Pred/ŠkolákŠkolák

Kedy nemôže dieťa nastúpiť do školy alebo škôlky (ranný filter v čase koronavírusu)

 Kristína Kováčiková   02.09.2020   0

Každá škola (materská, základná, stredná) na Slovensku má v súčasnosti na vchodových dverách oznam, za akých podmienok dieťa nemôže nastúpiť do zariadenia.

„Do školy nevezmeme dieťa s príznakmi COVID-19 (nádcha, zvýšená telesná teplota nad 37°C, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest).“ 

Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID-19, nesmie vstúpiť do priestorov MŠ, ZŠ, ani školského klubu detí.

Aby sa zamedzilo tomu, že do kolektívu príde dieťa s infekčným ochorením, sa robí tzv. ranný filter, kontrola zdravotného stavu dieťaťa. Vykonáva sa každé ráno pri prijímaní dieťaťa do zariadenia.

 

Kde sa robí ranný filter detí pred vyučovaním

Ranný filter sa odporúča vykonávať vo vnútorných priestoroch školy, čo najbližšie ku vchodu, aby v prípade nepriaznivého počasia nemuseli stáť deti v daždi alebo vetre pred školou. Ideálne je to pred šatňami alebo pri vstupe na chodbu s triedami.

MŠ vychádza z toho, že z epidemiologického hľadiska je síce možné, že sa žiak stretne s inými žiakmi, avšak doba, za ktorú bude s nimi v kontakte, je vo väčšine prípadov kratšia ako 15 minút a vzdialenosť medzi dvoma osobami je väčšia ako 2 metre.

Čo si treba všímať pri rannom filtri

Pani učiteľky z MŠ to poznajú. Aj pred epidémiou koronavírusu kontrolovali deti pohľadom (ich oči, uši, nos, viditeľné časti kože) a mohli odmietnuť prevziať do MŠ dieťa, ak:

 • má oči výrazne lesklé alebo červené, s hnisavým výtokom („karpinami“),
 • z uší mu vyteká tekutina a je zaschnutá na ušnici,
 • z nosa mu vyteká hustá skalená tekutina,
 • okolie nosa má červené, podráždené,
 • má na tvári alebo na končatinách zapálené, hnisajúce miesta a miesta aj s chrastami,
 • má intenzívny dusivý kašeľ alebo výrazný vlhký produktívny kašeľ.

Okrem uvedených symptómov si v čase koronavírusu musia učitelia pri rannom filtri všímať aj iné príznaky ochorenia dýchacích ciest:

 • upchatý nos so sťaženým dýchaním nosom,
 • zafarbený (žltý, zelený) výtok z nosa (nádcha),
 • bolesť uší,
 • oslabený sluch,
 • suchý dusivý kašeľ.

K rannému filtru môže pribudnúť aj meranie teploty.

V tzv. zelenej fáze, keď školy idú v bežnom režime, so zvýšenými hygienickými opatreniami, je meranie teploty odporúčané, povinné je až pri červenej fáze (pri ochorení 2 žiakov a/alebo 1 pedagogického zamestnanca alebo 2 nepedagogických zamestnanov). Aby dieťa mohlo byť na vyučovaní, toleruje sa teplota max 37,1 °C.

Dieťa neprešlo cez ranný filter, čo ďalej?

Ak by malo dieťa telesnú teplotu viac ako 37,2 °C, alebo neprejde cez ranný filter kvôli iným symptómom, nebude mu umožnené zúčastniť sa vyučovania.

Do budovy školy smie len v prípade, že prišlo do školy bez sprievodu rodiča. V takýchto situáciách by škola nemala dieťa „otočiť“ a poslať samé domov, ale bezodkladne kontaktovať rodiča, že dieťa neprešlo ranným filtrom a treba, aby si rodič po neho prišiel.

Dieťa si zatiaľ nasadí rúško a bude čakať v izolačnej miestnosti, až kým si ho rodič nevyzdvihne.

Ak je dieťa choré, musí ísť domov aj jeho súrodenec?

Podľa odporúčaní MŠ sa usmernenie týka vždy konkrétneho dieťaťa. Každé dieťa sa posudzuje osobitne.

Ak dieťa neprejde ranným filtrom, opatrenia sa nevzťahujú na jeho súrodencov, ktorí s ním žijú v spoločnej domácnosti. Tí sa môžu zúčastniť vyučovania, ak neprejavujú príznaky ochorenia.

Dieťa neprešlo ranným filtrom. Mám s ním ísť k lekárovi?

MŠ v žiadnom prípade neodporúča, aby rodič išiel s dieťaťom k pediatrovi z dôvodu, že neprešlo cez ranný filter. Dieťa má v ten deň odísť do domáceho prostredia.

Pokiaľ dieťa v priebehu dňa nevykazuje známky ochorenia a nemá teplotu, nie je potrebná ďalšia izolácia a dieťa môže ísť na druhý deň opäť do školy. Ráno ho bude čakať štandardný ranný filter – znova sa vykoná meranie teploty pri vstupe do školy.

Ak je však dieťa choré a má ľahké príznaky, ktoré rodič dokáže zvládnuť bez pomoci lekára, nechá dieťa doma, až kým neustúpia.

Ak je zdravotný stav dieťaťa taký, že je potrebná rada, prípadne vyšetrenie dieťaťa, rodič kontaktuje lekára všeobecnej starostlivosti o deti telefonicky, mailom, alebo iným dištančným spôsobom a ďalej postupuje podľa jeho pokynov.

Aké potvrdenia predkladá rodič škole po chorobe?

Ak sa zdravotný stav dieťaťa upraví do 3 dní (neprítomnosť dieťaťa v škole trvala 3 dni a menej), dieťa pri nástupe do školy predkladá Prehlásenie o bezinfekčnosti podpísané rodičom (vzhľadom na ľahké ťažkosti lekára nepotreboval, nie je potrebné Potvrdenie o chorobe podpísané lekárom.)

Ak by však dieťa pre chorobu nechodilo do školy viac ako 3 po sebe nasledujúce dni a ochorenie si vyžiadalo návštevu lekára, rodič pri opätovnom nástupe dieťaťa do školy predloží Potvrdenie o chorobe, vystavené príslušným lekárom.

Lekár nikdy nevystavuje potvrdenie, že je dieťa zdravé, ani sa nevyjadruje k tomu, či je dieťa spôsobilé navštevovať kolektívne zariadenie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka právnych záležitostí, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča." Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave. Občas napíše aj niečo iné ako 4 §.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP

Čitateľský test EPIGEN- výsledky:

 

Covid 19 - denné štatistiky: 

Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako predpôrodná príprava ovplyvní náš zážitok v pôrodnici?
25.09.2020   1
Absolvovaním predpôrodnej prípravy môžete výrazne znížiť stres – stres z nového prostredia, z nepoznanej situácie.
Prestaňte strašiť tehotné ženy!
22.09.2020   0
Kedy sa stal z najkrajšieho obdobia v živote každej ženy taký strašný horor?
Polovičke žien nedovolia rodiť v polohe, ktorá by im vyhovovala
17.09.2020   0
Niektoré z nás by rady rodili do vody alebo v polohe, ktorú si vyberieme, možno by sme chceli zažiť čo najmenej rutinných postupov.
babetko
Tvoríme s deťmi: Obtlačené jabĺčka
26.09.2020   1
Nielen na jeseň poteší deti jednoduchá jablková aktivitka: stačí jedno jablko rozkrojiť, namaľovať a vytvoriť si s deťmi nádherné obrázky. Farebné, moderné, jesenné, plné vitamínov...
V zdravom byte vlhký vzduch
24.09.2020   0
Veľmi často rodičia malých detí alebo budúci rodičia ešte pred narodením drobčiatka riešia, aký zvlhčovač vzduchu si kúpiť? Otázkou je, či vlastne nejaký zvlhčovač potrebujú – nemal by to byť len módny doplnok do bytu, ale funkčná pomôcka, ak je to naozaj potrebné.
20 trefných otázok miesto "Ako bolo v škôlke? Dobre."
23.09.2020   0
Objímete si ho a so širokým úsmevom sa pýtate, ako sa dnes malo v škôlke. „Dobre,“ pokrčí plecami. „A čo ste robili?“ „Hrali sme sa,“ povie ledabolo a ďalej nič. „A ako ste hrali?“ „No všelijako,“ koniec rozhovoru. Dôverne známe?
detské choroby
Intolerancia laktózy alebo alergia
25.09.2020   1
Odpovede na najčastejšie otázky súvisiace s alergiou na mlieko a intoleranciou laktózy.
Prečo musia deti platiť za vyšetrenie na urgente?
23.09.2020   0
Pokiaľ dieťa nemá život ohrozujúci stav a rodičia sa s ním dostavia na pohotovosť, zaplatia za vyšetrenie 10 eur.
Smútok a trúchlenie dieťaťa
22.09.2020   0
Odborníci hovoria, že umieranie a smrť samy o sebe nie sú pre deti tak náročné, ako sú pre ne ohrozujúce pocity izolácie a vylúčenia z rodinného diania potom, ako niekto zomrel.
zvery
Hodnoty zdravého zvieraťa . Má teplotu?
16.09.2020   3
Správna teplota psa, mačky a králika, alebo dychová frekvencia nám napovie, či je naše zvieratko zdravé.
Vodný kameň v akváriu
03.09.2020   1
Vodný kameň netrápi iba práčky a umývačky riadu, ale aj akvaristov. Hlavne ak je prítoková voda veľmi tvrdá. Nezúfajte však, pretože pomoc je jednoduchá.
To Čo? Si o nás mačky myslia
13.08.2020   5
Ako nás vidí mačka? Sme pre ňu mačiatka? Adoptívni rodičia? Súrodenci? Podávači potravy?