Pred/ŠkolákŠkolák

Kedy nemôže dieťa nastúpiť do školy alebo škôlky (ranný filter v čase koronavírusu)

 Kristína Kováčiková   02.09.2020   0

Každá škola (materská, základná, stredná) na Slovensku má v súčasnosti na vchodových dverách oznam, za akých podmienok dieťa nemôže nastúpiť do zariadenia.

„Do školy nevezmeme dieťa s príznakmi COVID-19 (nádcha, zvýšená telesná teplota nad 37°C, kašeľ, zvracanie, kožná vyrážka, hnačky, náhla strata chuti a čuchu, iný príznak akútnej infekcie dýchacích ciest).“ 

Nikto s príznakmi infekcie dýchacích ciest, ktoré by mohli zodpovedať známym príznakom COVID-19, nesmie vstúpiť do priestorov MŠ, ZŠ, ani školského klubu detí.

Aby sa zamedzilo tomu, že do kolektívu príde dieťa s infekčným ochorením, sa robí tzv. ranný filter, kontrola zdravotného stavu dieťaťa. Vykonáva sa každé ráno pri prijímaní dieťaťa do zariadenia.

 

Kde sa robí ranný filter detí pred vyučovaním

Ranný filter sa odporúča vykonávať vo vnútorných priestoroch školy, čo najbližšie ku vchodu, aby v prípade nepriaznivého počasia nemuseli stáť deti v daždi alebo vetre pred školou. Ideálne je to pred šatňami alebo pri vstupe na chodbu s triedami.

MŠ vychádza z toho, že z epidemiologického hľadiska je síce možné, že sa žiak stretne s inými žiakmi, avšak doba, za ktorú bude s nimi v kontakte, je vo väčšine prípadov kratšia ako 15 minút a vzdialenosť medzi dvoma osobami je väčšia ako 2 metre.

Čo si treba všímať pri rannom filtri

Pani učiteľky z MŠ to poznajú. Aj pred epidémiou koronavírusu kontrolovali deti pohľadom (ich oči, uši, nos, viditeľné časti kože) a mohli odmietnuť prevziať do MŠ dieťa, ak:

 • má oči výrazne lesklé alebo červené, s hnisavým výtokom („karpinami“),
 • z uší mu vyteká tekutina a je zaschnutá na ušnici,
 • z nosa mu vyteká hustá skalená tekutina,
 • okolie nosa má červené, podráždené,
 • má na tvári alebo na končatinách zapálené, hnisajúce miesta a miesta aj s chrastami,
 • má intenzívny dusivý kašeľ alebo výrazný vlhký produktívny kašeľ.

Okrem uvedených symptómov si v čase koronavírusu musia učitelia pri rannom filtri všímať aj iné príznaky ochorenia dýchacích ciest:

 • upchatý nos so sťaženým dýchaním nosom,
 • zafarbený (žltý, zelený) výtok z nosa (nádcha),
 • bolesť uší,
 • oslabený sluch,
 • suchý dusivý kašeľ.

K rannému filtru môže pribudnúť aj meranie teploty.

V tzv. zelenej fáze, keď školy idú v bežnom režime, so zvýšenými hygienickými opatreniami, je meranie teploty odporúčané, povinné je až pri červenej fáze (pri ochorení 2 žiakov a/alebo 1 pedagogického zamestnanca alebo 2 nepedagogických zamestnanov). Aby dieťa mohlo byť na vyučovaní, toleruje sa teplota max 37,1 °C.

Dieťa neprešlo cez ranný filter, čo ďalej?

Ak by malo dieťa telesnú teplotu viac ako 37,2 °C, alebo neprejde cez ranný filter kvôli iným symptómom, nebude mu umožnené zúčastniť sa vyučovania.

Do budovy školy smie len v prípade, že prišlo do školy bez sprievodu rodiča. V takýchto situáciách by škola nemala dieťa „otočiť“ a poslať samé domov, ale bezodkladne kontaktovať rodiča, že dieťa neprešlo ranným filtrom a treba, aby si rodič po neho prišiel.

Dieťa si zatiaľ nasadí rúško a bude čakať v izolačnej miestnosti, až kým si ho rodič nevyzdvihne.

Ak je dieťa choré, musí ísť domov aj jeho súrodenec?

Podľa odporúčaní MŠ sa usmernenie týka vždy konkrétneho dieťaťa. Každé dieťa sa posudzuje osobitne.

Ak dieťa neprejde ranným filtrom, opatrenia sa nevzťahujú na jeho súrodencov, ktorí s ním žijú v spoločnej domácnosti. Tí sa môžu zúčastniť vyučovania, ak neprejavujú príznaky ochorenia.

Dieťa neprešlo ranným filtrom. Mám s ním ísť k lekárovi?

MŠ v žiadnom prípade neodporúča, aby rodič išiel s dieťaťom k pediatrovi z dôvodu, že neprešlo cez ranný filter. Dieťa má v ten deň odísť do domáceho prostredia.

Pokiaľ dieťa v priebehu dňa nevykazuje známky ochorenia a nemá teplotu, nie je potrebná ďalšia izolácia a dieťa môže ísť na druhý deň opäť do školy. Ráno ho bude čakať štandardný ranný filter – znova sa vykoná meranie teploty pri vstupe do školy.

Ak je však dieťa choré a má ľahké príznaky, ktoré rodič dokáže zvládnuť bez pomoci lekára, nechá dieťa doma, až kým neustúpia.

Ak je zdravotný stav dieťaťa taký, že je potrebná rada, prípadne vyšetrenie dieťaťa, rodič kontaktuje lekára všeobecnej starostlivosti o deti telefonicky, mailom, alebo iným dištančným spôsobom a ďalej postupuje podľa jeho pokynov.

Aké potvrdenia predkladá rodič škole po chorobe?

Ak sa zdravotný stav dieťaťa upraví do 3 dní (neprítomnosť dieťaťa v škole trvala 3 dni a menej), dieťa pri nástupe do školy predkladá Prehlásenie o bezinfekčnosti podpísané rodičom (vzhľadom na ľahké ťažkosti lekára nepotreboval, nie je potrebné Potvrdenie o chorobe podpísané lekárom.)

Ak by však dieťa pre chorobu nechodilo do školy viac ako 3 po sebe nasledujúce dni a ochorenie si vyžiadalo návštevu lekára, rodič pri opätovnom nástupe dieťaťa do školy predloží Potvrdenie o chorobe, vystavené príslušným lekárom.

Lekár nikdy nevystavuje potvrdenie, že je dieťa zdravé, ani sa nevyjadruje k tomu, či je dieťa spôsobilé navštevovať kolektívne zariadenie.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 3.0 z 5. Celkom 2 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Kristína Kováčiková

Redaktorka, publikuje odborné články najmä o materských a rodičovských príspevkoch, ktoré nájdete v rubrike "Príručka pre rodiča" a tiež píše "Správy pre rodiča" - o veciach, ktoré sa práve dejú. Vyštudovala Právnickú fakultu UK v Bratislave.
Zaujíma vás niečo iné k téme Zákony a rodič?
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Ako bolia kontrakcie?
23.06.2021   0
Čo sú kontrakcie, ako sa prejavujú a ako veľmi bolia? Ako odlíšiť pravé kontrakcie od falošných, pri akom intervale ísť do pôrodnice? Pomáha kontrakcie predýchať?
Opuchy nôh v tehotenstve
22.06.2021   6
Opuchy nôh postihujú asi 75% tehotných, zvyčajne po 20. týždni tehotenstva. Zhoršujú sa hlavne na večer a cez noc by mali vymiznúť. Aké sú príčiny opuchov a ako ich zmierniť?
3D animácie pôrodu (video)
18.06.2021   0
Ako prebieha pôrod? Čo sa počas kontrakcií deje s bábätkom? Nasledujúce video veľmi názorne zobrazuje priebeh prvej i druhej doby pôrodnej.
babetko
Utopiť sa dá aj v záhradnom bazéne. Na toto treba dať pozor
23.06.2021   0
Voda deti láka, sú v nej obvykle radi. No v okolí bazénu ich nikdy nenechávajte bez dozoru. Aké riziká hrozia?
Vodné hry pre deti
23.06.2021   0
Hry s vodou deti milujú. Okrem osvieženia hry s vodou poskytujú veľa príležitostí na trénovanie ohybnosti, koordinácie pohybov, kooperácie s kamarátmi ...
Začíname papať: Kedy? Čo? Tabuľky po mesiacoch.
22.06.2021   9
Ako zavádzať príkrmy? Kedy s nimi začať? Ako postupovať? Ak hľadáte tabuľku, s akými príkrmami začať podľa veku bábätka, urobíte si prehľad od 6. mesiaca po prvý rok bábätka.
detské choroby
Suché a sekundárne utopenie – aké ich sprevádzajú príznaky
23.06.2021   0
Čo je suché alebo sekundárne utopenie? Nenastane vo vode, ale až neskôr. Aké sú príznaky? Čo robiť pri suchom topení a ako podať prvú pomoc?
Fontanela: prečo ju bábätká majú a kedy zrastie
18.06.2021   0
Všetky bábätká prichádzajú na svet s vankúšikom nad čelom. Je to takzvaná veľká fontanela, ktorá je veľmi dôležitá pre zdravý vývoj novorodenca.
Príznaky dehydratácie
07.06.2021   0
Príznaky dehydratácie: suché sliznice ( pery, jazyk, dutina ústna, málo slín) tmavý, koncentrovaný moč nemočenie 6-8 hodín ( 3-4 hodiny dojčatá do pol roka) chýbanie sĺz,...
zvery
Kastrovaný králik
11.06.2021   0
Aký význam má u zajaca ako domáceho maznáčika kastrácia resp. sterilizácia? Má tento zdanlivo bolestivý úkon u zajacov nejaký vplyv na kvalitu života?
Ako dlho si pamätajú mačky
28.05.2021   0
Pamätajú si mačky svojich majiteľov aj po rokoch odlúčenia? Aká je pamäť mačiek? Majú nejaké spomienky?
Ako nakŕmiť malé mačiatko
17.05.2021   1
Ocitli ste sa v situácii, že sa máte postarať o mačiatko-novorodenca? Nemusí to byť jednoduché. Ako nakŕmiť takúto "mini micu"?