ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Mení vaše dieťa školu? Na toto si dajte pozor.

 Mária Kopčíková   13.08.2018   0

To, že dieťa mení školu (najmä základnú), bolo kedysi prevažne dôsledkom sťahovania. Rodina sa presťahovala, zväčša kvôli práci rodičov a deti sa plynule presunuli do novej školy v mieste nového bydliska.

Shutterstock

 

V posledných rokoch často vídame zmenu školy z iných dôvodov, najčastejšie z dôvodu nespokojnosti rodičov s programom školy a jej pedagógmi, z dôvodu nevhodného prístupu školy k dieťaťu, ktoré má špecifické potreby (myslím skutočné špecifické výchovno-vzdelávacie potreby), prípadne z dôvodu nejakých problémov dieťaťa s adaptáciou v školskom prostredí (často sa jedná o šikanovanie).

S ohľadom na dôvody zmeny školy sa vynárajú aj otázky, na ktoré je vhodné hľadať vopred odpovede. Niekedy mám pocit, že sa zabúda na ústrednú postavu, na dieťa, ktoré je účastníkom zmeny a dotýka sa ho najviac, pretože bude denne v kontakte s novým prostredím, ľuďmi ...

Čo sú teda otázky a otázniky pri zmene školy?

Zmena školy pri sťahovaní

Odborníci vnímajú pomerne často obavy rodičov, ako vôbec deti sťahovanie prijmú a ako zvládnu nástup do novej školy. Deťom pomôže, ak vidia jasné rozhodnutie rodičov, pevné a jednoznačné. Deti potrebujú cítiť, že rodič verí, že zmena bude pozitívna a všetci ju zvládnu.

Je prirodzené, že isto a bezpečne sa cítime v tom, čo poznáme. Ako dospeláci, tak aj deti. Pokiaľ je však zmena bydliska nevyhnutná, treba to deťom ozrejmiť, veku primerane a podporiť ich, uistiť, že im zmenu prostredia pomôžete preklenúť. 

Ako vybaviť prestup žiaka na inú školu? Prečítajte si tu.

Je dobré hovoriť o prípadných obavách, ktoré deti môžu mať. Z čoho pramenia a čoho sa týkajú. Netreba sa v tom však nejako príliš „vŕtať“. Určité problémy sa aj tak dajú riešiť, až keď sa objavia a prevencia je možná len do istej miery.

Voči deťom je fajn byť úprimní, netvrdiť niečo, o čom nemáme istotu (budeš tam mať veľa kamarátov..., nová pani učiteľka bude lepšia než tá stará .... určite tam majú mnoho krúžkov ....). Hovorte len o tom, o čom naozaj máte istotu, viete ako to v novej škole vyzerá, hovorte o tom, čo je reálne očakávať.

Zmena školy je pre dieťa i rodičov výzva. Väčšina detí ju však bez väčších problémov zvládne, čo zároveň podporí aj ich sebavedomie.

Zmena školy z rôznych iných dôvodov

Shutterstock

 

Ako som už spomenula vyššie, rodičia majú pre zmenu školy ich dieťaťa aj mnoho iných dôvodov. Často to riešime i u nás v ambulancii, keď prichádzajú deti, ktoré majú problém vzťahové, či adaptačné problémy a zisťujeme, že v 5.-6. ročníku ZŠ už vystriedali 3-4 školy.

Bratislava a väčšie mestá sú na tom inak, než dediny a malé mestá, kde je 1-2 školy. Vo veľkomestách je väčší výber, veľa zriaďovateľov a školy, ktoré sa zameriavajú (alebo sa aspoň tak tvária) na určité skupiny žiakov.

Nebudem sa teraz venovať tomu, či je pre dieťa dobré a vhodné, aby menilo školy, niekedy naozaj často, či by nebolo vhodnejšie pokúsiť sa riešiť danú situáciu dieťaťa na škole, na ktorej začalo. Prax nám ukazuje, že niekedy aj pri najlepšej vôli rodičov je škola a pedagógovia v nej „nepriestrelná“ a neochotná riešiť špecifické situácie. A vice versa.

Na čo byť citliví s ohľadom na dieťa, ak zvažujete zmenu školy?

Väčšina rodičov si dokáže pomenovať svoje dôvody asi v tom duchu, že chce, aby dieťaťu v škole bolo dobre, aby bolo rešpektované –aj so svojimi osobitosťami (napr. dieťa s PAS, ADHD, ŠVPU...) a aby to školy nechodilo s bolesťami brucha.

Pokúste sa teda o nasledovné:

Shutterstock

Zistite si o školách v okolí alebo o tých, ktoré zvažujete, čo najviac informácií –z internetu, z novín, od známych, od ľudí, ktorí na škole majú svoje deti,

Choďte na deň otvorených dverí, sledujte atmosféru v škole, jej vybavenosť, rozprávajte sa s pracovníkmi školy a neváhajte im klásť svoje otázky,

Zapojte do výberu školy aj svoje dieťa, hovorte s ním o svojich dôvodoch pre potrebu zmeny – ak má dieťa nejaký problém, mohlo by sa aj ono vyjadriť, ako vníma prístup pani učiteľky, ako mu s tým jeho problémom v škole vlastne je.

Niekedy je to len naša rodičovská potreba ochraňovať svoje mláďa a my máme zvonka pocit, že dieťa trpí. Pritom jeho subjektívne vnímanie môže byť výrazne iné.

Zostavte si zoznam škôl a urobte si akúsi porovnávaciu analýzu, súbor pre a proti. Kritériá môžu byť rôzne – od dostupnosti a časovej náročnosti dopravy – po voľnočasové aktivity.

Zistite, akú úroveň vedomostí majú deti na novej – vybratej škole, zistite tiež, ako veľmi odlišný je školský vzdelávací program od programu pôvodnej školy. 

Tým, že školy si môžu variovať predmety v jednotlivých ročníkoch (na jednej škole majú v 6. ročníku dejepis, na inej nie ...), ako aj voliť učebnice a hodinovú dotáciu predmetov, vaše dieťa by s tým po prestupe pomohlo mať problém (bude musieť viac dobiehať učivo).

Shutterstock

Overte, ako postupujú pedagógovia v prípade výrazného rozdielu vedomostí dieťaťa od požiadaviek školy – či pracujú s dieťaťom individuálne alebo je to viac-menej na bedrách rodičov, aby s dieťaťom dobehli zameškané (ja som napr. rok doučovala dcéru doma angličtinu, pretože po mesiaci v novej škole nám učiteľka povedala, že žiaľ, z predošlej školy nevie nič a že ak nezačneme s intenzívnym doučovaním, tak to bude mať veľmi ťažké. Mala pravdu, dcéra mala výrazné medzery, ale dobehla to. Len to bola väčšia záťaž.)

Ako dieťaťu pomôcť zvládnuť zmenu školy?

Rodičia nemusia byť prehnane zameraní na prežívanie dieťaťa, v zmysle množstva otázok každý deň „po škole“ – ako sa mu tam páči, či už si našiel kamarátov .... Je vhodnejšie počkať, kým sa dieťa samo rozhovorí a ak, tak sa pýtať so zameraním na emócie – ako sa dnes cítilo. 

Možno je toto vaša téma. Ako pomôcť učiť sa dieťaťu s ADHD.

Dieťa samozrejme môže prejaviť aj negatívne emócie, je fajn byť mu oporou a byť chápajúci. Nepresviedčať dieťa o opaku alebo tvrdiť, že „to prejde“. Mali by sme byť akýmsi kontajnerom pre emócie dieťaťa, u nás by malo mať priestor na vyjadrenie čohokoľvek. Potom sa s tým dá aj pracovať a pomôcť dieťaťu nájsť pre neho najlepšie riešenie, ale neponúkajte deťom tie riešenia vy – dospelí.

Každá zmena, aby bola zaintegrovaná do života dieťaťa a rodiny, si vyžaduje čas. Preto ak mení vaše dieťa školu, želáme vám všetkým veľa trpezlivosti.

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Články autora
Mení vaše dieťa školu? Na toto si dajte pozor.
Toto musí zvládnuť prvák
9 bezpečnostných rád, ako nechať dieťa doma samé
Ako rozpoznať, že sa niekto topí
Čo potrebuje tínedžer
8 zaujímavostí o čerešniach a 2 recepty k tomu
Už ani len tú fľašu dieťaťu nepodržíme
7 rodinných zvykov "bez displeja". Skúsme
Zlato z prírody (alebo ako vyrobiť domáci sirup)
Ako pomôcť dieťaťu s ADHD učiť sa
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Predvianočný darček pre novorodencov vo zvolenskej pôrodnici
15.11.2018   0
Pôrodnica obdržala moderné detské lôžka v hodnote 3 000 eur.
Dokáže cvičenie vyliečiť neplodnosť?
13.11.2018   0
Čoraz viac párov sa pri liečbe neplodnosti rozhodne zamerať viac na podporu svojho zdravia.
Maximálne a minimálne materské 2019
12.11.2018   0
Priemerná výška dávky materské za posledné roky výrazne narástla. Kým v roku 2015 bola priemerná výška materského 430 eur, v roku 2018 to bolo 639 eur.
babetko
Že zaspí na prechádzke? Sen každej matky.
16.11.2018   3
Som rozhodnutá dať mu čo najmenej podnetov. Lenže to moje decko - čistý enviromentalista. Hau, cica, kopec, jééj. Namiesto toho, aby zaspal!
Naučiť dieťa zaspávať samé?
15.11.2018   3
Čakáme na to dlho – že to naše zlato položíme do postieľky, a ono zavrie oči a bude spať. Len nielen vďaka prieskumu (keby sme ho robiť chceli) by sme zistili, že je málo tých šťastných rodičov, ktorí také dieťa, či nebodaj viac kusov, majú. My ostatní ich zaspávať musíme naučiť.
Ako sa starať o detské vlásky?
14.11.2018   0
Starostlivosť o detské vlasy patrí medzi najväčšie radosti každej mamičky.
detské choroby
Zlomeniny kľúčnej kosti u novorodencov
14.11.2018   0
Aj keď informácia o tom, že vaše práve narodené dieťatko má zlomenú kľúčnu kosť je dosť stresujúca, nech vám je na útechu, že táto zlomenina sa väčšinou hojí dobre aj bez odborných zásahov. Patrí k najčastejším pôrodným zlomeninám vôbec. Týka sa asi 1 % narodených detí. Väčšinou je jednostranná.
Bolesť hlavy. Čo sa vás bude pýtať lekár
13.11.2018   0
Ako zmierniť bolesti hlavy? Kedy navštíviť lekára? Kedy volať záchranku? Na aké otázky sa pripraviť u odborníka?
Horúčka u novorodencov, dojčiat a batoliat
11.11.2018   0
K pediatrovi vezmite dieťatko vždy, keď má teplotu. Hovoríme teraz o deťoch do roka života.
zvery
Probém? Veterinárna diagnostika už aj s CT
15.11.2018   0
Diagnózu lekári určili psom, mačkám, ale aj chameleónovi či potkanovi.
Hierarchia v rodine z pohľadu psa
06.11.2018   2
Deti sú z pohľadu psa ľudské šteniatká a preto majú väčšie privilégia ako dospelí. No napriek tomu sú psovi podriadené a preto ak dávajú psovi náročné povely môžu dostať "príučku".
Problémy staroby dobehnú štvornohého priateľa skôr
29.10.2018   0
Keďže pes či mačka v porovnaní s ich majiteľmi starnú oveľa rýchlejšie, vyžaduje si ich dobrý zdravotný stav väčšiu starostlivosť, ako sa na prvý pohľad môže zdať.