Pred/ŠkolákŠkolák

Domáce úlohy – nočná mora

 Z. Labancová   20.09.2010   0

Veľa rodičov a detí považuje čas domácich úloh za veľmi namáhavý. Tento týždeň som zozbierala niekoľko bežných problémov. Ponúkam vám riešenia, ktoré spravidla pomôžu.

 

Je dôležité robiť si úlohy a pripravovať sa do školy?

Ak chcete, aby si vaše dieťa osvojilo pojmy prebraté na vyučovaní, najmä z jazyka a z matematiky, je dôležité, aby si ich ešte v ten večer zopakovalo a urobilo si domáce úlohy.

Pri vypracovávaní úloh sa nám deti často zdôveria so svojimi tajomstvami, a s tým, čo ich trápi a zarmucuje. Je to dobrá možnosť na hlbšiu komunikáciu.

Vedzte tiež, že vo všeobecnosti žiakom, ktorí nedokončili druhý stupeň základnej školy, chýbali základné vedomosti z prvého stupňa. Tým, že budete dieťaťu pomáhať, predovšetkým v prvom ročníku, podporíte ho v tom, že sa bude úspešne učiť a rozvíjať. A to mu umožní ďalej študovať a rozhodnúť sa pre želané povolanie.

 

Úlohy si píše pri sledovaní televízie, počúva pri tom hudbu a „odfláka“ ich. 

Dohľad rodičov je dôležitý. Je nevyhnutné, aby sa obidvaja rodičia dohodli na tom, že si dieťa bude robiť úlohy v tichej miestnosti, aby sa mohlo na prácu sústrediť. Ak dieťa rozptyľuje to, že je samé, môžete ho posadiť za stôl do kuchyne a vy môžete pri ňom variť. Samozrejme bez pozerania televízie.

Tiež treba obmedziť sledovanie televízie alebo videohry na pol hodiny denne alebo ich úplne zakázať na celý pracovný týždeň. 

Keď je čas robiť si úlohy, vždy sa naťahujeme.

Je potrebné zvolať rodinnú schôdzku a dohodnúť sa na presnom čase, kedy si bude dieťa robiť domáce úlohy. Pred večerou, po olovrante alebo radšej po večeri?

Môže sa stať, že počas týždňa navštevuje dieťa záujmový krúžok. Pre tento deň treba prispôsobiť rozvrh domácich úloh. Ak sú rodičia rozvedení, ideálne by bolo, ak by dieťa u oboch rodičov dodržiavalo rovnaký čas na prípravu do školy.

Môjmu dieťaťu trvá celú večnosť, kým dokončí úlohy a vždy to skončí konfliktom.

Pre niektoré deti je ťažšie naučiť sa koncentrovať a zorganizovať si čas. Predsa však je podstatné ukázať im, ako to dosiahnuť. Je to dar, ktorý budú potrebovať celý život. Tým, že si k dieťaťu sadnete a pomôžete mu pridŕžať sa rozvrhu hodín a pokynov z poznámkového zošitka, osvojí si pracovnú metódu.

Ak to dieťaťu dlho trvá, trošku povzbudenia prinesie výsledky. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Čakáme postihnuté bábätko
24.05.2019   0
Každý okolo mňa ma utešoval, že sa to stáva, každý poznal niekoho, kto mal zlé výsledky, a dnes má zdravé dieťa. Kamarátky mi chceli vliať nádej, vidieť ma tešiť sa. Ale ja som to intuitívne vedela. Že niečo nie v poriadku, že sa nemýlia.
Je to dieťa moje? Potvrdiť otcovstvo môžu aj anonymné DNA testy
21.05.2019   0
Možnosť otestovať otcovstvo nemusíte len prostredníctvom odborníkov. Samotné anonymné testovanie umožňuje objednávku testu až domov. Štandardne sa používa tyčinka, ktorou sa urobí výter z ústnej dutiny. Každý test obsahuje dve vzorky, ktoré sa odošlú späť do spoločnosti, ktorá o niekoľko dní vyhodnotí testovanie. Výsledky odošle podľa vyžiadania na adresu žiadateľa, alebo na mailovú adresu.
Kvôli strachu z pôrodu som skončila u terapeuta
14.05.2019   0
Teraz viem, že prežitá skúsenosť z pôrodu je vlastne trauma, veď sa bojovalo o život môjho dieťaťa. Preto sa cítim bezmocná a mám obavy, že ak sa niečo stane, nebudem vedieť pomôcť svojmu dieťaťu.
babetko
Vyberáte hrazdičku? 5 vecí, na ktoré sa treba zamerať.
25.05.2019   0
Najlepšie je ísť si hrazdičku obzrieť do kamenného obchodu. Len tak „vychytáte“ muchy. Aké?
Súťaž o krásny úsmev s Philips
22.05.2019   0
Zapojte sa do súťaže o skvelé produkty spoločnosti Philips.
5 dôvodov, prečo sa malé deti správajú hrozne
22.05.2019   0
Dvoj-trojročné deti. Niekedy aj staršie. Dokážu chytiť amok kedykoľvek, za čokoľvek.
detské choroby
Histamínová intolerancia
20.05.2019   0
Histamínová intolerancia má rôzne príznaky, aj veľa takých, ktoré by sme automaticky liečili ako nádchu, migrénu, prípadne ako alergickú kožnú reakciu. Pokiaľ sa jedná o HIT, vyžaduje si nízkohistamínovú diétu.
Astma
14.05.2019   4
Astma postihuje 10% detí. Aké sú príčiny tejto choroby? Ako sa prejavuje? Ako ju liečiť? Dá sa astme predchádzať?
Mrľa detská
03.05.2019   0
Mrle žijú v čreve človeka, o ktoré sa prichytávajú ústnym otvorom a živia sa bunkami čreva a rôznymi baktériami. Deťom spôsobujú nemalé problémy.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.