Kedy nemôže dieťa nastúpiť do školy alebo škôlky (ranný filter v čase koronavírusu)

Kristína Kováčiková 0

Aby mohli deti chodiť do školy a do škôlky čo najdlhšie, aj v novom školskom roku sa kvôli pandemickej situácii sprísňuje tzv. ranný filter, čiže kontrola zdravotného stavu dieťaťa. Vykonáva sa každé ráno pri prijímaní dieťaťa do zariadenia.

Pri nástupe do školy, či školského zariadenia nesmie mať dieťa ani 1 z nasledujúcich príznakov:

  • neprimeraná únava,
  • bolesť hlavy a tela,
  • zvýšená telesná teplota nad 37,5 °C,
  • kožná vyrážka,
  • známky ochorenia dýchacích ciest (nádcha, bolesť hrdla, strata čuchu a chuti, kašeľ, sťažené dýchanie),
  • známky ochorenia tráviaceho traktu (bolesť brucha, vracanie, hnačka).

Kde sa robí ranný filter detí pred vyučovaním

Ranný filter sa odporúča vykonávať vo vnútorných priestoroch školy, čo najbližšie ku vchodu, aby v prípade nepriaznivého počasia nemuseli stáť deti v daždi alebo vetre pred školou. Ideálne je to pred šatňami alebo pri vstupe na chodbu s triedami.

MŠ vychádza z toho, že z epidemiologického hľadiska je síce možné, že sa žiak stretne s inými žiakmi, avšak doba, za ktorú bude s nimi v kontakte, je vo väčšine prípadov kratšia ako 15 minút a vzdialenosť medzi dvoma osobami je väčšia ako 2 metre.

Čo si treba všímať pri rannom filtri

Pani učiteľky z MŠ to poznajú. Aj pred epidémiou koronavírusu kontrolovali deti pohľadom (ich oči, uši, nos, viditeľné časti kože) a mohli odmietnuť prevziať do MŠ dieťa, ak:

  • má oči výrazne lesklé alebo červené, s hnisavým výtokom („karpinami“),
  • z uší mu vyteká tekutina a je zaschnutá na ušnici,
  • z nosa mu vyteká hustá skalená tekutina,
  • okolie nosa má červené, podráždené,
  • má na tvári alebo na končatinách zapálené, hnisajúce miesta a miesta aj s chrastami,
  • má intenzívny dusivý kašeľ alebo výrazný vlhký produktívny kašeľ.

Okrem uvedených symptómov si v čase koronavírusu musia učitelia pri rannom filtri všímať aj iné príznaky ochorenia dýchacích ciest:

  • upchatý nos so sťaženým dýchaním nosom,
  • zafarbený (žltý, zelený) výtok z nosa (nádcha),
  • bolesť uší,
  • oslabený sluch,
  • suchý dusivý kašeľ.

Meranie teploty

K rannému filtru môže pribudnúť aj meranie teploty. Pokiaľ riaditeľ školy či škôlky rozhodne o tom, že sa v rámci ranného filtra bude deťom merať teplota, je to pre žiakov záväzné. Ak by si dieťa odmietlo nechať zmerať teplotu, pozerá sa naň ako na príznakovú osobu a nebude jej umožnená účasť na vyučovaní.

Dieťa neprešlo cez ranný filter, čo ďalej?

Pokiaľ je dieťaťu nameraná teplota 37,5 °C a viac,  meranie sa zopakuje po 5 minútach pokoja. Ak je aj pri druhom meraní teplota viac ako 37,5 °C, treba teplotu zmerať aj tretíkrát a až po treťom potvrdenom meraní dieťa nebude mať umožnené zúčastniť sa vyučovania.

Do budovy školy smie len v prípade, že prišlo do školy bez sprievodu rodiča. V takýchto situáciách by škola nemala dieťa „otočiť“ a poslať samé domov, ale bezodkladne kontaktovať rodiča, že dieťa neprešlo ranným filtrom a treba, aby si rodič po neho prišiel.

Dieťa si zatiaľ nasadí rúško a bude čakať v izolačnej miestnosti, až kým si ho rodič nevyzdvihne.

Ak je dieťa choré, musí ísť domov aj jeho súrodenec?

Podľa odporúčaní MŠ sa usmernenie týka vždy konkrétneho dieťaťa. Každé dieťa sa posudzuje osobitne.

Ak dieťa neprejde ranným filtrom, opatrenia sa nevzťahujú na jeho súrodencov, ktorí s ním žijú v spoločnej domácnosti. Tí sa môžu zúčastniť vyučovania, ak neprejavujú príznaky ochorenia.

Dieťa neprešlo ranným filtrom. Mám s ním ísť k lekárovi?

MŠ v žiadnom prípade neodporúča, aby rodič išiel s dieťaťom k pediatrovi z dôvodu, že neprešlo cez ranný filter. Dieťa má v ten deň odísť do domáceho prostredia.

Pokiaľ dieťa v priebehu dňa nevykazuje známky ochorenia a nemá teplotu, nie je potrebná ďalšia izolácia a dieťa môže ísť na druhý deň opäť do školy. Ráno ho bude čakať štandardný ranný filter – znova sa vykoná meranie teploty pri vstupe do školy.

Ak je však dieťa choré a má ľahké príznaky, ktoré rodič dokáže zvládnuť bez pomoci lekára, nechá dieťa doma, až kým neustúpia.

Ak je zdravotný stav dieťaťa taký, že je potrebná rada, prípadne vyšetrenie dieťaťa, rodič kontaktuje lekára všeobecnej starostlivosti o deti telefonicky, mailom, alebo iným dištančným spôsobom a ďalej postupuje podľa jeho pokynov.

Aké potvrdenia predkladá rodič škole po chorobe?

Po dlhšej ako 5-dňovej absencii z dôvodu choroby musí rodič predložiť Potvrdenie o chorobe od pediatra, inak sa absencia bude považovať za neospravedlnenú a žiakovi hrozí zhoršená známka zo správania, resp. komisionálne skúšky.

Lekár nikdy nevystavuje potvrdenie, že je dieťa zdravé, ani sa nevyjadruje k tomu, či je dieťa spôsobilé navštevovať kolektívne zariadenie.

Rodič po nástupe  dieťaťa do školy po dlhšej absencii predloží tiež tlačivo – Vyhlásenie o bezpríznakovosti. Tlačivo o bezpríznakovosti je povinné vo všetkých okresoch podľa školského Covid semaforu, okrem zelených okresov, kde je len odporúčané, dobrovoľné.

Tlačivo sa predkladá vtedy, keď dieťa vynechá, resp. preruší dochádzku do školy tri a viac po sebe nasledujúcich kalendárnych dní, vrátane víkendov a sviatkov. Ak napríklad dieťa vynechá vyučovanie v piatok alebo pondelok, musí rodič predložiť nové vyhlásenie o bezpríznakovosti.

PR

Produktový TIP z lekárne :

Práve v čase zvýšeného počtu chorôb či rizika nákazy sa obraciame aj na pomoc  z lekárne.

Posilniť organizmus v tomto náročnom čase môže yýživový doplnok postavený na prírodnom základe.

Vitamínový doplnok  VIUSID pomáha posilniť imunitný systém všetkých členov rodiny (už d 3. rokov) a je vhodný aj v prípade vážnych ochorení, chronickej únavy alebo narušenej obranyschopnosti. Môže sa užívať preventívne, v období väčšej fyzickej a psychickej záťaže alebo ako doplňujúca liečba, ak už nejaké ochorenie prekonávame.

Jeho účinky podpory imunity sú preukázané aj v prípade dlhodobého či chronického ochorenia ako hepatitída, anorexia, mononukleóza či onkologická liečba.

Zložky ako včelý med, zinok, kyselina ascorbová či kyselina jablčná nezaťažujú orgnazmus chemickými látkami, ale podporujú imunitu prostrednícvom antooxydantov, ktoré ponúka príroda. Je dostupný vo formách VIUSID sirup, VIUSID sáčky, VIUSID ampulky.

Spoločne s pravidelným pohybom a zdravou stravou tak predstavuje výborný prostiedok pre udržanie zdravia aj v týchto náročných časoch.

Viac na vasezdravie.com

1 Hviezdička2 Hviezdičky3 Hviezdičky4 Hviezdičky5 Hviezdičiek (2 hlasov, priemerne: 3,00 z 5)
Loading...