Pred/ŠkolákŠkolák

Straší vaše dieťa maturita z cudzieho jazyka?

 Mgr. Dana Durcová   13.09.2016   6

Dnešná doba nepriniesla len pozitíva, ale i mnohé negatíva. Povinná maturita z cudzieho jazyka je jedným z nich. Nie je to jednostranný pohľad, ale realita. Koľkí z nás mali pred 20 rokmi hrôzu z maturity z matematiky? Dnes je to cudzí jazyk, ktorý máta mnohých študentov. Nie je to ruština, ale angličtina, nemčina atď.

Zdroj: ingimage.com

 

Sama som učiteľkou jazyka a môj názor je, že každý človek by mal ovládať minimálne jeden svetový jazyk. Nie všetci majú bohužiaľ talent na reči. Iné by bolo, keby mali všetci rovnaké možnosti. To znamená, ísť sa učiť reč priamo do danej krajiny. To je bohužiaľ dané len vyvoleným, tých je na Slovensku mizivé množstvo.

Takže, pomôžte Vašim deťom, aby nemali strach a učili sa s radosťou!

Pre laika len zjednodušene.

Maturita z ktoréhokoľvek cudzieho jazyka sa skladá z troch častí.

  • V marci píšu študenti tzv. internú (formou slohu) a externú (formou testu) časť maturitnej skúšky.
  • V máji alebo júni maturujú ústne z 30 kombinovaných tém.

Ak sa váš potomok rozhodne maturovať z dvoch cudzích jazykov, píše „zatiaľ“ tzv. testy len z hlavného jazyka. Druhý jazyk absolvuje len ústnou formou.

Interná a externá časť maturitnej skúšky sa hodnotia percentuálne, kým ústna odpoveď je hodnotená známkou.

Aby študent zmaturoval, musí splniť nielen daný percentuálny limit 33 %, ale i úspešne odpovedať. Pokiaľ nie je úspešný v jednej časti maturitnej skúšky, musí mať vedomosti minimálne na známku 3.

Takže, ako môžete v bežných podmienkach a dotácií 2-4 hodín cudzieho jazyka týždenne,

pomôcť vášmu potomkovi,

aby nielen úspešne zmaturoval, ale vedel reč aj použiť?

Zdroj: ingimage.com

 

Akonáhle zistíte, že vaše dieťa nosí „zlé“ známky z jazyka, neobviňujte hneď  učiteľa. Chyba môže byť i v prijímateľovi! Zistite najskôr dôvod, prečo táto situácia nastala. Príčin môže byť mnoho.

V každom prípade konajte rýchlo. Poraďte sa s učiteľom, nečakajte, že sa to samo zmení. Moje odporúčanie väčšinou znie: kontrolujte študenta, čo sa učí a skúšajte ho! Denne aspoň 15 minút.

K tomu, aby sa ktokoľvek naučil cudziu reč, musí hovoriť! Pokiaľ nie ste jazykovo zdatní, zabezpečte doučovanie. Pokiaľ možno, už v prvom ročníku na strednej škole, alebo i skôr. Dieťa nadobudne istotu a bude si viac veriť. Je niečo iné, keď má vedomosti prezentovať pred skupinou a nie je si isté, či ho nevysmejú. Časom určite ukáže svoje vedomosti a bude ich vedieť i prakticky použiť na verejnosti.

Dva - tri mesiace pred maturitou to síce nie je zbytočné, pod tlakom je však nielen študent, ale i učiteľ,ktorý má za krátku dobu dohnať množstvo zanedbaného.

Druhá možnosť, posielajte dieťa, ak je spoločenské, do jazykových táborov, alebo jazykového letného kurzu. Vyučovanie tu prebieha nenásilne a nájde si i nových kamarátov, s ktorými môže vo zvolenom jazyku komunikovať.

Ak by sa napriek Vašej snahe do 3 mesiacov nedostavili výsledky, preverte, či nemá Vaše dieťa niektorú z porúch učenia: dyslexia, dysgrafia, dysortografia. Mnohé sú i kombinované. Navštívte psychológa a nechajte si urobiť posudok. Pre mnohých rodičov je to „urážka“. Nemyslite pri tom na SEBA, robíte to pre dobro Vášho dieťaťa!

Zdroj: ingimage.com

 

Podľa stupňa poruchy, má potom žiak, či študent právo na úľavy. Pre väčšinu detí je to pomoc, lebo pocit, že nie sú tlačený časom a kontrolou, ich odľahčí. Moja skúsenosť, študenti pracujú istejšie a sú schopní často i o 50% zlepšiť svoj vedomostný výkon. Takéto deti NIE SÚ hlúpe, len potrebujú trpezlivosť.  

Nikdy dieťa nenúťte, učiť sa pre neho novú reč nasilu. Nájdite spôsob, ako to urobiť „jemne“. Stretávam sa v praxi so žiakmi, ktorí nie sú ochotní učiť sa práve „môj“ cudzí jazyk. Akokoľvek ich chcem motivovať, je to bez efektu. Povedia, je mi nesympatický, v živote ho nebudem potrebovať!

Vzhľadom na to, že dnes si študenti MUSIA vybrať jeden alebo dva jazyky k maturite, mnohí zmenia svoj názor a začnú ochotne spolupracovať. Vy ako rodičia, môžete podstrčiť vhodnú literatúru (dnes je prístupne množstvo v predajniach kníh i na internete), hudbu, zabezpečiť TV kanál alebo dokonca návštevu v krajine, ktorej jazyk sa študent učí. Je to bezbolestné a funkčné. 

Prečítajte si aj: 14 zaujímavostí o písomnej maturite.

Čo na záver?

Ako som už spomenula v úvode, nie všetci máme talent na všetko. Nikto sa ale nerodí hlúpy, preto by sme sa mali snažiť vyťažiť z rozumu čo najviac a kým sa to ešte dá, čo najľahšie. Nezatracujte tých slabších, skôr ich podporte a dajte im šancu sa pozitívne prejaviť. Tým šikovnejším umožnite, aby svoj prirodzený talent rozvíjali a možno i pomohli svojim kolegom.

P.S.

Po šiestich rokoch od publikovania tohto článku sme požiadali autorku, aby urobila akúsi revíziu, čo sa zmenilo v maturite z cudzieho jazyka a prístupe škôl. Tu je jej názor:

"Aby bol môj príspevok objektívnejší, porozprávala som sa i s mojimi kolegyňami a v skratke sa pokúsim zhrnúť ich „nové“ poznatky nadobudnuté za posledných pár rokov.

Postup maturít zo slovenského jazyka a literatúry a cudzích jazykov sa nezmenil. Stále musia študenti absolvovať písomnú externú a internú časť MS, následne potom ústnu časť. Gymnazisti maturujú z prvého cudzieho jazyka povinne na úrovni B2, bilingválne školy na úrovni C1.

Maturitná skúška z matematiky zatiaľ povinná nie je . To znamená, žiak sa môže i v deň maturít zo skúšky písomne odhlásiť.

Teraz názory vyučujúcich.

Testy, ktoré žiaci píšu sú často zamerané na encyklopedické a štatistické vedomosti, nie na tak veľmi preferovanú a propagovanú konverzáciu a komunikáciu. Tiež chytáky v zadaných úlohách, ktoré niekedy nevedia vyriešiť ani učitelia, nieto žiaci, nie sú veľmi vhodné do maturitných testov. 

Zapíšte si do diárov - dôležité termíny školákov.

Z cudzích jazykov sa testy zameriavajú na porozumenie počutého a čítaného textu a je tu i gramatická časť. Za tých šesť rokov sa obsah a obtiažnosť podľa môjho názoru upravili, sú jednoduchšie a pre žiakov zrozumiteľnejšie.

Odporúčania pre prípravu na maturitu z cudzieho jazyka však ostávajú stále rovnaké."

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 6 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
laurola napísané 09.08.2016 21:22

samozrejme, ze pri maturite treba vediet aj gramatiku, ale aj tak pri ustnej casti je najdolezitejsie rozpravanie, takze to treba sklbit. ja som pred maturitou nasla na nete kurz anglictina bez biflovania a dost mi pomohol, maturita bola pre mna bezproblemova.

Andrea napísané 12.01.2011 16:14

Maturita je podľa mňa o príprave.

Keď som teraz videla teraz koľko možností a informácii mladí majú... napr. www.stuzkova.eu/maturita - nahrávky z anglického jazyka čo boli v minulom roku... testy...

všetko si už nájdu na internete.

 

A keď človek vie, čo ho asi čaká, má menšie stresy ako keby nevedel nič.

Tester napísané 29.09.2010 21:19

Testovaci komentar

BronaU napísané 27.09.2010 16:56

Suhlasim s autorkou - tak isto som totiz ucitelka a trapim sa s "detmi", ktore musia zmaturovat z nemciny. Kedze sme skola technicka, vacsina ziakov su chlapci a ich medzi ich zaujmi len malokedy patri cudzi jazyk. Jednoducho povedane: trapime sa aj ja aj chlapci. Poznamka k vyucbe cudzich jazykov snad este takato: Nova reforma konkretne nam urobila viac problemov ako potesenia - predtym sa ucil jeden jazyk (v 4. rocniku sme mali aj 6 hodin tyzdenne!), dnes sa musia ucit 2 cudyie jayzky, ale pre ten maturitny nam zostali tym padom len 3, max. 4 hodiny. Druhy jazyk ich pletie, je to pre nich namahavejsie. Aj to co z jedneho vedeli, po par mesiacoch im to ten druhy jazyk dokonale pomota. Ja som urcite zastancom toho, aby sa ucili jazyky, ale radsej jeden a poriadne. Druhy by si mohli vyberat ako volitelny.

Julka napísané 27.09.2010 15:18

Môj známy sa zaoberá výučbou angličtiny a má úžasné výsledky.. zwinker Svojich študentov učí nielen cudzí jazyk, ale aj ŽIŤ. A to všetko bez toho, aby museli chodiť do jazykovej školy. Proste im dá lekcie a potom to konzultujú cez telefón či skype. Aj rodičom to vychádza lacnejšie ako platiť doučovanie, nás to vyšlo 15-20 eur mesačne, ale výsledky hovoria sami za seba - syn mal silnú trojku z angličtiny a teraz hovorí po anglicky, dokonca si to užíva a nahovoril aj manžela na štúdium Big Grins

meno napísané 27.09.2010 12:45

Je to uz sice nejaka ta chvila co som ja maturovala z anglictiny, ale co mi pomohlo bolo pozeranie filmov v originalnom zneni (vacsinou s titulkami), citanie knih v anglictine (nie ucebnic ale normalne co ma bavilo - v mojom pripade beletria - kriminalky a tak), pocuvanie hudby s anglickymi textami - najlepsie priamo z UK/USA. Bolo to zabavne, nie nasilu a nebolo to ako ucenie. Ucitelky som mala mizerne v tom zmysle, ze ziadna z nich nikdy nezila v anglicky hovoriacej krajine, vsetky sa ucili anglictinu len z knih, drvili sme gramatiku ktora sa sice moze zist na maturitu, ale v realnom zivote je nanic. Chodila som do jazykovky a tam sme mali ucitela, ktory bol sice povodom zo Slovenska, ale dlho zil v Australii, takze ten nas naucil trochu "hovorovej" anglictiny, to bolo super - ak mate moznost, konverzujte s niekym, kto je bud "native speaker" alebo aspon zil (dost dlho) v zahranici - knoverzacia s inymi ludmi, pre ktorych je anglictina tiez cudzi jazyk, je sice lepsia ako nic, ale nie je to ono.

Velka otazka je, ci chcete zmaturovat, alebo ci chcete jazyk ovladat a pouzivat ho pripadne v "domovskej" krajine. Ja som zmaturovala bez problemov, aj som mala taku pracu kde som vela cestovala a rozpravala som po anglicky s cudzincami (ale vacsinou takymi, pre ktorych bola anglictina rovnako cudzia ako pre mna) - ked som sa pred par rokmi stahovala do Anglicka, tak som si myslela ze som bohvieaky "macher" - a padla som na r*t! A mala som mnohych takych kolegov, co sa po roku vratili na Slovensko a nerozpravali o nic lepsie.

Takze - ak sa chcete naucit "do zivota", snazte sa konverzovat s ludmi z danej krajiny alebo aspon pocuvajte/citajte.

Ak chcete zmaturovat, zial, nevyhnete sa biflovaniu vselijakych odveci tem a gramatiky.

Drzim palce

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Tehotná v lete - návod na prežitie
08.07.2020   0
Aj keď je leto asi najkrajší čas na tehotenstvo, prináša so sebou aj nepríjemnosti ako riziko prehriata, nadmerné potenie, opuchy, odreniny kože. Na čo by ste si v tehotenstve v lete mali dať pozor a ako si ho uľahčiť?
Keď sa dieťa narodí v zahraničí
03.07.2020   39
...na zápis o narodení bude príslušná špeciálna matrika, tzv. osobitná matrika, ktorú vedie Ministerstvo vnútra SR. Na základe oznámenia sa do osobitnej matriky zapisujú údaje o narodení štátnych občanov SR, ktoré nastali mimo územia SR.
Aké sú šance na otehotnenie v jednotlivých fázach cyklu?
29.06.2020   5
Menštruačný cyklus má svoje fázy, počas ktorých pravdepodobnosť úspešného počatia kolíše od nuly po teoretických 100 %.
babetko
5 rád pre úbohých rodičov, kontajnerov detských emócií
09.07.2020   9
Nikto sa nevenuje úbohým rodičom, ako majú ventilovať ten vreskot a vôbec skutočnosť, že ich úloha je byť hromozvodom svojmu malému dieťaťu, ktoré sa ešte učí narábať so svojimi emóciami. Ale čo my, čo máme robiť my? Pomooooooc!
Čo môžeme dieťaťu povedať namiesto "Neplač!"
06.07.2020   0
Keď sa dieťa utápa v slzách, vyvoláva to v nás veľa emócií. Hlavne chceme, aby boli všetky slzy preč ako mávnutím čarovného prútika, hneď a zaraz. Ale slzy nie sú zlé.
Cestovanie detí do zahraničia: pas pre dieťa, súhlas rodičov s vycestovaním
03.07.2020   7
Každé dieťa, aj bábätko, musí mať pri ceste do zahraničia vlastný cestovný pas. Ako ho vybaviť, čo budete potrebovať? Kedy je potrebný súhlas rodiča dieťaťa s vycestovaním do zahraničia?
detské choroby
Protikvasinková diéta
07.07.2020   3
Ponúkame vám užitočné informácie o tom, čo jesť a čomu sa radšej vyhnúť, ak sa kvasinky stanú nepríjemnou súčasťou vášho života.
Viete, čo znamenajú hodnoty CRP?
04.07.2020   5
Na to, že v prípade potreby nášmu dieťaťu pediater zmeria CRP, sme si už asi zvykli. Radi sa vyhneme antibiotickej liečbe, ak to naozaj nie je nevyhnutné. Čo však znamenajú namerané hodnoty?
Prvá pomoc - Úžeh, Tepelný úpal, Prehriatie
01.07.2020   0
Aký je rozdiel medzi tepelným a slnečným úpalom? Ako správne postupovať pri starostlivosti o prehriate dieťa? Kedy ísť na pohotovosť?
zvery
Povel "Ku mne" alebo tipy na privolanie psa
08.07.2020   0
„Ku mne“ je jeden z najdôležitejších povelov, ktoré potrebujete psa naučiť. Dá sa to u každého psa? Ako na to? Dokedy treba trénovať?
Mačka a dieťa, možné problémy
03.07.2020   1
Podľa posledných výskumov sa ukazuje, že spolužitie dieťaťa a dvoch alebo viacerých zvierat výrazne znižuje riziko vzniku alergie. Jedno zviera nemá na to výrazný vplyv, dve a viac áno.
Poďme chovať kozy, kozičky, kozliatka
25.06.2020   0
Sťahovanie nás mestských ľudí z mesta na dedinu prináša na vidiek potenciál nápadov a tvorivú inšpiráciu. Dá sa v záhrade chovať aj koza? Je to náročné? Ako a prečo kozie produkty...