Pred/ŠkolákStredná škola - ako na ňu

Mám doma ôsmaka. Máme už vyberať strednú školu?

 Mária Kopčíková   14.09.2015   0

Obrátila sa na mňa kamarátka, ktorá má dcéru ôsmačku, že ako sa pripraviť pred zvolením tej vhodnej strednej školy. Mala na mysli samotný výber školy, so zohľadnením túžob mladej dámy a jej predpokladov. 

 

Nuž, zamyslela som sa, pred 25 rokmi, keď som ja končila ZŠ, tak voľba bola jednoduchá, resp. jednoduchšia. Kto plánoval ísť ďalej na vysokú, ten šiel na gympel. Ďalej si spolužiaci volili ekonomickú školu, baby, ktoré chceli byť sestričkami išli na zdravotku, chalani zase na priemyslovky rôzneho typu. Nuž a nemálo bolo aj spolužiakov, ktorí šli na učňovské školy.

Po štvrťstoročí je už situácia príliš odlišná. Veľa typov škôl takmer neexistuje, najmä tých učňovských a odborných. Na druhej strane nám pribudlo kopec rôznych manažérskych odborov, kde následná uplatniteľnosť je otázna – koho budú všetci tí manažéri manažovať, keď málokto bude robiť napr. vo výrobe? Nuž ale to je iná téma ...

Poďme späť k voľbe školy ako takej. Na niekoľko otázok, čo by mohli zvažovať deti aj rodičia predtým, než vyplnia prihlášku, sme sa spýtali psychologičky Zuzky Milerovej. Tá na podobné otázky hľadá odpovede aj s klientmi vo svojej praxi.

Čo by mala byť prvá otázka, ktorú si rodičia spoločne s dieťaťom položia?

No, asi medzi prvými otázkami by mala byť otázka , či ich dieťa je naozaj študijný typ, t.j. či je pre neho prirodzené chcieť sa celý život vzdelávať, a nie len prakticky, ale aj teoreticky. Ten kto chce ísť na vysokú školu, by mal mať určite pozitívny vzťah k štúdiu a k učeniu všeobecne.

A kedy by si túto otázku mali položiť? Je namieste zvažovať výber školy už v tom ôsmom ročníku?

To určite, veď  už v ôsmej triede sa treba rozhodnúť, ak niekto pomýšľa na bilingválne gymnáziu alebo akúkoľvek inú školu so špecifickým zameraním - umeleckým, športovým.... Takže ak to má niekto v pláne, nie je skoro sa začať pripravovať už v siedmej triede.

Pokiaľ dieťa nie je jasne profilované, s jasne vyhraneným záujmom, ako sa dá zistiť, ktorá škola by bola pre neho vhodná?

To je asi najťažší oriešok - ak je niekto viac-menej vo všetkom priemerný a nič ho výrazne nezaujíma. Vtedy je proces hľadania toho najlepšieho riešenia dlhší a náročnejší. Pri rozhodovaní nám do toho vstupujú aj iné kritériá, ako len školské výsledky a to sú veci, od ktorých sa dá odraziť. V takomto prípade odporúčam navštíviť poradenského psychológa, ktorý vám môže pomôcť vo výbere alternatív. Dieťa u psychológa absolvuje v prvom rade individuálne sedenie za prítomnosti rodiča, alebo zvlášť. Ak z rozhovoru vyplynie potreba si niektoré danosti či zameranie dieťaťa podrobnejšie ozrejmiť , môžeme použiť testy napr. intelektovo-výkonového rázu, ktoré ukážu profil dieťaťa v zmysle, či je skôr humanitne orientované alebo skôr technicky zdatné. Alebo použijeme dotazníkové metódy, ktoré mapujú osobnosť dieťaťa a jeho záujmovú či hodnotovú orientáciu.  V ďalšom kroku si zhrnieme výsledky a snažíme sa to skĺbiť s reálnymi možnosťami a očakávaniami dieťaťa a rodiča.

Na základe čoho by sa rodičia s dieťaťom mali v konečnom dôsledku rozhodnúť pre konkrétnu školu? Čo sú tie faktory, ktoré si treba dať na pomyselné váhy?

Sú to rôzne faktory, ale asi najdôležitejšie je  vedieť  sa na to pozrieť s reálnymi očakávaniami a s ohľadom na  preferencie ich dieťaťa do budúcnosti.

Čo v prípade, že dieťa tvrdohlavo razí voľbu jednej školy a rodičia nesúhlasia? Nemusí sa im škola pozdávať s ohľadom na uplatnenie v budúcnosti, s ohľadom na danosti dieťaťa ... čo robiť vtedy?

Ak sa takéto niečo deje, je to náročná situácia. Ak sa nenájde primeraný kompromis, nemá to dobrú prognózu do budúcnosti a môže to spustiť kopec negatívnych reakcii dieťaťa cez odpor voči škole, časté hádky doma, depresie, záškoláctvo, identifikovanie sa s asociálnou skupinou....  Aj výber školy podľa ich voľby je jedným z ďalších krokov v dozrievaní a formovaní ich osobnosti a preto by sme im v tom nemali brániť, aj keď máme na vec iný názor. 

Keďže termíny na podanie prihlášok na stredné školy sa blížia, tu nájdete nejaké základné info k tomuto kroku - termíny, postupy.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 2.3 z 5. Celkom 3 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Toto by ste mamičke po pôrode naozaj darovať nemali
22.04.2019   0
Doma ma čakali samé úžasné darčeky ako karimatka, aby som vraj čím skôr začala zhadzovať kilá navyše, krém na bradavky a odsávačka hlienov pre syna. Manžel mi prezradil, že hľadal niečo praktické a užitočné. Tak som sa naštvala a na Vianoce som si z jeho odmeny, čo dostal v práci, kúpila zlatú retiazku a kabelku, a jemu som darovala ponožky a sprej proti poteniu nôh. Ten pohľad, keď si pred celou rodinou vybalil darček, stál za to.
Aký je rozdiel medzi prvým a druhým tehotenstvom?
18.04.2019   0
Hovorí sa, že prvé dieťa je pokusný králik. Blbosť! Prvé dieťa, to je nádej. Očakávania. Veľkolepé sny. Lekár vám na ultrazvuku ukazuje, kde má potomok ručičky a nožičky, ale vy vidíte zahraničnú univerzitu. Kurzy baletu. Voľný čas na koňoch. Nobelovú cenu a ďakovnú reč venovanú matke. Druhé dieťa? V lepšom prípade vám po ordinácii namiesto ocino nepobieha prvorodený. Pri pohľade na ultrazvuk nevidíte ručičky, nožičky ani Oxford, ale hory prádla a plienok. Veríte, že tentokrát sa to s materským mliekom podarí, ale keby nie, prežijete. Nuž, a tých rozdielov medzi prvým a druhým tehotenstvom je oveľa viac.
Pôrodnica v Trenčíne si zaslúži svoju dobrú povesť
16.04.2019   0
Nemôžem povedať, že lekár či sestry by sa z mojich požiadaviek vysmiali. Práve naopak, úplne rešpektovali moju žiadosť, aby mi nedávali lieky a neponúkali epidurál. Vedela som, že vo chvíli, keď bude pôrod prichádzať, by som sa mohla nechať zlákať na uľahčenie, a to som nechcela. Druhou vecou, ktorá bola pre mňa dôležitá, bolo: žiadne holenie, klystír.
babetko
Spod plienočky – staráme sa o chlapčeka
20.04.2019   1
I vám sa narodil chlapček? A premýšľate nad špecifikami starostlivosti? Ako na to? Stolica, zapareniny, penis, predkožka, mázok, krémiky, semenníky... Strašidelné?
Spod plienočky - staráme sa o dievčatko.
19.04.2019   0
Narodilo sa vám dievčatko? Neobávajte sa, s našimi tipmi určite starostlivosť o svoju dcérku zvládnete. Ako sa teda starať o intímne partie bábätka - dievčatka?
detské choroby
Drogy - čo robiť pri podozrení, že dieťa užíva drogy
22.04.2019   0
Všímajte si indície, nedávajme si klapky na oči. Problém s drogami sa môže týkať aj vašich detí.
Ako podávať deťom lieky
15.04.2019   0
Ako podať dieťaťu kvapky do oka, "hnusnú tabletku" na prehĺtnutie, či čapík do zadočku... Tu nájdete finty, triky, zlepšováky na mnohé liekové trápenia našich najmenších.
Detská imunita dá rodičom zabrať
13.04.2019   0
Za častými horúčkami a nádchami však nemusí byť vždy len vrodená predispozícia. Neraz je na vine životný štýl, v ktorom chýba otužovanie, pohyb a zdravá strava. Mnoho detí je naviac preťažených povinnosťami, už na základných školách zažívajú stres a chýba im viac hier na čerstvom vzduchu.
zvery
Pes a mačka – priatelia
20.04.2019   2
Od dávnych čias sa traduje, že pes a mačka sú najväčší nepriatelia. Túto tézu príležitostne podporia aj zábery z rôznych filmov, reklám či úryvky z rozprávok. Je to ale naozaj tak? Skutočne pes a mačka nemôžu spolu vydržať?
Rozhodli sme sa pre hada...
11.04.2019   0
Ak máte pri pohľade na hada zmiešané pocity, mali by ste ich rešpektovať. Radšej sa týmto zvieraťom nechajte fascinovať cez sklo terária v zoo. ... ak aspoň na chvíľu zvažujete, ponúkame vám zopár informácii, ktoré vás môžu ovplyvniť.
Čo potrebujete pre zajaca?
04.04.2019   5
Ak chceme chovať zajaca doma, tak to najpodstatnejšie pre neho je klietka. Aká má byť ? Čo má byť v klietke? Z čoho zajac pije? A čo záchodík? Na nič som nezabudla?