ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Domáce úlohy – nočná mora

 Z. Labancová   20.09.2010   0

Veľa rodičov a detí považuje čas domácich úloh za veľmi namáhavý. Tento týždeň som zozbierala niekoľko bežných problémov. Ponúkam vám riešenia, ktoré spravidla pomôžu.

 

Je dôležité robiť si úlohy a pripravovať sa do školy?

Ak chcete, aby si vaše dieťa osvojilo pojmy prebraté na vyučovaní, najmä z jazyka a z matematiky, je dôležité, aby si ich ešte v ten večer zopakovalo a urobilo si domáce úlohy.

Pri vypracovávaní úloh sa nám deti často zdôveria so svojimi tajomstvami, a s tým, čo ich trápi a zarmucuje. Je to dobrá možnosť na hlbšiu komunikáciu.

Vedzte tiež, že vo všeobecnosti žiakom, ktorí nedokončili druhý stupeň základnej školy, chýbali základné vedomosti z prvého stupňa. Tým, že budete dieťaťu pomáhať, predovšetkým v prvom ročníku, podporíte ho v tom, že sa bude úspešne učiť a rozvíjať. A to mu umožní ďalej študovať a rozhodnúť sa pre želané povolanie.

 

Úlohy si píše pri sledovaní televízie, počúva pri tom hudbu a „odfláka“ ich. 

Dohľad rodičov je dôležitý. Je nevyhnutné, aby sa obidvaja rodičia dohodli na tom, že si dieťa bude robiť úlohy v tichej miestnosti, aby sa mohlo na prácu sústrediť. Ak dieťa rozptyľuje to, že je samé, môžete ho posadiť za stôl do kuchyne a vy môžete pri ňom variť. Samozrejme bez pozerania televízie.

Tiež treba obmedziť sledovanie televízie alebo videohry na pol hodiny denne alebo ich úplne zakázať na celý pracovný týždeň. 

Keď je čas robiť si úlohy, vždy sa naťahujeme.

Je potrebné zvolať rodinnú schôdzku a dohodnúť sa na presnom čase, kedy si bude dieťa robiť domáce úlohy. Pred večerou, po olovrante alebo radšej po večeri?

Môže sa stať, že počas týždňa navštevuje dieťa záujmový krúžok. Pre tento deň treba prispôsobiť rozvrh domácich úloh. Ak sú rodičia rozvedení, ideálne by bolo, ak by dieťa u oboch rodičov dodržiavalo rovnaký čas na prípravu do školy.

Môjmu dieťaťu trvá celú večnosť, kým dokončí úlohy a vždy to skončí konfliktom.

Pre niektoré deti je ťažšie naučiť sa koncentrovať a zorganizovať si čas. Predsa však je podstatné ukázať im, ako to dosiahnuť. Je to dar, ktorý budú potrebovať celý život. Tým, že si k dieťaťu sadnete a pomôžete mu pridŕžať sa rozvrhu hodín a pokynov z poznámkového zošitka, osvojí si pracovnú metódu.

Ak to dieťaťu dlho trvá, trošku povzbudenia prinesie výsledky. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
12 tipov na rozvíjanie reči
22.02.2019   0
Rozprávajte sa s bábätkom. Ak neviete, čo by ste mu hovorili, opisujte, čo práve robíte. Nemusíte si pripadať ako blázon, že sa opakujete neustále dokola. Deti všeobecne milujú opakovanie, predstavuje pre ne istotu. Komentujte taktiež vaše pocity a dojmy.
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?