Pred/ŠkolákŠkolák

Diktáty pre tretiakov - vybrané slová po „v, z“

 Klára Grafová   07.03.2023   0

 

V 3. ročníku je počet kontrolných diktátov stanovený na 10, pričom im predchádzajú diktáty nácvičné. Tak nacvičme si.

 

Vybrané slová po „v, z“ 

Shutterstock

 

♥ Na výlet sme sa vybrali za svitania. Počasie sa pokazilo. Vinco má rukavice a zimník. Výr sa ozýval na vysokom strome. Vilo zvýskol a vyskočil. Jazyčnica Zita našla vyhladovanú vydru.

Vyzývame tretiakov na zápas vo vybíjanej! Víťaz získa syrovú tortu. Bude jej dosť pre všetkých. Kto by chcel závidieť, radšej nech nechodí. Z rozhlasu sa ozývala veselá hudba aj hlas rozhodcu. Kričal z celého hrdla. Riaditeľ pískal na píšťalke. Vyschol mu celý jazyk. 

♥ Učíme sa cudzí jazyk.  Radi pozývame hostí na návštevu. Uchovávame starodávne zvyky.  Pôjdeme na výlet do prírody.  V našich horách žije výr. Vilo je vysoký chlapec. Do veľkej výšky rastú jedle aj smreky. Zitu štípal v zime mráz.

Lekár mi ľahko vytrhol zub. Nezvyknem plakať. Evka víta milú návštevu. Ponú­ka višňový koláč. Pri dome máme vinohrad. V zime som bol na lyžovačke. Bolo také veľké zimisko, že mi skoro jazyk v ús­tach primrzol.

♥ Výr zvyčajne pozoruje svoju korisť z výšky. Chytá myši. Dobre vidí aj v noci. Nedávno zrútil jeho hniezdo rozvírený vzduch. Spadlo do vody z veľkej výšky. Vodný vír ho stiahol až na dno. Náš Milan má prezývku Miňo. Minule ho triasla zimnica.

Rudko získal z násobilky jednotku. Jeho výskot sa ozýval veľmi ďaleko. Včera vyzýval Mirka na preteky. Ako sa nazýva naše mesto? Vo vitríne máme čaše. Víťaz bol odmenený. Deti zvýskli od radosti.

♥ Zistil som, že sa mi odtrhol jazyk na topánke. V zime zívajú hory prázdnotou. Získali sme poukážku na nákup v hodnote 50 €. Polovica žiakov v našej triede má prezývku. Naskytol sa mi hrozivý pohľad. Jazykoveda je vedná disciplína. Mnoho vtákov u nás prezimuje. V platnosti sú nové jazykové zákony. Po tele mu behajú zimomriavky. Z doliny sa ozývalo zavýjanie dravej zveri. Vyzývajú ho, aby vyjadril svoj názor.

Privítali nových návštevníkov. Tento hrad stojí na vyvýšenom mieste. Privykli si na pohodlný život. Spoznali nezvyčajných ľudí. Do prevádzky dali štyri visuté lanovky. Spoza domov nič nevidno. Vodná hladina bola rozvírená. Vyučovanie sa nám už skončilo. Výstup na Lomnický štít bol namáhavý. V lekárni si kúpil vitamíny. Má vírusovú chorobu. 

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 4.1 z 5. Celkom 9 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Klára Grafová

Obyčajná mama som. V práci pomáham deťom a rodinám a tí ma neskonale inšpirujú. Milujem voňavú jar a pokojný les.

Najčítanejšie
Recept týždňa
Komentáre k článku

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Univerzitná nemocnica Bratislava Antolská
21.03.2023   2
V rámci prípravy je možnosť plávania pre tehotné. Akceptujú pôrodné plány, resp. želania. Je vhodné ich dopredu prekonzultovať ešte počas prenatálnych poradní, prípadne si dohodnúť aj stretnutie s neonatológom.
Otec pri pôrode - nie len pre tento moment
17.03.2023   0
Prítomnosť otca pri pôrode môže mať kladný vplyv nielen na bezprostredný priebeh pôrodu, ale aj na samotný vzťah partnerov a vzťah otca k dieťaťu. Kým pred pôrodom sa väčšina otcov obáva toho, ako budú reagovať na nemocničné prostredie, či dokážu zvládnuť všetko, čo sa od nich bude očakávať, tak po pôrode opisujú negatívne pocity najmä v súvislosti s tým, že nedokázali svojej partnerke dostatočne pomôcť a bolo pre nich veľmi ťažké vidieť ako trpí.
Fakultná nemocnica Nitra
16.03.2023   0
Čo v pôrodnici odporúčajú všetkým rodičkám? Ako v Nitre prebieha pôrod? Aktualizované informácie z fakultnej nemocnice Nitra.
babetko
Trávite s dieťaťom 2-3 hodiny denne? Ste priemerný rodič
15.03.2023   0
Trávime s deťmi dostatočne veľa času? Ako trávia spoločný čas slovenské rodiny? Výsledky prieskumu rodinných rituálov nás prekvapia.
Moje dieťa sa nevie zahrať samo
14.03.2023   1
Keď sa dvojročné dieťa nevie zahrať samo, je to v poriadku? Je rozmaznané neustálou pozornosťou matky? Alebo je to naopak úplne normálne. Ako deťom pomôcť, aby postupne zvládli aj samostatnú hru?
Je potrebné odgrgnutie po kŕmení bábätka?
09.03.2023   0
Naozaj si dieťa nepotrebuje odgrgnúť? Možno áno a možno nie. Zistíte to po krátkom čase s novorodeniatkom aj sami.
detské choroby
Zdravotná starostlivosť o doma narodené dieťa
20.03.2023   1
Ak sa dieťatko narodilo doma, navyše ak sa jednalo o plánovaný domáci pôrod, mal by ho prevziať do starostlivosti pediater, s ktorým budú mať rodičia vopred urobenú nejakú dohodu.
Do skupiny zriedkavých chorôb patrí viac ako 10.000 diagnóz
28.02.2023   0
Niektoré z nich boli doteraz mylne označované ako poruchy autistického spektra
Prečo mávame upchatý nos?
09.02.2023   7
Nádcha je dosť všeobecný pojem a mnohí z nás už na vlastnom nose zistili, že nie je nádcha ako nádcha.
auto
Bezpečne v aute: Dieťa na prednom sedadle
05.02.2023   19
Môžem voziť dieťa na prednom sedadle? Je to bezpečné? Musí byť pripútané v autosedačke? Ako vypnúť airbag spolujazdca?
100% elektrická DACIA SPRING: Úplne nový motor aj výbava
18.01.2023   0
S uvedením na trh na jar 2021, Spring sprístupnil elektrickú mobilitu širokej verejnosti.