je ďalšia.

Občas vraj o úlohe diskutuje celá rodina

a nevedia sa zhodnúť na riešení alebo ako svoje tvrdenie odôvodniť. Vtedy mi aj s trochu skeptickým úsmevom jeden otecko povedal, že niekedy si aj on musí text prečítať dvakrát - trikrát, aby si uvedomil, že je v texte naozaj odpoveď na otázku, ktorú sa pýtam.

A rodičia – možno sú z nich niektorí aj novinári, ktorí radi kritizujú  -  si potom lepšie uvedomia, že matematika nie sú len „suché“  čísla, ale niečo viac. A môžu si aj na sebe vyskúšať ako pozorne čítajú oni, že veru aj oni majú problém s riešeniami takýchto úloh.

Chýba praktická skúsenosť

Učitelia môžu byť nervózni a vôbec sa im nečudujem, lebo sme tlačení k učeniu pozornosti a sústredenosti - čo je veľmi náročné a zvyčajne nekončí dobrými známkami, lebo majú deti chabé domáce skúsenosti. Veď 12-ročné dieťa v živote po sebe neodložilo riad zo stola, alebo nevyprášilo obrus alebo neprestrelo na stôl a tak nevie čo znamená, že "obrus presahuje na stranách". A podobne.

 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 12 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.

Najčítanejšie

Komentáre k článku
Silvia napísané 03.10.2012 15:31

Tento pracovný list využila kolegyňa na domácu úlohu: www.dobrenapady.info/prepis-tlaceneho-pisma-5-f2286.htm Deti si precvičili opisovanie textu a zároveň si precvičili matematiku.

Mám rada, keď sa veci prekrývajú a neizolujú.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čo doniesť mamine do pôrodnice?
15.11.2017   6
Prvé dni po pôrode každá mamina prežíva inak, môže byť pre ňu už cesta k návštevám vyčerpávajúca. Naopak, sú maminy, ktoré sa vyslovene nudia, alebo je im smutno. Najjednoduchšie je priamo sa spýtať, či prijímajú návštevy. Čo na návštevu do pôrodnice môžete spokojne priniesť?
5 faktov o (ne)plodnosti
14.11.2017   0
Problémy s otehotnením alebo úspešným dokončením tehotenstva má 1 z 8 párov a nejde zďaleka iba o problém ženy. Na neplodnosť si pripravujeme telo desať, pätnásť rokov dopredu.
Čo píšu nemecké pôrodné asistentky o pôrodoch do vody
12.11.2017   0
Ženy, ktoré rodia do vody, sa oveľa zriedkavejšie dožadujú prostriedkov utišujúcich bolesť. Menej často ako „na suchu“ dochádza k poraneniam v oblasti hrádze. Ak je nástrih hrádze potrebný, žena nemusí vychádzať z vody.
babetko
Na Slovensku sa narodí predčasne každé desiate dieťatko
16.11.2017   0
Za posledných 15 rokov vzrástol počet predčasne narodených detí na Slovensku o takmer tretinu.
Rečičky
15.11.2017   1
Ak ani vaše detičky veľmi neobľubujú ovocie, či zeleninu, nechajte sa inšpirovať mojimi básničkami. Možno si k sebe nájdu cestu práve popri "rečičkách". Nám sa to podarilo.
Letdown reflex – alebo, čo dokáže oxytocín
14.11.2017   0
Ak mama cíti bolesť, je v napätí, smutná, či depresívna, oxytocínový reflex môže byť utlmený, oslabený. Čo všetko robí oxytocín v našom tele?
detské choroby
7 signálov, že vaše dieťa môže byť depresívne
17.11.2017   0
Depresia je seriózne ochorenie. Nemusí sa jednať vždy o hlbokú depresiu, ale je dobré, ak sa s dieťaťom pracuje. Podľa stupňa závažnosti je možné ho zvládnuť aj len s pomocou psychoterapie.
Môže byť kašeľ pre vaše dieťa nebezpečný?
16.11.2017   0
Kašeľ je nevyhnutnou súčasťou detstva. Nie je možné mu zabrániť a ani by ste mu za každú cenu zabraňovať nemali. Kašeľ je v skutočnosti zdravý...
Deň slaných veterníkov. Európsky deň cystickej fibrózy je 21.11.
12.11.2017   0
Budeme vyrábať veterné vrtuľky, pretože bojujeme o každý jeden kvalitný nádych a výdych našich detí. Pretože cystická fibróza je závažné genetické ochorenie.
zvery
Vnútorné pazity u psov a mačiek
17.11.2017   0
Prevencia proti parazitom je veľmi dôležitá tak pre zdravie Vášho zvieratka ako aj Vaše vlastné. Parazity vedia infikovať rovnako bytové zvieratá i žijúce prevažne vo vonkajšom prostredí, a to v ktoromkoľvek ročnom období.
Agapornis, začíname s chovom.
15.11.2017   3
Ak túžite mať doma druh papagája, ktorý je menší a jeho inteligencia sa dokáže vyšplhať mimoriadne vysoko, je voľba celkom jasná. Volá sa Agapornis.
Ako vybrať šteňa
11.11.2017   0
Športovo založení ľudia by si mali vybrať aktívne plemeno. Ak dávate prednosť domácej pohode, treba si zaobstarať kľudného psíka, inak by sa mohlo stať, že v dôsledku nevybitej energie a temperamentu by mohol v domácnosti napáchať škody.