ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Domáce úlohy – nočná mora

 Z. Labancová   20.09.2010   0

Veľa rodičov a detí považuje čas domácich úloh za veľmi namáhavý. Tento týždeň som zozbierala niekoľko bežných problémov. Ponúkam vám riešenia, ktoré spravidla pomôžu.

 

Je dôležité robiť si úlohy a pripravovať sa do školy?

Ak chcete, aby si vaše dieťa osvojilo pojmy prebraté na vyučovaní, najmä z jazyka a z matematiky, je dôležité, aby si ich ešte v ten večer zopakovalo a urobilo si domáce úlohy.

Pri vypracovávaní úloh sa nám deti často zdôveria so svojimi tajomstvami, a s tým, čo ich trápi a zarmucuje. Je to dobrá možnosť na hlbšiu komunikáciu.

Vedzte tiež, že vo všeobecnosti žiakom, ktorí nedokončili druhý stupeň základnej školy, chýbali základné vedomosti z prvého stupňa. Tým, že budete dieťaťu pomáhať, predovšetkým v prvom ročníku, podporíte ho v tom, že sa bude úspešne učiť a rozvíjať. A to mu umožní ďalej študovať a rozhodnúť sa pre želané povolanie.

 

Úlohy si píše pri sledovaní televízie, počúva pri tom hudbu a „odfláka“ ich. 

Dohľad rodičov je dôležitý. Je nevyhnutné, aby sa obidvaja rodičia dohodli na tom, že si dieťa bude robiť úlohy v tichej miestnosti, aby sa mohlo na prácu sústrediť. Ak dieťa rozptyľuje to, že je samé, môžete ho posadiť za stôl do kuchyne a vy môžete pri ňom variť. Samozrejme bez pozerania televízie.

Tiež treba obmedziť sledovanie televízie alebo videohry na pol hodiny denne alebo ich úplne zakázať na celý pracovný týždeň. 

Keď je čas robiť si úlohy, vždy sa naťahujeme.

Je potrebné zvolať rodinnú schôdzku a dohodnúť sa na presnom čase, kedy si bude dieťa robiť domáce úlohy. Pred večerou, po olovrante alebo radšej po večeri?

Môže sa stať, že počas týždňa navštevuje dieťa záujmový krúžok. Pre tento deň treba prispôsobiť rozvrh domácich úloh. Ak sú rodičia rozvedení, ideálne by bolo, ak by dieťa u oboch rodičov dodržiavalo rovnaký čas na prípravu do školy.

Môjmu dieťaťu trvá celú večnosť, kým dokončí úlohy a vždy to skončí konfliktom.

Pre niektoré deti je ťažšie naučiť sa koncentrovať a zorganizovať si čas. Predsa však je podstatné ukázať im, ako to dosiahnuť. Je to dar, ktorý budú potrebovať celý život. Tým, že si k dieťaťu sadnete a pomôžete mu pridŕžať sa rozvrhu hodín a pokynov z poznámkového zošitka, osvojí si pracovnú metódu.

Ak to dieťaťu dlho trvá, trošku povzbudenia prinesie výsledky. 

Odosielam Váš hlas...
Zatiaľ nehodnotené. Budete prvý!
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Najobľúbenejšie mená roku 2018? Prvenstvo stále drží Sofia a Jakub
18.12.2018   0
Mená novorodeniatok už dávno neovplyvňuje len tradícia a rodinné zvyky.
Vianoce v pôrodnici
13.12.2018   0
Aj vďaka pobytu v nemocnici som si uvedomila, že Vianoce nie sú len o daroch, výzdobe a štedrej večeri, ale predovšetkým o otvorených srdciach dobrých ľudí, ktorí na tieto dni bez rodiny spríjemnili.
babetko
Dojčím. Ktoré lieky môžem a čomu sa mám radšej vyhnúť?
18.12.2018   0
Neodporúča sa, aby ibuprofén užívali dojčiace matky. Tiež kontraindikované sú prípravky s obsahom jódu.
Čo si myslia o našich deťoch susedia?
17.12.2018   4
„Tak ako sa majú chlapci? Suseda pod Vami sa mi sťažovala, že Vaši chlapci jazdia neskoro v noci na autíčkach po byte. Je to pravda? Tak moja vnučka má tiež odrážadlo, ale zať to prísne zakázal, keby sa to dozvedel tak by hneď spravil s nimi poriadok!“
detské choroby
Operácia: Nosová mandľa
19.12.2018   0
Kedy treba ísť na operáciu? Čo sa deje pred operáciou? Kedy sa nesmie operovať? Ako je to s anestéziou? A čo sa deje po operácii.
Hodnotíte lekárov na internete?
14.12.2018   0
V diskusiách o lekároch často chýba uvedomenie si toho, čo vlastne vyjadruje človek vo verejnom priestore, akým internet rozhodne je.
Nerobte paniku z detskej imunity
04.12.2018   0
Našim deťom môžeme škodiť dvoma spôsobmi. Buď ich zanedbávame, alebo im škodíme tým , že to so starostlivosťou o nich preháňame.
zvery
Ako fotiť domácich miláčikov?
17.12.2018   0
Ak máte chuť na pekné fotky s vaším miláčikom, nepotrebujete hneď hľadať profíka.
Čo zvážiť pri výbere psa do rodiny?
10.12.2018   0
Ak ste sa rozhodli zaobstarať si psa, spravili ste rozhodnutie, ktoré ovplyvní chod vašej domácnosti zhruba na 10 rokov. Aby zžitie sa s novým členom bolo čo najpríjemnejšie, uvádzam niekoľko oblastí, ktoré si treba vopred premyslieť.
Ako zazimovať korytnačku?
28.11.2018   0
Zazimovať či nezazimovať? To je otázka, ktorá trápi predovšetkým chovateľov – začiatočníkov.