Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Mám doma ôsmaka. Máme už vyberať strednú školu?

 Mária Kopčíková   14.09.2015   0

Obrátila sa na mňa kamarátka, ktorá má dcéru ôsmačku, že ako sa pripraviť pred zvolením tej vhodnej strednej školy. Mala na mysli samotný výber školy, so zohľadnením túžob mladej dámy a jej predpokladov. 

 

Nuž, zamyslela som sa, pred 25 rokmi, keď som ja končila ZŠ, tak voľba bola jednoduchá, resp. jednoduchšia. Kto plánoval ísť ďalej na vysokú, ten šiel na gympel. Ďalej si spolužiaci volili ekonomickú školu, baby, ktoré chceli byť sestričkami išli na zdravotku, chalani zase na priemyslovky rôzneho typu. Nuž a nemálo bolo aj spolužiakov, ktorí šli na učňovské školy.

Po štvrťstoročí je už situácia príliš odlišná. Veľa typov škôl takmer neexistuje, najmä tých učňovských a odborných. Na druhej strane nám pribudlo kopec rôznych manažérskych odborov, kde následná uplatniteľnosť je otázna – koho budú všetci tí manažéri manažovať, keď málokto bude robiť napr. vo výrobe? Nuž ale to je iná téma ...

Poďme späť k voľbe školy ako takej. Na niekoľko otázok, čo by mohli zvažovať deti aj rodičia predtým, než vyplnia prihlášku, sme sa spýtali psychologičky Zuzky Milerovej. Tá na podobné otázky hľadá odpovede aj s klientmi vo svojej praxi.

Čo by mala byť prvá otázka, ktorú si rodičia spoločne s dieťaťom položia?

No, asi medzi prvými otázkami by mala byť otázka , či ich dieťa je naozaj študijný typ, t.j. či je pre neho prirodzené chcieť sa celý život vzdelávať, a nie len prakticky, ale aj teoreticky. Ten kto chce ísť na vysokú školu, by mal mať určite pozitívny vzťah k štúdiu a k učeniu všeobecne.

A kedy by si túto otázku mali položiť? Je namieste zvažovať výber školy už v tom ôsmom ročníku?

To určite, veď  už v ôsmej triede sa treba rozhodnúť, ak niekto pomýšľa na bilingválne gymnáziu alebo akúkoľvek inú školu so špecifickým zameraním - umeleckým, športovým.... Takže ak to má niekto v pláne, nie je skoro sa začať pripravovať už v siedmej triede.

Pokiaľ dieťa nie je jasne profilované, s jasne vyhraneným záujmom, ako sa dá zistiť, ktorá škola by bola pre neho vhodná?

To je asi najťažší oriešok - ak je niekto viac-menej vo všetkom priemerný a nič ho výrazne nezaujíma. Vtedy je proces hľadania toho najlepšieho riešenia dlhší a náročnejší. Pri rozhodovaní nám do toho vstupujú aj iné kritériá, ako len školské výsledky a to sú veci, od ktorých sa dá odraziť. V takomto prípade odporúčam navštíviť poradenského psychológa, ktorý vám môže pomôcť vo výbere alternatív. Dieťa u psychológa absolvuje v prvom rade individuálne sedenie za prítomnosti rodiča, alebo zvlášť. Ak z rozhovoru vyplynie potreba si niektoré danosti či zameranie dieťaťa podrobnejšie ozrejmiť , môžeme použiť testy napr. intelektovo-výkonového rázu, ktoré ukážu profil dieťaťa v zmysle, či je skôr humanitne orientované alebo skôr technicky zdatné. Alebo použijeme dotazníkové metódy, ktoré mapujú osobnosť dieťaťa a jeho záujmovú či hodnotovú orientáciu.  V ďalšom kroku si zhrnieme výsledky a snažíme sa to skĺbiť s reálnymi možnosťami a očakávaniami dieťaťa a rodiča.

Na základe čoho by sa rodičia s dieťaťom mali v konečnom dôsledku rozhodnúť pre konkrétnu školu? Čo sú tie faktory, ktoré si treba dať na pomyselné váhy?

Sú to rôzne faktory, ale asi najdôležitejšie je  vedieť  sa na to pozrieť s reálnymi očakávaniami a s ohľadom na  preferencie ich dieťaťa do budúcnosti.

Čo v prípade, že dieťa tvrdohlavo razí voľbu jednej školy a rodičia nesúhlasia? Nemusí sa im škola pozdávať s ohľadom na uplatnenie v budúcnosti, s ohľadom na danosti dieťaťa ... čo robiť vtedy?

Ak sa takéto niečo deje, je to náročná situácia. Ak sa nenájde primeraný kompromis, nemá to dobrú prognózu do budúcnosti a môže to spustiť kopec negatívnych reakcii dieťaťa cez odpor voči škole, časté hádky doma, depresie, záškoláctvo, identifikovanie sa s asociálnou skupinou....  Aj výber školy podľa ich voľby je jedným z ďalších krokov v dozrievaní a formovaní ich osobnosti a preto by sme im v tom nemali brániť, aj keď máme na vec iný názor. 

Keďže termíny na podanie prihlášok na stredné školy sa blížia, tu nájdete nejaké základné info k tomuto kroku - termíny, postupy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Plánujete bábätko? Normálna otázka či tabu téma?
18.06.2019   0
Pýtajú sa ma na to všetci. Už mi to aj vadí, lebo by som bábätko chcela. Aj keď záleží, kto sa pýta. Ak chce niekto rýpať, je to nepríjemné. Na druhej strane rodina a kamaráti sú normálne zvedaví. Otázky o bábätku môžu niekoho nakopnúť, že už je čas. Ak ho však mať nemôžete, nie je jednoduché.“
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
babetko
TOP odborníci na výchovu, ibaže bezdetní
19.06.2019   2
Profi pestúnka priznala, že jej bolo ľahko rozprávať druhým rodičom, ako sa majú správať, no teraz, keď to zažíva sama na sebe, je to celkom iná šálka kávy.
Princezné z rozprávok, ktoré naozaj žili
17.06.2019   0
Inšpiráciou sa stal životný príbeh skutočnej šľachtičnej Margarethy von Waldeck, ktorá sa narodila v roku 1533. Ako dieťa prišla o matku, ktorú čoskoro nahradila veľmi prísna macocha. Samozrejme, spoločné vzťahy nezafungovali, možno aj preto, čo vtedajšie dokumenty zaznamenávajú: Margaretha bola známa svojou krásou. Budúca Snehulienka vyrastala na dvore Filipa III., odkiaľ sa v roku 1945 presťahovala za svojím strýkom na zámok Valkenburg v Holandsku.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Kŕmenie psa surovou stravou - BARFovanie
18.06.2019   7
BARFovanie je kŕmenie surovým mäsom, kosťami a surovou zeleninou. No neznamená to, že každý deň hodím psovi kilo surového krvavého mäsa. Tak ako vlky, aj pes potrebuje byliny, korienky, či zeleninu, aby doplnil pre svoj organizmus potrebné látky.
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?