ZDRAVIE.sk Šport7.sk Rodinka.sk
Internet.sk
ĽudiaĽuďom.sk Fony.sk ephoto.sk Dnes24.sk
Pred/ŠkolákŠkolák

Crocsy ako prezuvky do školy?

 Mária Kopčíková   04.08.2016   2

Pred pár mesiacmi sme sa o tejto téme bavili s kolegyňami. Naše deti odrástli z detských papučiek, za ktorými sme sa naháňali do značkových predajní a len slovenské chceli alebo ortopedické.

Naše milé deti nosia topánočky vo veľkosti našich alebo vo veku 12 rôčkov o 4 čísla väčšie než maminka ... to RAKovské papučky také nevyrobili a keby aj, zrejme by nás deti na prahu puberty s nimi poslali kade ľahšie.

Zdroj: ingimage.com

 

Prezuvky? Čo tam navymýšľaš ...

Povedala jedna matka. Kým výberu topánok, v ktorých deti chodia vonku, venujeme obvykle značnú pozornosť, nad prezuvkami akoby už toľko nepremýšľame. Pritom v nich naše deti strávia niekedy viac času, než doma.

U väčších detí už niekoľko rokov vedú medzi prezuvkami crocsy (alebo ich napodobeniny, však kto by to masovo kupoval za 40 evri pár ...). Prípadne sandále, čo deti nevynosili v lete. U tých mladších žiakov ešte často nájdete ortopedické sandále alebo klasické papučky.

Inak, keď sa pozriete do krajín, kde je predpísaná školská uniforma, tak tá zahŕňa aj topánky...

Ideálne školské prezuvky?

Pomerne často nájdete v rôznych, aj odborných príspevkoch, takúto charakteristiku: sú uzavreté a pritom priedušné, so širokou špičkou a pevným opätkom, ideálne so zdravotným certifikátom.

Zdroj: ingimage.com

 

Ďalšie odporúčania smerujú k tomu, aby obuv mala ortopedické vyklenutie pod chodidlom alebo aby rodičia kúpili do prezuviek tvarované vložky. Starším deťom sa odporúča kúpiť zdravotné papuče.

Zaujímajú vás názory a skúsenosti iných rodičov? O skúsenosti s crocsami sa maminy podelili v našom fóre.

Na druhej strane je skupina rodičov, i odborníkov, ktorí striktne broja proti pevnej obuvi s podporou klenby a smerujú skôr k topánkam i prezuvkám z radov barefoot.

Pri výbere prezuviek je potrebné zohľadniť stav pohybového aparátu a vek dieťaťa. Na prvom stupni deti ešte cez prestávky pomerne dosť behajú po triede a po chodbe, je teda rozhodne bezpečnejšie, aby mali pevnú obuv, než nazúvaciu.  

Fenomén Crocs

Crocsy vznikli v roku 2002 v Kanade ako špeciálna obuv pre námorníkov a do vody. Ich spolutvorca Lyndon V. Hanson k nim neskôr pridal aj pásik okolo členka, aby zlepšil stabilitu nohy v obuvi. Ich zdravotné účinky majú výrobcovia potvrdené certifikátom. Sú špeciálne vyvinuté tak, aby znižovali bolesť chodidiel a podporovali ich tvar.

Svojou priestrannosťou sú pohodlné na nosenie a niektorí lekári ich odporúčajú svojím pacientom s rôznymi deformáciami chodidiel. Sú vyrobené z antibakteriálneho materiálu. Vďaka dierkam dobre cirkulujú vzduch.

Zdroj: ingimage.com

 

Hoci crocsy majú certifikát, lekári nepodporujú označenie crocsov ako zdravotnej obuvi, čo je podľa nich zavádzajúce. Ani príliš dlhý pobyt v týchto topánkach sa im nezdá vhodný. Ako voľno časová letná obuv sú však podľa odborníko crocsy jednou z najvhodnejších variant.

Crocsy ako prezuvky

Ani tu nejestvuje zhodný názor väčšiny. Jedna skupina odborníkov hovorí, že crocsy sa ako prezuvky odporučiť nedajú, pretože sú veľmi mäkké a neposkytujú tak dostatočnú oporu kĺbom. Na druhej strane je však názor,  že noha má v crocsoch dosť miesta a prstom nehrozia žiadne otlaky.  Plus niektorí lekári dodávajú, že dieťa sa v nich počas vyučovania zase tak moc nenachodí.

Problém niektorí odborníci vidia v tom, že veľa detí nenosí originálne topánky Crocs, ale ich napodobeniny. Pripomínajú možnú nižšiu kvalitu materiálov a možnosť uvoľňovania rôznych chemikálií a ich vstrebávanie do tela.

Stránky webmd.com prinášajú skúsenosti amerických detských ortopédov s crocsami. Tie sú v zásade pozitívne, pokiaľ sa bavíme o tom, že dieťa nosí crocsy v škole len na účel chôdze a na špeciálne činnosti, ako na telesnú výchovu, na voľnočasové aktivity používa už obuv špeciálnu.

Zdroj: ingimage.com

 

Vzhľadom na to, že u starších detí, na druhom stupni a vyššie, plnia papuče naozaj skôr ochranu nohy pred ušpinením či poranením pri našliapnutí na ostrý predmet, je možné zvoliť aj crocsy ako obuv na prezutie. Pri ich výbere je potrebné dbať na to, aby dobre „sedeli“. Často sa stáva, že má dieťa tento typ obuvi o číslo väčšie, pretože „to tak nevadí“, čo nie je úplne pravdou.

Keď sa nohy potia, hrozia plesne

Na fakt potenia nôh v uzatvorených prezuvkách či papučiach upozorňujú nielen odborníci, ale aj rodičia. Zhodujú sa v tom, že originál crocs sú vcelku priedušné, v napodobeninách si ľudia údajne často sťažujú na zvýšené potenie nôh. Za podobne rizikové označujú aj napodobeniny korkových sandálov, ktoré nie sú ani z kože, ani z korku a preto aj v nich sa noha zvýšene potí.

Čítajte viac k téme: Kožná pleseň nôh.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Katka napísané 08.08.2016 15:10

No tak čo teda prváčke mámkúpiť na nohy?

Lebo fakt, že v papučkách v škôlke mala vždy strašne prepotené nôžky.

Rozmýšľam nad kroksami, ale neni som si istá, hlavne kvôli tom behaniu po chodbách.

Jana napísané 08.08.2016 21:14

Podla mna, normalne letne sandale. U nas to bolo vzdy tak, ze v septembri leto konci, tak vlastne letne sandale by sa uz na von nepouzivali. Vycistili sa, a chodilo sa v nich ako v prezuvkach v skolke alebo skole.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Oco pozerá futbal, bábo plače, mama má baby blues
21.02.2019   0
Hormonálna nerovnováha, množstvo pocitov, únava a nové povinnosti zvyčajne prispejú k tomu, že sa žena niekoľko týždňov po pôrode, keď prvotné dojmy opadnú, začína cítiť vyčerpane a nervózne. Lekári toto obdobie nazývajú baby blues a radia mamám zvoľniť zo svojich očakávaní, požiadať o pomoc okolie, a počkať, kým nahromadené emócie odznejú samé. Mamička Linda pozná baby blues dôverne a vie, ako si s ním poradiť.
Menštruačný kalíšok používajú ženy aj na to, aby skôr otehotneli. Funguje to?
20.02.2019   0
Každým dňom populárnejší menštruačný kalíšok, ako ekologická alternatíva k tampónom a vložkám, môže mať aj iný účel.
Odkedy som tehotná, nič nesmiem!
19.02.2019   0
Jedna z vecí, ktoré ma na prvom tehotenstve (ne)príjemne prekvapili, bola kvapku prehnaná starostlivosť môjho muža. On, racionálny chlap, sa pri pohľade na svoju manželku – budúcu matku zmenil na nepoznanie. Skrátka, prvé dieťa je prvé dieťa, a keď sa z muža stáva oco, zo ženy je na chvíľu kráľovná. Toto vás, milé prvorodičky, čaká pri prvom tehotenstve, tak si to užite.
babetko
12 tipov na rozvíjanie reči
22.02.2019   0
Rozprávajte sa s bábätkom. Ak neviete, čo by ste mu hovorili, opisujte, čo práve robíte. Nemusíte si pripadať ako blázon, že sa opakujete neustále dokola. Deti všeobecne milujú opakovanie, predstavuje pre ne istotu. Komentujte taktiež vaše pocity a dojmy.
Kedy dať dieťaťu do ruky prvú farbičku
21.02.2019   1
Deti, ak majú príležitosť a vhodné materiály, tak začínajú „kresliť“ – teda pracovať s týmto materiálom zhruba okolo prvých narodenín.
8 vecí, ktoré musí počuť každá mama, ktorá má malé deti
20.02.2019   1
Bude ti ťažko ešte niekoľko rokov. Naozaj veľmi ťažko. Neklesaj na duchu. Toto je pravá rodičovská cesta, jednoducho vydrž.
detské choroby
Medzinárodný deň detskej rakoviny. Ochorie nám viac ako 200 detí ročne
14.02.2019   0
Dnes sú detské onkológie okrem Banskej Bystrice aj v Bratislave a Košiciach, ktoré spolu ročne diagnostikujú vyše 200 prípadov onkologických ochorení u detí od 0 do 19 rokov.
17 tipov na domácu liečbu laryngitídy
12.02.2019   0
Pri laryngitíde ide o to, že krk zvnútra opuchne. A to je dôvod, prečo toto ochorenie netreba podceňovať. Rodičia by vždy mali dieťa zobrať k lekárovi. Liečbu, ktorú pri laryngitíde nariadi dieťaťu lekár, môžete podporiť týmito domácimi prostriedkami.
Antibiotiká. Áno, či nie ?
08.02.2019   2
Ako liečia choroby antibiotiká? Deťom sa najčastejšie predpisujú ATB, ktoré obsahujú ampicilín, amoxycilín, erytromycín a penicilín.
zvery
Aj malé zvieratko potrebuje starostlivosť
15.02.2019   0
Medzi malé domáce zvieratká zaraďujeme všetky menšie od psa či mačky. Najznámejší domáci mini miláčikovia sú králiky, škrečky, morčatá, či laboratórne myši. Pre svoj spokojný a šťastný život však aj oni potrebujú pravidelnú starostlivosť.
Stratil sa mi pes
06.02.2019   0
Čo robiť, keď sa nám stratí pes? Ako si zachovať chladnú hlavu a nepodľahnúť zbytočne panike? Kto nám pomôže nájsť ho? Ako sa efektívne zapojiť do hľadania?
Flat coated retríver alebo Hladkosrstý retríver, FCR
30.01.2019   0
Poznáte krásneho a inteligentného psa - Flat coated retrievera? Odkiaľ pochádza toto originálne plemeno a aké má vlastnosti? Je vhodné do rodiny s deťmi? Čo má spoločné s inými druhmi retrieverov?