Pred/ŠkolákŠkolák

Crocsy ako prezuvky do školy?

 Mária Kopčíková   04.08.2016   2

Pred pár mesiacmi sme sa o tejto téme bavili s kolegyňami. Naše deti odrástli z detských papučiek, za ktorými sme sa naháňali do značkových predajní a len slovenské chceli alebo ortopedické.

Naše milé deti nosia topánočky vo veľkosti našich alebo vo veku 12 rôčkov o 4 čísla väčšie než maminka ... to RAKovské papučky také nevyrobili a keby aj, zrejme by nás deti na prahu puberty s nimi poslali kade ľahšie.

Zdroj: ingimage.com

 

Prezuvky? Čo tam navymýšľaš ...

Povedala jedna matka. Kým výberu topánok, v ktorých deti chodia vonku, venujeme obvykle značnú pozornosť, nad prezuvkami akoby už toľko nepremýšľame. Pritom v nich naše deti strávia niekedy viac času, než doma.

U väčších detí už niekoľko rokov vedú medzi prezuvkami crocsy (alebo ich napodobeniny, však kto by to masovo kupoval za 40 evri pár ...). Prípadne sandále, čo deti nevynosili v lete. U tých mladších žiakov ešte často nájdete ortopedické sandále alebo klasické papučky.

Inak, keď sa pozriete do krajín, kde je predpísaná školská uniforma, tak tá zahŕňa aj topánky...

Ideálne školské prezuvky?

Pomerne často nájdete v rôznych, aj odborných príspevkoch, takúto charakteristiku: sú uzavreté a pritom priedušné, so širokou špičkou a pevným opätkom, ideálne so zdravotným certifikátom.

Zdroj: ingimage.com

 

Ďalšie odporúčania smerujú k tomu, aby obuv mala ortopedické vyklenutie pod chodidlom alebo aby rodičia kúpili do prezuviek tvarované vložky. Starším deťom sa odporúča kúpiť zdravotné papuče.

Zaujímajú vás názory a skúsenosti iných rodičov? O skúsenosti s crocsami sa maminy podelili v našom fóre.

Na druhej strane je skupina rodičov, i odborníkov, ktorí striktne broja proti pevnej obuvi s podporou klenby a smerujú skôr k topánkam i prezuvkám z radov barefoot.

Pri výbere prezuviek je potrebné zohľadniť stav pohybového aparátu a vek dieťaťa. Na prvom stupni deti ešte cez prestávky pomerne dosť behajú po triede a po chodbe, je teda rozhodne bezpečnejšie, aby mali pevnú obuv, než nazúvaciu.  

Fenomén Crocs

Crocsy vznikli v roku 2002 v Kanade ako špeciálna obuv pre námorníkov a do vody. Ich spolutvorca Lyndon V. Hanson k nim neskôr pridal aj pásik okolo členka, aby zlepšil stabilitu nohy v obuvi. Ich zdravotné účinky majú výrobcovia potvrdené certifikátom. Sú špeciálne vyvinuté tak, aby znižovali bolesť chodidiel a podporovali ich tvar.

Svojou priestrannosťou sú pohodlné na nosenie a niektorí lekári ich odporúčajú svojím pacientom s rôznymi deformáciami chodidiel. Sú vyrobené z antibakteriálneho materiálu. Vďaka dierkam dobre cirkulujú vzduch.

Zdroj: ingimage.com

 

Hoci crocsy majú certifikát, lekári nepodporujú označenie crocsov ako zdravotnej obuvi, čo je podľa nich zavádzajúce. Ani príliš dlhý pobyt v týchto topánkach sa im nezdá vhodný. Ako voľno časová letná obuv sú však podľa odborníko crocsy jednou z najvhodnejších variant.

Crocsy ako prezuvky

Ani tu nejestvuje zhodný názor väčšiny. Jedna skupina odborníkov hovorí, že crocsy sa ako prezuvky odporučiť nedajú, pretože sú veľmi mäkké a neposkytujú tak dostatočnú oporu kĺbom. Na druhej strane je však názor,  že noha má v crocsoch dosť miesta a prstom nehrozia žiadne otlaky.  Plus niektorí lekári dodávajú, že dieťa sa v nich počas vyučovania zase tak moc nenachodí.

Problém niektorí odborníci vidia v tom, že veľa detí nenosí originálne topánky Crocs, ale ich napodobeniny. Pripomínajú možnú nižšiu kvalitu materiálov a možnosť uvoľňovania rôznych chemikálií a ich vstrebávanie do tela.

Stránky webmd.com prinášajú skúsenosti amerických detských ortopédov s crocsami. Tie sú v zásade pozitívne, pokiaľ sa bavíme o tom, že dieťa nosí crocsy v škole len na účel chôdze a na špeciálne činnosti, ako na telesnú výchovu, na voľnočasové aktivity používa už obuv špeciálnu.

Zdroj: ingimage.com

 

Vzhľadom na to, že u starších detí, na druhom stupni a vyššie, plnia papuče naozaj skôr ochranu nohy pred ušpinením či poranením pri našliapnutí na ostrý predmet, je možné zvoliť aj crocsy ako obuv na prezutie. Pri ich výbere je potrebné dbať na to, aby dobre „sedeli“. Často sa stáva, že má dieťa tento typ obuvi o číslo väčšie, pretože „to tak nevadí“, čo nie je úplne pravdou.

Keď sa nohy potia, hrozia plesne

Na fakt potenia nôh v uzatvorených prezuvkách či papučiach upozorňujú nielen odborníci, ale aj rodičia. Zhodujú sa v tom, že originál crocs sú vcelku priedušné, v napodobeninách si ľudia údajne často sťažujú na zvýšené potenie nôh. Za podobne rizikové označujú aj napodobeniny korkových sandálov, ktoré nie sú ani z kože, ani z korku a preto aj v nich sa noha zvýšene potí.

Čítajte viac k téme: Kožná pleseň nôh.

Odosielam Váš hlas...
Hodnotenie: 5.0 z 5. Celkom 1 hlas(ov).
Kliknite na hviezdičky pre ohodnotenie článku.
O AUTOROVI

Mária Kopčíková

Povolaním som psychologička a psychológií sa aj venujem vo svojej praxi v CPR KVAPKA.  Ako lektorka kurzov sa s rodičmi stretávam pred pôrodom, v podpore dojčenia, či príprave detí na školu. Prinášam témy, ktoré mi v praxi pripadajú dôležité. 
Najčítanejšie
Recept týždňa
TIP
Komentáre k článku
Katka napísané 08.08.2016 15:10

No tak čo teda prváčke mámkúpiť na nohy?

Lebo fakt, že v papučkách v škôlke mala vždy strašne prepotené nôžky.

Rozmýšľam nad kroksami, ale neni som si istá, hlavne kvôli tom behaniu po chodbách.

Jana napísané 08.08.2016 21:14

Podla mna, normalne letne sandale. U nas to bolo vzdy tak, ze v septembri leto konci, tak vlastne letne sandale by sa uz na von nepouzivali. Vycistili sa, a chodilo sa v nich ako v prezuvkach v skolke alebo skole.

smile zwinker Big Grins Confused Cool Cry Eek Evil Frown Mad Mr. Green Neutral Razz Redface Rolleyes Sad Surprised

tehotenstvo
Pôrod s epidurálkou alebo bez nej?
13.06.2019   0
Niektoré mamičky sa mi sťažovali, že po pôrode s epidurálkou mali pocit, že ich psychicky utlmila a nič neprežívali. To sa mi nestalo. Naopak, keď mi dali syna, rozplakala som sa od šťastia, ani som ho nechcela pustiť. Nebolelo ma ani šitie. Čo sa týka postupného prichádzania tela do normálu, to po epidurálke môže a nemusí byť problém.
Nemocnica Snina
12.06.2019   0
Cieľom pôrodnice je realizovať individuálny prístup k rodičke pred, počas a po pôrode na základe jej požiadaviek čím chceme vytvoriť pocit bezpečia pre matku aj dieťa.
Pôrodnica Sanatórium Koch
11.06.2019   0
"Mať tak svojho informátora priamo v pôrodnici. Môcť sa spýtať na všetky otázky. Mať pocit, že viem: do čoho, ku komu a kam idem." Tá možnosť je už tu. Otázky, ktoré kladiete tak často vo fórach, sme položili za vás. Ale tentokrát priamo pôrodnici v Sanatóriu Koch.
babetko
8 drobných zmien v živote rodiča. Malé a veľké dieťa.
16.06.2019   4
Malý:Tešíte sa z každého nového slova, ktoré sa naučí povedať. Veľký: Desíte sa každého nového slova, ktoré začne používať.
Majú rituály a tradície v rodine zmysel?
14.06.2019   0
Vytvárajú spomienky a pomáhajú deťom ukotviť sa v rodinnom kruhu. Máme sa na čo tešiť. Máme čas a priestor byť s rodinou a zabávať sa. Strašne pekná myšlienka! Manželia vysvetľovali, že pre deti sú rituály a tradície niečo, čo im dáva ukotvenie, rodinnú identitu a zázemie. Rituálom a tradíciou môže byť čokoľvek – od večernej rozprávky po štedrovečernú kapustnicu. Niečo, čo vás baví a robíte to pravidelne.
Ste tiež bojovníci proti plastu?
11.06.2019   0
Autorov 3 najzaujímavejších príspevkov odmeníme domácim prístrojom na perlivú vodu SodaStream Crystal.
detské choroby
Nočné mory
16.06.2019   11
Rodičia si myslia, že za zlé sny detí sú zodpovedné nepríjemné denné zážitky, no nie je to úplne pravda. Nie je úplne jasné, kedy deti začínajú snívať, ale vieme, že už batoľatá môžu hovoriť o svojich príjemných či strašidelných snoch.
Liečba hnačky u dojčených a nedojčených detí
03.06.2019   0
Ako správne dopĺňať tekutiny a výživu dieťaťu s hnačkou. Rozvrh diéty. Ako uvariť pravý ryžový či mrkvový odvar.
Pri akých ochoreniach je účinná Vojtova metóda?
31.05.2019   0
Hoci je Vojtova metóda prevažne spájaná s deťmi, úspešne sa aplikuje u všetkých vekových kategórií, od novorodencov až po seniorov.
zvery
Čo treba vedieť o potkanoch chovaných doma
23.05.2019   1
Chov potkanov zažíva v poslednej dobe boom. Potkany sú inteligentné, vycvičiteľné a vyžadujú relatívne jednoduchú starostlivosť. Potkanov môžeme naučiť všeličo. Napríklad preskakovať, otáčať sa dokola, postaviť sa a dokonca aj podať ruku na povel.
Ako správne osloviť, či volať ovcu
09.05.2019   0
No jednoduché to nie je. Samica ovce domácej sa nazýva bahnica. Samec je baran a ich mláďatko sa volá jahňa. Čo je potom baránok?
Upratovači v akváriu
05.05.2019   0
Riasy, nečistoty, nánosy a zbytky potravy. Postačí niekoľko dní až týždňov a z vášho klenotu je vec blízko podobná žumpe. S podobným stavom nám dokážu pomôcť ryby, ktorých hovorovo voláme „upratovači“.